Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Flashmob impotriva eutanasierii cainilor fara stapan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#595
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 gelublabla, on 9th March 2011, 14:09, said:

Imi plac animale si am fost obisnuit in copilarie sa cresc inconjurat de ele. Dar cateva experiente mai mult sau mai putin personale m-au convins ca haitele de caini nu au ce cauta pe strazi:
eudcati-va vecinul! cainele n-are nici o vina ca traieste conditionat.
tenie poti lua de oriunde, e un exemplu ridicol ce-l aduci in discutie si nu demonstreaza nimic altceva decat a acea cunostinta are notiuni precare de igiena.

#596
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 Ursul_Polar, on 9th March 2011, 14:06, said:

cand un om sustine oprirea abandaonului tu vii si-i spui ca il abandoneaza?

O intorci si tu cum iti place doar-doar iasa ceva.


 crank_, on 9th March 2011, 14:19, said:

As vrea sa fac si eu o paralela. Si pe mine m-au deranjat si continua sa ma deranjeaze o multime de lucruri care se petrec in viata de zi cu zi, insa in ceea ce priveste rasa umana. Personal a simt deseori amenintata de oamenii din jurul meu. Oriunde am merge gasim boschetari infometati care ne urmaresc, cocalari care se freaca de femeile din autobuz, golani care ne jignesc pentru ca asa vrea muschii lor... sa nu mai pomenim de furturi, violuri si tentativele acestora.
Pe mine cine ma asculta/intelege? Pe acesti oameni cine-i invata minte? Sa nu spuneti legea, sprayul paralizant sau iubitul-gorila ca pufnesc in ras.

Pentru o fata este intr-adevar mai greu sa se descurce in anumite situatii dar nu are nici o legatura cu cainii.
Prin eutanasiere se rezolva rapid si ieftin o problema ce deranjeaza pe foarte multi de prea mult timp.
Pana cei de la ecarisaj prindeau toti caiini era liniste pe strazi. Ok, nu sunt de acord cu felul in care erau omorati (tarnacop in cap, dat cu capul de beton etc) dar se recurgeau la astfel de metode pentru ca nu erau bani nu pentru ca aveau unii chef sa chinuie animalele. Dar macar prin metoda asta strazile erau goale. Cum au aparut milosii lu peste cum s-au umplut strazile.


Cine imi spune si mie pe pm sau aici cum sa fac un poll, tot caut dar nu gasesc.

#597
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cand faci un topic nou , sub titlu si descriere vezi optiuni chestionar . Da click pe el .

#598
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 lucifer76, on 9th March 2011, 14:43, said:

Cand faci un topic nou , sub titlu si descriere vezi optiuni chestionar . Da click pe el .

Merci.

#599
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 vp-emanuel, on 9th March 2011, 14:40, said:

O intorci si tu cum iti place doar-doar iasa ceva.
nu intorc nimic, iti aratam doar ca ai o inversunare ilogica cand nu e cazul. iti aratam ca ai o atitudine vadit violenta si orientata spre asa ceva, iti aratam ca nu poti sa ai pretentii de abolire a viloentei din partea unui caine cand tu o manifesti.
iti aratam ca esti similar in gandire cu terratec, iti aratam ca nu te obosesti sa citesti si sa intelegi ce se scrie, te intereseaza doar opinia proprie si aplicarea ei, iti aratam ca prin actiunile tale demonstrezi o apartententa spre intoleranta si ipocrizie.

tot ceea ce se perzinta aici ma face sa apreciez cainii. aici cainii nu latra, nu musca, aici sunt doar oameni.
daca asta inseamna civilizatie si umanitate, prefer o lume plina de caini care sa ma omoare!
LE:
@lildebul, din tot citatul ala esentiala era parta a 2-a. reciteste si tu.

Edited by Ursul_Polar, 09 March 2011 - 15:06.


#600
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Ursul_Polar, on 9th March 2011, 10:29, said:

eu cred doar ca dai dovada de nesimtire, dar, cum ziceau multi inaintea ta, sunt dereglat la mansarda.

cum ii spuneam si lui bluesky, ofera-ti raspunsurile ce-ti sunt satisfacatoare si ai macar bunul simt de a permite altor oameni sa-si mainfeste opiniile.
Eu intreb una , tu zici alta. Intre nesimtirea mea si fofileala ta , cind este vorba de DA sau NU , ce zici , cine este mai "moral" ?

#601
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 vp-emanuel, on 9th March 2011, 14:40, said:

Pentru o fata este intr-adevar mai greu sa se descurce in anumite situatii dar nu are nici o legatura cu cainii.
Prin eutanasiere se rezolva rapid si ieftin o problema ce deranjeaza pe foarte multi de prea mult timp.
Eram curioasa ce reactie o sa starneasca post-ul meu: exact cum m-am asteptat.
Marea voastra majoritate sustineti sus si tare ca vreti binele romanilor, civilizatie, sa nu mai existe oameni agresati de caini, sa nu va mai urmareasca haintele de caini etc. Dar uite, cand am scris eu despre o problema de-a mea, nu ai venit cu o solutie ci ai schimbat subiectul si ti-ai reintors atentia asupra lucrului care prezinta interes pentru tine, si anume cainii. Concluziile le poti trage singur. :)

Edited by crank_, 09 March 2011 - 15:03.


#602
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Probleme de genul pe care le ai tu , am rezolvat eu , cind m-am lovit de ele. De la o vreme ma lasa indiferent , deoarece niciodata nu am auzit si eu un "multumesc" , sau ceva. Sa nu se inteelaga ca o ardeam dubios pe strazi , imbracat in pelerina lui Superman , nuuuu , dar m-am mai bagat , ba pt. o baba , ba pt. unu mai neantrenat , ba pt. o fetiscana. Ba pt. un sinucigas , pe care l-am scos dintre liniile de metrou , inainte sa intre trenul in statie.
Nu inteleg ce au problemele tale cu problema ciinilor . Vrei sa zici cumva ca daca nu se rezolva TOATE  problemele , sa nu se mai rezolve niciuna , sau cum ?

#603
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 Ursul_Polar, on 9th March 2011, 14:49, said:

nu intorc nimic,

Nu, nu intorci, doar intorci.

iti aratam doar ca ai o inversunare ilogica cand nu e cazul.

Nu ai aratat nimic, ai muscat defensiv si atat, nu suntem acum in momentul zero, acum suntem cu strazile pline de caini ce-o tot arzi cu "impotriva abandonului" cand deja sunt abandonati mii de caini pe strazi.

iti aratam ca ai o atitudine vadit violenta si orientata spre asa ceva, iti aratam ca nu poti sa ai pretentii de abolire a viloentei din partea unui caine cand tu o manifesti.

Pai sigur, o sa le suflu-n cur cu pai steril, sa poata si astia ca tine sa doarma linisti.

iti aratam ca esti similar in gandire cu terratec,

foarte bine

iti aratam ca nu te obosesti sa citesti si sa intelegi ce se scrie, te intereseaza doar opinia proprie si aplicarea ei, iti aratam ca prin actiunile tale demonstrezi o apartententa spre intoleranta si ipocrizie.

Da ma, astia ca tine vor numai intelegere, nu se rezolva nimic cu intelegerea lor dar vor "intelegere".
Propuneti ma voi, in infinita voastra intelepciune, o solutie, dar dupa cum am spus, deja vu" - prin bla bla bla in 20 de ani nu vom mai avea caini pe strazi, ca suntem civilizati ce dracu".
Aha, am mai auzit besina asta.


daca asta inseamna civilizatie si umanitate, prefer o lume plina de caini care sa ma omoare!

Oi fi tu o zodie mai bolnavicioasa.


#604
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
@vp-emanuel

- controleaza-ti limbajul
- era vorba de educatie, de civilizatie, ceea ce iti este total pe langa abilitatile de a pricepe. daca tu iti versi aici limbajul tau colorat trebuie sa-l suportam toti, exact asta se intampla si cu acei caini. se trezeste unul caruia i se falfaie de civilizatie si responsabilitate atat timp cat lui ii este bine si din cauza lui trebuie sa tragem toti.
da, vorbim despre abolirea abandonului pentru aia care nu stiu ca actiunile lor au repercusiuni.
- obiceiurile tale nu fac interesul discutiei
- ti s-a propus solutie. omorati absolut toti cainii! in jumatate de zi sunt toti sub pamant. cand apare primul caine pe strada omoram un acelasi numar de oameni, random, asa.

daca nu poti sa porti o discutie civilizata incearca in spatele blocului sau pe la stadion, ok?

#605
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Ce intelege-ti voi cu oprirea abandonului? Am x caini, care nu imi mai trebuie, vreau sa scap de ei. Ce fac? 1. Ii omor. 2: ii abandonez.
Nu am unde sa ii dau, si desigur, nu vine nimeni sa ii ia.
Poti abandona parinti, oameni batrani sa-i lasi pe strada. Poti abandona copii, legea nu ofera in cazul oamenilor solutii si voi doriti sa se opreasca abandonul cainilor?

Eu am fost nevoit sa abandonez un cal. L-am tinut 5 ani aproape degeaba, cand am renuntat la culturile agricole, nu mai aveam ce sa-i fac. Mancare pt el nu mai aveam. In 5 ani am incercat sa-l dau cuiva din satele din zona, sa munceasca cu el. Nimeni nu a putu oferi 1000ron. Desigur, la abator peste noapte il dadeam la suma aia, insa am evitat.. In cele din urma, l-am taiat si l-am donat unei gradini zoologice din Romania.

Un leu adult, mascul, consuma 30kg de carne de cal pe zi

Edited by Highlander91, 09 March 2011 - 15:22.


#606
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 Highlander91, on 9th March 2011, 15:22, said:

Ce intelege-ti voi cu oprirea abandonului? Am x caini, care nu imi mai trebuie, vreau sa scap de ei. Ce fac? 1. Ii omor. 2: ii abandonez.
Nu am unde sa ii dau, si desigur, nu vine nimeni sa ii ia.
Poti abandona parinti, oameni batrani sa-i lasi pe strada. Poti abandona copii, legea nu ofera in cazul oamenilor solutii si voi doriti sa se opreasca abandonul cainilor?

Eu am fost nevoit sa abandonez un cal. L-am tinut 5 ani aproape degeaba, cand am renuntat la culturile agricole, nu mai aveam ce sa-i fac. Mancare pt el nu mai aveam. In 5 ani am incercat sa-l dau cuiva din satele din zona, sa munceasca cu el. Nimeni nu a putu oferi 1000ron. Desigur, la abator peste noapte il dadeam la suma aia, insa am evitat.. In cele din urma, l-am taiat si l-am donat unei gradini zoologice din Romania.

Un leu adult, mascul, consuma 30kg de carne de cal pe zi
tocmai asta inseamna, sa iti asumi raspunderea pentru animalul ce il ai.

nu sa il lasi in seama celor ce stau cu tine in aceeasi comunitate. da, cainele ala oricum moare, dar nu despre caine e vorba, e vorba despre efectul omului asupra cainelui.
daca intr-adevar un posesor de caine nu mai poate sa aiba grija de el e de datoria lui sa nu-l lase pe strazi. daca il lasa pe strazi nu va fi omorat un caine ci vor fi omorati cu miile. de ce? pentru ca el si-a luat mainile de pe animal si il doare in sula si de mine, si de tine, si de x si de orice.

o atitudine de genul se cultiva in societate, aia de ar trebui sa fie civilizata. daca se porcedeaza astfel pentru un animal, trecerea spre minunatii mult mai frumoase nu-i decat la o abatere distanta.

#607
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Am inteles eu bine, l-ai taiat si l-ai donat drept hrana la zoo? Si nu mai bine il dadeai gratis unui om din sat, sa munceasca cu el, in loc sa-l tai?  :(

#608
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Sint abonat pe 3 forumuri , la acelasi tip de topic. Cum naiba se face ca , in afara de citiva cetateni mai "bizari" , asa , ca sa ma exprim cit de cit civilizat , toata lumea este PENTRU eutanasiere ? Cu incercarea de adoptie , in faza initiala , ulterior , cind nu mai sint sanse , urmind injectia letala. Deci , ATENTIE , dragi zoofili de javre , nimeni nu ucide cu sadism , toti vor doar rezolvarea urgenta a unei probleme prea mari. Si totusi , tabara "bizarilor" s-ar parea ca are 1-0 pina acuma.
Domnu' @UrsuPolar , ce facem , la Bals sau cum ?

P.S. De ce zoofilii de javre tot aduc in discutie abandonul de ciini pe strazile capitalei cind , chior sa fii si tot vezi ca javrele sint rasa pura de maidan. Unde nu gaseam eu un pittbull , ceva. In viata mea nu am vazut decit javre , javre si iar javre , nici un lup , brack sau mai stiu eu ce.

Edited by LILDEBUL, 09 March 2011 - 15:30.


#609
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 Ursul_Polar, on 9th March 2011, 15:19, said:

- ti s-a propus solutie. omorati absolut toti cainii! in jumatate de zi sunt toti sub pamant. cand apare primul caine pe strada omoram un acelasi numar de oameni, random, asa.

Hai sa-ti spun o solutie si mai misto, "omorati absolut toti cainii! in jumatate de zi sunt toti sub pamant", atat.

#610
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 LILDEBUL, on 9th March 2011, 15:10, said:

Nu inteleg ce au problemele tale cu problema ciinilor . Vrei sa zici cumva ca daca nu se rezolva TOATE  problemele , sa nu se mai rezolve niciuna , sau cum ?
Nu intelegi pentru ca nu vrei sa intelegi. Iar cand crezi c-ai inteles ceva, de fapt ai inteles ce ti-a convenit. ;)

 Highlander91, on 9th March 2011, 15:22, said:

Daca-mi amintesc bine, tu esti cel care ai spus ca ai omori un om pentru o X suma de bani. Esti de-a dreptul fascinant, zau!

#611
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 vp-emanuel, on 9th March 2011, 15:32, said:

Hai sa-ti spun o solutie si mai misto, "omorati absolut toti cainii! in jumatate de zi sunt toti sub pamant", atat.
bravo! esti minunat! asteptam urmatorul gulag!

#612
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Amicul de la Pol ori vorbeste ca sa existe si o opinie contrara , animind discutia in acest fel , ori , are grave deficiente (nu mai zic cum si de care , ca ne certam aiurea). Daca poti sa dai exemple cu javra vs. om , inseamna ca ne putem astepta la orice.
@Cranc , daca ai ceva de zis , zi soara mea pe fata , nu o mai da cotita , ca nu intelegem noi , nu avem nivel , avem vibratii joase. Sau cind ai vazut ca unii mai si sar in ajutorul semenilor nu prea ti-au mai iesit socotelile ?

Edited by LILDEBUL, 09 March 2011 - 15:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate