Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Logan, merge infranat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
adivelicu

adivelicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.02.2010
Va salut!

Am un Logan KissFM 1.6 Benzina imprumutat. Ieri s-a comportat foarte ciudat: a mers infranat. In toate vitezele trebuia turat mai tare ca de obicei pentru aceeasi acceleratie rezultanta. Mai ales intr-a intaia am observat ca dadea sa moara motorul cand ridicam ambreiajul cum o fac de obicei. Am umblat toata ziua asa, seara am dus-o la o spalatorie, dupa mergea la fel.

Azi dimineata nu a mai avut problema - a mers perfect.

Ce credeti ca ar putea sa cauzeze aceste simptome?
Mentionez ca ieri am avut un incident minor; dand cu spatele am atins o alta masina, cu viteza foarte mica. Nu am avut nicio zgarietura si cred ca e improbabil ca lovitura sa fi provocat vreo problema mecanica.

Mersi de atentie.

#2
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.260
  • Înscris: 28.08.2007
Un etrier blocat , ai pus mana pe jante sa vezi daca sunt fierbinti ? Se mai poate si bezina sa fie de calitate prosta !

#3
Dolofanu

Dolofanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 14.10.2007

 adivelicu, on 13th April 2010, 10:31, said:

bla...bla...
Mergea "infranat" , sau nu "tragea" motorul ? Ca este o diferenta, daca mergea infranat, probabil vreun etrier blocat, daca nu tragea motorul, alte probleme...filtre, bujii, clapeta acceleratie, benzina proasta etc...etc...

#4
adivelicu

adivelicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.02.2010
@Dolofanu: Nu sunt sigur, dar mi se parea ca merge infranat, nu ca nu trage motorul. Pe liber raspundea la fel ca in mod normal la acceleratie.
E vorba de acelasi plin de benzina si inainte de problema, si in timpul, si acum.

In cazul in care ar fi fost un etrier blocat, e posibil sa se fi intamplat din cauza loviturii? De asemenea, e posibil sa se fi deblocat de la sine peste noapte (neutilizare, racire, whatever)?

Editat de adivelicu, 13 aprilie 2010 - 10:45.


#5
Dolofanu

Dolofanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 14.10.2007

 adivelicu, on 13th April 2010, 11:42, said:

In cazul in care ar fi fost un etrier blocat, e posibil sa se fi intamplat din cauza loviturii? De asemenea, e posibil sa se fi deblocat de la sine peste noapte (neutilizare, racire, whatever)?
Dupa cum ai descris tu lovitura, pare greu de grezut sa aiba vreo legatura, dar da, se poate debloca de la sine, dar nu se stie daca nu se va mai intampla cat de curand la fel. Si mai stiu eu pe cineva care a mers o zi intreaga cu masina infranata din neatentie, nu a eliberat frana de mana de tot si a mers asa...
Probabil lichid de frana necorespunzator, garnituri uzate...o vizita la service si se rezova  :peacefingers:
Aaaaa inca ceva, cand schimbai vitezele, adica mergeai "pe liber" cu ambreiajul apasat, se simtea tot infranata ? Adica incetinea vizibil sau doar in accelerare simteai problema ?

#6
adivelicu

adivelicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.02.2010

 Dolofanu, on 13th April 2010, 12:09, said:

Aaaaa inca ceva, cand schimbai vitezele, adica mergeai "pe liber" cu ambreiajul apasat, se simtea tot infranata ? Adica incetinea vizibil sau doar in accelerare simteai problema ?

Masina nu parea infranata pe liber. Nu m-am gandit la asta cand m-ai intrebat daca era infranata sau nu tragea motorul.

Si nu era frana de mana, am verificat asta de mai multe ori. :)

Editat de adivelicu, 13 aprilie 2010 - 11:14.


#7
Dolofanu

Dolofanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 14.10.2007

 adivelicu, on 13th April 2010, 12:13, said:

Masina nu parea infranata pe liber. Nu m-am gandit la asta cand m-ai intrebat daca era infranata sau nu tragea motorul.

Si nu era frana de mana, am verificat asta de mai multe ori. :)
Ei vezi ? Asta-i altceva  :lol: , deci cum am mai spus...service  :w00t:

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.016
  • Înscris: 06.04.2007
Daca merge infranat motoru, atunci trebe sa-i dai forja sa se desfunde, sa vezi ce leizar e dupa ceva forje.

#9
Dolofanu

Dolofanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 14.10.2007

 Octavian___, on 13th April 2010, 16:16, said:

Daca merge infranat motoru, atunci trebe sa-i dai forja sa se desfunde, sa vezi ce leizar e dupa ceva forje.
Ar fi culmea sa mearga  :lol: , sau cine stie, daca o avea ceva gunoaie pe ici pe colo...s-at putea sa tina figura  :lol:
Deci @adivelicu, da-i forja tata  :w00t:  si abia atunci daca nu merge, bag-o-n service. Defapt da-i forja in drum spre service, si daca se rezolva te intorci acasa  :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate