Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Nikon D700

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
am avut o sedinta foto de model (5-6 sute de cadre) vinerea trecuta, apoi sambata am avut un botez. pentru sedinta de model am zis sa incerc si holderul pentru acumulatori AA, din MB-D10. am scos 8 eneloop incarcati, si i-am bagat in grip. nu stiam la ce durata de viata sa ma astept, asa ca am tinut si bateria de rezerva pe aproape. m-au tinut toata sedinta, tot botezul, iar a doua zi dupa botez, iconita de acumulator arata ca sunt incarcati complet. saptamana asta i-am scos si i-am folosit in blitzuri...

o surpriza placuta, cred ca mai cumpar 2 seturi de eneloop (am deja 4  :D  ) sii ii pastrez pentru aparat, ca sa uit de grija bateriei.

Edited by nicolaie, 30 July 2010 - 11:27.


#38
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Eu n-am luat deocamdata eneloop, am insa niste imedion asemanatori de care sunt multumit mai mult decit de acumulatorii NiMH clasici.
Gripul pentru mine are importanta predominant ergonomica, nici de burst si nici de autonomie, ca oricum am doi acumulatori.

In plus e problema greutatii - grip + 8xAA fac peste 500g in plus, la un aparat nu foarte usor. De asta de obicei folosesc gripul gol.
La acumulatori AA notificarea aia se schimba doar in 3 trepte - incarcati->practic descarcati->pa-pa. Dar daca zici ca i-ai folosit si in blitzuri...

Edited by raldox, 30 July 2010 - 14:26.


#39
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
da, i-am bagat si in blitz, si acum i-am pus la incarcat, ca sa nu ma lase in mijlocul distractiei, dar preventiv, nu pentru ca trebuie neaparat. de greutate nu ma plang, insa ce nu imi place la gripul de D700 este ca un acumulator sta in aparat, iar unul in grip, trebuind sa scoti gripul ori de cate ori vrei sa il pui la incarcat pe cel din corp. am 3 acumulatori, si nu o data mi s-a intamplat sa dau gata 2 acumulatori si ceva la un eveniment (2000+ cadre). in conditiile astea, 8 AA nu mai fac necesara schimbarea acumulatorului din grip, acumulatorul din corp ramanand plin, de rezerva.

voua vi s-au dezlipit bucatile de cauciuc de pe corp ? si D700 pateste ca si D200 ?

Edited by nicolaie, 30 July 2010 - 15:45.


#40
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Nici mai stiu daca pentru acumulatori proprietari se poate au ba schimba prioritatea de folosire ca la aia NiMH (custom setting d11). Din ce zici tu, nu - consuma intii acumulatorul din body si apoi pe cel din grip. O sa verific acasa, ma asteptam sa nu conteze tipul de acumulator din grip si sa mearga setarea asta pentru toti.

Cu bucatile de cauciuc, cea de linga comutatorul de focalizare (cu sigla FX) s-a dus rau dracului. Era slabita bucata de la achizitie, insa nu frecam prea des zona ca sa cedeze. Nikon foloseste un dublu-adeziv de cacao presarat pe ici pe colo - in zona respectiva sunt multe suruburi pe care le lasa descoperite si probabil de aia e zona care cedeaza prima. Si eu sunt atent si nici nu folosesc aparatul decit in scop personal. Astia de la service sunt niste cacaciosi, astept sa aduca de aproape 3 saptamini bucata respectiva (parca vine cu vaporul), ca cica o schimba cu totul. Problema este ca plec in concediu si sansele sunt mici sa rezolv pina atunci, ca trebuie sa le si las aparatul macar o zi-doua.

Am incercat si eu dublu-adeziv si prenadez insa ori n-am avut eu materiale de calitate, ori zona e dificila (plastic + materialul ala sintetic + metal). De asta am apelat la service. Si bucata unde sta destu mare se vede ca se desprinde - spre marginea din dreapta in coltul superior s-a ridicat nitel materialul si nu mai vine ascuns la nivelul muchiei. Evident ca nu trag de el - dar sigur va ceda si asta. Ce ma mai enerveaza la D700 fata de D300 tailandez este ca zonele alea care acopera mufele, inclusiv cea laterala mi se desprind des - nu vin asa de bine strinse. Ma enerveaza sa tot acopar mufele alea. Ideea este ca bucatile de grip se prezinta inacceptabil pentru gradul meu de utilizare si atentia obsesiva pentru echipament. Cind am vindut D300 arata impecabil.

Daca tot suntem la capitolul maintenanta, zi-mi si mie cum stai cu curatarea senzorului. Eu am patit acelasi lucru ca la D300 - dupa maxim 2 luni a trebuit sa-l curat umed, singura curatare temeinica insa de atunci. Eu unul confirm suspiciunea altora ca lasa ceva material lubrifiant in exces care ajunge pe senzor dupa ce se zbate nitel oglinda.

Edited by raldox, 30 July 2010 - 16:15.


#41
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nu folosesc niciodata curatarea aia automata, insa senzorul meu este napastuit tare, am 4 prime-uri pe care le schimb la foc automat, pe un singur body. tocmai din cauza asta, inainte de fiecare sedinta foto, ridic oglinda si suflu tare cu pompa giottos (cea mare, nu cele mici de la kituri). pana acum, in 18.000 de cadre, nu tin minte sa fi vazut vreun fir de praf, si am tras si la f16-f22.

ideea e sa nu lasi praful sa se adune, inainte de fiecare sedinta, sa sufli cu pompita. cauciucul nu s-a dezlipit la mine, insa D3-ul "sefului" meu arata destul de rau din punctul asta de vedere (bine, are 340k de cadre), si eram curios daca si D700 o sa arate la fel.

#42
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Interesant cu senzorul, eu schimb relativ des obiectivele (dar evident nu ca tine) si curat frecvent dosul obiectivelor - chiar sunt atent. M-as fi asteptat insa la tine sa ai mai multe probleme.

Deocamdata merge si la mine bine cu acelasi Giottos. Dar chestia cu micropicaturile aderente de senzor prea mi s-a intimplat consecutiv. Prima data am zis ca am tras macro, am schimbat obiectivul afara si o fi polen :)

Cind vad fire de praf, vad la macro si diafragme foarte inchise, altfel nu sunt maniac sa indrept aparatul spre nori la f/32 si sa trag levels in fotosop, cum mai fac unii.

Edited by raldox, 30 July 2010 - 16:54.


#43
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Iau in considerare achizitionarea unui D700, am facut mii de calcule si as vrea sa imi spuneti voi care folositi asa ceva ce face un D700, camera full frame, mai rapida decat un D300s, crop. OK, D700 permite utilizarea unor sensibilitati sensibil mai mari. Luam in calcul DOF-ul mai ingust, eu cel putin in majoritatea situatiilor am nevoie de DOF mai larg nu mai ingust, deci pe FF trebuie sa inchizi mai mult diafragma decat pe crop. Mai luam in calcul si ca pe majoritatea obiectivelor pt FF nu ai VR, excludem 70-200mm din discutie.

Toata lumea zice ca FF e mai rapid asa ca ramane intrebarea : Ce face un FF mai rapid decat un crop in cazul Nikon ? Dupa calculele mele si dupa stilul si nevoiele mele D300s imi pare mai rapid (mai ales daca includem si frame rate-ul). Cate stopuri de ISO ai nevoie sa compensezi diafragmele mai inchise la care tragi si lipsa VR ? VR e important pentru ca eu nu prea fotografiez oameni sau chestii care se misca. Ma puteti lamuri in aceasta dilema ?

#44
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Raspunsul scurt este sa ramii pe crop. Punct.


Diferenta de calitate se resimte la ISO mari, adica sare in ochi la ISO1600-3200, este prezenta dar mai subtil si la ISO800. La cadre expuse prost iarasi diferentele sunt mai evidente la ISO mai mic, daca o dai in bara cu erori de peste 1 stop devine vizibil si la ISO 200-400. Insa pentru cadre expuse bine nu cistigi decit 1 stop si ceva in plus, adica exact cit pierzi cu mentinerea aceluiasi DoF prin inchiderea diafragmei la focale echivalente. Si daca chiar ai nevoie de peste ISO1600 atunci poate merita un obiectiv mai luminos, trepied, lumini, etc. Eu incerc sa trag pe cit posibil cu ISO 200-400. Dar ma atrage profunzimea mica, vizorul mare si calitatea imaginilor in care trebuie sa trag de expunere in PP, ca mi-a fost lene inainte...

Pentru FF ai VR pe 16-35, 24-120, 105 si 70-200. Noul 28-300 prefer sa-l omit; mi se pare aiurea sa folosesti un FF cu asemenea obiectiv dar cel putin in afara ploua cu posesori de D700 cu astfel de preferinte.

Extremele sunt avantajate de crop - superangulare (DoF similar cu diafragma mai deschisa si deci timp de expunere mai scurt), tele si macro (factorul de crop). FF cere obiective mari, grele si scumpe si ofera bonus vignetare puternica, calitate mai slaba la colturi (de unde necesitatea inchiderii diafragmei si iarasi nevoia inerenta a unui timp mai mare de expunere decit pe crop, deci anularea avantajului ISO) suprafata limitata de acoperire a punctelor de focus si altele.

Cum ziceam strict legat de abordarea ta, crop si nu FF.

#45
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Pai asta ziceam si eu, ma gandeam ca totusi ar fi unele avantaje de care eu nu imi dau seama, se pare ca nu. Multumesc pentru raspuns.

#46
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
sunt diferente, cei ce cumpara FF nu o fac pentru ca au prea multi bani. daca tragi cu prime-uri esti avantajat pana in zona tele, daca tragi cu zoomuri esti avantajat pana in zona tele. ai vizor mare.

in locul tau, si eu as lua D300s. filmeaza, are mai multe FPS direct din camera (si D700 trage 8 fps daca ii pui grip cu En-el4e sau AA) si e mai ieftin. si oricum, D700 e la sfarsit de cariera. eu zic sa astepti D7000-ul, o sa fie fix ce iti trebuie, la o suma mai mica,

Edited by nicolaie, 14 September 2010 - 15:06.


#47
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postrealdexter, on 14th September 2010, 14:09, said:

Pai asta ziceam si eu, ma gandeam ca totusi ar fi unele avantaje de care eu nu imi dau seama, se pare ca nu. Multumesc pentru raspuns.
Pai sunt dar aparent nu te avantajeaza pe tine din moment ce preferi cimp de profunzime larg prin obiective de kit beznoase cu stabilizare optica.
Si am amintit de citeva dezavantaje pentru ca sunt inerente oricarei progresii catre formate mari. Si posesorii de MF pot sa zimbeasca ironic catre utilizatorii FF, insa nici in zona aia nu-i toata povestea roza.

Tu ai pus problema cam la nivelul comparatiilor de teste optice intre un obiectiv de kit si unul profesional. Pai daca tragi la f/8 o sa vezi ca prin minune un watermark pe print cu obiectivul folosit?

Am amintit se eu de vizor - pentru unii e un avantaj enorm. Insa exista si pentru crop posibilitatea schimbarii ocularului cu o lupa, ceea ce te duce cam la acelasi factor de marire. Calitatea imaginii la ISO mare si DoF mic sunt caracteristici avantajoase, insa nu toti tragem la peste ISO 1600 si da foarte bine si un 85 f/1.4 pe crop. Dar tot nu m-as intoarce la D300 dupa D700 :) Si nici n-am auzit pe cineva nostalgic...

#48
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Pai prefer DOF larg pentru ca trag mai mult peisaje. Vizorul mi se pare si mie un mare avantaj, mai ales ca am tras multi ani cu SLR-uri pe film. Tocmai de-aia m-am gandit ca pentru poze in natura sunt mai avantajat de un aparat la care nu trebuie sa inchid la f.16 ca sa am DOF-ul necesar, pierzand din timpul de expunere. Plus ca singurul wide cu VR este 16-35mm f/4. Eu ma gandisem la 24mm f/2.8 si 50mm f/1.4 AF-S, iar astea n-au VR.

Am pus problema gandindu-ma ca imi scapa unele chestii sau gandesc gresit.

DOF-ul ingust desi un avantaj pentru altii pentru mine nu este, rar trag portrete si atunci camerele pe crop ofera DOF destul de ingust, daca folosesti de ex. un 85mm f/1.4

Tu ai pus problema cam la nivelul comparatiilor de teste optice intre un obiectiv de kit si unul profesional. Pai daca tragi la f/8 o sa vezi ca prin minune un watermark pe print cu obiectivul folosit?

Asta n-am inteles-o

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,319
  • Înscris: 24.02.2007
Daca tragi peisaje trage-le frumos de pe trepied.
Apoi ma gandesc ca ceea ce vrei sa pozezi se afla la o oarecare distanta, nu vrei sa incluzi in focus si ceea ce e la 1m si ceea ce e la 100m.

#50
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
dupa 6 luni de utilizare intensa si peste 30 de mii de cadre, D700-le meu a inceput sa creada, uneori, ca blitzul on-board este ridicat. trimisa miercuri catre SKIN, cu Fan courier, a fost deja diagnosticata si piesele de schimb au fost comandate. o sa aflu cu ocazia asta cat de seriosi sunt cei de la service-ul nikon din romania.

interesant este ca daca as fi trimis prin SINPRO, ar fi durat reparatia maxim o luna, asa dureaza maxim 2 saptamani (asa mi-au spus si asa e si in lege trecut), se pare ca persoanele fizice au intaietate. asta face ca pe viitor sa fiu tot mai tentat sa comand de pe internet, de unde gasesc mai ieftin.

o mica problema am avut cu curierul&SKIN, si va intreb si pe voi cum ati fi facut: am pus coletul prin fan courier, si a trebuit sa fac inventarul coletului. am scris ce contine, si am trecut si o valoare. avand in vedere ca am trecut valoarea reala a aparatului, s-a introdus o asigurare in valoare de 90 de ron. cei de la skin mi-o pun mie in carca (probabil pe buna dreptate). mi s-a explicat la trimitere, de catre cei de la FAN, ca se pune 1%, insa intreb eu, daca un angajat mi-ar fi dosit coletul, sau camera s-ar fi stricat pe transport, si eu as fi declarat 1 leu valoare, sau 1000 de lei, as mai fi fost despagubit cu 9000 de lei ?

eu cred ca nu, eu cred ca as fi fost despagubit cu maxim valoarea declarata si pe care s-a facut asigurare. daca asta e cazul, si stiind ca cei de la SKIN lucreaza doar cu FAN, nu ar trebui ca in certificatul de garantie sa se specifice ca eventualele costuri cu garantia, revin utilizatorului (nu scrie explicit) sau sa se faca ceva conventie intre cele 2 firme, prin care garantia sa fie gratuita ?

Edited by nicolaie, 28 September 2010 - 13:42.


#51
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@nicolae:

Quote

In caz de disparitie, furt sau distrugere totala sau partiala a expeditiilor care fac obiectul unui serviciu cu valoare nedeclarata FAN Courier acorda o despagubire egala cu suma reprezentand de 10 ori tariful pentru un colet, indiferent de greutate;

In caz de disparitie, furt sau distrugere totala a expeditiilor care fac obiectul unui serviciu cu valoare declarata FAN Courier acorda o despagubire cu intreaga valoare declarata, daca clientul plateste o taxa suplimentara de 1% din valoarea declarata.


#52
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
da, exact cum banuiam. ciudat cum de tipul de la SKIN mi-a recomandat sa nu pun valoare deloc. adica, sediul Fan Courier Timisoara arata ca o hala dezafectata plina de cutii, unde niste indivizi uneori morti de plictiseaza, plimba chestii. oricum, cei de la Fan pareau interesati de aparatul meu, cand am facut inventarul, iar unui prieten i s-a intamplat sa trimita lucruri valoroase care nu au mai ajuns, cu Fan Courier.

Edited by nicolaie, 28 September 2010 - 15:24.


#53
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
La mine a durat peste doua luni sa pun niste cauciucuri amarite. Fiind din Bucuresti, am preferat sa ma deplasez personal si la dus si la ridicat aparatul. Am platit peste 200RON factura si evident taxiul, desi cu peripetii si la capitolul asta. Taximetristul s-a dat jos din masina, a desfacut portbagajul si mi-a inminat un GPS, ca el "nu stie umbla" - sa-i gasesc eu Str. Ocna Sibiului. Un coleg de la Pta Romana a desfacut o harta si a zis ca poate vreau pe Ocna Muresului...

Ma rog, ideea este ca n-am vrut sa apelez la curier pentru asa ceva, insa uneori n-ai de ales.

Iar sfaturile celor de la Service Nikon sunt la fel de utile ca cele primite de la oricare alt service.

Eu am ramas cu un gust amar - desi probabil nu era vina lor ca nu mai exista stoc de cauciucuri D700 nici in Olanda si aparent nici in Japonia, puteau sa ma tina la curent si sa-mi explice asta, nu sa-i sun eu mereu si sa mi se raspunda nitel iritat ca n-am fost uitat si ma anunta ei. Domnul Adrian Olteanu nici n-a avut decenta sa ma intilneasca, desi am solicitat asta. L-a scos din cacat sefu' Radu Niculescu dar doar cu vorba, ca de vreun discount de intirziere nesimtita nici nu putea fi vorba pe vremuri de criza.

Edited by raldox, 28 September 2010 - 15:48.


#54
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
adica , a stat aparatul 2 luni in service?????
sau atat a durat pana le-au adus?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate