Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Rentabilitate comparata: vaci / oi / capre

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:02, said:

Dar daca ai face tu din branza aia cascaval.

NU crezi ca pretul litrului de lapte ar creste cel putin cu un leu la 2.5 daca ai vinde in loc de telemea (10 Ron mi se pare foarte putin, in Brasov in piata nu gasesti mai jos de 25 RON kg de branza) cascaval la rola sigilat in vid cu 30 sau 40 RON kg. Nu crezi ca ar fi mai avantajos?
Eu ma refeream sa vinzi cu 10ron/kg la ANGRO, ceea ce e o diferenta! Iar cascavalul are o tehnologie speciala de fabricare: sta la maturare 60 de zile in 2 faze, cu temperatura si umiditate controlata! Nu faci tu in varf de munte asa ceva! Poate nici in alta parte! Daca ai gresit o zi si strici sarja, ai pus-o! Mai degraba faci branza de burduf in coaja de brad!

#38
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Eu cred ca in discutie trebuie comparat si produsul finit al fermei. Nu cred ca e corect sa comparam o ferma de vaci care vinde laptele la un procesator la 1 leu litru cu o ferma de oi care vinde un produs superior cum ar fi branza sau telemeau. Deja  un proces tehnologic in plus aproape ca dubleaza pretul laptelui.

E normal sa fie mai rentabil o ferma de oi sau capre.

Dar daca comparam rentabilitatea doar din prisma pretului laptelui atunci eu cred ca o ferma de vaci e mult mai avantajoasa. Nu foarte multi procesatori cumpara lapte de capra sau oaie iar ca sa faci il vinzi tu direct nu stiu cati clienti sunt dispusi sa il cumpere. Plus ca cu laptele de vaca poti sa mai scoti o smantana, un iaurt, un lapte acru care in final fac din laptele de vaca un produs mai accesibil consumatorului.

#39
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:21, said:

Eu cred ca in discutie trebuie comparat si produsul finit al fermei. Nu cred ca e corect sa comparam o ferma de vaci care vinde laptele la un procesator la 1 leu litru cu o ferma de oi care vinde un produs superior cum ar fi branza sau telemeau. Deja  un proces tehnologic in plus aproape ca dubleaza pretul laptelui.
Dar e si munca in plus! De ce sa vindem busteni cand putem vinde mobila!

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:21, said:

Nu foarte multi procesatori cumpara lapte de capra sau oaie
Ai nevoie doar de unul, nu de multi! Si nu ai cota!

#40
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 dorel232004, on 12th April 2010, 22:18, said:

Eu ma refeream sa vinzi cu 10ron/kg la ANGRO, ceea ce e o diferenta! Iar cascavalul are o tehnologie speciala de fabricare: sta la maturare 60 de zile in 2 faze, cu temperatura si umiditate controlata! Nu faci tu in varf de munte asa ceva! Poate nici in alta parte! Daca ai gresit o zi si strici sarja, ai pus-o! Mai degraba faci branza de burduf in coaja de brad!
Este adevarat, insa cine a zis ca trebui neaparat sa o faci in varf de munte. Eu cred ca merita vandut la angro cand ai o cantitate foarte mare, cand nu iti permiti sa lipsesti din ferma si nu ai timp sa stai in piata sa iti vinzi marfa. Una e sa produci 20 kg de branza pe zi si alta 200.
Depinde pe ce te axezi pret mic - cantitate mere sau pret mai mare cantitate mai mica.

#41
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:21, said:

Plus ca cu laptele de vaca poti sa mai scoti o smantana, un iaurt, un lapte acru care in final fac din laptele de vaca un produs mai accesibil consumatorului.
Sa inteleg ca nu ai mancat iaurt de capra? Mare pacat!

#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:02, said:

...
NU crezi ca pretul litrului de lapte ar creste cel putin cu un leu la 2.5 daca ai vinde in loc de telemea
...
cascaval la rola sigilat in vid cu 30 sau 40 RON kg. Nu crezi ca ar fi mai avantajos?

Normal. In economia politica se cheama ca produci "plus valoare" (added value, eng.)

Asta inseamna "industrie", in general... In cazul nostru, industrie alimentara.

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:27, said:

Depinde pe ce te axezi pret mic - cantitate mere sau pret mai mare cantitate mai mica.
Eu as merge pe cantitate mica si pret mare, dar calitate extra!

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mihaionescu, on 12th April 2010, 22:21, said:

Eu cred ca in discutie trebuie comparat si produsul finit al fermei. Nu cred ca e corect sa comparam o ferma de vaci care vinde laptele la un procesator la 1 leu litru cu o ferma de oi care vinde un produs superior cum ar fi branza sau telemeau. Deja  un proces tehnologic in plus aproape ca dubleaza pretul laptelui.

Exact. Ai pus punctul pe "I". Trebuie sa comparam mere cu mere si pere cu pere...

Quote

...
Dar daca comparam rentabilitatea doar din prisma pretului laptelui atunci eu cred ca o ferma de vaci e mult mai avantajoasa. Nu foarte multi procesatori cumpara lapte de capra sau oaie iar ca sa faci il vinzi tu direct nu stiu cati clienti sunt dispusi sa il cumpere. Plus ca cu laptele de vaca poti sa mai scoti o smantana, un iaurt, un lapte acru care in final fac din laptele de vaca un produs mai accesibil consumatorului.

Un unt, o sana, o bra^nza de vaci, o inghetata...

#45
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 dorel232004, on 12th April 2010, 22:27, said:

Sa inteleg ca nu ai mancat iaurt de capra? Mare pacat!
Eu am intrebat in piata daca au branza de capra. Stii ce mi-a raspuns vanzatoare? Pai are si lapte de capra, dar nu facem numai din capra ca nu se cere.
De unde sa maninci iaurt sau alte produse din lapte de capra daca acestea nu exista pe piata sau uneori le gasesti foarte rar.

Daca ai o ferma ,nu conteaza de care vaci, oi, capre, cel mai bine este sa produci ceva ce nu produce aproape nimeni. Cum ai zis si tu iaurt din lapte de capra. Sunt sigur ca daca ai produce asa ceva si ai avea o mica laptarie in care sa il produci in maxim 2 ani iti recuperezi investitia facuta.

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Le-am spus si la topicul de capre: "Azi am primit in cutia postala o foita cu un anunt ca pot cumpara lapte de capra proaspat din piata (zona producatorilor) cu...5ron/litru!" Nevasta-mea de abia asteapta sa cumpere maine asa ceva! E cel mai sanatos lapte!
Ia fa un calcul daca ai o capra care da 5-600 litri lapte/an si ai 70 bucati cat scoti? E mai rentabil ca 7 vaci? Eu la asta m-am referit (de citit si de ariet)!

#47
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 dorel232004, on 12th April 2010, 23:14, said:

Le-am spus si la topicul de capre: "Azi am primit in cutia postala o foita cu un anunt ca pot cumpara lapte de capra proaspat din piata (zona producatorilor) cu...5ron/litru!" Nevasta-mea de abia asteapta sa cumpere maine asa ceva! E cel mai sanatos lapte!
Ia fa un calcul daca ai o capra care da 5-600 litri lapte/an si ai 70 bucati cat scoti? E mai rentabil ca 7 vaci? Eu la asta m-am referit (de citit si de ariet)!

Eu cred ca 70 de capre o sa iti manince mai mult decat 7 vaci. Dar posibil sa ma insel. Poate expertii sa isi dea cu parerea.

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mihaionescu, on 12th April 2010, 23:22, said:

Eu cred ca 70 de capre o sa iti manince mai mult decat 7 vaci. Dar posibil sa ma insel. Poate expertii sa isi dea cu parerea.
Gata te-ai spalat pe maini! M-ai trimis la experti! Eu am zis in mare, dar tu (si ariet), poti intra in tabelul din urma si vezi cat costa furajele la una si la alta! Faci o inmultire si ne spui si noua, ca pana apar expertii ne frecam intre noi, ce zici?

#49
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 mihaionescu, on 12th April 2010, 18:02, said:

Dar daca ai face tu din branza aia cascaval.

NU crezi ca pretul litrului de lapte ar creste cel putin cu un leu la 2.5 daca ai vinde in loc de telemea (10 Ron mi se pare foarte putin, in Brasov in piata nu gasesti mai jos de 25 RON kg de branza) cascaval la rola sigilat in vid cu 30 sau 40 RON kg. Nu crezi ca ar fi mai avantajos?

Noi de asta vorbim aici ,sa stim mai multe.
Cascavalul la role sigilat se vinde la tarani sau la magazine?
De la telemea pana la cascaval(nu cel politic :D ),mai sunt cateva etape(intreaba-l pe horea),dar merita la pretul dat de tine. :peacefingers:

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ROOEG, on 13th April 2010, 00:06, said:

Noi de asta vorbim aici ,sa stim mai multe.
Cascavalul la role sigilat se vinde la tarani sau la magazine?
De la telemea pana la cascaval(nu cel politic :D ),mai sunt cateva etape(intreaba-l pe horea),dar merita la pretul dat de tine. :peacefingers:
Cascavalul pe langa faptul ca ii trebuie 60 zile de maturare, mai intra si 12l lapte la 1 kg produs finit!

#51
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 mihaionescu, on 12th April 2010, 18:27, said:

Este adevarat, insa cine a zis ca trebui neaparat sa o faci in varf de munte. Eu cred ca merita vandut la angro cand ai o cantitate foarte mare, cand nu iti permiti sa lipsesti din ferma si nu ai timp sa stai in piata sa iti vinzi marfa. Una e sa produci 20 kg de branza pe zi si alta 200.
Depinde pe ce te axezi pret mic - cantitate mere sau pret mai mare cantitate mai mica.
  
Terenul meu este intre 600-1000m , nu este varf de munte dar doresc si eu sa vand angro, dar m-am lovit de un dosar de autorizatii.Stii tu o tehnica ?
Vreau sa vand la un pret la care clienti mei sa-mi ceara marfa mai multa decat am. :coolspeak:

#52
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 12th April 2010, 23:17, said:

Cascavalul pe langa faptul ca ii trebuie 60 zile de maturare, mai intra si 12l lapte la 1 kg produs finit!
Vazusem  eu un  reportaj  aici  cu  un  crescator de  capre  ,avea  vreo  40  daca  mi  aduc  bine  aminte   alpina  si  facea  in  jur  de  20   de tipuri  de branza  ,in  forme  si  gusturi  foarte  diferite  si  nu  putea  sa  produca cat  ar  fi  putut  sa  vanda  ,luati  in  consideratie  ca  restaurantale  cele mai  cautate  sunt  cele care  servesc  produse  traditionale  si  ca  dupa  felul  doi  deci  inainte de  desert  se  serveste  branza  ,un  platou  cu  multe  feluri  de  branza  produsa  artizanal  de   catre  fermierul  de  incredere  al  restaurantului care  poate sa mai  produca  si  sa vanda  si alte  produse aceluiasi  restaurant  cu care are  un contract .

#53
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ariete41, on 13th April 2010, 00:52, said:

Vazusem  eu un  reportaj  aici  cu  un  crescator de  capre  ,avea  vreo  40  daca  mi  aduc  bine  aminte   alpina  si  facea  in  jur  de  20   de tipuri  de branza  ,in  forme  si  gusturi  foarte  diferite  si  nu  putea  sa  produca cat  ar  fi  putut  sa  vanda  ,luati  in  consideratie  ca  restaurantale  cele mai  cautate  sunt  cele care  servesc  produse  traditionale  si  ca  dupa  felul  doi  deci  inainte de  desert  se  serveste  branza  ,un  platou  cu  multe  feluri  de  branza  produsa  artizanal  de   catre  fermierul  de  incredere  al  restaurantului care  poate sa mai  produca  si  sa vanda  si alte  produse aceluiasi  restaurant  cu care are  un contract .
Sa inteleg ca ai cazut la pace?

#54
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 13th April 2010, 00:00, said:

Sa inteleg ca ai cazut la pace?
Daca  ma  ia  seful  la  ture  maine  dau  vina  pe  tine  ca  ma  provoci  la discutii  pana  la ora asta   :lol: in  alta ordine  de idei  ,daca  citeai  posturile mele  vedeai  ca  visul  meu  este  sa  cresc  capre  dar  asta  nu inseamna  ca n o sa  si  gaseasca  loc  in  curetea  mea  si  cateva  dorper

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate