Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3943
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Vreau sa-mi fac o mobila de bucatarie si nu sunt decis ce dimensiune sa aiba rostul dintre fronturi, 2 mm sau 3 mm, ce recomandati?
Las si un link catre proiect pe youtube.
Daca aveti ceva sugestii vis-a-vis de proiect, nu ezitati sa le scrieti.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RB2Zu9cor78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#3944
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostPostasul666, on 25 octombrie 2022 - 18:05, said:

Salutare! Vreau sa-mi fac o mobila de bucatarie si nu sunt decis ce dimensiune sa aiba rostul dintre fronturi, 2 mm sau 3 mm, ce recomandati?

The Gap
Our attention to detail can be seen in the exact way we work – accurate to 1/10 mm – allowing a gap of 4 mm even on large pieces of furniture and across corners and edges.

...asa zice neamtul ...am luat in engleza ca in germana nu pricep :)


Succes

#3945
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Este urât 4 mm, Dacă feroneria este de calitate, 2 mm este foarte frumos. Sunt bucătării unde aproape că nu știi pe unde să apeși ori de unde să tragi un sertar.

#3946
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Frigiderul nu este bine pus.
Ori se deschide inspre camera, ceea ce inseamna ca usa iti sta, in cale, ori de cate ori il deschizi, ori ... nu se deschide suficient, fiindca se opreste, in perete. Asta inseamna nu numai o problema de functionare dar si imposibilitatea de a mai scoate cutiile / sertarele, la spalat.

Edited by DIY, 26 October 2022 - 08:18.


#3947
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postnicusan75, on 25 octombrie 2022 - 22:20, said:

Este urât 4 mm, Dacă feroneria este de calitate, 2 mm este foarte frumos. Sunt bucătării unde aproape că nu știi pe unde să apeși ori de unde să tragi un sertar.

4mm dau nemtii de la warendorf/miele ...https://warendorf.com/en/kitchen/contour-edge/

Niste italieni mai vechi si ei in domeniu dau 3mm usa mai mica decat corpul si 2 mm pe inaltime...

Acum fiecare face ce vrea dar parca m-as uita si in gradina altora mai cu experienta...poate cunosc si ei meserie, nu fac dupa ureche


Succes

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   70.44K   21 downloads

Edited by superm, 26 October 2022 - 08:41.


#3948
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Știi ce, îți dau dreptate. M-am uitat în fugă pe google la bucătării și se văd rosturile destul de bine, numai 2mm nu au. Și nu arată rău.

#3949
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostDIY, on 26 octombrie 2022 - 08:17, said:

Frigiderul nu este bine pus.
Mai are pana în perete circa 4-5 cm.

Vis-a-vis de rosturi, o sa merg pe 3 mm.
Mulțumesc frumos!

Edited by Postasul666, 26 October 2022 - 10:40.


#3950
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPostasul666, on 26 octombrie 2022 - 10:39, said:

Mai are pana în perete circa 4-5 cm.
[...]

Bine. Nu lua, de bun, ce spun eu. Fa o proba cu un frigider similar. 4-5 cm nu sunt suficienti pentru ca usa sa se deschida, astfel incat sa poti scoate sertarele. Nu, la majoritatea frigiderelor.

#3951
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Are mare dreptate DIY. Chiar am verificat la mine și până nu deschid ușa la maxim ceea ce înseamnă mult peste 90 de grade, nu pot scoate sertarele. Mai rămâne posibilitatea de a inversa ușile.

#3952
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostDIY, on 26 octombrie 2022 - 11:37, said:

Bine. Nu lua, de bun, ce spun eu. Fa o proba cu un frigider similar. 4-5 cm nu sunt suficienti pentru ca usa sa se deschida, astfel incat sa poti scoate sertarele. Nu, la majoritatea frigiderelor.

..intre 0 si  50cm poate fi necesar oricat Posted Image  ..depinde de aparat si de aceea toate aparatele au o fisa/pagina tehnica referitoare la pozitionare si deschidere corecta

- spre exemplu la majoritatea aparatelor frigorifice incastrabile de 60cm (brut/modul) era necesar sa lasi 7-10cm dar daca aveai un maner la usa mai ciudat (pe cant ex.) ajungeai la 15cm ... insa sunt si aparate care pt usa 90 unghiul e suficient dar de obicei sunt mici (sertarele, politele)

Edited by superm, 26 October 2022 - 16:19.


#3953
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Voi ce folosiți pentru a acoperi marginile și colturile paturilor netapitate? Probabil ca nu o dată v-ați lovit cu diferite părți ale corpului de zonele anterior menționate. Ce măsuri ați luat?
Intenționez să iau un pat tapițat bun dar din cauza dimensiunilor (nu prea găsesc cu mai puțin de 20 cm în plus față de dimensiunea saltelei), al prețului simțitor mai mare și faptul că nu are niciunul și o trusă de prim ajutor nu prea știu ce sa fac.

#3954
zionut94

zionut94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2022
Va salut! Intentionez sa imi fac un dulap cu sertare si ma intrebam daca are cineva experienta cu sistemul de glisiere Movento de la Blum. Conform specificatilor tehnice as putea merge cu el pana la 1400mm latime, avand o capacitate de incarcare de maxim 60kg. Eu vreau ca dulapul sa aiba 1200mm deci setarele undeva la 1150mm, 600mm adancime. Ma intereseaza sa stiu daca o sa am vreo experienta proasta pe viitor folosind pal (18mm cu laturi de 16mm). Oare face "burta"? Multumesc!

https://publications...talogue/ro/416/

#3955
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut, urmeaza sa imi vina mobila comandata de black friday, am cateva intrebari:
1. in lemnul mobilierului, se face obligatoriu pregaurire (pilot hole) indiferent de dimensiunea/tipul surubului care urmeaza sa fie folosit?
2. intuiesc ca pregaurirea trebuie efectuata cu un burghiu cu un diametru putin mai mic decat al surubului, e vreo regula de urmat? Si adancimea trebuie sa fie mai mare decat lungimea surubului, dar cu cat?
3. ca sa nu iasa capatul surubului inestetic in afara, ar trebui sa folosesc un zencuitor(nu stiu daca asta e denumirea oficiala) -in engleza countersink - indiferent de tipul surubului? Cum aleg zencuitorul si ce seturi imi recomandati?
4. De regula, pentru mobila, ce dimensiuni de suruburi/burghie/zencuitoare se folosesc?
Multumesc! Sunt incepator, dar vreau sa invat cat mai multe, dupa ce am avut experiente neplacute cu "dorei" care si-au batut joc de mobila pe care am dat bani grei.

Edited by lex2010, 14 November 2022 - 19:24.


#3956
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Dacă ai comandat mobilier gata proiectat dar neasamblat, acesta are găurile deja făcute.

#3957
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Am comandat gata proiectat, dar din review-uri am citit ca nu sunt date toate gaurile, in special cele de la balamale, dar mai lipsesc si altele.

Oricum, am intrebat si din perspectiva in care, dupa ce am platit 1600 lei pe un dulap pe comanda care a iesit prost, sa prefer sa imi fac singur mobilierul(chiar si partea de proiectaj), deja m-am invatat cu Sketchup 2017 si intentionez sa imi fac singur o debara pe hol.

#3958
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Poți să faci sigur, se pare că ești ambițios și este foarte bine.

1. La aproape toate găurile. Excepție doar când prinzi pfl-ul pe spatele mobilierului unde se folosesc șuruburi foarte subțiri ori cuie foarte subțiri (se poate desprinde dacă împingi din interior dar dacă folosești cuie le poți bate înclinat. Și la prinderea balamalelor se face pregăurire dar atenție să nu pătrunzi placa;
2. Dacă ai șubler, masori diametrul șurubului dar partea fără filet și acela este diametrul gaurii ce trebuie dată pentru înfiletare. Majoritatea șuruburilor sunt tip eurosurub și există burghiu special, adâncimea puțin mai mare dar nu cu mult deoarece majoritatea rumegușului iese (atenție din nou să nu găurești placa);
3. Sunt zencuitoare la set. În principiu diametrul capului șurubului este diametrul zencuitorului. Asta aproximativ. Burghiul pentru eurosuruburi (ți-am spus despre el mai sus) este cu zencuitor;
4. Marea majoritate eurosuruburi. În rest, sunt destul de multe, 4x16 pentru balamale și suporți (aici pregaurirea o faci de maxim 12-14 mm).
5. Sunt multe pe care le-am omis dar nu din răutate ci doar că sunt multe situații. Sunt producători amatori pe yt ce explică foarte bine, nu ezita să îi urmărești.
Succes.

#3959
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010
Baieti, vreau sa imi fac si eu un dulap tip dressing pentru sufragerie cu dimensiunea 3,4m lungime/latime si 2,5 inaltime, cam cum este in imagine. Intrebarea mea: este vreo problema daca fac usile dintr-o bucata? Sa fie ~50 cm  latime si 2,5m inaltime? Oare la MAM Bricolaj imi fac un astfel de dulap daca iau serviciul de proiectare montaj de la ei?

Attached Files


Edited by gykanes, 16 November 2022 - 10:53.


#3960
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Ce înălțime are camera unde va fi amplasat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate