Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dealul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
florin_pch

florin_pch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2006
Mai poate pune cineva niste costuri actualizate, acum ca au trecut si cateva luni de iarna? Ne intereseaza sa achizitionam si noi ceva in acest complex si vrem sa stim, macar estimativ, niste costuri:
1. curentul pe timp de iarna cu centrala lor
2. taxe de administrare, gunoi, bariera, supraveghere, etc
3. daca a folosit cineva alt sistem de incalzire (eventual centrala pe lemne in anexa)
4. alte eventuale inconveniente

#38
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
Ar mai fi o problema despre care nu a adus nimeni vorba. Groapa de gunoi....
Din ce citesc pe net, e dezastru acolo cu mirosul, infiltratiile in panza freatica, etc...

M-ar fi tentat un teren acolo.

#39
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

View Postflorin_pch, on 22nd February 2011, 12:05, said:

Mai poate pune cineva niste costuri actualizate, acum ca au trecut si cateva luni de iarna? Ne intereseaza sa achizitionam si noi ceva in acest complex si vrem sa stim, macar estimativ, niste costuri:
1. curentul pe timp de iarna cu centrala lor
2. taxe de administrare, gunoi, bariera, supraveghere, etc
3. daca a folosit cineva alt sistem de incalzire (eventual centrala pe lemne in anexa)
4. alte eventuale inconveniente

A trecut iarna si toate-s bune si frumoase. Ca sa iti raspund punctual la intrebari:
1. 750 lei cel mai mult. centrala  de 12 KW setata la 22 grade incepand cu ora 6 si 18 grade ziua cand eram plecati.
2. le gasesti pe site-ul dezvoltatorului la stiri. Mentiunile de acolo sunt cat se poate de reale
3. sunt persoane cu centrale pe lemne si vei gasi costuri medii in sectiunea de stiri a dezvoltatorului
4. momentan drumul dar anul acesta au spus ca il asfalteaza si vad ca deja au inceput.

View Postcpg, on 26th March 2011, 16:20, said:

Ar mai fi o problema despre care nu a adus nimeni vorba. Groapa de gunoi....
Din ce citesc pe net, e dezastru acolo cu mirosul, infiltratiile in panza freatica, etc...

M-ar fi tentat un teren acolo.

Ce sa caute groapa de gunoi de la Glina in comunele Berceni si Vidra? Sunt la o distanta considerabila. Nici nu poate fi vorba de infiltratii. Vezi harta Bucurestilui si Ilfovului.

#40
tinandreea

tinandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2011
am fost si eu acolo, am vizionat casa Oana cred...un duplex. Nu sunt o persoana fitoasa si nu comentez foarte mult, vreau sa ma mut la curte(cat de mica ar fi) si sa scap de bloc, dar...exista un dar, am intrat in casa si am avut senzatia ca este doar un gang de trecere, usa din spate era imediat si ieseam din casa. Deci incaperea care include living, dinning si bucatarie este un pic mai mare decat sufrageria mea de la bloc(mai exact 5mp in plus) deci foarte mica. In general toata casa este foarte mica. La etaj era un hol(daca poti sa ii spui asa) de latimea usilor de interior, practic cat sa pui picioarele cand ai ajuns la etaj si acolo 3 usi catre 2 dormitoare f mici si o baie. Am fost un pic socata pe motiv ca nu era cea mai mica casa pe care o vedeam. Mai au o varianta si mai mica. Dar sa trecem peste marimea ei, este intradevar in plin camp, practic au fost obligati sa puna camere si paza, altfel nu se muta nimeni in pustietate. Si inca o problema mare ar fi ca nu au gaze, cineva mai sus scria ca gazele sunt la fel de scumpe ca si curentul electric. Total gresit. Am cunostinte care locuiesc in case incalzite cu gaze si case incalzite cu curent electric iar pe timp de iarna diferenta de pret este ametitoare. Ei zic ca sunt deja cereri de bransare la reteaua de gaze, dar bransamentul va veni abia atunci cand va fi locuita toata zona de la locul unde se afla acum gazele si pana la complexul Dealul verde. deci inca cativa ani buni pe criza asta. Intradevar au preturi bunicele, dar....sunt preturile pentru conditiile care sunt. Eu mai caut...succes tuturor!

View Postprofitabil, on 23rd June 2010, 11:40, said:

Pentru cei care lucreaza in zona de sud este alegere buna. Eu am vizitat si Agnis residence (parca asa se numeste), la iesirea din Popesti Leordeni. Vile mai scumpe dar si mult mai frumoase / spatioase. Daca reusesc o extrafinantare ... o sa optez pentru varianta asta. Daca nu, o sa  raman cu optiunea pentru Dealul Verde. Oricum, raportand la mp construit preturile din 2010 devin mai accesibile si pentru noi, muritorii de rand :)

am fost si eu acolo, am vizionat casa Oana cred...un duplex. Nu sunt o persoana fitoasa si nu comentez foarte mult, vreau sa ma mut la curte(cat de mica ar fi) si sa scap de bloc, dar...exista un dar, am intrat in casa si am avut senzatia ca este doar un gang de trecere, usa din spate era imediat si ieseam din casa. Deci incaperea care include living, dinning si bucatarie este un pic mai mare decat sufrageria mea de la bloc(mai exact 5mp in plus) deci foarte mica. In general toata casa este foarte mica. La etaj era un hol(daca poti sa ii spui asa) de latimea usilor de interior, practic cat sa pui picioarele cand ai ajuns la etaj si acolo 3 usi catre 2 dormitoare f mici si o baie. Am fost un pic socata pe motiv ca nu era cea mai mica casa pe care o vedeam. Mai au o varianta si mai mica. Dar sa trecem peste marimea ei, este intradevar in plin camp, practic au fost obligati sa puna camere si paza, altfel nu se muta nimeni in pustietate. Si inca o problema mare ar fi ca nu au gaze, cineva mai sus scria ca gazele sunt la fel de scumpe ca si curentul electric. Total gresit. Am cunostinte care locuiesc in case incalzite cu gaze si case incalzite cu curent electric iar pe timp de iarna diferenta de pret este ametitoare. Ei zic ca sunt deja cereri de bransare la reteaua de gaze, dar bransamentul va veni abia atunci cand va fi locuita toata zona de la locul unde se afla acum gazele si pana la complexul Dealul verde. deci inca cativa ani buni pe criza asta. Intradevar au preturi bunicele, dar....sunt preturile pentru conditiile care sunt. Eu mai caut...succes tuturor!

#41
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005
RATB nu mai este de ceva timp si oricum nu era de baza. Eu personal locuiesc de 4 ani si este chiar mai bine decat in Bucuresti.

#42
oreift

oreift

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.07.2006

View Postflorin96, on 5th May 2011, 13:39, said:

RATB nu mai este de ceva timp si oricum nu era de baza. Eu personal locuiesc de 4 ani si este chiar mai bine decat in Bucuresti.


Exista si case unifamiliale pe terenuri de 4-5-600 mp? M-ar interesa sa achizitionez o casa deja construita, gen Paula, sau Iulia, dar sa nu trebuiasca sa stau "spate in sapete" cu necunoscuti. Vreau sa am curtea mea, parcarea mea interna si spatiu pentru pomi si flori...AM LUAT-O RAZNA??? :-) Daca nu, astept raspuns de la voi, cei care cunoasteti situatia, locurile. Multumesc!

#43
sorinmirt

sorinmirt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2011

View Posttinandreea, on 10th April 2011, 12:47, said:

am fost si eu acolo, am vizionat casa Oana cred...un duplex. Nu sunt o persoana fitoasa si nu comentez foarte mult, vreau sa ma mut la curte(cat de mica ar fi) si sa scap de bloc, dar...exista un dar, am intrat in casa si am avut senzatia ca este doar un gang de trecere, usa din spate era imediat si ieseam din casa. Deci incaperea care include living, dinning si bucatarie este un pic mai mare decat sufrageria mea de la bloc(mai exact 5mp in plus) deci foarte mica. In general toata casa este foarte mica. La etaj era un hol(daca poti sa ii spui asa) de latimea usilor de interior, practic cat sa pui picioarele cand ai ajuns la etaj si acolo 3 usi catre 2 dormitoare f mici si o baie. Am fost un pic socata pe motiv ca nu era cea mai mica casa pe care o vedeam. Mai au o varianta si mai mica. .....

Eu sunt putin de alta parere...am un prieten la dealul verde care locuieste intr-o casa Oana; l-am vizitat si pot sa spun ca mi-a placut. Mobilata arata diferit.
Astept sa se reia programul Prima Casa sa-mi achizitionez ceva. Momentan stau cu chirie la 2 camere care au vreo 45mp, iar o casa Oana am vazut ca are mai mult de 60mp. Mi se pare o varianta ok avand in vedere ca ar fi in plus o baie si un dormitor...ca sa nu mai zic de curte (si scap si de manelistii din bloc -  ar fi vreo 5   :rolleyes::-)  ).
Eu imi doresc liniste, sa stau la aer curat si o curte in care sa invit prietenii la un gratar. La bloc nu am asa ceva, iar cu cei 60.000euro pe care i-as lua credit, nu mai gasesc alta casa ca in dealul verde... Si eu as vrea o casa mai mare, dar mai important pentru mine e sa am teren, plus ca intretinerea unei casei mai mari costa mai mult. Pentru mine, un tanar cu venituri normale, o casa in Dealul Verde e varianta cea mai buna la momentul asta... daca o sa castig la loto, promit ca o sa imi cumpar un casoi mult mai mare. Dar pana atunci, astept Prima Casa 4 ca sa ma mut in Dealul Verde...  :naughty:

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
casa Oana e duplex, deci nu scapi de vecini. in plus, la 60k gasesti o gramada de case in bucuresti (nu in camp) cu ~200 mp de teren.

#45
bogdan1977

bogdan1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2008

View Postandrylici, on 1st April 2011, 11:53, said:

A trecut iarna si toate-s bune si frumoase. Ca sa iti raspund punctual la intrebari:
1. 750 lei cel mai mult. centrala  de 12 KW setata la 22 grade incepand cu ora 6 si 18 grade ziua cand eram plecati.
2. le gasesti pe site-ul dezvoltatorului la stiri. Mentiunile de acolo sunt cat se poate de reale
3. sunt persoane cu centrale pe lemne si vei gasi costuri medii in sectiunea de stiri a dezvoltatorului
4. momentan drumul dar anul acesta au spus ca il asfalteaza si vad ca deja au inceput.



Ce sa caute groapa de gunoi de la Glina in comunele Berceni si Vidra? Sunt la o distanta considerabila. Nici nu poate fi vorba de infiltratii. Vezi harta Bucurestilui si Ilfovului.

salut,

eu chiar am semnat un ante-contract pt o casa in acest cartier, dar abia acum am vazut ca ... da, groapa de gunoi exista intre localitatile Vidra (Sintesti) si Jilava ( http://wikimapia.org...gunoi-sintesti)
Totusi ar fi interesant daca cineva care locuieste in Dealul Verde si care a prins lunile de vara, poate lamuri acest aspect (oricum sunt cu 1 picior in "cartier").
Apropos andrylici, spuneai ca fiecare casa are put cu hidrofor. Poti te rog sa imi dai cateva detalii legate de calitatea apei ? Ati facut ceva analize recente privind calitatea apei potabile ?
...buletinul de analiza afisat pe site este destul de vechi (si cu valori "ideale") ... iar groapa de gunoi a rasarit cam cu un an inainte de 2009 - sau cel putin scandalurile legate de ac subiect - si sincer sunt putin ingrijorat din acest punct de vedere mai ales ca, o cunostinta care locuieste in cartierul Mamina a primit saptamana trecuta buletinul de analize in care se precizeaza ca apa nu este potabila deoarece s-a determinat prezenta "escherichia coli" + alte maruntisuri si de asemenea, este foarte dura. Exista solutii pentru ambele ...dar costisitoare
Multumesc

Edited by bogdan1977, 03 June 2011 - 23:33.


#46
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008
Buna,
M-am uitat pe link-ul tau in legatura cu groapa de gunoi de la Sinyesti. Nu stiam de existenta ei insa cred ca este prea departe pentru a putea afecta ceva. In legatura cu puturile si apa pot sa-ti spun ca noi nu am baut apa direct de la robinet ci am filtrat-o in prealabil cu o cana cu filtru. In schimb am gatit cu ea si nu au fost probleme. Cat despre duritatea ei...este dura. Raman urme de calcar pe ibric daca  lasi acolo. Filtrul pe care l-au pus ei opreste doar nisipul dar trebuie schimbat des (este in jur de 6 lei unul). O sa cumparam un filtru mai bun in viitorcare sper sa rezolve problema. Sau, si mai bine, o sa fac un pot la 50-60 de m ca sa rezolv problemele. Oricum ma bucur ca vom fi vecini.

#47
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandrylici, on 11th June 2011, 16:09, said:

Buna,
Mm uitat pe link-ul tau in legatura cu groapa de gunoi de la Sinyesti. Nu stiam de existenta ei.....

ai vazut ca stiu geografie  :peacefingers:
din pacate, acesta a fost motivul pentru care am renuntat la teren acolo.... preturile erau super atractive....

#48
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005
De aproape cinci ani de cand locuiesc in zona cartier Mamina nu a mirosit niciodata.
Acum am aflat ca exista o astfel de groapa la aproximativ 8-9 km de casa mea.

#49
bogdan1977

bogdan1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2008

View Postandrylici, on 11th June 2011, 16:09, said:

Buna,
M-am uitat pe link-ul tau in legatura cu groapa de gunoi de la Sinyesti. Nu stiam de existenta ei insa cred ca este prea departe pentru a putea afecta ceva. In legatura cu puturile si apa pot sa-ti spun ca noi nu am baut apa direct de la robinet ci am filtrat-o in prealabil cu o cana cu filtru. In schimb am gatit cu ea si nu au fost probleme. Cat despre duritatea ei...este dura. Raman urme de calcar pe ibric daca  lasi acolo. Filtrul pe care l-au pus ei opreste doar nisipul dar trebuie schimbat des (este in jur de 6 lei unul). O sa cumparam un filtru mai bun in viitorcare sper sa rezolve problema. Sau, si mai bine, o sa fac un pot la 50-60 de m ca sa rezolv problemele. Oricum ma bucur ca vom fi vecini.


Buna,

Acum chiar suntem vecini. Tocmai am terminat cel de-al doilea "meci" cu banca si trecand cu vederea peste balbele sistemului si stresul birocratiei bancare, am semnat in sfarsit contractul de credit.
Ca sa fiu impacat cu ideea, am facut si in test al apei si din punctul de vedere al potabilitatii pare sa OK, mici observatii - apa este dura intr-adevar si nivelul nitritilor este aproape de limita maxima (avand in vedere ca au fost terenuri agricole e normal, zic eu, chiar daca nu au mai fost cultivate de foarte mult timp), pentru adulti nu este ingrijorator, pentru copii insa nu e de bine (http://ro.wikipedia....rații_în_apă).
Caut solutii de purificare a apei, ideea de a sapa un alt put de mare adancime am luat-o in calcul, dar este mult mai costisitoare decat un sistem casnic de osmoza inversa + neutralizare agenti chimici,  inca mai ma documentez costuri investitie + consumabile + intretinere vs. costuri put adancime

In sfarsit, erau probleme la care ma gandeam dar speram sa nu dau de ele.

#50
bogdan1977

bogdan1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2008

View Postflorin96, on 27th June 2011, 12:19, said:

De aproape cinci ani de cand locuiesc in zona cartier Mamina nu a mirosit niciodata.
Acum am aflat ca exista o astfel de groapa la aproximativ 8-9 km de casa mea.

Ma bucur de ceea ce spui. Din cate am citit este pe lista gropilor de gunoi ce ar urma sa fie "ecologizate" ... big fasss ..pt ca cine stie cand si daca se va face asta.

#51
dreadlocks

dreadlocks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.06.2011
Si eu cumpar acum un teren in Dealul Verde. Am auzit ca in urmatorul an o sa se introduca apa in cartier, este adevarat? De altfel suntem si noi ingrijorati de faptul ca n-am scapa de cumparat dedurizator pentru apa din curte. Ar fi chiar bine pentru ca abia la anul ne apucam de construit. Ne asteapta si alte probleme?

Edited by dreadlocks, 05 July 2011 - 15:03.


#52
icysky

icysky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2011

View Postdreadlocks, on 5th July 2011, 16:01, said:

Si eu cumpar acum un teren in Dealul Verde. Am auzit ca in urmatorul an o sa se introduca apa in cartier, este adevarat? De altfel suntem si noi ingrijorati de faptul ca n-am scapa de cumparat dedurizator pentru apa din curte. Ar fi chiar bine pentru ca abia la anul ne apucam de construit. Ne asteapta si alte probleme?

Noi , am vizionat locul, casele si am cerut toate detaliile, insa ceea ce nu am intrebat noi este la ce adancime este panza freatica .... Astazi mi-a atras cineva atentia cum ca ar fi foarte aproape de suprafata si ca ar exista pericol de infiltratii la structura de rezistenta a casei, acum ... "STIE CINEVA CEVA DE CHESTIA ASTA ? " :confuzzled:

Edited by icysky, 05 July 2011 - 15:51.


#53
bogdan1977

bogdan1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2008

View Posticysky, on 5th July 2011, 16:50, said:

Noi , am vizionat locul, casele si am cerut toate detaliile, insa ceea ce nu am intrebat noi este la ce adancime este panza freatica .... Astazi mi-a atras cineva atentia cum ca ar fi foarte aproape de suprafata si ca ar exista pericol de infiltratii la structura de rezistenta a casei, acum ... "STIE CINEVA CEVA DE CHESTIA ASTA ? " :confuzzled:

Salut,
M-am mutat de curand in cartier. Adancimea putului care alimenteaza casele este de 18 m (confirm declaratiei de pe site-ul constructorului). Nu stiu sa precizez daca este prima sau a doua panza de apa freatica.
In prezent se lucreaza la cateva case noi - din temelie - sapaturile pt fundatie ajung pana la 80-100cm (ochiometric vorbind), caminul in care este hidroforul are 1.5 m , cand ploua apa se infiltreaza in sol destul de repede ... deci chiar daca panza freatica de alimentare a casei ar fi a doua, prima panza de apa freatica nu cred ca are cum sa fie la mai putin de 2 metri.
In afara de aceste lucruri, am o cunostinta care locuieste pe strada ce leaga Berceniul de Dobreni - locatie destul de apropiata de ansamblul Dealul Verde (cca 1.5 km) - si-a construit casa in regie proprie si a dat de prima panza de apa freatica la cca 7 m.

Ne poti spune la ce adancime ti s-a spus ca ar fi apa in acesta zona ? (lucrul asta merita luat in considerare doar daca sursa care te-a informat este de incredere)

Multumesc

Edited by bogdan1977, 13 July 2011 - 12:08.


#54
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010

View Posticysky, on 5th July 2011, 16:50, said:

Noi , am vizionat locul, casele si am cerut toate detaliile, insa ceea ce nu am intrebat noi este la ce adancime este panza freatica .... Astazi mi-a atras cineva atentia cum ca ar fi foarte aproape de suprafata si ca ar exista pericol de infiltratii la structura de rezistenta a casei, acum ... "STIE CINEVA CEVA DE CHESTIA ASTA ? " :confuzzled:
Nu te crispa. Cere dezvoltatorului studiul geotehnic al terenului (fara el nici un inginer nu proiecteaza rezistenta caselor si in cele mai multe cazuri se cere obligatoriu pentru eliberarea autorizatiei de construire) si o sa vezi acolo adincimea apei freatice (prima pinza); si gata. Eventual si proiectul tehnic, acolo se vede solutia de hidroizolare a fundatiei.

Edited by FLAKHAPPY, 15 July 2011 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate