Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#8821
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
N-ai dreptate, sunt cele mai frumoase rosii pe care le-am vazut culese intr-o zi de 20 octombrie!!!

#8822
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Merci Corsicane,nici cu ardeii tai nu mie rusinePosted Image

#8823
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc, esti un MODEL de reusita pentru noi, anul asta, ai fost foarte greu incercat, dar ai invins!
Poate la iarna, la gura sobei, ne spui cum!

#8824
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006

 crisbud, on 18 octombrie 2015 - 19:14, said:

Azi am desfiintat cultura de tomate in aer liber.
Desi unele fire arse de canicula, acum dadeau semne de inverzire sus sau langa radacina, au fost defrisate!
Cu aer, apa la 5 zile si pamant din padure "plus"zero prafuri, luchide, pastile, etc., n-am scos nici macar 1kg/fir. A, si fara umbrire.
La anul, insecticide la greu + osmocote early + npk in diferite faze + apa dedurizata.
Exact aceleasi condiții le-am asigurat si eu, insa la mine, norocul începătorului,au iesit cam 2kg/ fir. Poate o fi din cauza pământului? A fost ingrasat bine cu gunoi de grajd. Altă diferența nu vad, roșiile au crescut in aceleasi conditii.

#8825
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cultura mea princeps de tomate, a fost invadata de 2 feluri de paianjeni mici, gandaci verzi (plosnite), negri, etc.si cateva musculite albe, astea ptin sept.Nu mai spun de ciupercile frunzelor. Canicula insa, mi-a uscat cele mai multe fire, si asa atacate deja de "pradatori". Cu atat de multe zile la rand, cu 38-40C, fara plasa de umbrire, a fost greu. Am mai avut si concediu si, desi am inundat temeinic, 2 zile la rand, inainte de a pleca (aparusera tantarii de la baltire), dupa 1 sapt de canicula, pamantul era crapat adanc.


#8826
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Saptamana viitoare incepe Indagra, de unde, ca si anul trecut, vreau sa cumpar semintele pentru cultura 2016. Anul acesta am testat in solar peste 15 soiuri sau hibrizi de tomate. Pentru 2016 vreau sa plantez numai hibrizi si m-am orientat la:
1.    Big Beef F1 de la Seminis (foarte multumit anul acesta, mai bine decat de Kiveli)
2.    HTP 11 F1 de la Hazera Genetics
3.    Zuccherino F1 de la Cora Seeds
4.    Aici va rog sa ma ajutati voi cu recomandari, eventual si ceva poze, ma intereseaza in special gustul si rezistenta la boli.
Multumesc

#8827
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Corsica, in privinta rosiilor eu abordez exact invers 2016. Aleg gustul vs orice, ca`mi ajunge cantitatea pe care o produc, oricat ar fi de prost anul.
O sa pun exclusiv soiuri gustoase. Productie mai mica si de calitate. Sunt sigur ca si tu o sa revii la cateva soiuri de suflet (ex: Marbena) pt. gust dupa ce te saturi de cules 'tone' de pe hibrizi :D

#8828
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Gustul pe primul loc si apoi rezistenta la boli, de productie nu am zis nimic. Cred ca hibrizii de mai sus sunt in primul rand gustosi, doar au fost laudati aici si am incredere in voi.

Edited by corsica, 25 October 2015 - 23:02.


#8829
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cand ne vedem iti voi da seminte de Marbena. Nu am intalnit tomata de calibru mediu-mare care sa o intreaca la gust. Si grozav este ca pe langa gust este robusta si rezistenta.

Este posibil sa fiu subiectiv. :)

#8830
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cand te vezi cu Corsica da-i si pt.mine te rog cateva seminte de marbene.

#8831
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Desigur. Cu bucurie. :)

Se cam apropie vremea imparțirii semintelor cu prietenii. :)

Sa pregatesc plicurile, timbrele, imi lustruiesc pantofii si apoi fuga la posta.

#8832
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Mai este un loc pe lista?Tot gust si rezistenta ,nu productie.

#8833
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Desigur, numai sa spui la ce hibrid/hibrizi te hotarasti. Daca sunt plicuri cu seminte mai multe poate le impartim intre noi, prahovenii.

#8834
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Big beef iei plic de 500 seminte sau ai gasit cantitati mai mici?

#8835
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Nu am idee care sunt mai gustoase.Merg pe mana cunoscatorilor.Am avut o promisiune si de la Tulcea.In primavara.Cu seminte de rosii.Astept.

#8836
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 corsica, on 25 octombrie 2015 - 21:09, said:

Va salut,

1.       Big Beef F1 de la Seminis (foarte multumit anul acesta, mai bine decat de Kiveli)
2.       HTP 11 F1 de la Hazera Genetics
3.       Zuccherino F1 de la Cora Seeds
4.      
Multumesc

Nimic de la Florian?

#8837
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
@ e_miron: anul trecut am gasit Big Beef F1 si la plic de 25 seminte
@ crisbud: de la Florian am multe seminte ramase de anul acesta cu valabilitate si in 2016
@ meganedoi: cu toate ca nu direct de la tine, prin intermediari, cateva marbene au crescut in gradina socrilor mei si cu ajutorul tau vor creste si la anul, multumesc
@ ceilalti: punctul 4 ramane in suspans?

#8838
florinvbv

florinvbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.11.2012

 corsica, on 25 octombrie 2015 - 21:09, said:

Va salut,
Saptamana viitoare incepe Indagra, de unde, ca si anul trecut, vreau sa cumpar semintele pentru cultura 2016. Anul acesta am testat in solar peste 15 soiuri sau hibrizi de tomate. Pentru 2016 vreau sa plantez numai hibrizi si m-am orientat la:
1.    Big Beef F1 de la Seminis (foarte multumit anul acesta, mai bine decat de Kiveli)
2.    HTP 11 F1 de la Hazera Genetics
3.    Zuccherino F1 de la Cora Seeds
4.    Aici va rog sa ma ajutati voi cu recomandari, eventual si ceva poze, ma intereseaza in special gustul si rezistenta la boli.
Multumesc
Mai am cateva plicuri de BIG BEEF de la PARK SEEDS,30 de seminte/plic-17 lei.La mine au fost foarte gustoase si productive.Si ieri am cules din ele.
A doua poza este cu plicul.Cred ca mai am si BEEFMASTER ,dar trebuie sa verific.

Attached Files


Edited by florinvbv, 26 October 2015 - 15:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate