Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Pot folosi placa video si pt audio?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Salutare,

Ma gandesc sa folosesc placa video si ca placa de sunet pt o calitate mai buna.Actuala placa de sunet este on-board.Componentele PC-ului sunt cele din semnatura si as dorii sa stiu daca de la placa video prin HDMI pot duce sunetul(si vreau sa stiu daca e de mai buna calitate ca cea on-board) spre un receiver Harman Kardon AVR137 cu intrare HDMI si niste boxe 2xMagnat Supreme 800 + 2xMS100 + MS250 centru.Ma intereseaza si pentru filme si jocuri, dar in special muzica in marea iei majoritate in mp3@256-320 kbps si unde am gasit si flac(adica zic eu cat de cat de calitate pt  un "ascultator mediu").
Astep parerile voastre!

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Da, poti. Iar daca din placa de sunet on-board te duci in receiver pe digital (optic sau coax), nu e nicio diferenta intre ATi si on-board.

#3
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Initial am asa am vrut sa fac(din placa on-board), dar ... http://forum.softped...howtopic=637423, deocamdata nu am gasit componenta necesara si nu am decat iesire optica.Distanta pana la receiver este de vreo 7m maxim, iar pe optic am inteles ca nu e prea bine sa merg asa distanta.Daca tot merge din placa video probabil o sa meg pe HDMI pt ca obtin si video totodata pe tv(ies cu semnal din receiver tot pe HDMI si merg la tv).

Ideea care ma intereseaza cel mai mult este daca aceasta placa video ofera si audio de calitate...?!?!

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Iesirea este digitala, ori ca pui o placa de 2 lei sau una de 2000 de lei, tot aia obtii, daca placa nu-ti aplica diverse "efecte". Calitatea depinde de receiver.

#5
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
un cablu hdmi de 10m ce calitati ar trebuii sa aiba?sau mai bine zis: daca iau unul la nimereala (Real, Metro, etc...) e posibil sa provoace distorsiuni?

Edited by chicony, 20 April 2010 - 19:39.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La 10m conteaza calitatea cablului, de obicei sunt mai ingrijit facute decat alea de 1m.
Si pana la urma... daca nu merge bine il poti duce inapoi, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate