Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Animale lovite

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
Florio64

Florio64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 29.03.2010
Am avut si eu o zi nasoala cu spume de genul asta, pe A2 mergeam "la consum" 105km/h apare un caine talie mare, trece de banda 1-a pe care eram eu, iar pe banda2 se sperie de TIR-ul care venea din sens invers,,, FUGE si imi intra mie pe partea soferului, aveam doar vreo 70 ca redusesem dar sigur nu il puteam evita ca deja "ma incaleca" un TIR de pe sensul meu de mers.

Opresc in Ciulnita sa beau ceva rece ca aveam 600km facuti si contrariat de cele intamplate imi continui drumul spre Fetesti pe varianta alaturata autostrazii,,, aproape de Baraganul tot cu 105 "bag" printre roti ditamai hojmalaul ciobanesc lovit de altii inaintea mea,,, ca un facut drumul fusese liber si exact acolo vine unul si din sens invers sa nu pot sa fac nici o eschiva.

E frustrant cand vrei sa eviti si nu ai nici o solutie,,, dar sa fie clar,,,niciodata nu voi evita in extremis tragand de volan in toate partile decat daca, e vorba de oameni si evitand omul risc doar avarierea masinii.

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,930
  • Înscris: 15.06.2007

 Florio64, on 1st May 2010, 22:25, said:

Am avut si eu o zi nasoala cu spume de genul asta, pe A2 mergeam "la consum" 105km/h apare un caine talie mare, trece de banda 1-a pe care eram eu, iar pe banda2 se sperie de TIR-ul care venea din sens invers,,, FUGE si imi intra mie pe partea soferului, aveam doar vreo 70 ca redusesem dar sigur nu il puteam evita ca deja "ma incaleca" un TIR de pe sensul meu de mers.

Opresc in Ciulnita sa beau ceva rece ca aveam 600km facuti si contrariat de cele intamplate imi continui drumul spre Fetesti pe varianta alaturata autostrazii,,, aproape de Baraganul tot cu 105 "bag" printre roti ditamai hojmalaul ciobanesc lovit de altii inaintea mea,,, ca un facut drumul fusese liber si exact acolo vine unul si din sens invers sa nu pot sa fac nici o eschiva.

E frustrant cand vrei sa eviti si nu ai nici o solutie,,, dar sa fie clar,,,niciodata nu voi evita in extremis tragand de volan in toate partile decat daca, e vorba de oameni si evitand omul risc doar avarierea masinii.
Din pacate uneori te gandesti si daca obstacolul este om... ce faci il eviti pe el, sa scape si tu dai in tir si crapi? Mai bine plange mama lui.
Pe de alta parte , unul care omoara un animal pe drum, ar trebui sa opreasca macar sa mute cadavrul in marginea drumului.
Odata mergeam pe un drum de munte, printre sate si au cazut niste bolovani pe drum, trafic rar. Decat sa ma chinui sa tot ocolesc pietrele si la intoarcere, am preferat sa cobor si sa dau eu toate pietroaiele la marginea drumului. Erau cam cat o minge de fotbal.

#39
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Florio64, on 1st May 2010, 22:25, said:

...

E frustrant cand vrei sa eviti si nu ai nici o solutie,,, dar sa fie clar,,,niciodata nu voi evita in extremis tragand de volan in toate partile decat daca, e vorba de oameni si evitand omul risc doar avarierea masinii.

Cu ani în urmă, un fost coleg de liceu a făcut o manevră bruscă încercând să evite un câine. Rezultatul, un accident nasol de tot, în urma căruia soția lui a rămas desfigurată pe viață!


Personal am la activ o găinuță  :confused: și s-ar putea și o pisică...De câte ori am putut, am evitat animalele, chiar și maidanezii pe care nu-i sufăr deloc :nonobad:  , dar n-am eu sufletul ăla de câine să trec intenționat peste ei (cu o singură excepție, recunosc...o cățea nenorocită care m-a atacat de enșpe mii de ori și pe care am vrut s-o iau în botul mașinii dar s-a ferit de parcă era Keanu Reeves din Matrix  :lol:  ).

Edited by floryyn, 08 May 2010 - 13:54.


#40
Florio64

Florio64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 29.03.2010

Quote

@tfmercedez said; Pe de alta parte , unul care omoara un animal pe drum, ar trebui sa opreasca macar sa mute cadavrul in marginea drumului.

Postul anterior n-am vrut sa-l lungesc colegule @tfmercedez dar sa stii ca am mereu in portbagaj o pereche de manusi.
Cel lovit de mine "am scuze" ,,, eu fiind autorul incidentului m-a durut sufletul altfel,,, daca ma intelegi,,,, dar "hojmalaul" eu l-am scos de pe carosabil.

Stau in zona Constanta si de cateva ori cand "timpii de mers"mi-au permis, am oprit ca tine masina pe autostrada si am indepartat bucatile mari de cauciuc resapat de la camioane.
Evit si de obicei inlatur cutiile de carton care de cele mai multe ori sunt plantate de copii cu pietre in ele, am vazut cu ochii mei cum un TIR a calcat o asemenea cutie pe un drum judetean si "l-a aruncat" pe contrasens,,, din fericire dupa ce trecuse din sens invers un autoturism.

Oricum grija mare la animale, chiar si la caii inhamati la caruta. Stima si respect.

#41
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Pe Plevnei in Bucuresti, veneam dinspre Carefour. 50-55 km/h, mergeam relaxat pe banda 1. La un moment dat apare un maidanez din dreapta si incepe sa traverseze iar cand ma vede se opreste. L-am vazut oarecum din scurt dar am avut timp ori sa franez ori sa evit. M-am asigurat stanga si cum nu venea nimic din spate iar drumul ala are 2 benzi pe sens, am incercat sa il evit pe banda 2. Din pacate, fix in momentul cand ar fi trebui sa trec pe langa el a tasnit si el pe banda 2 si l-am luat cu ambele roti de pe dreapta.

Opresc.. mai bine nu opream dar nu pot sa fac asa ceva, am si eu caine acasa.. il caut pe acolo, nimic. Intr-un final iese de sub o masina parcata si vad ca avea ochii iesiti din cap, la propriu :(, ca in filme dar inca mai mergea. Vroiam sa il iau sa il duc la veterinar sa il ajute sa nu se mai chinuie dar au venit niste doamne care locuiau in zona si m-au sfatuit sa plec mai repede ca "este" al rromilor de prin zona si ca se lasa cu scandal. Citez "da-l naibii ca e a nu stiu cata oara cand sare asa in fata masinilor". In mod sigur, aia a fost ultima oara ... :(

Mi-a parut foarte foarte rau ca nu am oprit. Aveam timp si spatiu sa franez in conditii de siguranta mai ales ca in spate nu era nimeni. Mi-am propus ca pe viitor sa nu mai ocolesc animale decat daca nu pot sa opresc in conditii de siguranta sau e cineva in spate, aproape.

Edited by steelk, 17 May 2010 - 10:33.


#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,459
  • Înscris: 06.02.2008
Mie mi se pare ciudat ca animale agile precum cainii sau mai ales pisicile sunt calcate la viteze mici asa cum am patit si eu.Mai ales ca pisica aia de exemplu ma si vazuse si mai mult de 20 la ora nu cred ca aveam.Or fi animale teribiliste care vor sa dribleze rotile

#43
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 caiuscorneliu, on 17th May 2010, 15:22, said:

animale teribiliste
:roflmao: Pfoaaa, cum suna asta!!!

#44
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Poate si animalele vor sa se sinucida. Ca-n reclama asta

#45
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am patit si eu asta toamna pe un bulevard cu 2 benzi pe sens destul de aglomerat. eu eram pe banda 2, aveam vreo 40 la ora. pe trotuarul din dreapta era o gasca de 15 caini care se tineau dupa o catea. brusc s-a hotarat cateaua sa traverseze in fuga si gasca dupa ea...prima reactie a fost sa pun frana, dar am ridicat repede piciorul de pe frana deoarece ala din spate se apropia periculos de portbagajul meu, in dreapta paralel cu mine masina, din fata veneau masini pe ambele benzi...so, am lasat masina sa curga si m-am infipt in volan sa tin drumul drept! rezultatul: eu am luat 1 caine, cel din dreapta mea 2, cei de pe contrasens fiecare cate 1. oricum am avut noroc mare ca nu s-a pierdut niciunul sa traga de volan...

masina n-a avut nimic, s-a rupt doar suportul de numar, da' io am ramas cu o maaare sperietura...

#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,863
  • Înscris: 09.05.2008
Pe DN 7 la 120 km/ h , dimineata la 5.30 imi taie o pisca fata.
Tocmai imi mutasem privirea de la casetofon spre sosea.
Reactii: frana blana
Urmarea : masina rasturnata in santul din stanga, cu rotile in sus si cu botul indreptat in directia din care venisem.
Am iesit prin parbriz, ca era sant din ala mare, trapezoidal si cu laterale betonate.
Parbrizul nu se sparsese.
Franciza de 480 de RON la CASCO si plimbat cu autopicioarele o luna.
Dupa aia, si la 70 la ora mi-era frica sa nu mai miste ceva pe lateralele drumului. :rolleyes:

ON: un pui de curca care n-a urmat trendu' fratilor lui si s-a incapatanat s-o ia pe sub masina.
L-am luat si i l-am dat proprietarului sa-l taie, ca era bun.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,459
  • Înscris: 06.02.2008
ON: un pui de curca care n-a urmat trendu' fratilor lui si s-a incapatanat s-o ia pe sub masina.
L-am luat si i l-am dat proprietarului sa-l taie, ca era bun.
[/quote]

trebuia sa i-l vinzi   :naughty:

#48
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 steelk, on 17th May 2010, 11:29, said:

Pe Plevnei in Bucuresti, veneam dinspre Carefour. 50-55 km/h, mergeam relaxat pe banda 1.
prima reacție e frâna. animalele nu șii ce-au în cap, și e cel mai safe să frânezi. apoi, în ultimă instanță mai încerci un ocol.

 futurist, on 18th May 2010, 15:43, said:

Pe DN 7 la 120 km/ h , dimineata la 5.30 imi taie o pisca fata.
Tocmai imi mutasem privirea de la casetofon spre sosea.
Reactii: frana blana
Urmarea : masina rasturnata in santul din stanga, cu rotile in sus si cu botul indreptat in directia din care venisem.
Am iesit prin parbriz, ca era sant din ala mare, trapezoidal si cu laterale betonate.
Parbrizul nu se sparsese.
Franciza de 480 de RON la CASCO si plimbat cu autopicioarele o luna.
Dupa aia, si la 70 la ora mi-era frica sa nu mai miste ceva pe lateralele drumului. :rolleyes:

ON: un pui de curca care n-a urmat trendu' fratilor lui si s-a incapatanat s-o ia pe sub masina.
L-am luat si i l-am dat proprietarului sa-l taie, ca era bun.
da ce trocarici ai patroane?
dacă frânezi, mașina dă să se oprească, nu să se răstoarne. e bine, la tico dacă iei și volanu atunci sunt mari șanse să te răstorni, da la o mașină asemenea comportament e exclus :)

#49
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 

 anknic, on 18th May 2010, 09:45, said:

...pe trotuarul din dreapta era o gasca de 15 caini ..... eu am luat 1 caine, cel din dreapta mea 2, cei de pe contrasens fiecare cate 1.

   :w00t:  Aproape i-ati injumatatit. 

 gigel de hohențolărn, on 20th May 2010, 11:51, said:

dacă frânezi, mașina dă să se oprească, nu să se răstoarne. e bine, la tico dacă iei și volanu atunci sunt mari șanse să te răstorni, da la o mașină asemenea comportament e exclus :)

 La 120 cu frana blana, nu mai spun ca poate franele masinii lui nu tineau in mod egal si in stanga si in dreapta, dar cred ca si un cauciuc daca il ai mai bine tocit decat celelalte faci balet sau te intorci in loc. Cauze sunt multe. Mai enumar daca vrei. 

Edited by mihai!, 20 May 2010 - 12:39.


#50
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 mihai!, on 20th May 2010, 13:36, said:

 

   :w00t:  Aproape i-ati injumatatit. 



 La 120 cu frana blana, nu mai spun ca poate franele masinii lui tineau in mos egal  in stanga sau in dreapta, dar cred ca si un cauciuc daca il ai mai bine tocit decat celelalte faci balet sau te intorci in loc.


io zic ca am scapat ieftin...puteam sa injumatatim minim 4 masini daca tragea vreunul de volan...

#51
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
eu ii alerg cu masina pe strada si nu reusesc nici macar sa-i ating si voi lichidati cate 6-7 ???
poate treceti si pe strada mea...

#52
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,863
  • Înscris: 09.05.2008

 gigel de hohențolărn, on 20th May 2010, 11:51, said:

da ce trocarici ai patroane?

dacă frânezi, mașina dă să se oprească, nu să se răstoarne.

e bine, la tico dacă iei și volanu atunci sunt mari șanse să te răstorni, da la o mașină asemenea comportament e exclus :)
SuperNova

Asa e in teorie, practica e alta. :coolspeak:

Vad ca a mai spus si @mihai!, cauze pot fi destule. Am uitat sa mentionez totusi ca eram intr-o curba si rotile din fata nu erau tocmai paralele cu cele din spate.

#53
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 19.01.2007
Azi pe tronsonul Zalau - Cluj  am mai adaugat o "zburatoare" in palmaresul meu (nu stiu exact ce a fost, dar stiu sigur ca avea pene!)! Dovada in fotografiile atasate...

Attached File  Inaripata_1.jpg   426.39K   51 downloadsAttached File  Inaripata_2.jpg   464.67K   46 downloads

#54
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,459
  • Înscris: 06.02.2008

 pustiu_22, on 29th May 2010, 10:26, said:

Azi pe tronsonul Zalau - Cluj  am mai adaugat o "zburatoare" in palmaresul meu (nu stiu exact ce a fost, dar stiu sigur ca avea pene!)! Dovada in fotografiile atasate...

Inaripata_1.jpg Inaripata_2.jpg

o perna? cal nu e sigur...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate