Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#703
dj_ovy86

dj_ovy86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2012
Buna,va multumesc si eu pentru sfaturile primite si date mai sus,foarte utile  incepatorilor(si eu sunt electrician si nu am avut contact cu zootechnia pana acum)...Domnilor,singura mea intrebare ii,eu am 1 tauras metis de albastru belgian si un tauras de baltata...i-am cumparat ca am avut fuarje,si din dorinta de a incerca sa fac ceva,intrebarea ii : Cel de baltata va avea acelasi spor de crestere?se va dezvolta ca si celalalt?iar daca nu ce recomandati,ca as dori sa il schimb tot cu unul de carne,daca nu creste ca si celalalt...Ma gandesc,ca sa il tin ca si taur de monta prin sat,va fi multa bataie de cap,si nu se va merita...Sanatate multa,sa auzim numa  de bine

#704
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postdj_ovy86, on 07 februarie 2015 - 08:13, said:

Buna,va multumesc si eu pentru sfaturile primite si date mai sus,foarte utile  incepatorilor(si eu sunt electrician si nu am avut contact cu zootechnia pana acum)...Domnilor,singura mea intrebare ii,eu am 1 tauras metis de albastru belgian si un tauras de baltata...i-am cumparat ca am avut fuarje,si din dorinta de a incerca sa fac ceva,intrebarea ii : Cel de baltata va avea acelasi spor de crestere?se va dezvolta ca si celalalt?iar daca nu ce recomandati,ca as dori sa il schimb tot cu unul de carne,daca nu creste ca si celalalt...Ma gandesc,ca sa il tin ca si taur de monta prin sat,va fi multa bataie de cap,si nu se va merita...Sanatate multa,sa auzim numa  de bine
nu va avea acelasi spor implicit si greutate cand vrei sa-i abatorizezi, bineinteles daca au varste apropiate .bbb va avea greutate mai mare , masa musculara mare. pentru monta ai sa faci treaba mai multa si repede cu baltatu". eu zic sa-i cresti asa fara schimburi

#705
Alexandru2014

Alexandru2014

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2015

View Postrusnae, on 06 februarie 2015 - 22:07, said:

\\\\Cred ca cel mai bine este sa intrebam la apia,  care sant conditiile,  nu o sa ne putem baza doar pe subventii, dar ajuta si ele.
la apia SLOBOZIA nu stiu numic  se asteapta aprobarea  noului pndr dar se vorbeste de 150euro metis si 300 rasa pura iar cei 450 lei din prezent se va diminua pina in 2020

#706
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Va salut,
In sfarsit dupa 2 luni de asteptari mi-a venit materialul sexat din state.
Ieri(marti)le-am facut la primul lot de 6 stimulare hormonala cu Estrumate, urmand ca vineri si sambata, in functie de cum vor intra in calduri sa le IA.
Urmeaza 5 saptamane grele de prins, vaccinat, control genicologic, IA cu 5 loturi de cate 6.
Cu stima

#707
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Dintre Dvs. creste cineva  Limousine.  sant mai usor de pazit pe pasune decat Angus, vreau sa zic mai docile , mai putin salbatice?

#708
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Am avut eu Limousine . Sunt sălbatice doar daca vrei sa le prinzi in rest le pasteam la fel ca pe orice vaci, fără garduri electrice .Am avut si Charolaise si metisi Belgian Blue toate se comportau la fel.Angus nu am avut sa pot compara.

#709
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Ce sa intamplat ai renuntat la ele ?

#710
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Am fost nevoit sa renunț deocamdată.

#711
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Multumesc mult de raspunsuri. Sper ca nu din cauza rentabilitati ai vandut?

#712
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Nu,alte cauze.În viitor o sa iau altele.

#713
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Daca vrei din prima rentabilitate se pare ca nu iesim la socoteala.
Bine daca luam in calcul 2014.A fost un an dezastru dar speram.
Daca in 2013 a fost 9lei /kg la carne , in 2014 abia s-a vindut cu
5 lei.Dar mergem mai departe cu bune si rele.
          Succes!

#714
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Eu nu am vazut pret la Angus sub 2,5 eur per kg, in viu. S-a oferit chiar si 2,8 eur in 2014

Edited by matahachiro, 13 February 2015 - 20:17.


#715
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Am o alta intrebare de incepator: eu am baloti de lucerna dreptunghiulari la 20 de kg. + , - . Cat mananca o vaca pe zi?  sau  de ex. dimineata o jumate de balot , unul intreg sau mai mult, pe cap?Sa zicem dimineata lucerna, la pranz tocatura si seara paie sau fan. Baloti de paie la fel de grei ca si lucerna. Vreau sa achizitonez anul acesta vaci de carne sau juninci(sper sa reusesc) are cineva sau stiti pe cineva care vinde, cu pedigree. Ma gandesc la Lmousine si Charolaise pt ca voi fi nevoit in primi ani sa le dau la pascut in pasunea satului cu alte vaci care au Ingrijtor.Anul trecut am avut multi baloti si cu greu am reusit sa vand, de aceia ma gandesc la vaci de carne, am hrana pt. iarna. va multumesc si sper sa nu radeti de mine cu intrbarile pe care le pun.

#716
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Gasesti pe gogu tot ce vrei privind hranire si cantitatile.
In alta ordine, tu crezi ca vacile se tin numai cu lucerna si fin?

#717
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Recomand finul la discretie astfel incit ratia lor va fi maxim 1 balot de fin pe zi.

Eu dau fin dimineata ( 10 baloti la 30 capete), uruiala la prinz ( 3 kg per cap) si apoi incca 15 baloti de fin inainte de a se intuneca ( nu am curent la ferma).

Paie folosesc ca si asternut, cam 10 baloti pe zi in functie de vremea de afara.

Lucerna o folosesc doar cind au vitei si trebuie productie de lapte.

Eu am Angus si nu sunt pretentioase la muncare dar -repet- le las finul la discretie. Din cauza asta maninca fara sa se bata pe muncare si in zilele fara ger maninca 20 baloti la 30 capete. Si iti garantez ca sunt grase ca niste porcusori :)

#718
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Multumesc mult  Matahachiro, este exact raspunsul pe care il cautam. Multa sanatate tie,familiei si bineinteles animalelor frumoase pe care le detii.

#719
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
mi-a venit mail ca a postat aditugui: "Cateva poze facute astazi cu o parte din puii pe care-i avem la momentul de fata. Vizionare placuta!" dar aici nu vad nimic ... doar eu sau intampinati aceeasi problema ?

MATAHACHIRO:
"Eu dau fin dimineata ( 10 baloti la 30 capete), uruiala la prinz ( 3 kg per cap) si apoi incca 15 baloti de fin inainte de a se intuneca ( nu am curent la ferma)."

Eu impart uruiala 1.5kg dimineata 1.5 seara inainte de fan , asa zic eu ca o asimileaza mai bine (nu o mai da in balega).

Matahachiro pune si tu 2 poze sa-ti vedem si noi porcusorii Posted Image

Edited by tractoristindevenire, 15 February 2015 - 11:36.


#720
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Posttractoristindevenire, on 15 februarie 2015 - 11:27, said:

mi-a venit mail ca a postat aditugui: "Cateva poze facute astazi cu o parte din puii pe care-i avem la momentul de fata. Vizionare placuta!" dar aici nu vad nimic ... doar eu sau intampinati aceeasi problema ?

Nu vezi nimic intrucat postul lui @aditugui a fost mutat in alt topic, unde ii era locul, pentru ca a gresit topicul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate