Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dealul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
l_soroiu

l_soroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.04.2010
Cum nu am descoperit un topic pe acest ansamblu mă întreb dacă oare sunt singurul care am vizitat locul ăsta? Nu mă pricep prea bine la case, așa că dacă mai e careva care știe de el ceva, e bine venit.

Baftă!

#2
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008
Buna,

Noi am vizitat ansamblul si ni se pare foarte ok. Zona va fi un real succes in cativa ani deoarece se dezvolta rapid, se construieste mult iar intrarea catre Bucuresti e libera. Am testat drumul si intr-adevar sunt 10 min cu masina pana la metrou la Berceni. Chiar vrem sa cumparam o casa acolo.
Casele au o structura destul de solida si sunt foarte bine izolate din punct de vedere termic. Constructia avanseaza extrem de rapid (o casa la rosu e gata intr-o 1 luna din cate am vazut eu). Un lcru foarte bun este ca poti sa iti alegi gresia si faianta de unde vrei si de care vrei (in limita de pret-daca vrei mai scumpa, pui in plus). Am intrat si in case finisate si arata foarte bine.
Noi aveam ca optiune un apartament cu 2 camere ori la Confort City ori in Militari residence (vrem neaparat ceva nou). Apoi am pus in balanta cele 10 minute de mers cu masina pana la metrou, 3 camere versus 2, liniste (asta era si la confort city  :D ) si o curte fie ea si foarte mica. Casa a castigat de departe.
Parerea mea este ca merita sa cumperi ceva in zona, stiu deja cateva persoane care au terenuri si vor sa isi faca o casa in viitorul apropiat acolo. Deja s-au scumpit terenurile de cand cu ansamblul asta si cu celelalte case de peste drum, deci zona creste. Nu este Pipra, Baneasa, nici macar Domnesti, dar ajungi rapid la un metrou si nu iti mananci creierii in trafic. (P.S. - este si un autobuz si un Maxi-taxi care circula pe acolo si merg pana la Piata Sudului).
Sper ca te-am ajutat cu ceva si o sa va tin la curent cu mersul treburilor.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
par cam scumpe casele respective.
de exemplu casa tip Gabriela. dai peste 50k de euro pentru o casa de 40 mp utili aflata in plin camp (nu are nici macar gaze).

amuzant cum au calculat "suprafata construita" . este suprafata construita casa + parcare + trotuar + alee :)

#4
l_soroiu

l_soroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.04.2010

 _Smiley_, on 6th May 2010, 13:47, said:

par cam scumpe casele respective.
de exemplu casa tip Gabriela. dai peste 50k de euro pentru o casa de 40 mp utili aflata in plin camp (nu are nici macar gaze).

amuzant cum au calculat "suprafata construita" . este suprafata construita casa + parcare + trotuar + alee :)

Da... asta am văzut și eu. Sunt de acord că Gabriela e scumpă, iar suprafața e aiurea calculată. Dar parcă la celelalte tipuri nu e așa rău. Atât doar că ai vecinii aproape și nu știi ce manele încep să-ți cânte.

Baftă!

#5
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 _Smiley_, on 6th May 2010, 12:47, said:

par cam scumpe casele respective.
de exemplu casa tip Gabriela. dai peste 50k de euro pentru o casa de 40 mp utili aflata in plin camp (nu are nici macar gaze).

amuzant cum au calculat "suprafata construita" . este suprafata construita casa + parcare + trotuar + alee :)


Casa Gabriela este intr-adevar cam scumpa pentru cat de mica este dar suprafata construita (cea de 56 mp) este doar a casei, fara ce ai spus tu. Cea de 104 mp pe care ei au numit-o total construita este suprafata desfasurata. Celelalte proiecte de case sunt mai mari si au suprafete ok. Normal ca acesta difera in functie de casa si de teren, dar nu te poti intinde mai mult decat ti-e plapuma.

In ceea ce priveste gazele, noi ne-am obisnuit sa le avem dar nu sunt imperios necesare. Curentul are acelasi pret cu gazele si deci iesi la fel. In plus, sunt sigura ca peste putin timp se vor introduce si gaze pe masura ce se vor muta persoane acolo.

Acum despre "camp". De acord ca momentan sunt cam singurele acolo dar complexul este pazit si supravegheat video 24/24. Daca imi aduc bine aminte (sunt de 8 ani in Bucuresti) acum 4-5 ani Chiajna era o pustietate. Acum este un furnicar acolo si nu ai loc sa arunci un ac. Aici va fi totusi mai linistit  ;) .

Ideea e ca oricum casele sunt facute cum trebuie si sunt pentru un buget mai scazut fata de altele, chiar si din imprejurimi. Daca va uitati la oferte din zona veti vedea ca sunt mai mari, dar mai scumpe. Macar acestea se preteaza pt Prima casa.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
andrylici, ai vreo legatura cu dezvoltatorul?

ansamblul e pur si simplu in camp. uita-te si pe harta de pe site-ul ansamblului, sunt numai terenuri agricole in zona. si suntem in criza, majoritatea dezvoltatorilor imobiliari si-au abandonat (sau suspendat) proiectele. poate ca in 4-5 ani Chiajna s-a dezvoltat foarte mult, dar nu o sa mai vedem un asemenea ritm de dezvoltare prea curand. poate ca terenurile agricole din jur se vor umple de case, dar mai avem de asteptat cel putin 10-15 ani pana atunci :)

#7
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 _Smiley_, on 6th May 2010, 18:28, said:

andrylici, ai vreo legatura cu dezvoltatorul?

ansamblul e pur si simplu in camp. uita-te si pe harta de pe site-ul ansamblului, sunt numai terenuri agricole in zona. si suntem in criza, majoritatea dezvoltatorilor imobiliari si-au abandonat (sau suspendat) proiectele. poate ca in 4-5 ani Chiajna s-a dezvoltat foarte mult, dar nu o sa mai vedem un asemenea ritm de dezvoltare prea curand. poate ca terenurile agricole din jur se vor umple de case, dar mai avem de asteptat cel putin 10-15 ani pana atunci :)


Legatura mea cu dezvoltatorul este accea de vanzator-comparator.
Nu am negat ca ar fi in camp, acolo este. Este vorba de alegerile pe care le facem fiecare si de ceea ce ne dorim. Cum am mai spus, la 60.000 EUR puteam gasi, nou, doar un apartament cu 2 camere (te rog sa ma corectezi daca gresesc si daca ai o oferta mai buna). Pe de alta parte, nu cred ca este un loc in care sa te muti daca nu ai macar o masina pentru ca transportul in comun este limitat. In ceea ce priveste vecinii, sunt sigura ca vor fi destui intr-un viitor...fie el si peste 5-10 ani.
In fine, fiecare dintre noi avem niste criterii de alegere si niste repere in functie de care le facem. In cazul nostru a fost spatiul, gradina, spalatorie auto in curte  :thumbup: si fondurile limitate.

#8
l_soroiu

l_soroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.04.2010

 andrylici, on 7th May 2010, 11:35, said:

Legatura mea cu dezvoltatorul este accea de vanzator-comparator.
Nu am negat ca ar fi in camp, acolo este. Este vorba de alegerile pe care le facem fiecare si de ceea ce ne dorim. Cum am mai spus, la 60.000 EUR puteam gasi, nou, doar un apartament cu 2 camere (te rog sa ma corectezi daca gresesc si daca ai o oferta mai buna). Pe de alta parte, nu cred ca este un loc in care sa te muti daca nu ai macar o masina pentru ca transportul in comun este limitat. In ceea ce priveste vecinii, sunt sigura ca vor fi destui intr-un viitor...fie el si peste 5-10 ani.
In fine, fiecare dintre noi avem niste criterii de alegere si niste repere in functie de care le facem. In cazul nostru a fost spatiul, gradina, spalatorie auto in curte  :thumbup: si fondurile limitate.

Apropos, în care din case stai? Poate o să fim vecini. Eu mă decid săptămâna viitoare, dupa Expo Project.

Baftă!

#9
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 l_soroiu, on 7th May 2010, 11:21, said:

Apropos, în care din case stai? Poate o să fim vecini. Eu mă decid săptămâna viitoare, dupa Expo Project.

Baftă!

Prima din margine la cele insiruite. Bafta la decizie!

#10
profitabil

profitabil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2004
Pentru cei care lucreaza in zona de sud este alegere buna. Eu am vizitat si Agnis residence (parca asa se numeste), la iesirea din Popesti Leordeni. Vile mai scumpe dar si mult mai frumoase / spatioase. Daca reusesc o extrafinantare ... o sa optez pentru varianta asta. Daca nu, o sa  raman cu optiunea pentru Dealul Verde. Oricum, raportand la mp construit preturile din 2010 devin mai accesibile si pentru noi, muritorii de rand :)

#11
RamRam

RamRam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2009
Si eu mi-as dori un teren acolo, dar din pacate nu am atatia bani, iar de credit nici nu vorbesc pentru ca nu stii ce vremuri vin... Daca-mi pleaca sotul in Germania, cam in 8 luni voi avea banii necesari sa cumpar un teren acolo, asta daca mai gasesc loturi libere (Doamne-ajuta!) insa nu voi apela la constructorii lor pentru ca nu am fonduri si sotul e dulgher si speram sa facem in regie proprie ceva in genul "Gabriela" intr-un timp mai lung... Poate, cine stie?, se mai si ieftinesc acum cu accentuarea crizei. Deocamdata avem doar 3000 euro, ne ajung pentru avansul la teren, dar totusi nu vrem rate... Pt ca dupa aia nu mai ai bani de nimic...
Zona este buna, totusi mai departe de comuna Berceni nu am mers, pana acolo e foarte OK (Am cunostinte in comuna si frecventez zona saptamanal)! Drumul foarte bun (exceptand traversarea centurii care este dezastruoasa, chiar daca este reparata frecvent) Este aproape-(ma gandesc sa las masina la IMGB)
Eu sunt chitita pe acest ansamblu! Iar daca n-ai gaze nu inseamna ca esti in Evul Mediu!
Bafta si speram sa fim vecini!

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ar trebui sa te duci prin zona si sa te interesezi cu cat se vand terenurile agricole de langa ansamblu. poate gasesti mai ieftin.

#13
juracovschi

juracovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2010

 _Smiley_, on 29th June 2010, 10:40, said:

ar trebui sa te duci prin zona si sa te interesezi cu cat se vand terenurile agricole de langa ansamblu. poate gasesti mai ieftin.

Eu am cumparat teren ieftin LANGA Dealul Verde - am invatat pe pielea mea ca un teren AGRICOL e intotdeauna mai ieftin decat unul construibil:
1. pt ca e teren agricol, nu pot sa primesc autorizatie de construire - lipseste PUZ pentru case - costa cateva mii de euro, dureaza 2 ani sa il obtin si trebuie si aprobarea tututror vecinilor mei (unii au plecat din tara, altii nu au bani samd)
2. curent electric este doar in DEALUL VERDE - investitia lor privata dimensionata numai pt cat vor consuma casele din ansamblu. Stalpii de la asfalt au 20.000 V. Am un vecin la Electrica - ca sa trag curent la mine, trebuie un transformator => costa vreo 80.000 de euro
3. ce sa mai vorbesc de drumuri, canalizare samd. Ar trebui sa pun bani impreuna cu vecinii mei - daca lipseste unul singur sau nu e de acord, nu mai facem nimic...

Cu 2500 de euro in DEALUL VERDE as fi avut curent si canalizarea in casa, iar terenul e construibil imediat.

M-am bucurat ca am cumparat teren ieftin, dar nu am socotit toate costurile. Nu faceti ca mine - interesati-va daca se poate construi imediat (si nu aiureli ca "va fi construibil", "il face construibil Primaria" sau "PUZ in lucru") - mai bine intrebati inainte la Primarie daca veti primi autorizatie de construire. Si calculati si cat costa utilitatile - pentru ca e posibil sa coste mai mult decat terenul. Am un coleg de serviciu care a platit 4000 de euro la Electrica pentru o casa in Bragadiru care era la 100m de stalp - a locuit 2 ani cu generator pe benzina si pana la urma tot a platit banii.

O sa incerc sa vand terenul agricol si sa imi cumpar un lot in DEALUL VERDE

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca un lot de casa in ansamblu e 2500 de euro atunci da, fara discutie, mai bine cumperi acolo decat langa, in camp.

dar vezi si pe site-ul lor ca racordarea la curent si canalizare costa, 2100+tva. sa iei in calcul si asta.

#15
juracovschi

juracovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2010

 _Smiley_, on 7th July 2010, 11:11, said:

daca un lot de casa in ansamblu e 2500 de euro atunci da, fara discutie, mai bine cumperi acolo decat langa, in camp.

dar vezi si pe site-ul lor ca racordarea la curent si canalizare costa, 2100+tva. sa iei in calcul si asta.

Salut - scuza-ma ca insist - tu compari pretul terenului construibil cu pretul terenului pe care il poti folosi numai pentru agricultura. Teren AGRICOL = teren pentru porumb, grau samd - NU pentru constructii. Si teren agricol gasesti cu 2-3000 euro hectarul (adica 10.000 mp) => 0,3 euro/mp agricol. Daca te bucuri ca ai cumparat cu 2500 euro pentru un lot de teren AGRICOL esti intr-o mare greseala pentru ca este extrem de scump (de 17 ori mai scump).
Ca sa locuiesti intr-o casa iti trebuie niste conditii minime - curent electric, drumuri, canalizare - toate astea costa.
Ceea ce spui tu e corect - terenul agricol e mai ieftin decat cel construibil, gresesti intr-un loc esential:
Tu spui ca daca cineva are nevoie de niste bijuterii, atunci e mai IEFTIN sa cumpere 5 kg de fier decat 5 grame de aur. Si e corect - numcai ca din 5kg de fier nu o sa iti niciodata bijuterii...
Asa si la discutia noastra - celor care vor sa isi construiasca o casa, tu le recomanzi teren agricol pentru ca e mai ieftin, chiar daca pe teren agricol nu isi pot construi casa... :)
Iti spun toate astea pentru ca si eu am facut aceeasi greseala ca tine - m-a costat niste bani ca sa invat diferenta asta... Daca vrei si tu sa verifici pe propria piele - mult succes!!!

PS - daca esti pe teren agricol, NU poti construi si deci NU SE PUNE PROBLEMA DE UTILITATI. Pe un teren construibil, brasamentele costa niste bani (asa e si la bloc si peste tot), pe un teren agricol, bransamentele sunt imposibile.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
terenul poate fi trecut in intravilan, dupa care poate fi scos din circuitul agricol si se poate construi pe el

oricum, pareti sa vreti sa va convingeti pe voi insiva ca e bine sa cumparati teren/casa acolo. cineva mai sus spunea ca nu-i nici o problema daca ansamblul e in camp, pentru ca zona se va dezvolta. iar tu spui ca nu e bine sa cumperi langa ansamblu, pentru ca nu o sa poti construi acolo (si implicit zona n-ar trebui sa se poata dezvolta). nu le puteti avea pe amandoua in acelasi timp :)

#17
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 _Smiley_, on 12th July 2010, 10:12, said:

terenul poate fi trecut in intravilan, dupa care poate fi scos din circuitul agricol si se poate construi pe el

oricum, pareti sa vreti sa va convingeti pe voi insiva ca e bine sa cumparati teren/casa acolo. cineva mai sus spunea ca nu-i nici o problema daca ansamblul e in camp, pentru ca zona se va dezvolta. iar tu spui ca nu e bine sa cumperi langa ansamblu, pentru ca nu o sa poti construi acolo (si implicit zona n-ar trebui sa se poata dezvolta). nu le puteti avea pe amandoua in acelasi timp :)

Draga Smiley_,

Vad ca nu stii foarte multe despre acest proiect si totusi esti impotriva. Lasa-ma, te rog, sa-ti spun ca loturile mari din jurul ansamblului au fost despartite in loturi mai mici si introduse in intravilan. Nimeni nu opreste pe nimeni sa isi ia teren acolo. Ideea e ca persoana sa verifice daca bucatica pe care o cumpara este in intravilan si sa vada concret daca are PUZ si alte nebunii deja facute. Daca tu, Smiley_, iti cumperi 500m2 de teren agricol acolo, tare as vrea sa vad cat de mult o sa iti ia sa faci toate demersurile pentru a-l introduce singur in intravilan, sa tragi utilitati etc. Eu merg personal in ansamblu saptamanal si crede-ma ca lucrurile se misca foarte repede. Acum sunt si strazi interioare (adica nu se mai face noroi cand intri) si se lucreaza la trotuare. Ceea ce juracovschi spune este ca daca vrei sa construiesti ceva in zona nu ai utilitati. Curentul este tras de dealul verde si tocmai pun in functiune un transformator pentru tot ansamblul, canalizarea e facuta de ei. Eventual daca vrei sa faci ceva pe cont propriu e posibil sa vrei sa tragi de la ei. Deci daca vrei sa iti lipseasca niste lucruri si sa te coste o avere sa le ai, atunci da, poti lua si altceva. Momentan acest ansamblu este o solutie foarte buna. Eu chiar recomand sa mergeti sa vedeti ce se face acolo. O sa va placa.

#18
adrianadi1

adrianadi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2010
Nu as sfatui pe nimeni sa cumpere acolo.De exemplu usa exterioara nu face fata frigului iarna,suprafetele daca le masurati sunt mai mici decat cele prezentate,incalzirea petimp de iarna(plus apa calda la boiler)depaseste 1000 lei.Va spun din proprie experienta pentru ca am avut un antecontract acolo,iar termenele de finalizare nu s-au respectat.Mai sunt si alte deficiente cade exemplu ca procesul verbal de receptie al lucrarilor este incheiat in cardasie cu primaria Vidra inainte de finalizarea lucrarilor.Restul deficientelor va las sa le descoperiti singuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate