Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#12349
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Trist este ca  majoritatea producatorilor de la noi nu au o pregatire minima de specialitate,lasati de izbeliste de greii politici,fara centre specializate pentru depistare si tratamente...se descurca cum pot.Daca noua ne este greu ,cu  toate bagajele de informatii ,ce sa mai cerem celor ce fac asta pentru subzistenta ? Partea proasta e ca de la ei ne vine grosul legumelor, pe care nu l putem evita ...din pacate.

#12350
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Mai trist e ca nu doar din ignoranta se procedeaza asa si de multe ori in cunostinta de cauza, cu durere in basca fata de client
De aia tot auzim sau vedem pe la tv  producatori cu marfa pt piata si marfa pt ei separat. La noi lipseste controlul, asta i-ar cerne repede

#12351
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

View Postvalidoe, on 24 august 2016 - 16:39, said:

....De aia tot auzim sau vedem pe la tv  producatori cu marfa pt piata si marfa pt ei separat.
si nu numai la tv.
hai totusi, sa nu-i desfiintam.
fiecare pasare, pe trilul ei piere.
noi astia bio, avem locul nostru.
chiar daca sunt luat la misto, prefer sa mor bio decat sa omor pe altul profitabil !!!!

Edited by spartacus55, 24 August 2016 - 16:51.


#12352
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

View Postzipcode, on 24 august 2016 - 13:03, said:

Cand nu esti sigur... cu nimic. Plus de asta, nu vad cum e toata lumea asa sigura de paienjeni si thrips de la distanta asta. Eu nu vad urmele specifice ale nici uneia (e posibil sa fie ceva paienjeniei pe acolo, dar mai subtil, si in general am observat ca nu prea ataca frunzele rasucite care sunt probabil prea 'atoase' pentru gusturile lor fine). Tot ce vad e ceva lipsa de magneziu si rasucire fiziologica (de care de altfel te-ai plans regulat aproape de cand erau rasaduri).

multumesc

#12353
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
In sfarsit spartacus, asa mai vi de acasa si 'defilezi' cu mandrie pe 'strada mare' a adevarurilor adevarate!
;)

View Postspartacus55, on 24 august 2016 - 14:11, said:


adevarat.
bine cel putin ca, nu suntem indrumati sa folosim ketchup pentru arahnide si mustar pentru fungi.
acum, este adevarat ca, daca se cere un sfat la un magazin fitosanitar, i se recomanda ce vor aia sa vanda.
daca au pe stoc ketchup si mustar, aia iti recomanda.
lipsa unor notiuni elementare, te fac sa folosesti insecticide pentru acarieni si sa culegi fizopodele cu penseta.
La asta ma refeream...

#12354
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Bai, sunteti offtopic.
in al doilea rand, e greu sa fii crezut de iezi can una spui, alta fumezi.
ma refer, spre exemplu, la faza cu florile mascul si femela in cazul tomatelor.
Pai normal ca e greu, hai sa ne uitam in oglinda...

Ps. Eu nu vad nimic, e aburita oglinda.
ps2. Ca sa fiu ontopic, ploile din ultimele zile, vantul, faptul ca am pusbla misto niste nuiele drept araci, bazandu-ma pe faptul ca bolile isi vor face datoria....au dus la o sesiune de munca in plus si pierderi...dar asta e, la anul cand vor avea araci calumea se vor duce dracu....c-asa e in tenis.Attached File  uploadfromtaptalk1472060978129.jpg   105.53K   83 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1472060987957.jpg   93.31K   77 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1472060994448.jpg   94.71K   72 downloads


#12355
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
parintele, ia zi te rog mult, in prima poza pe stinga, ai caldari cu ceva in ele, ma intereseaza ca am multe la capacitate de 19.5litri, si tocmai ma gindeam la utilizarea lor mai eficace...

#12356
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Cand le ia dracu nu le mai opresti cu nimic si ale mele sunt bolnave vai mama lor,patare,alternarioza,musculita alba de toate am,interesant ca rosiile sunt frumoase,oricum nu am mai stropit cu nimic de mult si nici nu mai dau pana le scot,dar inca am de cules:)

Ete @parintele ce productie la el si numa-si bate joc de ele,

Attached Files



#12357
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
In galeti am puieti de pomi fructiferi, arbusti fructiferi sau ornamentali, exotici samd...in speta am in principiu mar, par, ceva prun, agrisi si coacaz altoit pe ribes aureum, lendri, lamai, smochini, dafini, camelii, ertcetc...
sunt vreo 100-150 de galeti in total.

#12358
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postparintele, on 09 august 2016 - 23:26, said:

Semintele sunt viabile inainte ca fructul sa fie rascopt dar da, e  mai bine sa fie copt dexat sa fie prea crud.

Semintele se scot cand consumi rosia, nu o lasi sa se faca muci.
le pui intr-un vas cu putina apa, nu cobteaza ca sunt si bucati de pulpa samd...fermenteaza xateva zile, 2-3.
apoi adaugi apa curata, folostinele se cam ridica, semintele cad pe fund...decantezi si scapi de folostine..sau speli bine intr-o strecuratoare.
apoi le pui la uscat cateva zile si dupa aia le depozitezi.

am facut exact asa, astept sa se usuce, e pentru prima data si cam ingrijorat, dar anul viitor va voi veni cu informatii!!!

#12359
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Sa vii printr-o gradina de taran puturos...o sa vezi tone de rosii rasarite de capul lor...tine minte, planta si animalul vor sa traiasca, daca tu nu iti bati joc in mod flagrant de ele, isi vor vedea linistite de treaba.

#12360
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
O dai cu filosofia acu ,ai rosii pe batatura ,ce ti pasa... Posted Image . Usturoi n ai mancat....araci bio ai, sa tot fie ani ca astia !
Parca zilele trecute jurai ca nu mai pui....ca nu se face ,ca e lae,balae...
Adevarul e ca afara devine o loterie ,asta daca iti doresti mai mult de 3 etaje .Si parca alea de afara sunt mai gustoase...pot fi subiectiv,recunosc.
Imi dai si mie fro 2 galeti d alea sa invat sa altoiesc?Posted Image  Sau ma prezint cu corcodusii la poarta matale ?
Posted Image

#12361
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai da ma, de aia am si pus caricaturile alea de araci.
Nu stii tu sa altoiesti, na-i brișca. :P



#12362
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Pai deja te-a cam 'altoit' cu un reply...taios!
;)

#12363
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Neah, asta e bîza ce face el :lol: ma provoaca sa arunc cu rosii, daca tot am, s-a saturat de oua :P

#12364
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Culoare si gust in nuante de toamna... :)

Attached File  DSC07095.JPG   568.71K   58 downloads

#12365
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
intrebare, pentru ca am lasat pe ultima suta de m, am recoltat niste seminte si nu le-am tinut suficient sa se dea si ... mucusul ala jos de 1 mm de pe ele. le-am pus la uscat.

e posibil sa nu germineze ?

#12366
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Germineaza

Edited by parintele, 25 August 2016 - 08:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate