Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Pompe de apă cu alimentare solară

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#271
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
ma gandeam ca cisterna e fixa , in cazul asta pierzi timp , cea mai indicata solutie ar fi o pompa de debit mare electrica sau eventual benzina , la golire prin picurare e ca numaratul boabelor de orez, mai bine prin inundare . auto cisterna are alte cheltuieli, mai bine era sa ai un bazin la 3m de pamant care sa il umplii solar din fantana sapata in apropiere.

Edited by marius_vfp, 22 April 2020 - 08:26.


#272
lacravata

lacravata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2016
Deocamdata nu am alta solutie.
Ideea este daca pot sa pun pompa solara si sa faca presiune astfel incat sa curga la picurare. Ca prin cadere nu o sa faca fata.

#273
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
ai facut proba sa vezi ce presiune si ce debit iti trebuie la toata instalatia ta?  poate presiunea nu e o problema ci debitul necesar , la o instalatie mare poti pune o pompa care face presiune de 3 bari dar daca nu are debit necesar tot degeaba ,
e mare instalatia , cate diuze are , care e lungimea instalatiei etc.?

fa proba cu un bidon de 30litri ridicat mai sus vezi cum se comporta , calculeaza debitul necesar pe minut al instalatiei tale . fiecare instalatie e particulara.

sfatul meu e , daca ai panza freatica la mica adancime sa faci un foraj din care sa tragi apa , pui 2-3 panouri si bagi o pompa , sa cari apa cu cisterna e chin.

Edited by marius_vfp, 22 April 2020 - 08:58.


#274
lacravata

lacravata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2016

View Postmarius_vfp, on 22 aprilie 2020 - 08:53, said:

ai facut proba sa vezi ce presiune si ce debit iti trebuie la toata instalatia ta?  poate presiunea nu e o problema ci debitul necesar , la o instalatie mare poti pune o pompa care face presiune de 3 bari dar daca nu are debit necesar tot degeaba ,
e mare instalatia , cate diuze are , care e lungimea instalatiei etc.?

fa proba cu un bidon de 30litri ridicat mai sus vezi cum se comporta , calculeaza debitul necesar pe minut al instalatiei tale . fiecare instalatie e particulara.

sfatul meu e , daca ai panza freatica la mica adancime sa faci un foraj din care sa tragi apa , pui 2-3 panouri si bagi o pompa , sa cari apa cu cisterna e chin.
Apa e la 100 m :)

#275
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postlacravata, on 22 aprilie 2020 - 21:03, said:

Apa e la 100 m Posted Image
100metri adancime??? bai laso-n durerea mea si in sahara o gasesti mai sus in unele locuri.

#276
lacravata

lacravata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2016

View Postmarius_vfp, on 22 aprilie 2020 - 22:24, said:

100metri adancime??? bai laso-n durerea mea si in sahara o gasesti mai sus in unele locuri.

Din pacate asta e.
Mai am un put mai aproape la 150m dar nu e al meu. dar trebuie sa pun pompa si sa o scot.
Ma gandeam sa fa o platforma mobila cu un generator si sa cobor pompa sa duc teava  pama la mine sa umplu rezervorul si apoi sa scot pompa, dar asta trebuie sa fac zilnic cred, ceea ce va fi complocat.sau depinde cat de repede se goleste cisterna.
Inca nu am facut test de debit. Am cumparat furtunul cu picurator si o sa fac un test sa vedem ce se intampla.

#277
lacravata

lacravata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2016
Salut ,am vesti.

Am reusit sa fac PUT chiar in locatie.

Acum ma gandesc sa gasesc solutii la ideile pe care le am.

Prima problema este ca am in cadrul locatie de udat un teren pe care este gazon
https://drive.google...iew?usp=sharing

Asa arata planul locatiei
cu maro sunt cladiri
cu galben drum
cu albastru o parcare
si cu verde zona verde :)
Apa din put este la 70 m
am debit de 5 t pe ora

Ma gandeam sa fac in felul urmator.
sa scot apa din put cu o pompa cu panouri solare.
apoi sa o depozitez intr-o piscina si  de aici sa trag furtun si sa pun niste aspersoane   ca sa ud gazonul

Ce pareri aveti?
Multumesc

#278
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
5 tone pe ora ? cum ai masurat, ai pompat 5 t intro ora ? daca nu...

#279
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Apa trebuie testata pt compatibilitate cu irigatul. Nu e chiar in regula sa tragem apa peste tot oricum. In Baragan sunt puturi secate peste tot si desertificare de zor. Tratam gresit solul si dispare si apa aceea. Mai ecologic si sustenabil e sa facem conditii ca apa sa fie mai sus. Caz in care trebuie sa ne asociem si sa actionam la nivel macro pe suprafete mari.

#280
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Da.....,sa vezi daca este uda...!

Aveti ceva ideii unii, de la pandemie este problema...

#281
lacravata

lacravata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2016

View Postpexic, on 20 octombrie 2020 - 17:58, said:

5 tone pe ora ? cum ai masurat, ai pompat 5 t intro ora ? daca nu...

da

#282
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Am instalat eu doua sisteme de irigatii la Deveselu.
Unul cu pompa cu controler dedicat, altul cu pompa normala pe baterii.Si evident panouri.
Detalii pe PM.

#283
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008

View PostXTH, on 22 octombrie 2020 - 06:33, said:

Da.....,sa vezi daca este uda...!
Si aici ai dreptate. Daca ai trecut printr-un curs de supravietuire sau prin experienta directa poate ai auzit de apa uscata. Un exemplu este apa care o produci iarna din zapada, e oarecum distilata si extrage saruri si minerale din organism, te deshidrateaza tare si te duce la epuizare. Testat si verificat personal, nu imi schimb parerea. Un alt caz este cel al apei ultra sarate, stiu pe cineva care intr-o vara si-a distrus toata gradina dupa ce a descoperit apa gratis la adancime nu prea mare. Era intr-un sol foarte sarat si au murit plantele incet si sigur. Mai sunt si alte chimicale, dar dau un caz putin diferit. O zona in care incidenta unor forme de cancer este mult peste medie, normal ar trebui investigat de autoritatile abilitate; am cerut parerea unui geolog cu experienta si concluzia e simpla - granit radioactiv. Este motivul pentru care la o varsta putin mai inaintata, prin acumulare repetata, organismul cedeaza.

Edited by edysun2007, 22 October 2020 - 17:31.


#284
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Domu...una este sa fac o analiza la apa, sa constat ca este prea sarata, radioactiva, urit mirositoare si cum mai vrei, si alta sa eman idei de genul....tratam solul sa apara apa mai sus...
Ce sa-i faci daca este seceta, toate pinzele de apa ,au coborit, au ramas probabil unele puturifara apa, asta este.
Ba, din contra, eu as face puturi peste tot, sau mai bun, canale de irigatii, dar , deja intram in scenarii de film pentru Romania.

#285
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Este o poza frumoasa din satelit cu o zona din Baragan unde oamenii au reusit sa se asocieze si google maps arata paduricea ce au plantat-o si verdele din jur. Multi altii au puturi mai vechi, secate in timp. Acolo unde ecosistemul a fost echilibrat natura se reface. Puturile "peste tot" pot infecta panza freatica, schimba cursul natural, nu reprezinta neaparat o solutie sustenabila. Cu vegetatie adecvata apa isi regaseste locul. Irigatii am avut pe vremea lui Ceasca, sistemele le-am facut pierdute la fier vechi, santurile ne-intretinute. Un alt exemplu este Sepp Holzer, poti cauta cateva dintre amenajarile facute pentru captarea apei. Toate acestea implica o viziune un pic peste "ograda mea", dar lasa nepotilor un trai de viata cel putin la fel de bun ca al nostru. O tara araba, desertica, a crescut umiditatea foarte mult cu ferme fotovoltaice pe suprafete intinse si acum apare apa si vegetatia.

Edited by edysun2007, 23 October 2020 - 09:58.


#286
danmihai_c

danmihai_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.06.2011
Asta e o solutie buna  ptr.  pompe de apa. link

Attached Files



#287
galka1978

galka1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008

View Postrinaldoparaipan, on 22 octombrie 2020 - 11:20, said:

Am instalat eu doua sisteme de irigatii la Deveselu.
Unul cu pompa cu controler dedicat, altul cu pompa normala pe baterii.Si evident panouri.
Detalii pe PM.
de cele de la alcedo vb?

#288
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Da, la ALCEDO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate