Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

In cautarea espresso-ului perfect

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2893 replies to this topic

Poll: CUm preferi sa-ti bei cafeaua? (440 member(s) have cast votes)

Espresso sau la cana?

  1. Un espresso mic si delicios imi da fiori (283 votes [64.03%])

    Percentage of vote: 64.03%

  2. Fara o cana sanatoasa nu iau startul (159 votes [35.97%])

    Percentage of vote: 35.97%

Vote Guests cannot vote

#721
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostheXagon11ro, on 22nd April 2011, 22:50, said:

pentru ca am sa lipsesc cateva zile, vreau sa urez tuturor celor de pe forum: Sarbatori Frumoase si Linistite! cu ocazia Pastelui...
...si nu uitati ca dupa un ou rosu si un cozonac merge si un espresso adevarat  :thumbup:

Edited by Lyvyoo, 22 April 2011 - 22:25.


#722
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View PostheXagon11ro, on 22nd April 2011, 22:50, said:

daca gasesti putin timp, uita-te si aici si spune-ne o parere...intr-un final, toti vrem sa avem grija de aparatele noastre pentru cafea, dar mai ales de sanatate...

pentru ca am sa lipsesc cateva zile, vreau sa urez tuturor celor de pe forum: Sarbatori Frumoase si Linistite! cu ocazia Pastelui...

"da halatu'?! halatu", cat e halatu'?!"
ce dracu domne, despre ce vorbim aici? voi chiar mai credeti in mos craciun?

Edited by grigguti, 26 April 2011 - 16:17.


#723
heXagon11ro

heXagon11ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.04.2010

View Postgrigguti, on 26th April 2011, 16:16, said:

"da halatu'?! halatu", cat e halatu'?!"
ce dracu domne, despre ce vorbim aici? voi chiar mai credeti in mos craciun?

ok...multumesc, oricum, pentru raspuns...

#724
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Si eu folosesc apa filtrata. problema la acel aparat dupa parerea mea era de la garnituri dar firma aia habar nu are sa il repare . Dupa ce il iau de la service o sa il desfac sa vad ce are in el. E prima oara cand un produs electronic imi face probleme.

Edited by danct2005, 26 April 2011 - 21:27.


#725
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006

View Postdanct2005, on 26th April 2011, 21:26, said:

Si eu folosesc apa filtrata. problema la acel aparat dupa parerea mea era de la garnituri dar firma aia habar nu are sa il repare . Dupa ce il iau de la service o sa il desfac sa vad ce are in el. E prima oara cand un produs electronic imi face probleme.

Sorry , era destinat pt celalalt forum cu espressoare.

#726
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Am ajuns ieri prin Bucuresti si din intamplare am nimerit la Starbucks, si am cumparat cafea house blend varianta mild. Foarte buna la gust. Ieri mi-a iesit bine dar facand azi inca o cafea am observat ca s-ar putea sa fie prea fin macinata pt ca abia curge. O sa incerc sa o amestec cu lavazza sa vad ce iese:)

#727
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
cauta si vei gasi...

#728
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postgrigguti, on 22nd April 2011, 17:24, said:

ca o parere personala  fata de produsele Brita si fata de ce spune reprezentantul lor ... bullshit !
mai ales cand vorbeste despre conversia gradelor franceze in germane !
stiu ce face brita si ce fac si altii.

Poate ne dai si alte exemple din categoria "altii". Nu ar strica deloc o comparatie intre ce ofera si alte brand-uri, sa avem de unde alege.
Partea frumoasa la Brita este simplitatea folosirii fata celelalte tipuri de schimbatoare de ioni, chiar daca in espresso, simplitate si tehnologie=noncalitate a rezultatelor (vezi superautomatele).
Dar ca si doritor de o apa mai soft pentru aparatul meu, daca la un pret bunicel obtin o dedurizare eficienta a apei in baza unui filtru, fara sa ma mai "chinui" cu regenerari cu sare, si daca firma, conform rigorilor mele, imi pune la dispozitie tester de duritate si PH inainte de instalare, tester de duritate si PH dupa instalare, testere la jumatatea vietii cartusului si inca un set de testere inainte de inlocuirea cartusului, si toate valorile sunt conforme cu promisiunea de vanzare, atunci nu vad unde ar fi problema... Procedura aceasta mi-o doresc de la orice vanzator de asa ceva, sa am pe cine reclama la ANPC & co. in caz de reclama mincinoasa.

#729
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Eu folosesc aparat de filtrare de la zepter aquuena parca ii zice.  foarte bun este.  Nu am pic de calcar in aparat plus ca elimina orice gust neplacut al apei de la robinet.

#730
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am uitat sa updatez si pe acest topic tabloul nostru de reduceri!

Principalele modificari constau in noul discount de 10% pentru TOATE produsele Gaggia, indiferent de cantitate/combinatie + o noua modalitate de obtinere a sa, si mai avem un nou partener, prajitoria Sarkis de la Piata Gemeni. Ca un pont, este posibil ca distributia pentru Ascaso si Vario sa se schimbe, asta insemnand mariri de preturi. Deci cine si-a pus in minte sa-si ia, sa o faca mai repejor.

update 29-04-2011 - TABLOUL DE REDUCERI PENTRU MEMBRII FORUMULUI SI PENTRU CEI CARE NE VIZITEAZA SI VOR SA INTRE IN MINUNATA LUME ESPRESSO:

1. GAGGIA ROMANIA - discount unic de 10% din pretul de lista, la absolut toate produsele importate in Romania de Gaggia. Reducerea se aplica DOAR trimitand formularul de mai jos (copy/paste)  la adresa [email protected] sau pe pagina lor de contact. Cererile de discount 10% cu alt continut decat cel precizat mai jos, nu vor fi onorate.
Subiect: Discount pentru comunitatea espresso
Continut obligatoriu mesaj:
Nume:
Adresa:
Telefon:
Produsele dorite:
Codul de reducere (vezi forumul):
Link-ul (adresa de internet) de unde ai obtinut acest formular:
Alte observatii:
---------------
Codul unic, valabil incepand de astazi:
Attached File  Gaggia_cod.jpg   7.71K   8 downloads

2. PARTENER COFFEE SERVICES - discount la espressoare, rasnite si accesorii, dupa cum urmeaza:
- 20% din pretul de lista la toata gama de HX-uri Expobar. Garantie in Romania 2 ani!
Attached File  lista_Expobar.pdf   60.62K   13 downloads
- 10% discount la produsele din catalogul Ascaso. Pentru produsele ce depasesc 500E/buc. avem 15% discount.
Attached File  Catalog_Ascaso.pdf   2.75MB   14 downloads
Cele mai relevante ar fi:
- Rasnite
* Mahlkonig Vario (probabil cea mai buna rasnita de casa ever, cunoscuta ca Baratza Vario in USA) - pret cu discount pentru forum - 400E, garantie doi ani.
*Ascaso I-mini (I2 Conicall burrs), carcasa de plastic neagra sau alba - 145E, include 10% discount pt forum (fata de pretul fabricantului), TVA si garantie doi ani.
*Ascaso I-mini (I2 Conicall burrs), carcasa aluminiu neagra - 172E, include 10% discount pt forum (fata de pretul fabricantului), TVA si garantie doi ani.
-Espressoare cu PID
*Ascaso Steel UNO Professional PID - 683E, include 15% discount pt forum, TVA si garantie doi ani.
-Tampere
*aluminiu polishat - 27E, doua capete, unul de 55m altul 57mm
*maner de lemn si cap metalic de 57mm - 22E
- Cafea - 20% discount pentru toata gama de boabe, inclusiv Davidoff, Piacetto, Movenpick etc.

Conditia pentru a beneficia de aceste discount-uri este sa fiti membru inregistrat al acestui forum si sa contactati direct importatorul accesand acest link si precizand ca veniti de pe forumul de espresso. Pentru a comanda este necesar avans 30% iar livrarea se face in cateva saptamani.

3. Prajitoria SARKIS CAFE, Piata Gemeni:
- 10% discount pentru comenzile de min. 30 de lei
- bonus de fidelitate, pe baza unui card - la 8 cumparaturi de min. 30lei primiti gratuit cafea in valoare de 30lei.
Comanda se face pe site www.sarkiscafe.ro sau telefon 0722.99.73.78 si se poate ridica a doua zi de la magazin. Preturile per kg variaza inter 40 si 80 de lei, iar sortimentele le gasiti pe site. Pentru amatorii de prajit acasa, se poate achizitiona si cafea verde separat!

4. Prajitoria MONKAFF - cafea de origine, proaspat prajita & more
Reducere de 10% pentru orice produs aflat la vanzare in magazin (cafea rasnita/boabe, accesorii de cafea: cafetiere in mare parte)
Suplimentar se acorda inca 5% pentru comenzile ce depasesc 100 Ron. Asadar, se poate ajunge la un maxim de 15%.
Mecanism acordare reducere "Coffee Conneseur": trimite un email la [email protected] cu subiectul "Coffee Conneseur", care sa contina codul din imagine impreuna cu urmatoarele raspunsuri (poti da copy paste):
Nume complet:
Adresa de livrare:
Varsta:
E-mail:
Telefon:
Specificatii comanda (tip de cafea + cantitate + rasnita sau nu si pentru ce: espressor, cafetiera, FP, Bialetti, ibric):
* Detalii despre MOnkaff aveti pe site-ul lor.
* Dupa trimiterea emailului veti fi contactati in max 24h pt a confirma adresa de livrare, specificatiile comenzii, modalitatea de plata si vi se va transmite si costul transportului (aprox 18 RON, la plata in avans sau dublu in regim ramburs).
* Codul de reducere, obligatoriu de precizat si vizibil doar de userii inregistrati si logati ai acestui forum, este cel din imagine:
Attached File  monkaff.jpg   3.79K   6 downloads

#731
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Salutare tuturor!

Hexagon, cum iti mai merge cu frotarea laptelui? Mai jos e un link car explica in detaliu ce si cum se face. Aceasta informatie m-a ajutat foarte mult sa imbunatatesc tehnica mea de frotare. Sper sa-ti fie de folos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1-8M19cLoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Referitor la apa folosita pentru espresso spunea cineva mai sus  ca a analizat printre altele si apa La Fantana. Eu am acasa un dozator de la ei si folosesc apa La Fantana ca apa potabila. Bineinteles ca o folosesc si la espressor. Mi-ar fi de ajutor cateva informatii ale analizei.

Multumesc anticipat.

#732
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postsirpet2001, on 3rd May 2011, 00:18, said:

Referitor la apa folosita pentru espresso spunea cineva mai sus  ca a analizat printre altele si apa La Fantana. Eu am acasa un dozator de la ei si folosesc apa La Fantana ca apa potabila. Bineinteles ca o folosesc si la espressor. Mi-ar fi de ajutor cateva informatii ale analizei.

Vezi ca nu e o apa deloc soft Uite aici!  Bucovina de exemplu are 12 si ceva de Ca si 2.9 Mg.

#733
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
oopppssss!  :cursing:

Maine ma duc sa iau cateva box-uri de Bucovina!

#734
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postsirpet2001, on 3rd May 2011, 00:54, said:

oopppssss!  :cursing:

Maine ma duc sa iau cateva box-uri de Bucovina!

Asta ca solutie de avarie. Tocmai ce discutam in ultimile pagini de variante... E de studiat posibilitatea instalarii unui filtru/dedurizator care sa mearga pe apa de la robinet. Astept oferte si de la 3M Cuno, un alt mare jucator in piata...

#735
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Problema mea este ca eu stau la curte si apa de la chiuveta vine dintr-un put cu ajutorul hidroforului. Are o duritate extrema si nu este potabila. De aceea am ales sa cumpar un aparat la Fantana pentru consumul de apa potabila.

Ca idee, B4 consuma foaaaaarte multa apa, deci o conectare la o sursa permanenta cu apa buna este solutia. Inca mai caut insa ceva sa mi se potriveasca.

Edited by sirpet2001, 03 May 2011 - 00:06.


#736
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Gata! 6 box-uri de Bucovina se afla la mine in anexa.
Cu exceptia faptului ca are Ca si Mg de aprox. 3 x mai putine decat La Fantana (apa pe care o foloseam pana acum) nu am observat nici o schimbare notabila in ceasca. Nici nu sunt vreun fin degustator care sa faca diferenta intre un espresso tras la 92 grade si unul la 92,5 ...
Astept cu nerabdare noutatile in ceea ce priveste analiza altor ape precum si alte solutii pe care le aveti pentru conectarea aparatului la o sursa de apa permanenta. Ma gandesc sa umplu un bidon de 19l cu apa Bucovina si sa-l folosesc ca pe un rezervor suplimentar. Asta inseamna pompa, traseu special, etc. Nu am toate detaliile, dar poate voi, cei mai tehnici, ma puteti ajuta cu o idee.

Multumesc!

#737
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E greu de sesizat schimbarea gustului. Coboara/ridica presiunea de la 9 la 12 bar si vezi daca simti vreo diferenta... Iti trebuie ani de espresso pentru asta, dar mai depinde si de papilele fiecaruia. Probabil o schimbare evidenta s-ar fi simtit daca ai trece de la apa de retea nefiltrata la o apa mult mai buna. Principalul beneficiu urmarit este protejarea boilerului de calcar. Nu cred ca pana la Craciun iti vine sa dai 200E la service... Apoi intervine si teoria gustului si a cremei, care in cazuri extreme pot fi alterate rau de tot!

Eu inca astept si de la 3M Cuno o oferta serioasa. Hexagon a confirmat printr-un amic ceea ce spuneam eu legat de filtrele cu dedurizare Brita folosite pe echipamentele de la Bristot. Oamenii le au de la inceputul anului. Cum il stiu pe hexagon ambitios, va reusi sa puna testerul de duritate pe apa din respectivele espressore si vom afla cu totii rezultatul. Daca e ok, atunci inversarea ionilor de hidrogen cu cei de Ca si Mg functioneaza si in practica si cred ca 70-80E nu e o investitie prea mare...

In dedurizarea cu pelicula de polifosfati peste Ca si Mg nu am incredere, d.p.d.v. al sigurantei alimentare a polifosfatilor.

#738
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
"In cautarea espresso-ului perfect" am ajuns la Targul de Pasti de la Dalles unde am fost invitat de Radu, managerul unei noi prajitorii descoperite  in B. De altfel "salariano" mi-a spus ca ar fi in jur de 20 in perimetrul capitalei. Speram sa aflam usor, usor de cat mai multe.

Desi nu s-a apucat de foarte mult timp de business-ul asta, impresia mea a fost ca Radu are o baza teoretica foarte solida si e hotarat sa se lupte pentru un loc in piata. Numai ca la noi piata prajitoriilor independente e foarte restransa, repet, din cauza indobitocirii romanului cu cafea vidata. Dupa cum ati vazut Monkaff a trecut doar pe online, deci nici macar o prajitorie care a apucat sa isi faca un nume si care aduce cafele foarte bune, nu a putut rezista cu un punct de vanzare, intr-o zona buna, in piata asta saraca. E clar ca e greu si ca nu te imbogatesti in Ro, vanzand calitate!

Revenind, am plecat acasa cu 4 sample-uri din cafeaua Papa Jacques, caci asa se cheama. Una din cafele a fost prajita chiar acolo la un aparat pe care il recomand pasionatilor de prajit acasa, Behmor 1600, cu precizarea ca trebuie muuuult antrenament petru o prajire corespunzatoare, muuulte kg de cafea verde stricata si atentie la culoare si la fiecare sunet scos de boabe in procesul de prajire. Ce am incercat noi acolo nu pot spune ca a fost o experienta foarte reusita, mai ales ca acasa rasnita mea Cunill trosnea macinand unele boabe de parca ai sparge un sambure intre dintie. Am zis sa nu uzez excesiv cutitele si m-am oprit. De aceea nu pot aprecia obiectiv gustul acelei cafele.

Ca sa fiu obiectiv, voi mai cita din reply-ul catre Radu..

Cu mana pe inima vreau sa il felicit pentru El Limoncillo - Nicaragua, o cafea foarte foarte buna. Eu de obicei nu prea suport aciditatea cafelelor dar aceasta are o combinatie foarte fina si interesanta de aciditate cu arome florale. Sau cel putin asta e impresia mea. Faza e ca mai rar gasesti nuante florale in cafelele de pe la noi (din prajitorii) desi in descrierile lor apar. De remarcat faptul ca nu iese in evidenta printr-o corpozitate/asprime excesiva, care sa strice echilibrul aciditatii si aromelor de care vorbeam. Adaug si crema, comparabila cu un blend robusta/arabica. Bravo! Merita pus pe lista de sortimente preferate din prajitorii.

Se stie ca orice degustare a unui espresso poate trezi reactii personalizate, in functie de experienta de viata a fiecaruia. Unii recunosc zeci de arome altii una, doua sau niciuna. Cam asa mi s-a intamplat cu celalalt sortiment, La Perla - Guatemala, caruia nu am reusit sa-i culeg secretele, oricat am incercat. Mi se pare ?vizibil? mai corpoasa decat El Limoncillo, si mult mai saraca in arome. Pur si simplu o bei si nu iti spune mare lucru. Ca o comparatie, mi se pare chiar sub Columbia de  60 de lei/kg a lui Haig Keskerian (  http://forum.softped...a...t&id=875719 ) Bine, mosul chipurile e recunoscut in domeniu, dar  varsta si posibilitatile nu il mai ajuta. Poate si prajirea nu a fost foarte ok, caci boabele nu au o culoare uniforma - http://img819.images...8/dsc0411ad.jpg  Se deosebesc usor 4..5 nuante de maro, spre deosebire de El Limoncillo care prezinta o uniformitate a culorii evidenta. Plus ca oricat m-am chinuit (supradozare, macinare mai fina compensata cu tampare mai ferma si invers), crema nu a vrut sa fie una de calitate.

La sortimentul decofeinizat nu am ajuns inca, insa sunt curios de gust, mai ales ca nu am incercat niciodata asa ceva.

Ca si preturi se afla in nota obisnuita a prajitoriilor despre care am mai vorbit pe topic, cu un discount promis de Radu pentru forumistii cu SRL-uri sau cu posibilitati de facturare.    

Harta cu fermele de unde vin boabele este aceasta:
Attached File  harta.jpg   88.67K   43 downloads

Edited by Lyvyoo, 05 May 2011 - 12:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate