Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3907
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Uite, la alegere

https://lmgtfy.app/?q=riflaj+lemn



#3908
n1k0n

n1k0n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.06.2019
Salutare,

In urmatoarea perioada voi dori mobilarea unui apartament cu 3 camere. In principal, bucataria este baza, se vor dori, ca si materiale,  MDF vopsit alb mat si cu frezare J pentru fronturi, iar PAL pentru restul mobilei.

Intrebarile mele sunt :
1. merita acel MDF vopsit?
2. Pretul isi va justifica investitia?
3. Sa o realizez din PAL integral?

Pana acum, pentru dimensiunile 4.05x1.55x2.6 m (LxlxH - forma de L), am obtinut preturi intre 14000 si 22000 ron.
Ca si feronerie, am optat pentru Blum.

Va las si o poza cu modelul dorit (asemanator)

https://ideidesignin...in-doua-culori/[ https://ideidesigninterior.ro/10-modele-de-bucatarii-pe-alb/bucatarie-mica-minimalista-in-doua-culori/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva recomandari de persoane care realizeaza mobila pe comanda aveti?

Multumesc.

#3909
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009
Salutare.Vin cu o intrebare  vreau sa fac o mobila de bucatarie. La corpul unde vine chiuveta nu va fii cu 2 usi  care se deschid, avand in vedere ca spatiul este si mai limitat vreau sa ii fac o usa culisanta la masca de chiuveta care va culisa pe partea fixa.Puteti da ceva idei ?

#3910
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Bună,

Caut o biblioteca/etajera de genul acesta, din stejar masiv.
Nu găsesc nicăieri pe site-urile normale, iar unde vad model similar fie e din lemn mango fie din lemn de brad sau nuc.

Știți un site unde pot sa vad ceva similar, pe acest stil industrial? (Excepție Cioata)

Mersi

Attached Files



#3911
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

 n1k0n, on 09 septembrie 2021 - 09:32, said:

Salutare,

In urmatoarea perioada voi dori mobilarea unui apartament cu 3 camere. In principal, bucataria este baza, se vor dori, ca si materiale,  MDF vopsit alb mat si cu frezare J pentru fronturi, iar PAL pentru restul mobilei.

Intrebarile mele sunt :
1. merita acel MDF vopsit?
2. Pretul isi va justifica investitia?
3. Sa o realizez din PAL integral?

Pana acum, pentru dimensiunile 4.05x1.55x2.6 m (LxlxH - forma de L), am obtinut preturi intre 14000 si 22000 ron.
Ca si feronerie, am optat pentru Blum.

Va las si o poza cu modelul dorit (asemanator)

https://ideidesignin...in-doua-culori/[ https://ideidesigninterior.ro/10-modele-de-bucatarii-pe-alb/bucatarie-mica-minimalista-in-doua-culori/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva recomandari de persoane care realizeaza mobila pe comanda aveti?

Multumesc.

Depinde de cat de tare resimti suma aia:).
MDf-ul se mai cojeste, exfoliaza dar nah, arata cool.
Si eu am plecat tot de la aceleasi intrebari :)

Dupa ce am alergat in stanga si in dreapta si analizat preturi, la urma am decis.... sa o fac singur.
Am facut-o din Pal+blum si nu regret deloc.

Am debitat la o mare hala pe centura, au pus etichete pe toate piesele debitate iar  gaurile de balamale le-am dat la garsoniera.
Ca si calitate, clar am iesit peste ce am vazut prin dedeman, unde am vazut ca nu prea se deranjeaza sa puna cant si pe laturile dinspre perete, iar la bucatarie e musai.
Forumul elforum a fost singurul loc unde am gasit know-how-ul necesar. (da, culmea, un forum de electronica si daca nu aflam tot ce trebuie de acolo clar, nu ma apucam). Acolo mai afli, una alta (fronturile mai mici cu 2..3 mm decat corpul etc)
Cea mai grea parte a fost la proiectare+optimizare, pana mi-a iesit schita la mm.
Am folosit softul Real Cut 2D in care am bagat cotele si mi-a generat necesarul de foi de pal (si asezarea in foaie).
Asa, mi-am facut bucataria (4.5 m liniari), dressingul de pe hol (4m) si livingul. Din ce imi aduc aminte, comanda  de pal a fost pe la 1800 de lei pe bucatarie si 2200 pe hol+living , adusa acasa (2018).
Adaugi feroneria si aia e.

Plusul mare a fost ca am invatat multe chestii de care habar nu aveam, am salvat niste parale serioase si mi-a iesit ...foarte bine .
Minusul mare e la timpul petrecut invatand, proiectand si  asambland.
Nu am nici un regret, as repeta oricand.

PS: imi petrec timpul in IT, dar am zis wtf..o fac!

#3912
n1k0n

n1k0n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.06.2019

 FlorinManea, on 27 septembrie 2021 - 14:50, said:

Depinde de cat de tare resimti suma aia:).
MDf-ul se mai cojeste, exfoliaza dar nah, arata cool.
Si eu am plecat tot de la aceleasi intrebari Posted Image

Dupa ce am alergat in stanga si in dreapta si analizat preturi, la urma am decis.... sa o fac singur.
Am facut-o din Pal+blum si nu regret deloc.

Am debitat la o mare hala pe centura, au pus etichete pe toate piesele debitate iar  gaurile de balamale le-am dat la garsoniera.
Ca si calitate, clar am iesit peste ce am vazut prin dedeman, unde am vazut ca nu prea se deranjeaza sa puna cant si pe laturile dinspre perete, iar la bucatarie e musai.
Forumul elforum a fost singurul loc unde am gasit know-how-ul necesar. (da, culmea, un forum de electronica si daca nu aflam tot ce trebuie de acolo clar, nu ma apucam). Acolo mai afli, una alta (fronturile mai mici cu 2..3 mm decat corpul etc)
Cea mai grea parte a fost la proiectare+optimizare, pana mi-a iesit schita la mm.
Am folosit softul Real Cut 2D in care am bagat cotele si mi-a generat necesarul de foi de pal (si asezarea in foaie).
Asa, mi-am facut bucataria (4.5 m liniari), dressingul de pe hol (4m) si livingul. Din ce imi aduc aminte, comanda  de pal a fost pe la 1800 de lei pe bucatarie si 2200 pe hol+living , adusa acasa (2018).
Adaugi feroneria si aia e.

Plusul mare a fost ca am invatat multe chestii de care habar nu aveam, am salvat niste parale serioase si mi-a iesit ...foarte bine .
Minusul mare e la timpul petrecut invatand, proiectand si  asambland.
Nu am nici un regret, as repeta oricand.

PS: imi petrec timpul in IT, dar am zis wtf..o fac!

Multumesc pentru raspuns, dar eu nu m-as incumeta la asa ceva! :))

Daca nu ma pricep, nici macar 10%, nu ma bag pentru ca va iesi un esec total.

#3913
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
salutare cum se numesc acele monstre paletare pe care le au cei care fac mobila ? au acele evantaie cu toate codurile de la 3-4-5 producatori , cum se numesc si de unde se pot face rost ?

multumesc

#3914
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Paletar RAL sau NCS ....se ia de la magazin (ex emag)
Paletar culori /xyzq/  ...se face de catre un furnizor x,y,z,q, de vopseluri sau alte asemenea... ex.  Savana, sanmarco, oskar, samd ...

#3915
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
eu vreau de PAL MDF si Blaturi , de la kastamonu , egger , agt , kronespan

#3916
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostHelllBoy, on 19 octombrie 2021 - 16:57, said:

eu vreau de PAL MDF si Blaturi , de la kastamonu , egger , agt , kronespan


pai atunci trebuie de la "kastamonu , egger , agt , kronespan" sau distribuitori ai lor.  Sunt "evantaie",  "carti", "cataloage" care contin mostre de materiale dar separat, de la fiecare producator.
La MDF vopsit sunt mai putine si lasa la alegere din RAL/NCS la cele vopsite.

In rest fiecare cu mostrarul si denumirile lui.

Succes.

Edited by superm, 19 October 2021 - 17:50.


#3917
cristiana12

cristiana12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2021
Buna, vreau si eu sa-mi achizitionez un birou pentru un spatiu nu foarte mare, care sa aiba inaltime reglabila. Lucrez de acasa si stim cu totii ca nu prea iti vine sa raspunzi la mailuri si sa te preocupi de toate task-urile pe care ti le da seful daca stai cu laptopul in varful patului. Posted Image
Cotrobaind putin internetul, am gasit idei de amenajare pt birou https://ro.promotons...amenajare-birou si mi-a iesit in cale biroul de la Ikea, Idasen. Simplu, pare calitativ, potrivit pentru gusturile si nevoile mele. Intrebarea mea este, credeti ca merita sa astept dupa el - fiindca este stoc epuizatPosted Image - sau sa ma orientez inspre altceva? Aveti sugestii de ceva mai ieftin? Isi merita banii?

#3918
yulica19

yulica19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.02.2007
Salut!
As vrea sa fac o masca de lavoar pentru baie din piese taiate si cantuite la comanda.
Nu mi-e clar ce material sa aleg pentru a nu se umfla de la umezeala.
E de ajuns sa folosesc pal cantuit cu ABS sau e de preferat mdf vopsit?
Ce alternative mai sunt?

#3919
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postyulica19, on 16 decembrie 2021 - 13:34, said:

Salut!
As vrea sa fac o masca de lavoar pentru baie din piese taiate si cantuite la comanda.
Nu mi-e clar ce material sa aleg pentru a nu se umfla de la umezeala.
E de ajuns sa folosesc pal cantuit cu ABS sau e de preferat mdf vopsit?
Ce alternative mai sunt?

Categoric MDF vopsit. In nici un caz infoliat. Daca diferenta de pret e prea mare, ia in calcul sa o faci din PAL si o schimbi dupa un timp. Pentru PAL, durabilitatea e influentata mult de conditiile din baie, de utilizatori, si de cat de maniaca e sefa casei :) cu intretinerea baii.

#3920
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
In 2-3 luni va fi gata gata apartamentul și va trebui să găsesc o soluție pentru mobila pe comandă în bucătărie.
Știu că prețurile au crescut,  însă,  în linii mari,  la ce buget ar trebui să mă aștept pentru o mobilă pe un singur perete cu lungimea de 3.4m din MDF vopsit alb, fără frezare sau mânere și cu feronerie de calitate? Cum nu ma pricep deloc,  as vrea să plătesc un preț corect.

Eventual și niște firme de încredere.

#3921
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut,

as vrea sa-mi pun o usa cu toc ascuns (filomuro), insa toata mobila fiind cu pal de la Kronospan, nu am gasit un producator care face usi cu pal Kronospan. O alta varianta ar fi sa-mi fac o usa din 2 placi de pal, dar cred ca e destul de grea si nu stiu cat de bine protejaza fonic (avand patul chiar in spatele frigiderului)

Mai are cineva vreo idee ?

Merci

Edited by CristiCronik, 17 January 2022 - 19:37.


#3922
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 grofudaniel, on 11 ianuarie 2022 - 01:00, said:

In 2-3 luni va fi gata gata apartamentul și va trebui să găsesc o soluție pentru mobila pe comandă în bucătărie.
Știu că prețurile au crescut,  însă,  în linii mari,  la ce buget ar trebui să mă aștept pentru o mobilă pe un singur perete cu lungimea de 3.4m din MDF vopsit alb, fără frezare sau mânere și cu feronerie de calitate? Cum nu ma pricep deloc,  as vrea să plătesc un preț corect.

Eventual și niște firme de încredere.

Eu am luat Cucina de la Laguna , de pe site că era promo . Poți merge la magazin sa o vezi . Eu am luat 5m la 9000 și ceva fara montaj  . Daca ai pe cineva cu preoiectarea și dai comanda de pal cu tăieturi gauri sau însemnate ieși ieftin bine

#3923
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 cristiana12, on 03 noiembrie 2021 - 14:59, said:

Cotrobaind putin internetul, am gasit idei de amenajare pt birou https://ro.promotons...amenajare-birou si mi-a iesit in cale biroul de la Ikea, Idasen. Simplu, pare calitativ, potrivit pentru gusturile si nevoile mele.
Este vorba de asta ?
https://www.ikea.com...chis-s19281024/
Eu il vad in stoc, la Ikea pe site ...
Mi-e sa nu aiba blatul exact ca mesele alea de la Lack (designul si descrierea par identice), niste panarame (tot tip fagure de hartie). Am avut o masuta d-aia ...
La asta nu zice nimic de blat tip fagure ...
https://www.ikea.com...egru-s69282629/
Cauta un blat plin, nu prostiile alea goale, de hartie.

Edited by shymano, 07 February 2022 - 01:38.


#3924
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,

Stiti ceva de MDF laminat? Ma intereseaza pentru o bucatarie si ma gasit la un producator de mobila de bucatarie MDF vopsit si MDF laminat.
Este pe acelasi principiu cu PALul?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate