Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Nikon D700

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Thread dedicat discutiilor despre acest model. Daca cineva din Timisoara vrea sa-l cumpere sau sa il compare cu un alt model, si da o bere buna, se face.

Toti sunt bineveniti cu intrebari, il folosesc pe al meu imperecheat cu un Sigma 20 f/1.8, nikkor 35 f/2D, nikkor 35 f/1.8 G DX (nu e chiar asa DX :) ), nikkor 50 1.4 G si nikkor 85 f/1.8 D, SB-600 si SB-800.

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
raldox il are din cate stiu, si eu astept upgrade-ul la D700 de anul asta, sper sa nu creasca nr. de megapixeli. Daca o sa creasca MP, cel mai probabil ma orientez tot catre un D700.

#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pun si ceva cadre trase cu el, casnice si mai putin casnice:


Attached File  DSR_1957_mic.jpg   167.14K   284 downloads  Attached File  DSR_4353_mic.JPG   236.81K   335 downloads


Attached File  DSR_1873_mic.jpg   329.44K   255 downloads  Attached File  DSR_3166__mic.JPG   363.32K   309 downloads


Attached File  DSR_4327_mic.JPG   523.46K   432 downloads




@glumetu: da, si eu astept D700s cu video si 2 sloturi de card. adica am fost tentat sa astept, dar cel mai bun aparat e cel pe care il folosesti la pozat, deci am preferat vrabia din mana.

Edited by nicolaie, 30 April 2010 - 14:46.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
asa e, pe mine ma satisface foarte tare D300, nu ma grabesc.

Nu vreau +MP, nu vreau video, nu vreau viteza, nu vreau doua sloturi - vreau doar vizor mare, 100%, 14-bit fara icnete si DoF de FF :)

Edited by glumetu, 30 April 2010 - 16:14.


#5
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 glumetu, on 30th April 2010, 17:06, said:

vreau doar vizor mare, 100%, 14-bit fara icnete si DoF de FF :)
- vizor D300 - 0.625 marire relativa; pui un vizor de marire 1.2 si ajungi la 0.75x (D700 are 0.74x). Bine, eu am pus si pe D700 dar nu mai vad colturile :) Si nu e nici 100% insa rareori m-a deranjat asta - depinde de genul utilizarii.
- 14-bit - asa-i, insa eu inca n-am descoperit diferente sesizabile 12bit vs 14bit
- DoF mic - negresit, insa incepi sa oftezi la focusare si sa te enervezi ca punctele de focus nu acopera suprafata mai mare. Si sa te oftici ca 135mm f/2DC da gherle mari de front-focusing, desi am probat doua.

Tu ai deja obiective capabile, insa pentru altii trecerea la FF presupune inca niste investitii mari in obiective iarasi cam mari si grele. Noroc ca mie-mi place vignetarea :) In plus, daca nu puteam face niste artificii financiare, nu cred ca ar fi meritat schimbarea D300->D700. Exista si beneficii dar nu vin nici gratis, nici fara unele minusuri ce se aplica in general la FF.

L-as intreba pe nicolaie cum se impaca cu 20mm f/1.8 de la Sigma.

Eu treptat i-am mai adus imbunatatiri care mie imi sunt utile. Am luat gripul original (MB-D10) mai mult pentru ergonomie pentru portrete si chestii grele pe aparat, cum recent sunt SB-900+extensie ringflash (jaful de Lambency O Flash, ca la noi nu dai de Rayflash). N-am tras la 7fps inca si nici de autonomie nu ma vait cu doua baterii originale. Am mai luat vizorul de marire (DK-17M) si cupa de cauciuc (DK-19) si ultima achizitie un vizor unghiular (DR-5) scump ca dracu'. Ecranul protector de plastic l-am inlocuit cu asta si e decent.

Eu folosesc acum doar Voigtlander 20mm f/3.5 SLII, Nikon 50mm f/1.4G si 105mm f/2.8VR. Poze poate adaug in weekendul asta, daca nu se lasa cu alte munci de la nevasta...

#6
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
.. bun aparat. Cu siguranta poate mai mult decat setat cu balansul pe auto, desi cu ultimul up-date este mult mai aproape de adevar! Si la 14 biti cu NEF necomprimat ... zbarnaie (daca ai un CF 300x). Gusturile nu se discuta insa mi-ar fi placut ultima foto (Nicolae) sa aiba culorile mai aproape de adevar. Cam ciudatel tenul ala!  Ai incercat sa incarci profilele de culoare DX 1, 2, 3 si Portret?? Mie imi place mai mult  modul Portret decat Standard, si DX 1 decat Portret.  Singura hiba a lui e ca are patina de blit cam larguta si cu timpul ai sa vezi ca flasul se transforma in stroboscob. Mai ales daca este SB-900.
  Sa-l stapanesti sanatos!

#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 raldox, on 30th April 2010, 19:12, said:

- vizor D300 - 0.625 marire relativa; pui un vizor de marire 1.2 si ajungi la 0.75x (D700 are 0.74x). Bine, eu am pus si pe D700 dar nu mai vad colturile :) Si nu e nici 100% insa rareori m-a deranjat asta - depinde de genul utilizarii.
- 14-bit - asa-i, insa eu inca n-am descoperit diferente sesizabile 12bit vs 14bit
- DoF mic - negresit, insa incepi sa oftezi la focusare si sa te enervezi ca punctele de focus nu acopera suprafata mai mare. Si sa te oftici ca 135mm f/2DC da gherle mari de front-focusing, desi am probat doua.

Tu ai deja obiective capabile, insa pentru altii trecerea la FF presupune inca niste investitii mari in obiective iarasi cam mari si grele. Noroc ca mie-mi place vignetarea :) In plus, daca nu puteam face niste artificii financiare, nu cred ca ar fi meritat schimbarea D300->D700. Exista si beneficii dar nu vin nici gratis, nici fara unele minusuri ce se aplica in general la FF.

L-as intreba pe nicolaie cum se impaca cu 20mm f/1.8 de la Sigma.

Eu treptat i-am mai adus imbunatatiri care mie imi sunt utile. Am luat gripul original (MB-D10) mai mult pentru ergonomie pentru portrete si chestii grele pe aparat, cum recent sunt SB-900+extensie ringflash (jaful de Lambency O Flash, ca la noi nu dai de Rayflash). N-am tras la 7fps inca si nici de autonomie nu ma vait cu doua baterii originale. Am mai luat vizorul de marire (DK-17M) si cupa de cauciuc (DK-19) si ultima achizitie un vizor unghiular (DR-5) scump ca dracu'. Ecranul protector de plastic l-am inlocuit cu asta si e decent.

Eu folosesc acum doar Voigtlander 20mm f/3.5 SLII, Nikon 50mm f/1.4G si 105mm f/2.8VR. Poze poate adaug in weekendul asta, daca nu se lasa cu alte munci de la nevasta...

Citesc inca de prin 2009 despre sigma asta, si vroiam sa merg la f64 sa probez unul. Insa am gasit la utilizatorul mariancornea un sigma de vanzare, pretul a fost ok si am riscat. Pot sa zic ca in majoritatea situatiilor mi se pare bun, iar uneori mi se pare extraordinar. Nu credeam ca pot fi asa de multumit de un sigma, foarte tare mi-a fost teama de focalizare.

La f/1.8 e slab, vigneteaza la greu si subexpune. La f/2 deja nu mai subexpune, nu prea mai vigneteaza, sau nu se vede, si este deja acceptabil de sharp, foarte sharp de aproape. La f/2.8 este sharp, iar mai sus este foarte sharp. Nu are probleme de aberatii cromatice, imi focalizeaza destul de rapid si foarte precis, daca ar fi scris nikkor pe el pe mine m-ar fi pacalit. Atentie insa la variatia intre copii.

Uite niste cadre redimensionate, plus crop, sunt 2 poze, una la f/2.4 si una la f/3.3 (tineti cont ca sunt in lumina naturala, slaba, ISO mare, timpi cam lungi):

f/2.4, crop 100% si original redimensionat:

Attached File  DSR_1636_crop.jpg   302.62K   228 downloads

Attached File  DSR_1636.jpg   213.12K   197 downloads

f/3.3, crop 100% si original redimensionat:

Attached File  DSR_1640_crop.jpg   431.74K   230 downloads

Attached File  DSR_1640.jpg   327.39K   217 downloads


Uite si un f/1.8, crop pe ochi, sunt incantat:



Attached File  DSR_4351_1_crop.jpg   393.11K   252 downloads




 merlin Gl, on 30th April 2010, 20:19, said:

.. bun aparat. Cu siguranta poate mai mult decat setat cu balansul pe auto, desi cu ultimul up-date este mult mai aproape de adevar! Si la 14 biti cu NEF necomprimat ... zbarnaie (daca ai un CF 300x). Gusturile nu se discuta insa mi-ar fi placut ultima foto (Nicolae) sa aiba culorile mai aproape de adevar. Cam ciudatel tenul ala!  Ai incercat sa incarci profilele de culoare DX 1, 2, 3 si Portret?? Mie imi place mai mult  modul Portret decat Standard, si DX 1 decat Portret.  Singura hiba a lui e ca are patina de blit cam larguta si cu timpul ai sa vezi ca flasul se transforma in stroboscob. Mai ales daca este SB-900.
  Sa-l stapanesti sanatos!

Merlin, eu trag WB auto si imi place sa ma joc cu culorile in CaptureOne sau ACR. Deci nu lucrez cu profile si nu imi bat capul cu jumatati de kelvin, scot tenul si culorile asa cum simt in momentul respectiv. Recunosc ca in domeniul <fidelitate cromatica> mai am de invatat, oricum poza era de distractie, si am aplicat un filtru ce simuleaza pelicula foto.
Si apoi, desi am ecran bun, cine stie cum imi reda culorile fata de un monitor calibrat.

Edited by nicolaie, 30 April 2010 - 22:56.


#8
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,984
  • Înscris: 08.03.2007
Nu prea am ce sa ii reprosez. Un slot dublu ar fi avantajos dpdv al sigurantei datelor, s-au mai vazut carduri care fac figuri pe nepusa masa, chiar si din cele cu nume.
Eu il folosesc in combinatie cu un 12-24 si cu un 120-300/2.8, extremele sunt preferatele mele.

Attached Files



#9
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 raldox, on 30th April 2010, 19:12, said:

Eu folosesc acum doar Voigtlander 20mm f/3.5 SLII, Nikon 50mm f/1.4G si 105mm f/2.8VR. Poze poate adaug in weekendul asta, daca nu se lasa cu alte munci de la nevasta...
:coolspeak: Ahahaaaaa!!!!!!!!!!
Deci si prin urmare ai cumparat acest obiectiv. Incepusem sa cred ca nu mai foloseste nimeni altcineva CV-uri (dintre cei de pe Softpedia).  :unsure:
Ultima data, acum cateva luni, nu erai hotarat. Impresiile tale despre el pe un D700 cred ca ar fi foarte interesante. Pentru mine sunt. Nu este o combinatie prea raspandita, cel putin in Romania.

Edited by idaho333, 30 April 2010 - 22:53.


#10
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
incadrarea si ideea imi place; fa rost de un calibrator si calibreaza monitorul .. atunci sa vezi ce poate nikonel :D

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@raldox:

Eu nu l-am modat nicicum, am avut MB-D10 si l-am vandut. Am vrut in schimb sa cumpar un DK-19 si nu era in stoc. Tot salivez la un 50 f/1.2 sau un 85 1.4 manual, mi-as instala un KatzEye pentru D700, insa imi e teama sa nu stric masurarea spot.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,687
  • Înscris: 29.03.2006
Verifica si la fotohobbyshop si la f64, daca au lupa, sau oriunde se poate, inclusiv afara, deoarece merita clar.
  Cu marire finala ~0,9 X, nu prea ai nevoie decat de un geam mat bun, fara alte bazaconii peste imagine.
Eu am pus pe MZ-S (care are defolt 0,75X marire) lupa O-ME53, 1,18X, si marirea finala de 0,885 X este foarte OK - este adevarat insa ca MZ-S-ul are un geam mat foarte bun.
Eye point-ul este evident mai mic, dar ma descurc sa vad tot cadrul, inclusiv LED-urile de la baza si lateral.

Edited by loock, 01 May 2010 - 12:24.


#13
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
La capitolul critici fata de D700 n-am prea multe (bine, ar fi si penibil):
- zona de grip pasibila la "decojire", in special partea care contine sigla FX. Deocamdata sunt atent si dupa un an de utilizare se tine bine.
- renuntarea total aiurea la pirghia de eliberare a compartimentului de card; o deschid frecvent la scoaterea aparatului din genti
- pentru mine butonul RAW este in plus ba uneori l-am apasat din greseala din pozitia portret si m-am trezit ca trag in jpg; ar fi fost bine sa fie si alea customizabile


 merlin Gl, on 30th April 2010, 20:19, said:

Cu siguranta poate mai mult decat setat cu balansul pe auto, desi cu ultimul up-date este mult mai aproape de adevar!
Da, ultimul firmware a schimbat multe in bine, una evidenta fiind AWB cu sau fara flash. Si la D300 am observat unele modificari care nu erau anuntate in lansarea firmware-ului, gen autofocusare mai precisa (pe vremea aia ma chinuiam cu ajustarea fina din aparat si dupa upload valorile nu mai aveau efectul initial). Ciudat ca Nikon nu pomeneste nimic despre modificari evidente la nivel de utilizator, ma intreb daca si alti producatori fac asa cu firmware-ul.


 nicolaie, on 30th April 2010, 23:35, said:

Citesc inca de prin 2009 despre sigma asta, si vroiam sa merg la f64 sa probez unul. Insa am gasit la utilizatorul mariancornea un sigma de vanzare, pretul a fost ok si am riscat.
Chiar dublu-risc dupa unele guri rele...

 nicolaie, on 30th April 2010, 23:35, said:

Pot sa zic ca in majoritatea situatiilor mi se pare bun, iar uneori mi se pare extraordinar. Nu credeam ca pot fi asa de multumit de un sigma, foarte tare mi-a fost teama de focalizare.
Pai din exemplele tale nu poate nimeni sa te contrazica. Chiar arata foarte bine. Cred ca primul review citit a fost asta si de-aia ramasesem cu convingerea ca e o lamiie. Dar poate e loteria Sigma la mijloc, ca mariancornea sigur nu i-a vindut lui Bryan Carnathan nimic...

Te-ai gindit la un Samyang 85mm f/1.4? Pare sa se comporte foarte bine la diafragme deschise. Eu ca ochelarist inca devin anxios la focusare manuala la f/1.4 pe FF.


 idaho333, on 30th April 2010, 23:50, said:

Deci si prin urmare ai cumparat acest obiectiv. Incepusem sa cred ca nu mai foloseste nimeni altcineva CV-uri (dintre cei de pe Softpedia).  :unsure:
Ultima data, acum cateva luni, nu erai hotarat. Impresiile tale despre el pe un D700 cred ca ar fi foarte interesante. Pentru mine sunt. Nu este o combinatie prea raspandita, cel putin in Romania.
Scuze celor neinteresati pentru off-topic. Cine nu-i intereasat poate sari ce urmeaza.
L-am luat la inceputul lui iulie 2009 - timpul trece repede. Am scris si pe site-ul de unde l-am cumparat parerea. Eu sunt foarte multumit de el, insa nu e un obiectiv care sa nu te faca sa strimbi din nas la multe capitole. Daca vrei un obiectiv cu o constructie exemplara (aproape cu nimic mai prejos fata de Zeiss), la care sa focusezi folosind scala de hiperfocala, mic, usor si bun optic de la f/7.1-f/8 incolo va fi prietenul tau de incredere. Unii uita ca mai degraba trebuie comparat cu Zeiss 18mm f/3.5 care e mult mai greu, mai mare (filtru 82mm vs 52 pe un pancake) si cu calitate optica asemanatoare dar mai scump; aparent unii au expectante gen Zeiss 21mm f/2.8, ceea ce-i aberant daca te uiti la diferente in constructia optica si pret. 20mm are totusi 200g desi e din metal. 20mm este extrem de rezistent la flare (dar cu parasolar optional scurt si extrem de scump mai ales la noi - peste 280RON mi se pare penibil pentru o bucata de metal similara unui inel step-up 52-67mm).

Despre C-V - numai de bine. 40mm f/2 este foarte interesant si pe FF. 58mm f/1.4 este un obiectiv excelent pentru crop, mai multi ar trebui sa-l bage in seama. De-asta dezamagirea multora cu 20mm, se asteptau deja la ceva asemanator primelor doua, ceea ce pe full-frame nu s-a intimplat. Mie-mi pare rau ca acum doi ani n-am luat un 90mm f/3.5 SH. Cit despre 125mm, nu prea cred sa apara pentru ca in sinul Cosina se evita conflictele cu bransa Zeiss, desi daca ne gindim la 58mm vs 50mm f/1.4 s-ar putea sa existe o sansa.

Hibele lui V-C 20mm f/3.5 sunt urmatoarele:
- nu poate fi folosit pentru cadre precum cele exemplificate de nicolaie; DoF e prea mare si ca orice obiectiv UW cu element asferic are un bokeh oribil.
- n-am inteles ce au facut cu cipul ala care trebuia sa corecteze erorile primei serii: supraexpune in continuare cu minim 0.7-1 stop
- claritate slaba in colturile extreme la orice diafragma; ca sa devina minim vizibila, trebuie sa inchizi peste f/8, ori as fi preferat sa se comporte mai decent la f/5.6
- vignetare destul de puternica (la f/3.5 e catastrofala cum se intimpla insa si la toate obiectivele Zeiss pe FF la diafragma maxima); la UW mai exista si o variatie fina de tenta de culori, cu marginile mai reci decit centrul mai cald.
- despre parasolarul insurubabil am amintit; parasolarul extrem de scump necesita de altfel si alt capac (preferabil un Tamron de 67mm) si nu are filet de filtru.
Pe slrlensreview si photozone (canon FF) se gasesc review-uri mai detaliate, pe ultimul si despre Zeiss 18mm f/3.5 care la ei sta mai bine la colturi dar nu si central.

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sa stii ca am fost in magazin, cu Samyang 85 intr-o mana si cu nikkor 85 1.8 in alta. Si am tras cam 200 de cadre pe D200 si pe D3x cu 85-ul. Pot sa zic ca este sharp de la 1.4, insa are niste aberatii cromatice peste masura, poate gasesc cadrele si le exemplific. La 1.4, sunt prezente atat in zonele aflate in planul de focalizare, dar mai ales in bokeh. Serios, arata foarte rau. Si mai e o problema, precizia de focalizare. Sunt de acord ca daca ai un ecran cu rupere, poti face focalizare precisa, dar altfel, la 1.4 e cam la noroc, chiar si cu punctuletul verde.

Apoi, lumea zice ca e construit bine, eu nu sunt de acord. Parasolarul ala pare o bucata ieftina de plastic, ce abia sta locului, iar inelul de focalizare este foarte teapan, e destul de greu sa focalizezi.

Am renuntat si am luat nikkorul, cu ganduri de upgrade la 1.4. Prefer cadre focalizate precis si care sunt destul de curate optic la 1.8, foarte curate mai inchis.

#15
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Avind in vedere subiectul topicului, am selectat cadre care nu sunt crop-ate si nici post-procesate in altceva decit ViewNX (corectie expunere, balans alb, contrast), de unde sunt direct convertite si din pacate (sau mai bine) fara sharpness adaugat ulterior (dar adaugat inainte de downsize). La mine toate sunt practic casnice asa ca fiti blinzi, ca nu e aria de critica...

D700 + Voigtlander 20mm f/3.5 SL II
Attached File  20mm_01.JPG   300.19K   280 downloads Attached File  20mm_02.JPG   445.04K   227 downloads Attached File  20mm_03.JPG   425.62K   199 downloads Attached File  20mm_04.JPG   380.52K   214 downloads Attached File  20mm_05.JPG   209.51K   245 downloads Attached File  20mm_06.JPG   381.71K   199 downloads Attached File  20mm_07.JPG   158.32K   195 downloads


D700 + Nikon 50mm f/1.4G
Este un obiectiv bun dar cred ca la un moment dat o sa-l inlocuiesc cu altceva. Ma supara focusarea extrem de lenta si bokeh-ul prea tip Nikon, agasant deseori (vezi ultimul cadru la f/1.4). Dar exemplarul meu se comporta bine la f/1.4 si una peste alta nu poti cere mai mult pentru pretul lui.
Attached File  50mm_01.JPG   120.69K   174 downloads Attached File  50mm_02.JPG   176.62K   123 downloads Attached File  50mm_03.JPG   162.31K   90 downloads Attached File  50mm_04.JPG   176.71K   166 downloads Attached File  50mm_05.JPG   202.57K   131 downloads Attached File  50mm_06.JPG   335.87K   129 downloads Attached File  50mm_07.JPG   107.8K   108 downloads Attached File  50mm_08.JPG   155.06K   111 downloads Attached File  50mm_09.JPG   205.68K   224 downloads


D700 + Nikon 105mm f/2.8 VR
Si pe asta l-am criticat deseori insa e cel mai folosit si reprezinta ceea ce numesc eu "all-around" :) L-as da cind cineva o sa-mi cumpere 105mm f/2DC si 200mm f/4 si o sa le si care pentru mine... Mai ales ca in cele de mai jos nu s-a folosit trepied, ceea ce cu tuburi de extensie e cam loterie...

macro
Attached File  105mm_macro_02.JPG   317.39K   106 downloads Attached File  105mm_macro_03.JPG   173.12K   148 downloads Attached File  105mm_macro_04.JPG   140.17K   102 downloads
Attached File  105mm_macro_05.JPG   152.72K   89 downloads Attached File  105mm_macro_07.JPG   259.15K   57 downloads Attached File  105mm_macro_10.JPG   206.2K   92 downloads
Attached File  105mm_macro_11.JPG   117.07K   82 downloads Attached File  105mm_macro_15.JPG   122.22K   65 downloads Attached File  105mm_macro_16.JPG   186.89K   95 downloads

Attached File  105mm_macro_08.JPG   173.79K   105 downloads
+ SB-600

Attached File  105mm_macro_09.JPG   63.04K   92 downloads Attached File  105mm_macro_12.JPG   132.35K   81 downloads
+ Kenko Extension Tubes 12+20+36mm

Attached File  105mm_macro_14.JPG   137.92K   114 downloads
+ Metz Mecablitz 15 MS-1


tele
Attached File  105mm_tele_00.JPG   389.4K   122 downloads Attached File  105mm_tele_01.JPG   330.27K   68 downloads Attached File  105mm_tele_02.JPG   318.68K   72 downloads
Attached File  105mm_tele_03.JPG   263.56K   103 downloads Attached File  105mm_tele_04.JPG   295.81K   97 downloads Attached File  105mm_tele_05.JPG   177.28K   75 downloads
Attached File  105mm_tele_06.JPG   197.45K   96 downloads


portret
Attached File  105mm_portrait_01.JPG   158.17K   82 downloads Attached File  105mm_portrait_02.JPG   200.57K   110 downloads Attached File  105mm_portrait_03.JPG   151.22K   132 downloads Attached File  105mm_portrait_04.JPG   189.4K   113 downloads
Attached File  105mm_portrait_05.JPG   139.71K   115 downloads Attached File  105mm_portrait_06.JPG   160.14K   74 downloads Attached File  105mm_portrait_07.JPG   159.03K   101 downloads Attached File  105mm_portrait_08.JPG   177.49K   175 downloads

Edited by raldox, 01 May 2010 - 23:06.


#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
mi s-a facut dor de 105-ul meu  :mellow:

faine cadre, sa iti creasca mari si sanatosi micutii !

#17
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 nicolaie, on 1st May 2010, 23:52, said:

faine cadre, sa iti creasca mari si sanatosi micutii !
Multumesc, doar micutul blond e al meu :)

#18
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
incep sa strang bani, extraordinare raldox.

sa-ti traiasca blodutul si sa-l faci mare fotograf

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate