Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

In cautarea espresso-ului perfect

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2893 replies to this topic

Poll: CUm preferi sa-ti bei cafeaua? (440 member(s) have cast votes)

Espresso sau la cana?

  1. Un espresso mic si delicios imi da fiori (283 votes [64.03%])

    Percentage of vote: 64.03%

  2. Fara o cana sanatoasa nu iau startul (159 votes [35.97%])

    Percentage of vote: 35.97%

Vote Guests cannot vote

#757
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
In primul rand multumesc pentru sfaturi.
Liviu, imi spuenai despre o prajitorie la P-ta Gemeni, unde se afla? este chiar in piata?

#758
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 grigguti, on 13th May 2011, 12:19, said:

Liviu, imi spuenai despre o prajitorie la P-ta Gemeni, unde se afla? este chiar in piata?
Cand intri in piata ai sa vezi de jur imprejur, in interior, multe magazine. Pe partea stanga, unul din ele este Sarkis Cafe. Scrie pe geam dar oricum probabil stiu toti de acolo in caz ca te ratacesti :)

Nu mi-ai raspuns la intrebare - Bestmax este mare marca astfel incat sa merite 250E filtrul/dedurizator si apoi, anual, 180E cartusul?

Edited by Lyvyoo, 13 May 2011 - 11:29.


#759
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 Lyvyoo, on 13th May 2011, 12:28, said:

Cand intri in piata ai sa vezi de jur imprejur, in interior, multe magazine. Pe partea stanga, unul din ele este Sarkis Cafe. Scrie pe geam dar oricum probabil stiu toti de acolo in caz ca te ratacesti :)

Nu mi-ai raspuns la intrebare - Bestmax este mare marca astfel incat sa merite 250E filtrul/dedurizator si apoi, anual, 180E cartusul?

Multumesc, am fost , am luat, mi-a placut ... sa vedm.
eu nu am auzit de ei, deloc ...
de everpure insa DA ! si merci de idee, nu au reprezentanta in Romania inca  :thumbup:  :naughty:  :thumbup:

#760
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 grigguti, on 14th May 2011, 11:37, said:

de everpure insa DA ! si merci de idee, nu au reprezentanta in Romania inca  :thumbup:  :naughty:  :thumbup:

Am descoperit cu ajutorul distribuitorului pe Europa ca au la Timisoara ceva...

Dear Sir,
Thank you for your interesting in our products
Please contact our distributor
  
SC NORAD S.R.L.
Str. Drobeta, 85
0300766   TIMISOARA
Phone 0256292942
Fax 0256201019

Thank you

Manuela  Lupica                                                                
Commercial Coordinator Filtration
Pentair Water  Italy S.r.l.

Edited by Lyvyoo, 14 May 2011 - 10:50.


#761
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Azi am eliminat presurizarea din portafiltru si nerabdator sa vad ce isprava am facut am facut un espresso,  folosind aceeasi cafea pe care o utilizam cu portafiltrul presurizat.
In 25 secunde se obtine cam 120 ml de cafea si cu foarte putina crema, in schimb se cunoaste diferenta la gust (mult mai buna acum).
Am facut proba si cu E. S. E.  pod de la Illy si in 25 de secunde se obtine 60 ml de cafea,  dar tot cu foarte putina crema.
Acum urmeaza sa iau si o rasnita.
Stie cineva in Constanta de unde pot sa cumpar un tamper de inox?

Edited by danct2005, 15 May 2011 - 06:14.


#762
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
In 25 sec ar trebui sa-ti curga 60 ml pentru sita dubla, 120 ml e foarte mult, probabil ca rezultatul e foarte amar. Deocamdata, cat nu ai rasnita, lasa sa curga cafeaua pana lichidul devine blond, si ar trebui sa opresti extactia la 60 ml, chiar daca nu a trecut timpul necesar.

Timpul de 25 secunde si volumul 60 se regleaza din finetea rasnirii, dar cum nu ai rasnita e mai greu (a se citi imposibil, eu am incercat in fel si chip, am tampat si tare si usor).

Eu am luat tamperul de la cafeshop.ro

#763
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 blonduzzik, on 15th May 2011, 10:39, said:

Eu am luat tamperul de la cafeshop.ro
E vreo diferenta de calitate a presarii intre tamperele flat si cele convexe?

#764
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 mihaimihai, on 15th May 2011, 12:24, said:

E vreo diferenta de calitate a presarii intre tamperele flat si cele convexe?
E o discutie intreaga pe forumurile de afara... Totusi as miza pe cel plat. Avea Starbuks unul care ducea convexitatea la extrem. Al meu (Marzocco) nu e chiar plat dar nici convex. Putintel bombat, dar foarte ok ca si scula!

#765
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Lyvyoo, on 15th May 2011, 12:29, said:

E o discutie intreaga pe forumurile de afara... Totusi as miza pe cel plat. Avea Starbuks unul care ducea convexitatea la extrem. Al meu (Marzocco) nu e chiar plat dar nici convex. Putintel bombat, dar foarte ok ca si scula!
Avind in vedere ca cel plat e la juma de pret fata de cel convex o sa mizez si eu pe el! :)

#766
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Un neajuns al celui plat este ca ramane cafea pe peretii laterali, pentru a contracara acest fenomen se poate tampa prin alte metode. Mai mult despre asta aici : http://www.home-bari...ibute-tamp.html

#767
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Raspuns de la importatorul Everpure, legat de pretul filtrelor pentru espressoare, Claris, preturi exprimate in euro, fara TVA:

Sistem complet filtrare model S  142,18E
Sistem complet filtrare model M  164,65E
Sistem complet filtrare model L  187,11E

:wacko:

Edited by Lyvyoo, 17 May 2011 - 01:07.


#768
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
eu am lucrat pe o masina Elektra...

am pus o poza mai jos...

espresso iese f tare si spumos... e perfect pentru latte art... masina are si steamer ok... face laptele f repede si destul de bine (desi nu perfect). aici se poate da vina pe lapte sau pe vaca... :)



desi nu sunt bautor de cafea... beau 5 6 cafele pe an am lucrat ceva timp in o cafenea premium... de genul cafea scumpa dar f buna. preferatele mele sunt boabele din america de sud... mi se par cele mai aromate...


desi jobul de barista este unul ok... din pacate include si alte taskuri... de genul cleaning... cleaning cafenea , bucatarie , etc... deci , normal nu mai lucrez acolo... totusi , daca era vorba decat de job de barista sunt sigur ca progresam si mai mult... dar deh... unii cauta all in 1...


pentru inpatimitii de cafea vedeti ca se vinde NESPRESSO ... pe net sigur gasiti... faceti propriul espresso si pe langa asta primiti un steamer automat... desi nu perfecte , am incercat cafeaua si este ok... din pacate , cafeaua vine deja capsulata... deci tre sa cumperi DOAR cafea in capsule speciale de la NESTLE...

Attached Files



#769
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 voposphere, on 17th May 2011, 03:36, said:

pentru inpatimitii de cafea vedeti ca se vinde NESPRESSO ... pe net sigur gasiti... faceti propriul espresso si pe langa asta primiti un steamer automat... desi nu perfecte , am incercat cafeaua si este ok... din pacate , cafeaua vine deja capsulata... deci tre sa cumperi DOAR cafea in capsule speciale de la NESTLE...

Am mai discutat noi pe aici de Nespresso. E o amagire pentru necunoscatori. Si in contextul in care ne-ai vorbit de masinarii Elektra, de boabe din America de Sud, e o crima sa recomanzi in final Nespresso :) Ma asteptam sa ne spui, duceti-va la o prajitorie, luati cafea proaspat prajita, macinati-o cu o rasnita buna acasa, chiar inainte de preparare, distribuiti-o in portafiltru corect si presati-o corespunzator si folositi un espressor semiautomat...

#770
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Omul e amator in ale cafelelor (a zis si el ca nu consuma deloc aproape) dar mesajul lui aducea un pic a reclama mascata care chiar nu-si avea rostul aici...

#771
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

 Lyvyoo, on 17th May 2011, 12:14, said:

Am mai discutat noi pe aici de Nespresso. E o amagire pentru necunoscatori. Si in contextul in care ne-ai vorbit de masinarii Elektra, de boabe din America de Sud, e o crima sa recomanzi in final Nespresso :) Ma asteptam sa ne spui, duceti-va la o prajitorie, luati cafea proaspat prajita, macinati-o cu o rasnita buna acasa, chiar inainte de preparare, distribuiti-o in portafiltru corect si presati-o corespunzator si folositi un espressor semiautomat...

sunt AMATOR... am lucrat ca barista si mi a placut , am lucrat de placere... insa nu e pentru mine chestia cu curatenia , cu spalatul de vase , chestii din alea... si pe langa asta , sa lucrezi in o cafenea privata e o sclavie imensa... face ce vrea din tine managerul... si practic e munca fizica... cara sucul , fa cafeaua , etc... prefer sa fiu platit pentru ce muncesc cu capul , nu cu corpul... ca nu sunt sclavul unui manager care mi da ordine ca un hitlerist...

jobul de barista in sine este unul super , atata timp cat e strict de barista.. adica DOAR si 100% sa faci cafea la oameni...

in cele 4 luni lucrate am facut traininguri multiple... am invatat despre cum sa faci espressoul ... cum sa faci cafeaua , cum sa setezi masina si presiunile pentru a avea calitate maxima... si exemplele pot continua... cu latte art... cum sa faci frunze , inimioare , alte figurine , rozetta , etc... le am invatat pe toate... si sunt mandru de asta

totusi , nu sunt bautor de cafea , mai deloc... nu mi place deloc espresso deoarece nu mi place cafeaua pentru ca o consider prea amara pentru gusturile mele.... TOTUSI , am invatat sa diferentiez espresso bun de unul rau... si la gust si la tarie... si am lucrat numai pe masina elektra... nu una din cele mai fericite exemplare si nu una din cele mai fericite branduri din lume... nu mi a placut stilul 50's al masinii... prefer una cu look modern... si pe langa asta prefer una cu controale manuale ale presiunii... cu multe sau f multe butoane pentru reglaje manuale...

sunt un amator sau chiar mai putin decat atat... deci nu ma judeca dupa cum i ai judeca pe impatimiti

 mihaimihai, on 17th May 2011, 13:50, said:

Omul e amator in ale cafelelor (a zis si el ca nu consuma deloc aproape) dar mesajul lui aducea un pic a reclama mascata care chiar nu-si avea rostul aici...

NU fac nici o reclama si nici nu am stat sa citesc toate paginile sa vad daca s a discutat de nespresso...

pur si simplu am aflat de acest produs la o promotie in magazinul in care lucrez... am incercat si cam atat... nu se compara cu o cafea facuta la o masina espresso serioasa cu boabe proaspat macinate... totusi , laptele din steamerul nespresso mi a placut... am incercat un cappucino si laptele a iesit perfect... froth ul era exact cum trebuie... am ramas impresionat de lapte...

PS: de ce as face reclama din momentul in care nu vand , la magazinul respectiv eu lucrez la vanzari cosmetice si nu sunt bautor de cafea?

#772
heXagon11ro

heXagon11ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.04.2010

 Lyvyoo, on 17th May 2011, 02:03, said:

Raspuns de la importatorul Everpure, legat de pretul filtrelor pentru espressoare, Claris, preturi exprimate in euro, fara TVA:

Sistem complet filtrare model S  142,18E
Sistem complet filtrare model M  164,65E
Sistem complet filtrare model L  187,11E

:wacko:

:confuzzled:  cam mult...importatorul e persoana/firma de la timisoara?

#773
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 heXagon11ro, on 17th May 2011, 22:58, said:

:confuzzled:  cam mult...importatorul e persoana/firma de la timisoara?
Exact! Urmeaza sa primesc si pretul cartuselor de schimb. Bine...acum tinand cont ca personal as folosi apa inclusiv pentru baut, nu ar fi rea investitia intr-un filtru cu adevarat bun, produs de unul din liderii mondiali in domeniu, dar totusi sunt niste sume la care te gandesti de doua ori inainte sa le investesti...
Totusi, facand un calcul pe Bucovina (espressor si de baut), ajungi aproape de 1leu/litru. Ceea ce e destul de mult, mai ales ca se consuma repede un bidon de 5l.

Cand se stabilizeaza treaba la 3M Cuno Romania, sper sa obtinem o cotatie ok, sa avem termen de comparatie intre doi grei ai filtrarii.

#774
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
A incercat cineva cafeaua Molinari? Nu e tocmai ieftina (90 lei kg) si mi-a fost recomandata de niste prieteni care o servesc ca espresso in restaurantul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate