Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Dealul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
dealulverde

dealulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2011

View PostCubeKD, on 3rd June 2012, 16:00, said:

Salut tuturor!

Din ce am citit pana acum observ ca sunt pareri pro si contra referitoare la complexul Dealul Verde, insa tind sa tin cont de cele bune. Incepand cu anul viitor (martie/aprilie) doresc sa imi cumpar o casa fapt ce mi-a atras atentia ansamblul rezindential Dealul Verde 2 insa nu se stie nimic despre acest proiect. Asadar ii rog pe cei care au informatii si le pot impartasi sa imi spuna mie si celor care mai sunt interesati cateva detalii despre Dealul Verde 2. Cand va demara proiectul, care va fi locatia acestuia, conditii, preturi informative, etc...
Iar un lucru care ma intereseaza foarte mult este urmatorul: se poate cumpara un lot de 400-500 mp ca apoi sa vin eu cu un proiect de casa autorizat, P+M cu suprafata construita de aproximativ 90 mp iar constructorii celor de la Dealul Verde sa imi construiasca casa dupa acest proiect?

Din ce am citit mai sus am observat ca in discutiile de pe forum s-a implicat un reprezentat al Dealul Verde asadar astept cu mare interes si seriozitate un raspuns.

Multumesc anticipat.

Buna ziua,
Nu cred ca exista un ansamblu rezidential de care absolut toata lumea sa fie multumita. Pot sa va asigur ca majoritatea locuitorilor sunt multumiti de locuinta lor din Dealul Verde si, chiar si la 2 ani dupa vanzare locuintei, inca incercam sa raspundem la toate cererile, chiar si la cele care nu tin de dezvoltator/constructor. Nu promitem lucruri imposibile, pentru ca nu putem face minuni.
Important ca Dvs sa comparati toate variantele disponibile sa o alegeti pe aceea in care considerati ca este cea mai potrivita pt Dvs. Am incercat ca in Dealul Verde sa obtinem case de calitate la un buget rezonabil...

In Dealul Verde 2 lucram in prezent la gardul imprejmuitor si am sapat drumul interior. Luna asta o sa semnam o intelegere cu Distrigaz pentru aducerea gazelor in Dealul Verde 1 - este posibil sa sa facem extinderea de gaze si pentru Dealul Verde 2 tot acum, luna asta o sa o lamurim. Anul acesta o sa facem toata infrastructura subterana in Dealul Verde 2: gaze, apa, canalizare, curent electric, iluminat stradal, internet apoi amenajam drumul interior.
Constructiile efective de case vor incepe, cel mai probabil, la inceputul lui 2013. Daca vreti sa construiti in 2013, Dealul Verde 2 e foarte bun, daca va grabiti, luati in considerare Dealul Verde 1.
Da, puteti achizitiona/rezerva inca de acum un lot de teren de 400-500 mp in Dealul Verde 2, veniti cu proiectul Dvs si constructorii cu care lucram si noi va vor face o oferta de pret - discutati direct cu ei si este posbil sa va intelegeti.
Pentru ca pretul terenului va include si o parte din investiile in infrastructura, asfaltare drumuri, trotuare, iluminat stradal samd, mai avem niste calcule de facut (de exemplu inca nu stim cati bani vrea Distrigaz sa aduca gazele in Dealul Verde 2 - dar vom afla in cca 2 saptamani).
Putem face niste estimari, dar pentru informatii despre preturi, dimensiuni loturi disponibile samd, cel mai bine discutati cu colegul meu Alin - 0722-291.931 - la el se centralizeaza toate discutiile si stie exact ce loturi sunt disponibile si in ce conditii.  
Mult succes

#74
CubeKD

CubeKD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.07.2009
Multumesc mult pentru raspuns, este mai mult decat am asteptat. Cat de curand voi lua legatura cu domnul Alin pentru mai multe informatii. Sper sa ne intelegem si ca vom colabora cu interese si satisfactii de ambele parti.

Cu respect,
Cristian

P.S. Voi continua sa urmaresc cu mare interes discutiile de pe acest forum cat si noutatile ce vor apare pe site-ul Dealul Verde.ro.

#75
papuasu28

papuasu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.03.2009
Ziua buna,
Am cautat pe internet discutii despre Berceni, comuna Berceni si am gasit acest topic. Sper ca postez in locul potrivit.
De cca 1 an m-am hotarat impreuna cu logodnica mea sa ne luam casa. Dupa indelungi cautari am ajuns in zona comunei Berceni, in mod special datorita preturilor pamantene. Va rog frumos sa ma sfatuiti si eventual daca cunoasteti comuna, sa-mi dati cateva detalii.
Am gasit o casa in comuna Berceni chiar la intrare, pe partea stanga, la cca 800 m de spalatoria auto si restaurantul Pluto.
Casa are 100 mp utili si 130 mp construiti. Terenul are 380 mp din care amprenta casei cei 130 mp. Este doar pe parter construita, stalpi de beton si pereti de caramida + polistiren de 10 cm la exterior. Acoperisul este pe capriori si are izolatie pe baza de "rasina" tocata, sper sa nu gresesc...injectata intre tigla metaliza si materialul izolator.
Nu stiu cat de adanca este fundatia - constructorul zice ca are 80 cm adancime. Are fosa septica de 10 mc si put la 10 m.
Gazele si curentul sunt la strada, strada care iese in drumul asfaltat - are cca 250 m lungime si este pietruit.
Acum, o sa urmeze rugamintile / intrebarile mele
1. Aveti idee cum se circula pe un drum secundar cand ploua / ninge?
2. Exista serviciu de salubritate in zona comunei - se ridica gunoiul?
3. Apa sunt 100 % sigur ca nu e potabila, dar un dedurizator o face utilizabila la spalarea rufelor si la gatit `+ dus?
4. Sunt pene de curent in zona?
5. Serviciu de internet este in zona?
6. Firma de paza care sa asigure la nevoie paza, este in zona comunei? daca da, aveti idee cat costa?
7. Sunt intradevar mirosuri neplacute la intrarea in comuna?
8. Pretul de 80.000 E la cheie pentru o casa de 100 mp utili, 130 construiti, finisaje ok, centrala si calorifere Romstal, gresie, faianta, parchet, usi metalice + gard de imprejmuire, este un pret corect pentru zona? Practic casa e livrata la cheie.
9. Ultima si sper nu cea mai putin importanta intrebare, circula ok maxi-taxi-urile care duc la Metrou?

Stiu ca am insiruit o multime de intrebari, la o parte din ele anticipez raspunsul , dar am nevoie de feed-back de la cei care isi construiesc casa acolo si stiu exact ce si cum.

Cu respect,
Aurelian

#76
dealulverde

dealulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2011

View Postpapuasu28, on 9th August 2012, 14:06, said:

Ziua buna,
Am cautat pe internet discutii despre Berceni, comuna Berceni si am gasit acest topic. Sper ca postez in locul potrivit.
De cca 1 an m-am hotarat impreuna cu logodnica mea sa ne luam casa. Dupa indelungi cautari am ajuns in zona comunei Berceni, in mod special datorita preturilor pamantene. Va rog frumos sa ma sfatuiti si eventual daca cunoasteti comuna, sa-mi dati cateva detalii.
Am gasit o casa in comuna Berceni chiar la intrare, pe partea stanga, la cca 800 m de spalatoria auto si restaurantul Pluto.
Casa are 100 mp utili si 130 mp construiti. Terenul are 380 mp din care amprenta casei cei 130 mp. Este doar pe parter construita, stalpi de beton si pereti de caramida + polistiren de 10 cm la exterior. Acoperisul este pe capriori si are izolatie pe baza de "rasina" tocata, sper sa nu gresesc...injectata intre tigla metaliza si materialul izolator.
Nu stiu cat de adanca este fundatia - constructorul zice ca are 80 cm adancime. Are fosa septica de 10 mc si put la 10 m.
Gazele si curentul sunt la strada, strada care iese in drumul asfaltat - are cca 250 m lungime si este pietruit.
Acum, o sa urmeze rugamintile / intrebarile mele
1. Aveti idee cum se circula pe un drum secundar cand ploua / ninge?
2. Exista serviciu de salubritate in zona comunei - se ridica gunoiul?
3. Apa sunt 100 % sigur ca nu e potabila, dar un dedurizator o face utilizabila la spalarea rufelor si la gatit `+ dus?
4. Sunt pene de curent in zona?
5. Serviciu de internet este in zona?
6. Firma de paza care sa asigure la nevoie paza, este in zona comunei? daca da, aveti idee cat costa?
7. Sunt intradevar mirosuri neplacute la intrarea in comuna?
8. Pretul de 80.000 E la cheie pentru o casa de 100 mp utili, 130 construiti, finisaje ok, centrala si calorifere Romstal, gresie, faianta, parchet, usi metalice + gard de imprejmuire, este un pret corect pentru zona? Practic casa e livrata la cheie.
9. Ultima si sper nu cea mai putin importanta intrebare, circula ok maxi-taxi-urile care duc la Metrou?

Stiu ca am insiruit o multime de intrebari, la o parte din ele anticipez raspunsul , dar am nevoie de feed-back de la cei care isi construiesc casa acolo si stiu exact ce si cum.

Cu respect,
Aurelian

Buna ziua - pentru ca Dealul Verde este situat la iesire din com Berceni, iar Dvs solicitati informatii despre o casa la intrare in comuna Berceni, nu prea va putem ajuta cu informatii despre zona care va intereseaza. Pot sa va dau raspunsurile valabile pentru Dealul Verde:
1. Drumul din Dealul Verde este in intregime betonat si asfaltat, iarna e deszapezit.
2. Serviciul de salubritate este asigurat de Primaria Vidra.
3. Putul din Dealul Verde este de 20m adancime, apa este potabila
4. Dealul Verde e legat de reteaua din com Berceni - cand se intrerupe energia in Berceni, se intrerupe si in Dealul Verde. Pentru ca zona com Berceni e in dezvoltare, Electrica extinde reteaua si atunci se intrerupe curentul in timpul verii 2-3 ore cam de 2-3 ori/luna. Iarna cam deloc - de exemplu iarna trecuta a fost o singura avarie care a durat 6 ore
5. Aveti internet in Dealul Verde - 50 ron/luna
6. SSG asigura paza cartierului, dar un abonament individual pt monitorizare si interventie am inteles ca ar costa cca 150 lei/luna. Si BGS sunt in zona, la preturi similare
7. Din zona Dvs pana la groapa de gunoi Vidra sunt cam 2 km - seara se mai simt uneori mirosuri specifice. Dealul Verde este la 7km de groapa de gunoi si niciodata nu am resimtit miros de gunoi.
8. ca preturi de constructie, pot sa va spun ca o casa in similara de 123 mp, la cheie, in Dealul Verde costa 70.900 euro la cheie si include racordarea la curent electric trifazat, canalizare si apa din put. In Dealul Verde exista sistem de canalizare, nu fose septice individuale, putul este de 20m adancime, apa este potabila si sistemul de canalizare ca la bloc inseamna ca nu aveti nevoie ca de 2-3 ori/an sa chemati vidanja ca sa va goleasca fosa individuala
9. Statia Maxi-Taxi este la 200m de Dealul Verde si circula rezonabil la intervale de 15-30 min pana la Piata Sudului.

Pentru a compara ofertele, va recomand sa faceti o vizita in Dealul Verde, mai ales cand ploua
Sper ca informatiile va sunt de folos - oricum e o decizie importanta, asa ca va doresc mult succes...

Edited by dealulverde, 12 August 2012 - 08:13.


#77
dealulverde

dealulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2011
In luna ianuarie, intretinerea unei vile din Dealul Verde a fost cu 10% mai mica fata de cea a unui apartament similar din Bucuresti.
Conform exemplului de mai sus (apartament 39), o familie de 3 persoane dintr-un apartament cu 3 camere din Bucuresti a achitat la intretinere, pentru ianuarie 2013, suma de 446 RON. Impreuna cu factura de energie electrica si impozit locuinta, apartamentul are o cheltuiala totala de 608 RON .
Intretinerea la o Casa Simona sau o Casa Alina a fost de 547 RON in aceeasi luna pentru o familie de 3 persoane din Dealul Verde - tabel alaturat
Locuintele din Dealul Verde au costuri mici de intretinere pentru ca:
- vilele din Dealul Verde sunt certificate energetic cu clasa A (polistiren 10 cm, termopane de calitate, termoizolatie pod) in timp ce apartamentele nereabilitate termic au pierderi mari
- pretul energiei electrice in Dealul Verde a fost intotdeauna mai mic decat cel de la ENEL. Locuitorii din Dealul Verde pot opta oricand sa aleaga ENEL ca furnizor de energie, dar pretul facturat de catre dezvoltator este mai avantajos decat cel subventionat utilizat de catre ENEL la persoanele fizice;
- apa rece este gratuita in Dealul Verde (se obtine din put propriu), iar pretul pentru apa calda este inclus in factura de gaze / electrica. Pentru comparatie, apartamentul din exemplu a achitat 112 RON doar pentru apa (rece si calda)...
- unele servicii sunt gratuite in Dealul Verde: canalizare, iluminat stradal si nu exista taxa de administrare. Atunci cand viitoarea asociatie de proprietari din Dealul Verde va achita aceste costuri, fiecare familie va suporta lunar cca 40 RON. Chiar si cu aceste costuri, intretinerea in Dealul Verde ar fi fost mai mica decat cea a apartamentului
- impozitul casei din Dealul Verde este mai mic decat cel achitat pentru apartament
Cea mai mica intretinere achitata de o familie in Dealul Verde a fost 260 RON (gaze 210 RON + electricitate 50 RON) pentru o casa de 3 camere si 2 persoane in ianuarie 2013
[ http://www.dealulverde.ro/stiri/imagini/650-intretinere-DV-th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
UMEDE

UMEDE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2013

View Postdealulverde, on 10 martie 2013 - 22:12, said:

In luna ianuarie, intretinerea unei vile din Dealul Verde a fost cu 10% mai mica fata de cea a unui apartament similar din Bucuresti.
Conform exemplului de mai sus (apartament 39), o familie de 3 persoane dintr-un apartament cu 3 camere din Bucuresti a achitat la intretinere, pentru ianuarie 2013, suma de 446 RON. Impreuna cu factura de energie electrica si impozit locuinta, apartamentul are o cheltuiala totala de 608 RON .
Intretinerea la o Casa Simona sau o Casa Alina a fost de 547 RON in aceeasi luna pentru o familie de 3 persoane din Dealul Verde - tabel alaturat
Locuintele din Dealul Verde au costuri mici de intretinere pentru ca:
- vilele din Dealul Verde sunt certificate energetic cu clasa A (polistiren 10 cm, termopane de calitate, termoizolatie pod) in timp ce apartamentele nereabilitate termic au pierderi mari
- pretul energiei electrice in Dealul Verde a fost intotdeauna mai mic decat cel de la ENEL. Locuitorii din Dealul Verde pot opta oricand sa aleaga ENEL ca furnizor de energie, dar pretul facturat de catre dezvoltator este mai avantajos decat cel subventionat utilizat de catre ENEL la persoanele fizice;
- apa rece este gratuita in Dealul Verde (se obtine din put propriu), iar pretul pentru apa calda este inclus in factura de gaze / electrica. Pentru comparatie, apartamentul din exemplu a achitat 112 RON doar pentru apa (rece si calda)...
- unele servicii sunt gratuite in Dealul Verde: canalizare, iluminat stradal si nu exista taxa de administrare. Atunci cand viitoarea asociatie de proprietari din Dealul Verde va achita aceste costuri, fiecare familie va suporta lunar cca 40 RON. Chiar si cu aceste costuri, intretinerea in Dealul Verde ar fi fost mai mica decat cea a apartamentului
- impozitul casei din Dealul Verde este mai mic decat cel achitat pentru apartament
Cea mai mica intretinere achitata de o familie in Dealul Verde a fost 260 RON (gaze 210 RON + electricitate 50 RON) pentru o casa de 3 camere si 2 persoane in ianuarie 2013
[ http://www.dealulverde.ro/stiri/imagini/650-intretinere-DV-th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru a intelege ce inseamna sa fi corect, in rumatoarele randuri va voi explica:
Dealul Verde nu se poate numi Ansamblu Rezidential, sunt caini, iarna trebuie facuta cheta de la locatari pentru dezapezirea drumurilor. Consumul care este expus nu este cel real, vara intretinerea nu scade sub 180 ron, asta sa va faceti o idee ce inseamna iarna...adica vin costuri de 1300-1600 ron pentru o casa...nu stiu unde este problema la izolatie sau la faptul ca contoarele de la curent sunt in strada monitorizate de catre dezvoltatori sau ceva de genu...
In concluzie nu este totul chiar asa de roz, lumina pe strada o plateste locatarul...primaria nu asigura nimic ( adica se face un contract pentru firma de salubritate care vine si ia gunoiul ), insa primaria nu are nici o contributie in cartier sau in dezvoltare. Din cartier pana in drumul principal nu exista lumina iar drumul este ingust, adica eu care am o masina mai lata trebuie sa intru putin prin iarba...neplacut moment iarna.

View Postdealulverde, on 12 august 2012 - 08:10, said:

Buna ziua - pentru ca Dealul Verde este situat la iesire din com Berceni, iar Dvs solicitati informatii despre o casa la intrare in comuna Berceni, nu prea va putem ajuta cu informatii despre zona care va intereseaza. Pot sa va dau raspunsurile valabile pentru Dealul Verde:
1. Drumul din Dealul Verde este in intregime betonat si asfaltat, iarna e deszapezit.
2. Serviciul de salubritate este asigurat de Primaria Vidra.
3. Putul din Dealul Verde este de 20m adancime, apa este potabila
4. Dealul Verde e legat de reteaua din com Berceni - cand se intrerupe energia in Berceni, se intrerupe si in Dealul Verde. Pentru ca zona com Berceni e in dezvoltare, Electrica extinde reteaua si atunci se intrerupe curentul in timpul verii 2-3 ore cam de 2-3 ori/luna. Iarna cam deloc - de exemplu iarna trecuta a fost o singura avarie care a durat 6 ore
5. Aveti internet in Dealul Verde - 50 ron/luna
6. SSG asigura paza cartierului, dar un abonament individual pt monitorizare si interventie am inteles ca ar costa cca 150 lei/luna. Si BGS sunt in zona, la preturi similare
7. Din zona Dvs pana la groapa de gunoi Vidra sunt cam 2 km - seara se mai simt uneori mirosuri specifice. Dealul Verde este la 7km de groapa de gunoi si niciodata nu am resimtit miros de gunoi.
8. ca preturi de constructie, pot sa va spun ca o casa in similara de 123 mp, la cheie, in Dealul Verde costa 70.900 euro la cheie si include racordarea la curent electric trifazat, canalizare si apa din put. In Dealul Verde exista sistem de canalizare, nu fose septice individuale, putul este de 20m adancime, apa este potabila si sistemul de canalizare ca la bloc inseamna ca nu aveti nevoie ca de 2-3 ori/an sa chemati vidanja ca sa va goleasca fosa individuala
9. Statia Maxi-Taxi este la 200m de Dealul Verde si circula rezonabil la intervale de 15-30 min pana la Piata Sudului.

Pentru a compara ofertele, va recomand sa faceti o vizita in Dealul Verde, mai ales cand ploua
Sper ca informatiile va sunt de folos - oricum e o decizie importanta, asa ca va doresc mult succes...


Apa in Dealul Verde nu este potabila, si are un grad foarte mare de calcar, care depaseste limita admisa. Orice ahizitie este luata in casa trebuie avut grija de ea prin cumpararea dedurizatoarelor pentru ca altfel o sa fiti nevoiti sa cumparati altele. se vede in 2 zile depunerea pe cada si pe roboneti...

Edited by ech, 08 October 2013 - 09:20.


#79
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005
Pentru Papuasu 28

1. Aveti idee cum se circula pe un drum secundar cand ploua / ninge?
Depinde de cei care locuiesc acolo
2. Exista serviciu de salubritate in zona comunei - se ridica gunoiul?
Da. Se ridica sapatamanal.
3. Apa sunt 100 % sigur ca nu e potabila, dar un dedurizator o face utilizabila la spalarea rufelor si la gatit `+ dus?

Apa este potabila (depinde cine iti face putul si la ce adancime)
4. Sunt pene de curent in zona?

In ultima vreme nu mai sunt (in trecut - acum un an/doi chiar era o mare problema)
5. Serviciu de internet este in zona?

Da (akta si romtelecom)
6. Firma de paza care sa asigure la nevoie paza, este in zona comunei? daca da, aveti idee cat costa?

Sunt vreo 2
7. Sunt intradevar mirosuri neplacute la intrarea in comuna?

Eu nu stiu de aceste mirosuri si locuiesc de cca 7 ani
8. Pretul de 80.000 E la cheie pentru o casa de 100 mp utili, 130 construiti, finisaje ok, centrala si calorifere Romstal, gresie, faianta, parchet, usi metalice + gard de imprejmuire, este un pret corect pentru zona? Practic casa e livrata la cheie.

Depinde. Pentru o mai buna inspectie adu cu tine un inginer constructor
9. Ultima si sper nu cea mai putin importanta intrebare, circula ok maxi-taxi-urile care duc la Metrou?

Da. Frecventa de 20-30 minute (poate chiar mai putin)

#80
juracovschi

juracovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2010

View PostUMEDE, on 07 octombrie 2013 - 15:17, said:

Pentru a intelege ce inseamna sa fi corect, in rumatoarele randuri va voi explica:
Dealul Verde nu se poate numi Ansamblu Rezidential, sunt caini, iarna trebuie facuta cheta de la locatari pentru dezapezirea drumurilor. Consumul care este expus nu este cel real, vara intretinerea nu scade sub 180 ron, asta sa va faceti o idee ce inseamna iarna...adica vin costuri de 1300-1600 ron pentru o casa...nu stiu unde este problema la izolatie sau la faptul ca contoarele de la curent sunt in strada monitorizate de catre dezvoltatori sau ceva de genu...
In concluzie nu este totul chiar asa de roz, lumina pe strada o plateste locatarul...primaria nu asigura nimic ( adica se face un contract pentru firma de salubritate care vine si ia gunoiul ), insa primaria nu are nici o contributie in cartier sau in dezvoltare. Din cartier pana in drumul principal nu exista lumina iar drumul este ingust, adica eu care am o masina mai lata trebuie sa intru putin prin iarba...neplacut moment iarna.
Apa in Dealul Verde nu este potabila, si are un grad foarte mare de calcar, care depaseste limita admisa. Orice ahizitie este luata in casa trebuie avut grija de ea prin cumpararea dedurizatoarelor pentru ca altfel o sa fiti nevoiti sa cumparati altele. se vede in 2 zile depunerea pe cada si pe roboneti...

Tot ce spui sunt numai minciuni. Eu stau in cartier de 2 ani si toti vecinii mei iti pot confirma:

"sunt caini" - corect sunt 2-3 caini care vin de aiurea, dar nu mai multi ca in oricare alta parte. Oricum cartierul este imprejmuit 90%, asa ca si accesul cainilor este mai limitat

"iarna trebuie facuta cheta de la locatari pentru dezapezirea drumurilor" - eu nu am platit nimic, de 4 ani, dezvoltatorul a deszapezit gratuit - dar chiar as plati pentru acest serviciu, nu stiu cine consideri tu ca ar trebui sa plateasca pt deszapezirea ta...

"Consumul care este expus nu este cel real, vara intretinerea nu scade sub 180 ron" - pai vara eu am platit energia de 100 RON + gaze de 30 RON = adica 130 RON tot (inclusiv electrocasnicele). Alta factura nu mai e. Iar in ianuarie 2013 am platit 140 RON la curent si 250 RON la gaze. Gazele sunt de la distrigaz, iar curentul e mai ieftin decat la ENEL.

"adica vin costuri de 1300-1600 ron pentru o casa" -  compara cu 390 RON consumul meu real din ianuarie 2013 si vezi cat de corecta e informatia ta. Pai eu la apartament de 2 camere din Dr. Taberei plateam iarna intretinere de 350 RON (apa calda, rece si caldura) + 150 RON electrocasnice. Deci in Dealul Verde chiar platesc mai putin decat la apartament - pot arata facturile oricarui interesat.

"primaria nu asigura nimic ( adica se face un contract pentru firma de salubritate care vine si ia gunoiul )" - Da, gunoiul il ia primaria, costa 60 RON/an. In rest, asa e, primaria nu contribuie cu nimic - in alta parte cu ce contribuie primaria? face curatenie si in casele oamenilor?

"lumina pe strada o plateste locatarul" - iarasi o minciuna - nimeni din cartier nu plateste lumina de pe strada - dezvoltatorul asigura lumina stradala. Iar daca se pune problema, as prefera sa platesc 4-5 RON/luna pt becurile de pe strada, decat sa fie bezna totala si sa imi faca paguba de 100 ori mai mare niste hoti, asa cum patesc altii prin alta parte, acolo unde Primaria pune becuri, dar le aprinde numai cand se apropie alegerile.

"iar drumul este ingust, adica eu care am o masina mai lata trebuie sa intru putin prin iarba" drumul de 200m pana la DJ este asfaltat si cred ca cel putin 3,5 m latime (m-ai facut curios si o sa il masor maine cu ruleta). Dar ce masina ai tu care are o latime de 3,5 m? Si pe unde umbli cu ea, ca orice banda de circulatie normala are doar 2 m latime...

"Apa in Dealul Verde nu este potabila" - aici chiar ca esti pe dinanfara rau - de 2 ani eu beau doar apa de la robinet si inca mai tastez pe forum. Fac analize la apa de 2 ori pe an, este chiar foarte potabila, am certificatele de analiza

"apa are un grad foarte mare de calcar...se vede in 2 zile depunerea pe cada si pe roboneti" - intreaba orice inginer: tot Bucurestiul sta pe calcar, deci apa din tot Bucurestiul este calcaroasa. Cine iti vinde o casa in jurul Bucurestiului si iti spune ca apa e necalcaroasa, e doar un mincinos. Eu nu am dedurizator - de 2 ani nu am avut probleme, dar poate ca ai privirea mai agera si vezi calcarul in 2 zile pe cada

Vad ca te-ai inregistrat doar ca sa postezi un singur mesaj urat despre Dealul Verde - inteleg ca ai tu vreun interes deosebit, dar e pacat sa denigrezi nemeritat.

Pt cei care nu stiu pe cine sa creada: puteti ajunge in Dealul Verde in 20 min si vedeti singuri despre ce e vorba - eu sunt multumit de casa mea din Dealul Verde - sper sa il conving si pe fratele meu sa se mute aici

Edited by juracovschi, 30 November 2013 - 02:31.


#81
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Amice, cu 250 lei/luna gazele ori ai casa un mare frigider ori afara sunt constant 15 grade. Sau poate casa ta e doar o mica garsoniera.
Mai stam si am stat si noi la casa si stim cum e cu facturile astea. Mai incet ca macane.

#82
UMEDE

UMEDE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2013

View Postjuracovschi, on 30 noiembrie 2013 - 02:08, said:

Tot ce spui sunt numai minciuni. Eu stau in cartier de 2 ani si toti vecinii mei iti pot confirma:

"sunt caini" - corect sunt 2-3 caini care vin de aiurea, dar nu mai multi ca in oricare alta parte. Oricum cartierul este imprejmuit 90%, asa ca si accesul cainilor este mai limitat

"iarna trebuie facuta cheta de la locatari pentru dezapezirea drumurilor" - eu nu am platit nimic, de 4 ani, dezvoltatorul a deszapezit gratuit - dar chiar as plati pentru acest serviciu, nu stiu cine consideri tu ca ar trebui sa plateasca pt deszapezirea ta...

"Consumul care este expus nu este cel real, vara intretinerea nu scade sub 180 ron" - pai vara eu am platit energia de 100 RON + gaze de 30 RON = adica 130 RON tot (inclusiv electrocasnicele). Alta factura nu mai e. Iar in ianuarie 2013 am platit 140 RON la curent si 250 RON la gaze. Gazele sunt de la distrigaz, iar curentul e mai ieftin decat la ENEL.

"adica vin costuri de 1300-1600 ron pentru o casa" -  compara cu 390 RON consumul meu real din ianuarie 2013 si vezi cat de corecta e informatia ta. Pai eu la apartament de 2 camere din Dr. Taberei plateam iarna intretinere de 350 RON (apa calda, rece si caldura) + 150 RON electrocasnice. Deci in Dealul Verde chiar platesc mai putin decat la apartament - pot arata facturile oricarui interesat.

"primaria nu asigura nimic ( adica se face un contract pentru firma de salubritate care vine si ia gunoiul )" - Da, gunoiul il ia primaria, costa 60 RON/an. In rest, asa e, primaria nu contribuie cu nimic - in alta parte cu ce contribuie primaria? face curatenie si in casele oamenilor?

"lumina pe strada o plateste locatarul" - iarasi o minciuna - nimeni din cartier nu plateste lumina de pe strada - dezvoltatorul asigura lumina stradala. Iar daca se pune problema, as prefera sa platesc 4-5 RON/luna pt becurile de pe strada, decat sa fie bezna totala si sa imi faca paguba de 100 ori mai mare niste hoti, asa cum patesc altii prin alta parte, acolo unde Primaria pune becuri, dar le aprinde numai cand se apropie alegerile.

"iar drumul este ingust, adica eu care am o masina mai lata trebuie sa intru putin prin iarba" drumul de 200m pana la DJ este asfaltat si cred ca cel putin 3,5 m latime (m-ai facut curios si o sa il masor maine cu ruleta). Dar ce masina ai tu care are o latime de 3,5 m? Si pe unde umbli cu ea, ca orice banda de circulatie normala are doar 2 m latime...

"Apa in Dealul Verde nu este potabila" - aici chiar ca esti pe dinanfara rau - de 2 ani eu beau doar apa de la robinet si inca mai tastez pe forum. Fac analize la apa de 2 ori pe an, este chiar foarte potabila, am certificatele de analiza

"apa are un grad foarte mare de calcar...se vede in 2 zile depunerea pe cada si pe roboneti" - intreaba orice inginer: tot Bucurestiul sta pe calcar, deci apa din tot Bucurestiul este calcaroasa. Cine iti vinde o casa in jurul Bucurestiului si iti spune ca apa e necalcaroasa, e doar un mincinos. Eu nu am dedurizator - de 2 ani nu am avut probleme, dar poate ca ai privirea mai agera si vezi calcarul in 2 zile pe cada

Vad ca te-ai inregistrat doar ca sa postezi un singur mesaj urat despre Dealul Verde - inteleg ca ai tu vreun interes deosebit, dar e pacat sa denigrezi nemeritat.

Pt cei care nu stiu pe cine sa creada: puteti ajunge in Dealul Verde in 20 min si vedeti singuri despre ce e vorba - eu sunt multumit de casa mea din Dealul Verde - sper sa il conving si pe fratele meu sa se mute aici


Acest cont il am pentru a vedea cat de mult se minte pe anumite teme. Domnule daca dumneata stai de atatia ani de zile acolo inseamna ca esti multumit. Pentru ca acest forum este un forum public si deschis tuturor opinilor nu vad de ce sunteti atat de iritat de ceea ce am spus eu, este parerea mea despre situatiile intalnite in acel cartier iar daca dumneavoastra sunteti multumit cu atat mai bine pentru dumneavoastra si ma bucur. Oricum apa nu este buna pentru ca are un grad foarte mare de calcar ( haideti sa incercam sa facem ca oamenii care stau acolo sa nu aiba probleme din aceasta cauza ), dezapezirea nu doreste nimeni sa se faca degeaba. insa nici nu doresc sa fiu presat pentru a plati anumite lucruri de care sunt responsabili alti. Primaria este obligata sa ofere anumite serivicii locuitorilor si cand spun servici ma refer la strictul necesar ( iluminat stradal, acces pietonal, dezapezirea drumurilor si sau supravegherea in permanenta a bunului trafic pe domeniul public...), lucruri omenesti si simple de care trebuie sa se ocupe primaria. Nu cred ca a cerut cineva mai mult, insa facand o mica analiza a celor auzite si vazute primaria nu intervine atata timp cat cineva isi ia angajamentul ca va face ca totul sa fie bine...Foarte mica intretinere platiti dumneavoastra la casa, am vazut ca sunt cateva case mici in cartier si m-as mira sa plateasca cat ati spus dumneavoastra, dar oare acele case mari cat platesc ( 300-400 ron ) ? sa fie chiar asa ieftina viata acolo?

#83
dealulverde1

dealulverde1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.12.2013
Salut - ma numesc Vasile Diaconu, si reprezinty dezvoltatorul Dealul Verde (nu am mai reusit sa ma conectez cu contul anterior...)

Cristi are dreptate cand spune ca unele servicii trebuie sa le asigure Primaria. Numai ca impozitul platit la primarie este de 60 RON/an. Am un prieten in Prelungirea Ghencea care plateste impozit la casa 1100 RON/an si nu are strada asfaltata, acum se lucreaza si e plin de noroi. Cam ce ii poti cere Primariei Vidra de banii acestia? Cel mult sa asigure aceleasi conditii pe care le ofera si celorlalti cetateni din Vidra care platesc acelasi impozit. Dar oare e suficient? Pt ca eu consider ca cei care se muta in Dealul Verde doresc conditii normale pt 2014, cum ar fi:
- canalizarea e esentiala - noi avem canalizare in dealul verde, primaria vidra inca mai lucreaza la reteaua de canalizare;
- e important sa maturam strazile betonate din cartier, Primaria nu considera necesar sa mature strazile neasfaltate din comuna
- e mai sigur sa avem iluminat stradal, primaria aprinde becurile doar la strada principala si cand are bani pt asa ceva
- Primaria ofera aceeasi deszapezire pt toti cetatenii - are 2 excavatoare cu care acopera 2000 de familii, deci nu poate sa aloce un excavator doar pt Dealul Verde. Noi am cumparat un buldoexcavator cu lama de zapada care o sa fie folosit doar in Dealul Verde.

Asa ca e frumos "la tara", dar parca ne dorim conditii moderne. De aceea, a aparut conceptul de "ansamblul rezidential" - in care proprietarii sunt cat mai independenti de bugetul primariei - sincer tinta mea este sa facem din Dealul Verde, cam ce vedeti in Paradisul Verde. Stiu ca si Tantareanu avea aceeasi problema - desi are 800 de familii care achita taxa de administrare si se gospodaresc singuri, Primaria Corbeanca le percepe impozitul pe locuinta pt nimic. Deci au incercat si altii mai destepti sa se elibereze de bani achitati inutil primariei, dar din pacate asta e legea.
Si mai este o chestie juridica - oriunde  vedeti un cartier cu bariera, inseamna ca drumurile interioare sunt proprietatea locatarilor (la fel e si in Dealul Verde). Asta inseamna ca putem limita accesul doar persoanelor care dorim noi. Primaria insa nu are voie sa faca investitii pe teren "privat" - si atunci asa justifica faptul ca nu face deszapezire, iluminat stradal pe strazile interioare...

De 4 ani, nimeni nu a platit taxa de administrare, cam toate serviciile astea pe care nu le face primaria, le-am facut noi ca dezvoltatori. Pt ca am terminat constructiile in Dealul Verde 1, ramane sa decideti Dvs daca:
- pastram serviciile acestea si pe viitor si tot dezvoltatorul ar trebui sa plateasca pt ele - cam cati ani mai trebuie sa le plateasca pe viitor?
- facem o asociatie care calculeaza o cotizatie (cred ca 10 RON/luna/familie ar fi suficient) ca sa pastreze aceste utilitati)
- oprim utilitatile si pretindem unei Primarii aproape falite sa plateasca pt aceste servicii

Sigur ca dorim ca taxa asta de administrare sa fie minima - de aceea nu am impus nimic si lasam pe proprietari sa decida ce servicii vor si sa caute cele mai bune oferte. Ma tem insa ca solutia ca Primaria sa plateasca pt ele nu este fezabila...

Referitor la costurile de intretinere - facturile de curent vin de la noi, asa ca stiu exact cat consuma fiecare. Important ca pretul la curent in Dealul Verde este cu 15% mai mic decat la Enel, Fiewcare familie are contor propriu, iar suma consumurilor individuale este egala cu consumul aratat de contorul general ar cartierului - deci daca ar fi razna contoarele proprietarilor, atunci ar insemna ca am cumparat 100 de Mw si vindem la proprietari sa spunem 120 Mw Posted Image Pai nu am putea sa justificam cantitatea asta de energie care vine din cer...
Cristi spune ca vara are intretinere de 180 RON - pai e chiar ieftin. Pentru ca nu are gaze si in cei 180 RON intra: toate electrocasnicele din casa + cuptor electric + plita electrica + obtinere apa rece din put + incalzire apa calda cu boiler electric. Eu am stat la bloc si doar pt electrocasnice imi venea cam 130-150 RON/luna curentul. Dar el mai are plita + cuptor electric, boiler si hidrofor... cred ca e OK 180 RON
Dar, da, depinde de fiecare: avem un vecin care si-a construit singur o casa de 200 mp, nu stiu cat de bine e izolata casa. El doarme tot anul, chiar si pe ger, doar in chiloti cu geamul deschis - asa e el obisnuit. Mama lui e mai in varsta si chiar m-a rugat sa vorbesc cu el ca sunt peste 26 grade in casa, e prea cald si batrana nu se poate odihni. Inca nu si-a pus gaze, iar factura lui de curent este de 1500 RON/luna in perioada decembrie-februarie.
La polul opus, avem campioni o familie care IN ULTIMUL AN (total 12 luni) a achitat 630 RON pt curent electric si 1000 RON pt gaze. Deci intretinerea totala pe 12 luni a fost de 1630 RON...
Cred insa ca fiecare are dreptul sa face ce doreste in casa lui, deci nu il pot certa ca el consuma prea mult

Dar o sa revin cu cheltuieli la gaze / curent pe luna decembrie la vreo 20 de case ca sa ne facem o idee impreuna despre niste costuri medii. Estimez ca intretinerea pe decembrie va fi sigur mai mica decat cea de la un apartament similar din Bucuresti. Ne auzim in 2014 cu calculele aferente intretinerii decembrie 2013

Edited by dealulverde1, 05 December 2013 - 04:05.


#84
dealulverde1

dealulverde1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.12.2013
Asa cum am promis, atasat aveti un tabel cu facturile la curent si la gaze de la 26 de case din Dealul Verde.
Am luat in calcul cele mai vandute modele de case, bransate la gaze, care au fost locuite toata luna decembrie, ca sa fie "un esantion reprezentativ"

Important:
- tabelul cuprinde inclusiv costul cu electrocasnice (televizor, masina de spalat etc). Deci, pentru comparatia cu un apartament, ar trebui adunate facturile lunii decembrie 2013 de la: intretinere bloc + factura ENEL + factura gaze (daca exista)
- in afara de aceste 2 facturi, nu mai exista alte facturi lunare in Dealul Verde

Apreciez ca sunt costuri rezonabile pentru o luna de iarna si cel mai probabil foarte apropiate de cele ale unui apartament

Attached Files



#85
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Stai bre usor ca nu a venit iarna, decembrie in 2013 a fost un fel de toamna mai racoroasa, tinand cont ca media la gaze a fost aproximativ 300 ron pentru o casa de 64 mpc (51 mp utili), inseamna ca atunci cand o sa vina iarna deadevaratelea o sa sara de 500 ron doar gazele. Pentru o casa cu suprafata cat un apartament mic de 2 camere e foarte mult, inseamna ca sunt izolate prost casele.

Edited by gicafranaru, 18 January 2014 - 10:42.


#86
dealulverde1

dealulverde1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.12.2013
Pt o comparatie corecta, ar trebui sa comparam cu o factura de gaze de la alte case, nu de la apartamente... Posted Image
La o casa ai podea pe pamant, toate zidurile laterale sunt exterioare + acoperis. La apartament ai vecini in jurul tau, doar cateva ziduri laterale sunt exterioare.
Saint-Gobain Isover spune ca o casa pierde 16% caldura prin podele si 30% prin acoperis, pierderi pe care nu le ai la apartament, pentru ca "jos" si "sus" ai vecini care se incalzesc. Plus ca la apartament mai ai si vecini laterali.
Asta inseamna ca, aproape jumatate din caldura de la o casa (46%) se pierde la o casa prin acoperis si podea, pe care sigur nu le ai la aparatament. Deci, la suprafete egale, o casa ar trebui sa cheltuiasca dublu fata de un apartament la incalzire.
Mai luati in considerare ca, in Bucuresti, jumatate din costul incalzirii de la intretinere este subventionat de Primarie.
Deci costul incalzirii la o casa in Dealul Verde ar trebui sa fie de 4 ori mai mare decat la un apartament de aceeasi marime din Bucuresti (se dubleaza pt ca o casa are o suprafata exterioara mai mare si se mai dubleaza o data pt ca pretul caldurii din Bucuresti este subventionat)
Ori din tabel reiese ca factura din Dealul Verde este similara sau chiar mai mica decat la apartamente. As spune ca asta inseamna ca avem niste case foarte bine izolate.

[ http://www.dealulverde.ro/temp/caldura_casa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.isover.ro...cladire-27.html

Edited by dealulverde1, 19 January 2014 - 11:50.


#87
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postbicosu, on 30 noiembrie 2013 - 07:54, said:

Amice, cu 250 lei/luna gazele ori ai casa un mare frigider ori afara sunt constant 15 grade. Sau poate casa ta e doar o mica garsoniera.
Mai stam si am stat si noi la casa si stim cum e cu facturile astea. Mai incet ca macane.

....sau ai tu casa prost izolata si iti doresti sa faci 30 grade Celsius....250 lei incalzirea unei case de 60 mp, izolata bine este un cost real. nu locuiesc in dealu verde dar casa o incalzesc cu cca 300 lei pe luna de iarna + cca 10% daca sunt zile foarte geroase mai multe. cum a fost iarna 2013-2014, nu mai mult de 270 lei.

#88
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca observi, am specificat ca una din varianta e ca acea casa sa fie cat o garsoniera. Si cum spui ca are 60 mp, se pare ca am avut dreptate.
Referitor la izolatia casei mele, am 5cm extrudat si 5 cm expandat sub si peste placa de la cota 0.
Caramida Soceram de 29 cm tencuita interior exterior peste care am aplicat cu adeziv poliuretanic polistiren Austrotherm EPS 80 de 16cm grosime. Soclul urmeaza a fi izolat cu extrudat de 7-8 cm iar in pod voi avea un minim de 25 cm polistiren.
Usa de intrare din PVC cu panel de 42 mm grosime, termopane Veka cu tripan 42 mm. Eu cred ca este mult mai bine izolata ca a ta. Asa ca hai sa nu mai emitem afirmatii in necunostinta de cauza.

#89
dealulverde1

dealulverde1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.12.2013
Toata iarna am luat indexul de la contoare gaze si de curent de la 33 de case ca sa fac o situatie cu facturile medii ale facturilor de gaze/curent ale caselor din Dealul Verde.
Rezultatele le gasiti in fisierul atasat.

In iarna 2013-2014, Casa Violeta (64 mp) a avut o factura medie de 239 RON/luna la gaze
Casa Alina (93 mp) a avut o factura de 309 RON/luna, iar Casa Carmen (123 mp) a avut o factura de 431 RON/ luna la gaze.

Cred in contnuare ca sunt niste costuri rezonabile, comparabile cu intretinerea unui apartament

Attached Files



#90
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
In medie~3,5ron pe metru patrat incalzit, ce polistiren au casele pe ele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate