Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Flashmob impotriva eutanasierii cainilor fara stapan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#577
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostLILDEBUL, on 9th March 2011, 06:35, said:

Ca niste autentici iubitori de animale si ca oamnei hotariti ce sint , eu zic ca urmatorii pe lista ar fi vinatorii , sadicii aia care trag in ursuleti , vulpite si porcusori mistretiori , in frunte cu seful lor suprem , Tiriac. Ne vedem la Bals sau nu ne mai vedem deloc ?
Lasa ca se iau si ei de cine pot , adica de prostimea care nu se poate apara . Dar cand sa faca scandal la bastani , e liniste .

#578
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

Io n-am inteles. Spui ca viata nu are o importanta mai mare sau mai mica, dupa care spui ca situatia ii circumstantiala. Deci care-i varianta finala?
viata este echivalenta indiferent de forma in care se prezinta! OMUL e cel care face distinctie valorica in functie de ce porumbei ii flutura prin minte! acu' pricepi?
atat timp cat oamenii nu sunt scosi pe matrita STAS fiecare e indreptatit sa aiba setul sau de valori, ca tie nu-ti convine e ok sa protestezi, dar fa-o civilizat printre ce-i ce-ti sunt asemenea. asta-i simpla idee ce trebuia sa o pricepi.

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

... actiunile oamenilor indreptate impotriva javrelor agresive. Nu asupra altor oameni, porcusori agresivi sau porumbei cacaciosi.
si tot ceea ce e caine pe strata e caine agresiv. misto, daca tot pomenesti de paranoia.

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

Modul asta de gandire denota paranoia. Pt. mine, o familie pe strada (sau un om) nu reprezinta un pericol pana cand se dovedeste contrariul. No, la tine ii invers, mergi pe strada si fiecare cetatean ii un potential pericol. Nu suna aiurea? Apropos, maidanezii cum ii consideri? Mielusei pana la proba contrarie sau pericol?
scuza-ma ca n-am incredere in dobitocul care circula cu cacatul sau de bmw si eu incerc sa trec strada, scuza-ma ca nu cred ca mi se va returna portofelul cu tot ce am in el in situatia in care-l pierd, scuza-ma ca nu cred ca as scapa nevatamat in urma unei plimbari nocturne prin unele zone ale rahatului asta de bucuresti si nu, cainii ar fi cea mai mica problema.
da, sa stii ca am toate motivele sa privesc in roz omul si manifestarea sa.

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

Nu vor disparea pt. ca in cel mai pur spirit romanesc noi ne dam cu stangu-n dreptu' si cu dreptu'-n ONG-uri. La noi in Baia Mare sunt putini maidanezi, cel putin nu asa vizibili ca-n alte locuri. Deci se poate, cu asumarea raspunderii & shit.
daca se putea se putea de tot, nu partial. nu tine de ONG-uri, iubitori de animale si tot rahatul ce-l invoci.

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

Nu mai compara maidanezii cu oamenii. Nu imi pasa de maidanezi sau cersetori ca nu-s Maria Tereza.
ca iti pasa de tine e evident de la primul post, dar era frumos daca nu scapai fraza asta

Quote

Ce atitudine ii prezentata? In asta consta diferenta dintre noi, eu sunt interesat de viata ta (luand conceptul in mare), pt. mine viata ta si a altora ii mai importanta decat a unei javre sau a unui sobolan.

View Postedy_wheazel, on 9th March 2011, 00:37, said:

Amice, omu' ii o creatura violenta prin definitie care isi macelareste semenii pt. motive mai mult sau mai putin puerile. Asta ii conditia umana pe care io o accept, chiar daca io nu am tendinte de genu' asta. Acuma vii tu sa spui unei specii de genu' asta ca trebuie sa ignore parazitii si ca el ii de vina pt. prezenta lor? Buna asta! Imi permit sa arat cu degetu' maidanezu' fara nesimtire si fatarnicie, as fi asa ceva daca io as fi ala care i-a dat drumu' pe strazi, nu ala care vrea sa dispara de acolo. Imi place sa mananc animalele comestibile si nu vars nici macar o lacrima cand trec pe langa o macelarie, iar daca vorbim despre nesimtire toti iubitorii de maidanezi ar trebui sa fie vegetarieni. Ma indoiesc ca asta-i realitatea.
nu scumpule, eu vin si-ti spun ca s-a creat un mediu artificial si e de datoria prostului ce l-a creat sa-l sustina cu raspundere.
mediul urban nu exista de la natura si daca omul tampit nu stie sa isi mentina artificialul, sa nu fie uimit cand natura o sa napusteasca peste el si nici sa nu sara de cur in sus ca ars ca vezi dumnezeule el e buricul pamantului.
omul e un cacat in soare cu pretentii de mare carmuitor si dumnezeu pe pamant. e un nimic cu ochi, cu mofturi si cu atitudini tampite. e un teribilist prin definitie si o fiinta marsava pana in madva oaselor.

cat timp omul e prost, nesimtit si iresponsabil o sa prefer intotdeauna viata unui caine, nu ca ar fi distincta sau cu o pondere valorica mai mare decat a unui om ci pentru ca sunt constrans de conditiile din jur sa consider cainele valoric pozitiv.

nici eu nu sunt preot sa zic "iarta-l doamne ca greseste!" si n-am de ce sa accept chestii din partea unor semeni pentru care raspunderea morala, in orice situatie, nu este un trebuie ci un "vedem daca-mi convine".

deschideti-va topic in care sa sustineti eutanasierea si vorbiti-va acolo de fericirea voastra interioara. aici era un anunt pentru aia care gandesc intr-un anumit fel si vad problema distinct de voi. ca nu va convine e o chestie ce o rezolvati cu voi, daca puteti.

Edited by Ursul_Polar, 09 March 2011 - 09:22.


#579
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Domnu' @Fram , Ursul Polar , imi raspunde si mie cineva la intrebarea " Ori la Bal(s) , ori la spital ? " , sau vorbim doar de ce ne convine ?
Cred ca zoofili de ciini "comunitari" o ard pe linia  "vorbesc , ca sa ma aud ce intelijent ma exprim". Sau gresesc ?

Edited by LILDEBUL, 09 March 2011 - 10:22.


#580
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostLILDEBUL, on 9th March 2011, 10:20, said:

Domnu' @Fram , Ursul Polar , imi raspunde si mie cineva la intrebarea " Ori la Bal(s) , ori la spital ? " , sau vorbim doar de ce ne convine ?
Cred ca zoofili de ciini "comunitari" o ard pe linia  "vorbesc , ca sa ma aud ce intelijent ma exprim". Sau gresesc ?
eu cred doar ca dai dovada de nesimtire, dar, cum ziceau multi inaintea ta, sunt dereglat la mansarda.

cum ii spuneam si lui bluesky, ofera-ti raspunsurile ce-ti sunt satisfacatoare si ai macar bunul simt de a permite altor oameni sa-si mainfeste opiniile.

#581
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
am si eu o intrebare: de ce va simtiti atat de devastati cand auziti c-or sa omoare cainii?

de ce NU va simtiti devastati atunci cand auziti de oameni care mor?


dar, din pacate, stiu raspunsul... pentru ca nu va pasa decat de VOI, CAINI si atat.

#582
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postvladc, on 9th March 2011, 12:29, said:

am si eu o intrebare: de ce va simtiti atat de devastati cand auziti c-or sa omoare cainii?
de ce NU va simtiti devastati atunci cand auziti de oameni care mor?
dar, din pacate, stiu raspunsul... pentru ca nu va pasa decat de VOI, CAINI si atat.
daca ai raspunsuri ce le STII ca fiind adevarate, ce rost are interventia ta aici?

#583
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View Postripper, on 8th March 2011, 13:27, said:

Unul singur dintre voi n-are un animăluț acasă, nimic. Voi n-aveți suflet. PUNCT. (mister_rf style)
Si l-ai si identificat pe acel "singur" dintre "noi" care n-are un animalut acasa?  Si esti sigur tu, ca...ceilalti dintre "noi" au animalute acasa? Cam asa te-ai exprimat :)


Eu recunosc, nu (mai) am nici un animalut acasa, nimic. De cand mi-a murit catzelul, nu mai vreau altul. In primul rand, pentru ca ma declar inapt in a avea grija de un caine, iar pisicile nu-mi plac. In afara de caini si matze, nu consider ca vreun alt animal isi are sensul pe post de  ...pet.

#584
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postripper, on 8th March 2011, 13:27, said:

Unul singur dintre voi n-are un animăluț acasă, nimic. Voi n-aveți suflet. PUNCT. (mister_rf style)
Mi se pare inuman sa ai un animal in casa pe care sa il tii la bloc. Ar trebui prin lege interzisa detinerea de animale altele decat cele care cresc in custi, in apartamente de bloc. La tara am, si am avut dintotdeauna animale, insa dezvolt cu ei o relatie de paza si protectie. Ii privesc ca pe animale domestice, nu de companie.

Maidanezii la tara au facut doar pagube si au sfarsit omorati. Mananca pasari, oua, isi parasesc teritoriul in cautare de catele, catelele nu apara teritoriu de masculi. Sunt inutili.

#585
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostHighlander91, on 9th March 2011, 13:15, said:

Sunt inutili.
din nefericire, asta e adevarul.

Quote

daca ai raspunsuri ce le STII ca fiind adevarate, ce rost are interventia ta aici?

poate va suna un clopotel pe undeva prin cap. poate.

#586
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

Quote

Unul singur dintre voi n-are un animăluț acasă, nimic. Voi n-aveți suflet. PUNCT. (mister_rf style)

Daca te consoleaza cu ceva eu am, dar sunt pentru disparitia caiinilor de pe strazi si amendarea cu sume considerabile a celor care au caiine ce latra sau musca.
Crezi ca toti sunt sadici si teribilisti sau poate chiar este o problema cu cainii astia ?

View PostFrom 9th March 2011, 12:50:

Si esti sigur tu, ca...ceilalti dintre "noi" au animalute acasa?

Ei acum si tu, normal ca nu au in casa, poate pe langa bloc sa mai tina cate un caine dar si ala ii al lor doar cand totul e in regula, daca latra sau musca pe cineva nu mai este al lor.

Edited by vp-emanuel, 09 March 2011 - 13:24.


#587
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postvladc, on 9th March 2011, 13:18, said:

poate va suna un clopotel pe undeva prin cap. poate.
scumpule,  a venit unul dintre noi la tine in mod expres sa incerce a-ti converti tie convingerile?
mergi cu bine de unde ai venit. turisme fara valoare poate oferi si un copil de clasa a 4-a, incearca sa argumentezi ceea ce spui si sa respecti persoanele carora te adresezi.

orice actiune asupra vietii, in esenta, este o actiune etica! daca pe tine te depaseste coneptul, notiunea de etica, nu inseamna ca pe altii ii depaseste.
daca tu nu pricepi ce-i aia convingere cum se dezvolta, ce mecanisme de evaluare, confirmare si afirmare sunt necesare, daca tu nu pricepi ca sunt optiuni individuale de a privi un aspect de viata intr-un mod diferit fata de tine si ca e normala o manifestare in acest sens, mergi frumos in grupurile intolerantilor ca in mod cert iti vei gasi sorti de integrare.

nu s-a apucat nimeni sa rastoarne lumea din loc, se atrage atentia asupra felului in care au ajuns oamenii.

POATE VA OBOSITI SA CITITI MACAR PRIMUL POST AL TOPICULUI!

Edited by Ursul_Polar, 09 March 2011 - 13:32.


#588
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostUrsul_Polar, on 9th March 2011, 13:31, said:

POATE VA OBOSITI SA CITITI MACAR PRIMUL POST AL TOPICULUI!

View PostNeverwinter, on 14th May 2010, 10:21, said:

Daca vrei sa arati ca iti pasa, ca esti civilizat si ca nu doresti uciderea animalelor, daca vrei sa lasi generatiilor viitoare o lume mai buna, vino la flashmob! Daca vrei ca in cativa ani sa vezi problema cu adevarat rezolvata si sa nu mai fie animale pe strada, vino alaturi de noi!

Vino la flashmob sa arati ca esti pentru civilizatie, pentru ratiune. Pentru ca problema cainilor fara stapani poate fi rezolvata numai prin campanii de sterilizare in masa, adoptii si oprirea abandonului, nicidecum prin eutanasie, cum s-a mai incercat in anii trecuti, fara succes!

Deja vu, Vier Pfoten veneau tot cu povesti din astea dar nu au facut nimic pana la urma, de ani buni aceleasi povesti - rezultate zero .
Idealistii lu peste.

#589
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ursulica, crede-ma pe cuvant ca nu se poate discuta cu voi -iubitorii de animale- oricat de frumos s-ar vorbi cu voi.
parca sunteti blocati pe o idee fixa.

multi va spun ca pe ei ii deranjeaza cainii. ca latra, ca unii musca, ca toti fac mizerie in care calcam ca vrem sau nu, ca nu e normal asa ceva intr-o tara civilizata spre care unii dintre noi aspiram. macar atat puteti intelege?

repet, stiu ca pentru voi, restul nu conteaza, decat cainii si voi. de aceea, in felul asta nu o sa se ajunga nicaieri. masura trebuie luata. aceasta masura exista in multe alte tari... si ghiceste ce... chiar functioneaza. nimeni nu mai lesina acolo, nimeni nu mai iese in strada.

daca vrei, as incerca sa explic si mai simplu.

#590
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postvp-emanuel, on 9th March 2011, 13:48, said:

Deja vu, Vier Pfoten veneau tot cu povesti din astea dar nu au facut nimic pana la urma, de ani buni aceleasi povesti - rezultate zero .
Idealistii lu peste.
care parte din "DACA VREI" nu ai priceput-o? si chiar nu te poti abtine din a fi persiflant ca despre a fi civilizat nu se pune problema.

deschide topic pentru sustinerea eutanasiei si scalda-te acolo in ce expresii vrei tu, ok?

View Postvladc, on 9th March 2011, 13:51, said:

ursulica, crede-ma pe cuvant ca nu se poate discuta cu voi -iubitorii de animale- oricat de frumos s-ar vorbi cu voi.
parca sunteti blocati pe o idee fixa.

multi va spun ca pe ei ii deranjeaza cainii. ca latra, ca unii musca, ca toti fac mizerie in care calcam ca vrem sau nu, ca nu e normal asa ceva intr-o tara civilizata spre care unii dintre noi aspiram. macar atat puteti intelege?

repet, stiu ca pentru voi, restul nu conteaza, decat cainii si voi. de aceea, in felul asta nu o sa se ajunga nicaieri. masura trebuie luata. aceasta masura exista in multe alte tari... si ghiceste ce... chiar functioneaza. nimeni nu mai lesina acolo, nimeni nu mai iese in strada.

daca vrei, as incerca sa explic si mai simplu.
a) ursulica sa ii spui cui vrei tu, ok?
B) te adresezi mie sau te adresezi catre "voi"
c) pentru cazul voi e valabila si reciproca, cu atat mai mult cu cat violenta verbala se initiaza in majoritatea cazurilor de VOI. sa respectam tiparul de gradinita, se pare ca e pe plac.
d) CITESTE PRIMUL POST!

View PostNeverwinter, on 14th May 2010, 10:21, said:

Vineri, 14 mai, ora 18:30, pe trotuarul din fata Teatrului National Bucuresti (Piata Universitatii), vom muri pentru cateva minute. Este vorba de un gest simbolic prin care vom incerca sa trezim autoritatile la realitate, aratandu-le ce inseamna, de fapt, eutanasia.

Daca vrei sa arati ca iti pasa, ca esti civilizat si ca nu doresti uciderea animalelor, daca vrei sa lasi generatiilor viitoare o lume mai buna, vino la flashmob! Daca vrei ca in cativa ani sa vezi problema cu adevarat rezolvata si sa nu mai fie animale pe strada, vino alaturi de noi!

Vino la flashmob sa arati ca esti pentru civilizatie, pentru ratiune. Pentru ca problema cainilor fara stapani poate fi rezolvata numai prin campanii de sterilizare in masa, adoptii si oprirea abandonului, nicidecum prin eutanasie, cum s-a mai incercat in anii trecuti, fara succes!

Pasul 1
- vii la ora 18.20 pe trotuarul din fata TNB

Pasul 2
- vei gasi tineri cu esarfe rosii in mana. Ia o esarfa si leag-o la gat.

Pasul 3
- la semnal te lasi pe jos (culcat, asezat, in genunchi, cum iti este comod) timp de cateva minute, pana auzi semnalul de final.

Vino cu cat mai multi prieteni si da mesajul mai departe.

cei ce nu sunt capabili sa priceapa un mesaj simplu nu pot sa-i consider decat ca au probleme evidente, nu meritati efortul... deloc.

Edited by Ursul_Polar, 09 March 2011 - 14:03.


#591
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

Quote

... nicidecum prin eutanasie, cum s-a mai incercat in anii trecuti, fara succes!

Gizas, dar nu a avut succes din cauza "iubitorilor de animale" ca doar nu s-au intors din morti animalele eutanasiate.

#592
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postvp-emanuel, on 9th March 2011, 14:03, said:

Gizas, dar nu a avut succes din cauza "iubitorilor de animale" ca doar nu s-au intors din morti animalele eutanasiate.
spune-mi si mie, tu ai facut logica la liceu? ca altminteri esti susceptibil de deficiente cognitive grave.

cand un om sustine oprirea abandaonului tu vii si-i spui ca il abandoneaza?
bravo! ai o gandire sanatoasa.

Edited by Ursul_Polar, 09 March 2011 - 14:07.


#593
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 06.01.2005
Imi plac animale si am fost obisnuit in copilarie sa cresc inconjurat de ele. Dar cateva experiente mai mult sau mai putin personale m-au convins ca haitele de caini nu au ce cauta pe strazi:
- am o cunostinta care intr-o zi, fara niciun avertisment, a fost diagnosticata cu "chisturi hidatice" pe ficat. Doua chisturi cat portocalele de mari, chisturi provocate de "tenia de caine"! Cunostinta respectiva nu a avut niciodata caine dar, la cati iubitori nu strang rahatul din urma potaii, nicio  surpriza. Diagnosticul a fost pus in ultima clipa (chisturile aproape explodau), operatia a fost f. dificila iar recuperarea a durat 6 luni!
- am un vecin imbecil (mare iubitor de maidanezi) care-si tine odorul pe presul din fata usii, la etajul 1, iar dihania nu pleaca de acolo decat sa defecheze in fata usii de la intarea in scara! Problema este ca atunci cand e pe presul stapanului devine extrem de agresiva cu oricine trece pe langa ea: inclusiv brancardieri si medici salvare veniti la urgente! Daca-i spui ceva iubitorului de animale despre agresivitatea cainelui primesti raspunsuri de genul: "vai, da nu se poate, el este asa dragut si cuminte....."

#594
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postvladc, on 9th March 2011, 13:51, said:

multi va spun ca pe ei ii deranjeaza cainii. ca latra, ca unii musca, ca toti fac mizerie in care calcam ca vrem sau nu, ca nu e normal asa ceva intr-o tara civilizata spre care unii dintre noi aspiram. macar atat puteti intelege?
As vrea sa fac si eu o paralela. Si pe mine m-au deranjat si continua sa ma deranjeaze o multime de lucruri care se petrec in viata de zi cu zi, insa in ceea ce priveste rasa umana. Personal a simt deseori amenintata de oamenii din jurul meu. Oriunde am merge gasim boschetari infometati care ne urmaresc, cocalari care se freaca de femeile din autobuz, golani care ne jignesc pentru ca asa vrea muschii lor... sa nu mai pomenim de furturi, violuri si tentativele acestora.
Pe mine cine ma asculta/intelege? Pe acesti oameni cine-i invata minte? Sa nu spuneti legea, sprayul paralizant sau iubitul-gorila ca pufnesc in ras.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate