Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

acuzat de abuz in serviciu contra intereselor personale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
Sunt seful punct de lucru dintr-o societate comerciala cu capital integral de stat.
Societatea a intrat in restructurare si in baza notificarii am facut niste propuneri catre conducerea filialei care este persnalitate juridica privind persoanele propuse pentru concediere.Aceasta propunere a fost avizata de compartimentele Resurse umane , juridic si aprobate de Director
Cativa fosti angajati au depus plangere penala ca i-am trecut abuziv pe lista si ca in locul lor as fi aranjat sa treaca alte persoane care detineau functii superioare lor ( adica din maistrii sa-i trec pe functii de muncitor) sau ca nu se incadreaza la criteriul din notificare
Lucru pe care nu l-am facut deoarece nu intra in atributiunile mele sa schimb incadrarea functiilor sau normarea locurilor de munca.
Eu in actiunile mele in baza carora am intocmit aceasta propunere am respectat criteriile trecute in notificarea privind restructurarea .Asupra unui caz as vrea sa va dati si voi cu parerea
Un salariat incadrat in 2003 intr-o functie inferioara a fost promovat la o functie superioara in 2008.Deci el in baza reglementarilor interne a dat o singura examinare periodica .
Ceilalti angajati aveau zeci de ani vechime si au dat cel putin 10 examinari periodice.
Regula pe care am gandit-o a fost sa fac media examinarilor periodice pe ultimii 5 ani la aceasta functie la toti salariatii.Normal ca salariatului respectiv nu puteam sa-i calculez media el ne-avand decat o singura examinare periodica.Pe de alta parte daca il pastram la serviciu si propuneam spre concediere salariati care au dat o multime de examinari si care au o experienta infinit mai mare in domeniu m-as fi confruntat probalil cu zeci de plangeri penale pe motiv ca l-am pastrat in serviciu.
As vrea mult sa va dati cu parerea daca am vre-o sansa sa dovedesc ca am avut dreptate si ca impotriva lui nu am facut nici un abuz??
Cum as putea sa dovedesc asta in timpul cercetarilor de la politie deoarece in decizia de concediere este trecut-- rezultate slabe la examinari periodice.Cu toate ca eu in propunerea semnata de mine am trecut Desfiintare post

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,700
  • Înscris: 13.12.2006
da-o dracu de militie...oricum nu faci mare branza acolo. da la militianul de se ocupa de dosar ce va cere, propune si tu probe in apararea ta, si ce e mai important ia-ti un avocat si cere sa citesti TOATE actele din dosar. daca scapi din prima e ok, daca ajungi la procuror, parca altfel sta treaba. nu zic ca procuroru e mai inteligent ca militianu dar la procuror se schimba anumite drepturi.

oricum, ia-ti un avocat.

#3
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
Merci de raspuns.Sa inteleg ca trebuie sa depun pentru fiecare caz in parte probele ca se incadreaza la motivul concedierii??
Avocatul cand sa-l iau ?? Acu in faza asta cu politia ??Stie cineva cam cat costa un avocat care sa vina cu mine la audieri??

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Stai un pic. Daca tu ai decis ceva, si ei sustin ca ai facut-o abuziv, ei trebuie sa dovedeasca acuzatia, nu invers (tu sa te dezvinovatesti).

Da, "rezultate slabe" la examinari periodice poate insemna si numarul redus al acestora. Termenul nu este definit legal ca un numar pe hartie ci este o actiune de apreciere in urma careia se ia o decizie manageriala.
"Rezultate slabe" nu este o CAUZA a concedierii - cauza este restructurarea hotarata de patron (statul roman).

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,700
  • Înscris: 13.12.2006

View Postlita, on 3rd April 2010, 22:42, said:

Merci de raspuns.Sa inteleg ca trebuie sa depun pentru fiecare caz in parte probele ca se incadreaza la motivul concedierii??
Avocatul cand sa-l iau ?? Acu in faza asta cu politia ??Stie cineva cam cat costa un avocat care sa vina cu mine la audieri??

nu pentru fiecare caz....banuiesc ca l-ai concediat pe X,Y,Z, etc...iar (sa zicem) X e suparat si te-a dat in judecata. X in reclamatia lui si-a expus punctul de vedere si a prezentat niste probe care in perceptia lui te acuza de abuz in serviciu. acum e treaba ta sa prezinti dovezile care te dezincrimineaza.
si ca sa te aperi mai bine si fara sa "transpiri" ia-ti un avocat. daca scapi in faza politie iti va lua vreo 5 milioane, depinde de avocat si de cate infatisari la militie ai si de cat de grav e cazul, dar la pret te intelegi cu el.

un avocat e obligatoriu...militianul va cauta sa isi faca treaba ca sa scape cat mai repede si de preferat sa te infunde( cam 80% din cazuri asa e), avocatul fiind langa tine te va opri sa declari ceva ce te poate baga la puscarie, sau sa semnezi ceva ce n-ai declarat niciodata, sau sa dai o declaratie care sa poata fi interpretata in alt mod decat ai gandit-o tu. si chiar daca militianul nu iti face sugestii ce probe sa propui sau ce sa scrii in declaratie si te lasa singur sa-ti scri declaratia, pun pariu ca in jumatate din ea vei scrie o gramada de chestii care mai mult te vor infunda decat sa te scape.
nu vreau sa te sperii, dar nu cred ca e un capat de tara un avocat langa tine. de preferinta unul care sa lucreze preponderent pe penal.

#6
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
Deja o declaratie am dat dar nu am scris decat ca am respectat dispozitiile si ordinile si ca cei concediati au fost propusi pe baza criteriilor stabilite.
In prima declaratie am scris ca nu am nevoie de aparator.Cand m-a va chema a doua oara pot sa -i anunt ca voi veni cu aparator?? Sau intre timp sa discut cu un avocat si sa ma prezint direct cu el??

#7
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
Deja o declaratie am dat dar nu am scris decat ca am respectat dispozitiile si ordinile si ca cei concediati au fost propusi pe baza criteriilor stabilite.
In prima declaratie am scris ca nu am nevoie de aparator.Cand ma va chema a doua oara pot sa -i anunt ca voi veni cu aparator?? Sau intre timp sa discut cu un avocat si sa ma prezint direct cu el??

Edited by lita, 05 April 2010 - 18:40.


#8
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
M-au chemat la Politie sa dau prima declaratie in cele 6 dosare penale de plangere.La primele 4 dosare m-au pus sa scriu ca mi-au adus la cunostinta ca pot sa vin cu aparator si ca nu am solicitat acest lucru.La urmatoarele 2 nu am mai scris acest lucru,Reprezinta aceasta un viciu de procedura??

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Probabil că dosarele au fost conexate...

#10
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005

View Postcopjob2000, on 13th April 2010, 00:25, said:

Probabil că dosarele au fost conexate...
Nu au fost conexate .Au venit la mine cu rezolutia de incepere a urmaririi penale au venit cu 4 instiintari separate .Pentru alea doua inca nu mi-a adus instiintarile.Inseamna ca nu sunt conexate.
Oricum e nebunie curata. Am depus la politie o gramada de dovezi ca mi-am facut treaba corect.Sper ca procurorul sa tina cont de ele ( sau si ei sunt tot asa?))

#11
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005

View Postcopjob2000, on 13th April 2010, 00:25, said:

Probabil că dosarele au fost conexate...
Nu au fost conexate .Au venit la mine cu rezolutia de incepere a urmaririi penale au venit cu 4 instiintari separate .Pentru alea doua inca nu mi-a adus instiintarile.Inseamna ca nu sunt conexate.
Oricum e nebunie curata. Am depus la politie o gramada de dovezi ca mi-am facut treaba corect.Sper ca procurorul sa tina cont de ele ( sau si ei sunt tot asa?))

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă consideri că  nu poți să te aperi singur, cel mai bine angajează-ți un avocat... chiar și simpla lui prezență îți va crește starea de spirit, în afară de faptul că va avea acces la tot dosarul cauzei.

#13
lita

lita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2005
Daps.O sa-mi iau un avocat.Eu ma stiu 100% nevinovat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate