Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#433
tudoranion17

tudoranion17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2013
Am încercat sã va încarc un PDF dar se pare cã este prea mare cu toate cã aici scrie pânã la 32 de MB și fișierul avea doar 19. În cazul acesta va dau douã link-uri ca sã descãrcați dumneavoastrã o carte pe care ar trebui sã o aibã orice pomicultor care vrea sã se apuce serios de pomiculturã.
http://www.cameraagr...micole 2014.pdf

https://www.google.r...<br /> <br /> Sã auzim de bine și la cât mai multe roade!

#434
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Sunt grupuri de peste 3000-4000 de membri pe Facebook:
Iubim pomii fructiferi
Altoirea pomilor-2 grupuri mari.
Succes

#435
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Imi poate spune cineva ce are marul asta? Am fost azi pe la cumnatul meu si mi-a aratat "hemoroizii" astia pe cativa pomi intrebandu-se ce pot fi.

Attached Files



#436
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
As zice ca de vina e paduchele linos....trebuie ceva insistenta cu insecticidele!

#437
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc Gheo!

#438
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postcotzi, on 08 martie 2017 - 21:22, said:

Imi poate spune cineva ce are marul asta? Am fost azi pe la cumnatul meu si mi-a aratat "hemoroizii" astia pe cativa pomi intrebandu-se ce pot fi.
Seamana?
https://www.google.r...iw=1396&bih=668

#439
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Attached File  IMG_1303.JPG   241.84K   49 downloads
Ce dãunãtor poate provoca aceste necrozari ale scoartei. Precizez ca am gãsit un viermisor de vreo 5 mm lungime Și un mm grosime. Mãduva nu este atacatã momentan. Am gãsit doar sub scoarta la mar Ma puteti ajuta cu un sfat?

Edited by m3seriasu, 12 March 2017 - 20:55.


#440
chriscristyan

chriscristyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2016
Buna ziua! Am si eu o problema cu un daunator la mar si nu stiu ce poate fi! Cred ca e cancerul deschis al marului dar la regenerare nu prezinta umflaturi! Ataca coaja pe care o distruge complet iar lemnul prezentand gauri la fel ca cele de cari! In poze nu se vede chiar bine. In principiu tulpina si sarpantele sunt afectate.
http://uploadimage.r...0402_112248.jpg

#441
sosi2

sosi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2012
Parintele
Arunca te rog un ochi la foto postat de cotzi, am si eu aceleasi simtome la un mar.
Pot sa rezolv doar cu un insecticid? Care si cum ?
Multumesc

#442
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
A raspuns gheo si nu am avut nimic de adaugat.
Sunt urme ale atacului paduchelui lanos care e un daunator destul de periculos si  a carui combatere implica ceva insistenta cu insecticidele, atat de contact cat si sistemice(uneori poate ataca si radacina si poate debiliza pana la compromitere anumiti pomi deja slabiti).
Din ce stiu in zona noastra se reproduce mai "ciudat" in sensul ca se multiplica asexuat, doar femele..mai putin relevant, ce trebuie retinut e ca are multemcicluri de reproductie si acestea sunt destul de scurte deci trebuie insistat cu tratamentele si de asemenea ca mijlkcul cel mai eficient de a controla daunatorul e tratamentul, sau tratamentele, de iarna/cu ulei pentru ca ierneaza pe organele pomului/ in crapaturi samd....dealtfel multi daunatori pot fi controlati cu o buna igiena a pomilor si in jurul pomilor si cu tratamentele de iarna, in felul acesta gravitatea atacurilor din sezonul urmator e mult mai mica si situatia e mult mai usor de gestionat.
Cu ce se combate?
Insecticide uzuale dpmdv, nu am avut grave probleme incat sa am ocazia sa constat ca musai trebuie ceva anume...
Apoi e si chestiunea cu rezistenta / calitatea unor insecticide( ceva vreme in urma mospilanul era reclamat de unii ca fiind vax)
Mospilanul ar trebui sa mearga, piretroide gen decis..actara parca am folosit dar nu la mar...parcaa un moment dat aveam pe la lendri si am folosit reldan ca d'ala aveam  a fost ok. Si novadimul a mers  tot atunci la repetare....
De aia spun ca impresia mea e ca merg multe...lrobabil ca arunci cand ai probleme mai " ciudate" or exista diferente intre diversele substante insa in general daca te tii de ingrijirea pomilor atacurile sunt slabe si le rezolvi usor cu substantele folosite uzual care vizeaza si ceilalti daunatori.

#443
sosi2

sosi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2012
Multumesc parintele pentru raspuns

#444
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Salutari,

Am un prun in gradina care a inflorit frumos.
Dupa aia,florile s-au cam uscat si acuma,atinse cu degetul,toate cad.

Ce poate fi gresit aici !?

Multumesc.



Attached File  WP_20170417_17_03_45_Pro.jpg   254.94K   41 downloads

Attached File  WP_20170417_17_03_54_Pro.jpg   308.85K   44 downloads

Attached File  WP_20170417_17_04_02_Pro.jpg   318.43K   42 downloads

#445
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Poate cineva sa-mi spuna de ce boli sufera merii mei? Boala se manifesta numai la meri. A aparut la taierile de formare de anul trecut si nu se vindeca ranile, din care curge o seva galbena.

Attached Files



#446
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ma risc cu o presupunere - cumva masticul de bandajare posibil sa nu fi fost compatibil cu astfel de rani ?!


#447
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Am un mar plantat de urand si pe unele frunze am acesta depunere maro pe frunze.
Puteti sa ma ajutati cum sa salvez copacul ,se pare ca se intinde pe frunze.

Mutumesc in numele lui !


Attached File  WP_20170512_22_09_44_Pro.jpg   225.34K   28 downloads


Attached File  WP_20170512_22_10_15_Pro.jpg   207.65K   30 downloads


Attached File  WP_20170512_22_10_22_Pro.jpg   209.02K   28 downloads

#448
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Unul dintre nectarini prezinta urmatoarele probleme care sunt expuse in pozele atasate. Cum trebuie sa actionez? Cu ce trebuie sa mai stropesc? Mentionez ca au mai fost stropiti cu faster si dithane acum 3 sapt.

Attached Files



#449
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postrolion, on 13 mai 2017 - 00:24, said:

Am un mar plantat de urand si pe unele frunze am acesta depunere maro pe frunze.
Puteti sa ma ajutati cum sa salvez copacul ,se pare ca se intinde pe frunze.

Mutumesc in numele lui !


Attachment WP_20170512_22_09_44_Pro.jpg


Attachment WP_20170512_22_10_15_Pro.jpg


Attachment WP_20170512_22_10_22_Pro.jpg
Ia uita-te tu in cele 3-4 buletine de avertizare fitosanitara(pdf-uri) postate de coleful Cotzi.
Acolo cei gasi o poza fix ca ale tale, numele daunatorului si cu ce poate fi combatut.
E o insecta(molie).



View Postlivyu_s, on 17 mai 2017 - 08:32, said:

Unul dintre nectarini prezinta urmatoarele probleme care sunt expuse in pozele atasate. Cum trebuie sa actionez? Cu ce trebuie sa mai stropesc? Mentionez ca au mai fost stropiti cu faster si dithane acum 3 sapt.
La fel ca si domnul de mai sus, aveti biletinele alea cu poze si descriere...in cazul tau, in plus, pe toate topicele pe care discutam, stropiri, pomi fructiferi samd...s-a vorbit in ultima vreme de ne-am plictisit, in plus asta fiind boala care nu lipseste in niciun an aproape si e cea mai " slecifica" piersicului...basicarea.
Fa efortul de a citi 2-3 pagini pt ca un raspuns simplu gen substanta x te ajuta acum dar nu te invata nimic, citind poti invata ceva.
Pe scurt Score e una din substante dar e bine sa.intelegi mai multe lucruri, poate la anul nu vei mai stropi cu nimic...pt ca la liersic " acum 3 saptamani" sa dai dithane si faster e fix nimic( aproximativ)...daca mai era si putin cald cand ai stropit chiar te-ai plimbat degeaba cu vermorelul.



#450
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am rupt frunzele afectate la piersic si am stropit cu Score, cu restul solutiei am stropit merii din curte. Nu inteleg ideea: "daca mai era si putin cald cand ai stropit chiar te-ai plimbat degeaba cu vermorelul"... Eu am stropit la 6 seara...inca era soare afara , aprox. 19 grade la umbra...Asta este o problema ??? Din ce am citit nu trebuie sa depaseasca 25 grade.

Edited by livyu_s, 19 May 2017 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate