Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Pompe de apă cu alimentare solară

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#235
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 grifonul_alb, on 01 februarie 2016 - 14:41, said:

..... Baza sa fie un generator pe benzina/GPL de 3-5 KW care sa fie setat sa scoata 225V c.a. si nu mai mult, apoi ajutat cu un sistem on-grid, setat sa scoata 230V -235V. Astfel, cand nu este soare indeajuns, submersibila merge mai mult pe generator, iar cand este soare submersibila va merge mai mult pe invertor. Deci va trebui sa mearga tot timpul generatorul, dar cu un consum foarte foarte mic, atunci cand merge in gol (fara consum electric din partea submersibilei) si sa ajute imediat atunci cand nu este soare sau energia produsa de panouri este sub necesarul cerut de submersibila.
Aceasta idee are o hiba: generatorul nu are deloc un consum foarte-foarte mic cand merge in gol, ci aproximativ un sfert din consumul de mers la full power.

#236
cojoxxl

cojoxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2007
Buna ziua.am cumparat si folosit si eu pompa de apa din foto ,pompa ce o foloseam pe 2 baterii de 12 v adica 24v,pentru a impinge apa 12m ,pompa de care am fost foarte multumit.problema este ca nu mai impinge decat 6m fara sa modific ceva.datorita faptului ca modulul era capsat am facut o munca de chinez sa vad poate a intrat apa pe undeva.nuuu e foarte bine sigilat.va rog sa ma ajutati de unde cumpar un modul asemanator sau daca acest tip de modul merge(are trei culori la iesire iar modulul de la sierra sunt de aceiasi culoare)  http://www.sierra.ro...45A-p7267p.html .daca mai pot sa furnizez si alte informatii cu placere.multumesc pe aceasta cale pentru toate frumoasele discutii si multumesc si lui Viosolar pentru timpul si ajutorul acordat pentru cumpararea pompei.

Attached Files



#237
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 cojoxxl, on 14 aprilie 2016 - 17:01, said:

Buna ziua.am cumparat si folosit si eu pompa de apa din foto ,pompa ce o foloseam pe 2 baterii de 12 v adica 24v,pentru a impinge apa 12m ,pompa de care am fost foarte multumit.problema este ca nu mai impinge decat 6m fara sa modific ceva.datorita faptului ca modulul era capsat am facut o munca de chinez sa vad poate a intrat apa pe undeva.nuuu e foarte bine sigilat.va rog sa ma ajutati de unde cumpar un modul asemanator sau daca acest tip de modul merge(are trei culori la iesire iar modulul de la sierra sunt de aceiasi culoare)  http://www.sierra.ro...45A-p7267p.html .daca mai pot sa furnizez si alte informatii cu placere.multumesc pe aceasta cale pentru toate frumoasele discutii si multumesc si lui Viosolar pentru timpul si ajutorul acordat pentru cumpararea pompei.

Dupa cum arata nu pare a sa fie o problema la partea electronica (nu este totusi exclus).
Problema a aparut brusc sau performantele s-au degradat progresiv in timp?
Daca a aparut brusc atunci banuiesc ca e o problema la partea electronica;
Daca s-a degradat progresiv atunci cel mai probabil este uzura mecanica la turbina/camera pompei.

#238
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
modul cumperi de la magazinele care vand piese pentru bicicletele electrice, cauta un controler motor fara perii 24V - te poate ajuta un electronist cu montajul deoarece sunt cateva fire care "vor fi in plus" , asta binenteles dupa ce vei fi 100% sigur ca motorul este OK si defectul este exclusiv de la partea electronica. bafta!

eu am folosit asa ceva : http://www.aliexpres..._422302159.html , de un an de zile merge pe o drujba cu acumulatori, fara probleme pana acum.

Edited by pexic, 15 April 2016 - 11:10.


#239
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 cojoxxl, on 14 aprilie 2016 - 17:01, said:

Buna ziua.am cumparat si folosit si eu pompa de apa din foto ,pompa ce o foloseam pe 2 baterii de 12 v adica 24v,pentru a impinge apa 12m ,pompa de care am fost foarte multumit.
De unde ai cumparat pompa ,si cat ai dat pe ea ?


#240
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
A apărut un nou model de pompă brushless de 24V DCcare scoate un debit mai bun de apă de la 13 metri !.Modelele vechi care împingeau de la 15m 1200l/min,acum sunt mai performante la 1560l/min.Voi cumpăra o pompă pentru 13 metri pentru că înălțimea totală până în vârful bazinului de colectarea apei pentru irigații, nu depășește 11m la sistemul meu .Posted Image

#241
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Salut, ca sa-ti traduc graficul ala din descrierea pompei (model 24130) de pe ebay  (http://s1290.photobu...bhqwll.jpg.html)
:
-de la 13m scoate cate o picatura de apa pe minut
- de la 12m scoate cate 6 litri  de apa pe minut
si asa mai departe..
asta in teorie, in parctica se stie .. (sau ar trebui)

#242
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 pexic, on 04 august 2016 - 13:28, said:

Salut, ca sa-ti traduc graficul ala din descrierea pompei (model 24130) de pe ebay  (http://s1290.photobu...bhqwll.jpg.html)
:
-de la 13m scoate cate o picatura de apa pe minut
- de la 12m scoate cate 6 litri  de apa pe minut
si asa mai departe..
asta in teorie, in parctica se stie .. (sau ar trebui)

S-o crezi tu,vorbești în necunoștință de cauză !!!,eu umplu un bazin de 2mc.în mai puțin de 2 ore cu vechea pompă brushless de 24V/87W cu debit de 1200 litri/oră ,la cca.11 metri diferență de nivel !!!Posted Image

#243
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Se vede treaba ca nu stii sa citesti un grafic, ca despre ala am vorbit eu, nu am vorbit despre ce ai tu in ograda... ma rog, sa fii sanatos.

#244
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 pexic, on 04 august 2016 - 16:17, said:

Se vede treaba ca nu stii sa citesti un grafic, ca despre ala am vorbit eu, nu am vorbit despre ce ai tu in ograda... ma rog, sa fii sanatos.

Vorbești aiurea,păi tu nu știi să citești acel grafic,pentru că-l citești pe dos !,cum poți afirma că pompa trage doar o picătură de apă de la 13m ,cum se măsoară în litri această picătură și să-mi arăți în tabel că eu am orbul găinilor,dar de ce să-mi bat capul cu tine,important că eu trag apă de la peste 11 metri diferență de nivel și sunt mulțumit de debit,iar din tabelul ăla rezultă că eu trag vreo 10 litri pe minut de la 11m,dar îți garantez că debitul este mai mare .Un amănunt pe care nu l-am menționat este faptul că am lărgit evacuarea de la pompă cu un burghiu de 10 mm,inițial era de vreo 6mm,dar pompa tot avea un debit destul de bun și înainte de modificare !

Edited by Viorelsolar, 04 August 2016 - 22:04.


#245
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Cel mai ieftin si fiabil sistem panou solar pompa de apa  cam ce pret are si ce durata de viata ? Suprafata de udat 500 mp diferenta de nivel 20 m.
Multumesc.

Edited by Vox13, 07 September 2016 - 07:56.


#246
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 cojoxxl, on 14 aprilie 2016 - 17:01, said:

Buna ziua.am cumparat si folosit si eu pompa de apa din foto ,pompa ce o foloseam pe 2 baterii de 12 v adica 24v,pentru a impinge apa 12m ,pompa de care am fost foarte multumit.problema este ca nu mai impinge decat 6m fara sa modific ceva.datorita faptului ca modulul era capsat am facut o munca de chinez sa vad poate a intrat apa pe undeva.nuuu e foarte bine sigilat.va rog sa ma ajutati de unde cumpar un modul asemanator sau daca acest tip de modul merge(are trei culori la iesire iar modulul de la sierra sunt de aceiasi culoare)  http://www.sierra.ro...45A-p7267p.html .daca mai pot sa furnizez si alte informatii cu placere.multumesc pe aceasta cale pentru toate frumoasele discutii si multumesc si lui Viosolar pentru timpul si ajutorul acordat pentru cumpararea pompei.

Dacă vei mai avea probleme cu controller-ul pompei,trebuie să cumperi unul mai puternic,fără senzor hall idem cu ACESTA,având mosfet-urile pe spatele cablajului.Faci conexiunile,montezi totul într-o cutie de aluminiu cu mosfet-urile prinse cu șuruburi pe o placuță de aluminiu cu găuri filetate,care va sta la rândul ei lipită în interiorul carcasei pentru o răcire eficientă,eventual folosești vechea carcasă de aluminiu,dar nu știu cât de ușor va fi să o cureți de rășină și umpli totul cu silicon neutru rezistent la apă și rezolvi problema pentru că controller-ul trifazic original al pompei nu este unul de calitate . Posted Image

#247
petdany

petdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.10.2007
Salut
O pompa pe 24 v care să tragă de la 6 m puteți să mi recomandați? Am o țeavă bătută și apa incepe de la 3.5 m.
Uz casnic.


#248
petdany

petdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.10.2007
Ceva de genul cred DP-35 12LPM 35psi high performance large flow rate diaphragm RO pump water pump 24v dc motor pump
http://s.aliexpress.com/7BZ3qyIb

Edited by petdany, 14 February 2017 - 14:13.


#249
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mai bine cumperi o pompă Shurflo care oricum este o pompă americană,prețul de 90€ cu transport inclus din Spania,nu este mare dacă te uiți ce prețuri sunt în USA,apoi ai avantajul că o primești la ușă fără să plătești taxe TVA.Pompa chinezească de pe aliexpress pe care ai găsit-o,nu mi se pare serioasă,apoi cu taxe și TVA vei ajunge la prețul Shurflo,dar nu vei avea nici pe departe calitatea americană !Posted Image

#250
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
Am cumparat si eu shurflo pentru ca sunt offgrid.
Am cumparat si filtru pentru ea si kitul de valve de rezerva.
La 4 luni de functionare s-a defectat si am demontat-o.
Are rulment doar pe fata , pe spate are bucsa de bronz sau alama si s-a ovalizat rau!
Poate sunt eu ghinionist.
http://exis.ro/acces...l_24V-4448.html

#251
petdany

petdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.10.2007
Mulțumesc. Ce nu înțeleg sunt cei 5 ft.  din descriere.va trage apa?

#252
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și n-ai putut să schimbi bucșa de bronz,eventual să pui un rulment ceramic ?.Sunt fel și fel de modele shurflo,posibil ca unele să fie mai economice,acum cum ți-a fost norocul !!!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate