Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#667
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
Lasi legatura un pace vreo 2 luni, o verifici si o refaci mai lejera sa nu gatuie dar sa sustina cresterea pt a nu se rupe la vant. Probabil ca se va prinde, cam in 2 saptamani o sa stii.
Ce nu inteleg e de ce omul a lasat mugurele apical si de ce a lasat atatia muguri.
2 muguri vegetativi buni erau de ajuns, un vara iti opreai un lastar din cei 2 si aia era.

#668
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015

 parintele, on 25 martie 2015 - 09:20, said:

Lasi legatura un pace vreo 2 luni, o verifici si o refaci mai lejera sa nu gatuie dar sa sustina cresterea pt a nu se rupe la vant. Probabil ca se va prinde, cam in 2 saptamani o sa stii.
Ce nu inteleg e de ce omul a lasat mugurele apical si de ce a lasat atatia muguri.
2 muguri vegetativi buni erau de ajuns, un vara iti opreai un lastar din cei 2 si aia era.
Nu stiu de ce a lasat atatia muguri, omul mi-a mai altoit si alta data, si in toamna asta (septembrie) cais pe prun, si astia la fel nu stiu daca au prins sau nu, la astia le-am desfacut eu folia saptamana trecuta.

#669
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Pare prins;e momentul sa retezi portaltoiul cu cca 10 cm  mai sus de altoi.Presupun ca mai departe  stii ce sa faci

#670
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Motivat de dombix si parintele,la 1.03 ac am facut o altoire la masa :specia mar,soi Prima,portaltoi franc,taietura in omega;substrat compus din pamint, mranita ,turba si putin nisip;capac peste  aprox 24 de zile pina la umflarea mugurilor si apoi ghiveci descoperit la fereastra.Ar fi mai multe observatii de facut,insa cred ca 2 merita a fi subliniate:
-ca si la vita de vie  ,altoirea reuseste la temp camerei,21-22 grd C,fara fortare ,numai ca dureaza ceva mai mult timp calusarea.
-altoirea la masa cuplata cu punerea puietului altoit la ghiveci,poate duce la un cistig de 1-2 ani  fata de altoirea obisnuita care dureaza 3(4) ani(1 an obtinerea puietului portaltoi,1 an cimpul 1,1 an cimpul2)

Attached Files



#671
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
Gheo, marul ca marul dar eu sunt curios de altceva.
Cu ce cleste ai facut omega?
Eu taman ce am verificat azi niste altoaie bagate acum vreo 2 saptamani, eram foc de curios cum arata imbinarea...bagasem cateva de.proba cu clestele si de atunci nu mi-au placut, am trecut inapoi la cutit...
Irelevant ce am vazut, o sa revin cu impresii cand o fi vremea.

#672
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Foarte asemanator cu unul prezentat de un coleg cu citeva pagini inainte;culoare neagra cu suportulde calcat al cutitului ,portocaliu.L-am cumparat cu 3 ani in urma.Trebuie putina atentie,exercitiu ,sa iasa taietura simetrica.

#673
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
D'ala am si eu, nu e problema de simetrie neaparat, mie nu imi place cum taie tablele alea. Aia e orice numai taietura curata nu, de aia am intrebat.


#674
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Poate am avut eu atunci noroc,or fi aparut intre timp falsurile;face taieturi curate,e adevarat ca l-am folosit doar in citeva zeci de cazuri la vita si pomi,cu rezultate f bune.

#675
batiz

batiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2010

 miki74, on 29 august 2014 - 21:57, said:


Maine o sa ajunga coletul (e cu livrare sambata), ar fi bine sa suni la Fan sa nu-l "uite" pana luni prin depozit.
Am pus 6-8 crengute de 15-18 cm (cam 30-40 ochiuri, nu stiu excat...nici macar cate pot fi folosite) de la 2 portocali si 2 lamai. Sper ca am nimerit 2 soiuri diferite de portocal, dar nu garantez, i-am cam incurcat.

Daca mai vrea cineva altoi de portocal sau lamai sa-mi spuna aici sau PM/

Salut ! As dori si eu sa altoiesc doi lamai de 4 ani si nu am crengute altoi. Daca m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscator. Sunt din Reghin - Mures. Nu stiu cum se procedeaza... Multumesc !

#676
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Ti-am raspuns pe topicul de citrice pentru ca am vazut ca ai intrebat acolo prima oara.
Imi dai PM

#677
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015
Salut!
Pomisorul meu creste incet incet, am mai schimbat folia de vreo doua ori pana acum. Am o nelămurire, nu stiu ce sa fac, sa tai deasupra a 2-3 muguri, sau sa-l las sa creasca din varf (nu stiu cum va crestere din varf, sau daca va creste!?)? Poate sa ma lamureasca cineva?

Ca sa intelegeti mai bine, asta vreau sa obțin (pom in ghiveci):

Iar altoiul provine din soiul asta:


#678
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
Lasa-l in pace, nu mai tot zapaci folia aia ca il.compromiti.
Copulatia aia nu ar trebui sa ia aer asa aiurea si nu e o imbinare atat de ferma incat sa reziste la nspe legari...daca stiai sa legi , catde strans si cat de etans, de ce nu l-ai altoit tu?
Lasa pomul in pace sa caluseze si dupa aia mai vezi tu.
Cat despre varf...la fel...daca tot nu ai retrzat la altoire, acuma lasa-l in pace, mugurele apical a papat deja ceva energie, ceilalti nu par foarte pronuntati deci e riscant acum...dupa ce se prinde mai vezi tu.


#679
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Am făcut zilele astea peste o sută de altoiri pe toate coclaurile,nu numai în curte, cu altoaie recoltate în februarie și unele luate direct din pomi.Am folosit câteva metode de altoire la trunchiurile mari de vișin și corcoduș am folosit altoirea în despicătură,la cele medii de 3-4 cm altoirea sub coajă și pe port altoii de 6-9 mm am folosit cleștele în copulație perfecționată cu tăiere în omega.Să văd ce-o ieși peste vreo 40 de zile să mă laud și eu cu ceva poze.Am altoit cireși franc cu soiul Stella,vișini din drajoni cu soiul ”Productiv de Erd”,corcoduș cu cais și Ana Spath,meri franc cu ionatan și starkrimson,gutui franc și peri pădureți cu soiuri de pere dar care nu le știu numele,pruni de vară cu ”Tuleu gras”,piersic franc cu piersic redhaven și nectarin etc.Posted Image

#680
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Fie ca sfanta sarbatoare a Invierii Domnului sa va aduca cele patru taine divine: incredere, lumina, iubire, speranta. Un Paste Fericit!

#681
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Sarbatori fericite!

Attached Files



#682
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
sarbatori fericite

#683
negru_mihai

negru_mihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.04.2007

 muscleman, on 19 octombrie 2014 - 01:49, said:

Eu am patit cu cei ambalati de pomicola ianco care sunt cam la fel de raschetati de radacini . Mi-am facut obiceiul sa caut prin palpare daca au ceva radacini . Ultima data in primavara am ramas far un cires catalin din aceeas cauza.

Din pacate (pentru mine) am cumparat mai multi pomi de la pomicola si aveti dreptate: stau foarte prost cu radacinile. Pana acum nu mi s-au prins un migdal si un par wiliams si cred ca mai pierd un par wilialms rosu pe faza asta. Trebuie sa recunosc ca am si pomi prinsi de la ei. Chiar am discutat cu cineva de la ei pe tema asta si ziceau ca pe viitor vor avea mai multa grija, dar... vom vedea,

#684
Optimistul339

Optimistul339

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2010
Hristos a inviat! Urmarindu-vă de vreun an de zile si cu ceva literatura de specialitate, am reușit cu succes sa altoiesc vreo 4 cireși și 6 vișini și 2 caiși prin metoda "simplificată"  și 2 meri prin metoda sub coajă. Nu mi-a reușit altoirea în despicătură dar am mai insistat anul acesta. Deasemenea, am încercat copulația perfecționată pe 2 gutui cu altoi păr și se pare că e Ok, dar cred că e cam devreme să mă pronunț. Am o intrebare, puțin offtopic, am 2 caiși de 4 ani, din sămînță. Erau plantați cînd am cumpărat terenul și i-am lăsat. Anul trecut au avut vreo 10 flori dar nu au rodit. Anul acesta nu au avut nici o floare, deși s-au dezvoltat foarte bine. Care să fie cauza și ce mă sfătuiți să fac pt. că sunt tare dezamăgit. Vorbind cu fostul proprietar, mi-a spus ca-i are de la un prieten care avea un soi foarte bun, dar n-a fost in masura sa-mi spună daca nu cumva caisul respectiv a fost sau nu altoit. dacă ar fi sa-l altoiesc, e tirziu? Și care ar fi metoda cea mai potrivită?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate