Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3889
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbx3m, on 15 februarie 2021 - 21:26, said:

@ano12 - din pacate da, cam astea sunt preturile la manopera practicate. Si 50% din pretul materialelor inca e bine, se practica si mai mult... nu iau apararea nimanui, dar e nevoie de ceva munca, si daca mai pui si costurile lor, ai sa vezi ca banii de manopera nu sunt 100% profit. Stii cum e, degeaba ai un surub daca nu stii unde sa il insurubezi...

corect este sa fim profesionisti pe  domeniu unde ne pricepem si functionam ... teoretic o firma care furnizeaza/produce mobilier bucatarie achizitioneaza materialele cu un pret si daca te duci tu ca persoana fizica le iei cu alt pret; ceva de genul "Atelierul" ia placile de PAL si alte materiale cu 60% din pret lista tu le iei cu 100% ... logic si frumos este sa se vada la pretul final ca DIY este mai scump doar din materiale... Apoi punem si faptul ca un profesionist face mai bine si mai repede mobila, in timp ce tu poti face bani pe meseria ta ... La costurile de fabricatie apar si sculele si oamenii, aici un paradox Posted Image  cumparatorul (care este si el angajat undeva) vrea un pret mic dar angajatul de la firma de mobilier vrea un salariu mare  ...si uite asa unii se supara ca pret mare si altii ca munca degeaba si patronii e rai ...

#3890
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postano12, on 16 februarie 2021 - 09:08, said:

Eu nu plec de la service fara factura si deviz, deci platesc fara problema. Problema mea este acesti pureci ai societatii ce nu vor sa isi faca un PFA/SRL si sa plateasca un leu statului iar cei cu facturi pentru mobilier sa ma lase in pace. 12 000 de lei! 7000 de lei metrul de mobila! de acei bani prefer sa o fac in regie proprie.

Unde mai exact ai gasit acest pret?   Poti detalia sau vorbim...vorbe?

#3891
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020
In oradea. Nu a fost 7000 de lei metrul, am gresit eu, sunt 3000 de lei inferioara si superioara pe metru dar totalul to acolo iese, 12000 lei. Momentan m-am resemnat, mi-o voi asambla eu. Am gasit deja de unde sa cumpar materialul debitat, proiectarea este finalizata si acum urmeaza doar sa caut detalii despre cotele gaurilor necesare balamelelor si sinele de la sertare, sa cumpar sabloanele necesare. Momentan ne incadram bine in pret. Aproape 2000 de lei materialele: 5 coli, blat, debitare, transport, sine, balamale

#3892
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Nu se inchid usile.pt.ca balamalele intra prea mult in interior. Cand e usa inchisa trebuie sa ai putin loc intre aceasta si lateralul dulapului.
Slabeste suruburile si vezi daca se imchide.

#3893
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 20.12.2010
Salutare,
Am si eu o intrebare(probabil idioata, dar nu ma pricep deloc) legata de mobila comandata si montata acum vreo 6luni. La data montajului toate usile erau fixate, se deschideau perfect, erau aliniate. Acum insa, daca incerc sa deschid doua usi/sertare apropiate, se ating(unele mai mult, altele mai putin). Iar cand sunt inchise, spatiile dintre fronturi nu mai sunt deloc egale(o usa mai jos, alta mai sus, alta mai la stanga s.a.m.d). Aceeasi treaba si la mobila de bucatarie (mdf vopsit) si la cea de dormitor (pal).
Aveti idee ce este de facut? Ma gandesc ca trebuie stranse(sau destranse?) suruburile de la balamale, dar nu stiu cum si mi-e sa nu o stric si mai tare.


Mentionez ca unele usi sunt cu push, altele au sistem aventos (Blum) altele sertare cu amortizoare(tot Blum).
Multumesc.

Edited by kvlq, 04 March 2021 - 02:15.


#3894
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postkvlq, on 04 martie 2021 - 02:14, said:

La data montajului toate usile erau fixate, se deschideau perfect, erau aliniate. Acum insa, daca incerc sa deschid doua usi/sertare apropiate, se ating(unele mai mult, altele mai putin). Iar cand sunt inchise, spatiile dintre fronturi nu mai sunt deloc egale(o usa mai jos, alta mai sus, alta mai la stanga s.a.m.d). Aceeasi treaba si la mobila de bucatarie (mdf vopsit) si la cea de dormitor (pal).
Aveti idee ce este de facut?
Multumesc.

se mai intampla functie de montaj, mobila , casa si incarcare (mod de utilizare) ... nu este mare problema pt ca in mod normal, balamalele, sertarele su sistemul pushtoopen sau aventos, toate au sisteme de reglare prin "suruburi"  doar ca trebuie atentie, finete si mers "cu gandul la final" ... daca reglezi una dereglezi alta si acolo apar problemele.

Sunt filmulete pe youtube sau la Blum , plus fise tehnice pe net cu reglajele pt fiecare ... pt un profesionist poate dura 0,5-2 ore pt un incepator nu stiu...

Succes.

Edited by superm, 04 March 2021 - 12:16.


#3895
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut,

probabil s-a mai pus intrebarea asta pe topicul asta. Am un proiect de mobilier facut de un designer, iar ca material ne-am decis sa mergem pe PAL Kronospan.
Din ce am citit, sunt 2 mari producatori de pal, Egger si Kronospan. Care se aude a fi mai bun dintre ei ? E adevarat ca o placa de egger are cu 10 kg mai mult, prin urmare ar avea o densitate mai mare ?

Merci

#3896
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 CristiCronik, on 31 martie 2021 - 20:05, said:

Salut,

probabil s-a mai pus intrebarea asta pe topicul asta. Am un proiect de mobilier facut de un designer, iar ca material ne-am decis sa mergem pe PAL Kronospan.
Din ce am citit, sunt 2 mari producatori de pal, Egger si Kronospan. Care se aude a fi mai bun dintre ei ? E adevarat ca o placa de egger are cu 10 kg mai mult, prin urmare ar avea o densitate mai mare ?

Merci
Nu, nu e adevarat nimic in legatura cu greutatea.  Parerea mea este ca Eggerul e usor superior, dar si Egger are decoruri mai slabe si Krono are decoruri mai bune. As zice sa alegeti in primul rand ce decor (melamina) va place.

#3897
Elena_Adriana

Elena_Adriana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.06.2016
Salutare,

Îmi poate recomanda cineva o firmă din Constanța pentru mobilă la comandă? Avem nevoie și de consiliere privind alegerea culorilor mobilierului și aș prefera să aibă și simulare 3D.

#3898
abisdemon

abisdemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.04.2009
Salutare,

Tocmai ce ne apropiem si noi de terminarea restaurarii casei ce am cumparat-o si am ajuns la capitolul mobila. Noi am fi vrut ca mobila de bucatarie sa o facem din lemn masiv dar se pare ca este destul de greu sa gasim pe cineva care sa o faca si toti ne-au recomandat sa o facem din MDF.
Acum cu recomandarile altor meseriasi am decis si noi sa o facem din MDF doar ca se pare ca nu gasim pe nimeni care sa o faca din MDF ci zic ei ca doar fata se face din MDF pt ca e prea pretentios si se zgarie usor si ca nu merita sa pui MDF unde vin bagate cratite etc.
Asa este sau pur si simplu lumea prefera PAL pt ca e mai usor/rapid de lucrat cu el? Suntem in judetul Alba daca are vreo importanta.
Aveti ceva recomandari de firme serioase?

Am atasat si o poza cu designul si masurile mobilei pe care am vrea sa o facem

Attached Files



#3899
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postabisdemon, on 19 aprilie 2021 - 14:46, said:

Salutare,

Tocmai ce ne apropiem si noi de terminarea restaurarii casei ce am cumparat-o si am ajuns la capitolul mobila. Noi am fi vrut ca mobila de bucatarie sa o facem din lemn masiv dar se pare ca este destul de greu sa gasim pe cineva care sa o faca si toti ne-au recomandat sa o facem din MDF.
Acum cu recomandarile altor meseriasi am decis si noi sa o facem din MDF doar ca se pare ca nu gasim pe nimeni care sa o faca din MDF ci zic ei ca doar fata se face din MDF pt ca e prea pretentios si se zgarie usor si ca nu merita sa pui MDF unde vin bagate cratite etc.
Asa este sau pur si simplu lumea prefera PAL pt ca e mai usor/rapid de lucrat cu el? Suntem in judetul Alba daca are vreo importanta.
Aveti ceva recomandari de firme serioase?

Am atasat si o poza cu designul si masurile mobilei pe care am vrea sa o facem
Da, asa se face uzual. PAL la interior. Este mai usor/rapid de lucrat cu el. Suruburile tin mai bine in PAL. Eventual puteti solicita ca doar lateralele vizibile sa fie din MDF (banuiesc ca ati fost sfatuita sa fie MDF vopsit, nu infoliat). No offense :). daca as primi o cerere de oferta de pret pentru bucatarrie din MDF integral, nu as face-o ca ar iesi un pret jenant de mare.

#3900
adilda

adilda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2011
Salutare,

M-ar putea ajuta cineva cu o informatie, va rog!

Caut un cant abs de minim 45mm latime cu 2mm grosime. Am verificat cu furnizorii/depozitele din bucuresti pe care le stiam, si am gasit doar 50ml. Mi-ar mai trebui inca 20ml (alb, neted). Masina care aplica cantul nu reuseste sa foloseasca cantul de 42-43mm, pentru blatul de 40mm.

Multumesc!

#3901
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua
As avea si eu o intrebare. La o mobila de birou vor fi 4 corpuri suspendate, aliniate unu langa altul. Pentru montaj mi sa recomandat sa le pun pe sina, fiind mult mai usor de aliniat. Sina cumparata este asta :
https://www.hornbach...740/produs.html
iar suportul e asta :
https://www.hornbach...802/produs.html
Peretele fiind de caramida cu o grosime de doar 10 cm, sina o voi prinde cu ancora chimica.
Insa problema mea este data de grosimea sinei. Partea de sus a corpurilor nu se vor "culca" pe perete. Cum se procedeaza?
Multumesc.

#3902
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua
Ce parere aveti de acest sistem de rafturi pt colt :
...https://www.emag.ro/sistem-de-depozitare-cu-4-rafturi-pentru-bucatarie-tmy-jolly-argintiu-640-x-280-x-480-mm-mc-01/pd/D6X19MMBM/?ref=sponsored_products_fill_5_2&provider=rec&recid=rec_59_12347eec50ef8d33d424b24258ee17541343ddbd72435267272b753b70fdf4b3_1623870240&scenario_ID=59&aid=be066739-ce8b-11eb-bc56-024ae2f93404&oid=57618789...
L-ati folosit? Este fiabil?
Multumesc.

#3903
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Ocsi, on 28 iunie 2021 - 19:46, said:

Buna ziua
Ce parere aveti de acest sistem de rafturi pt colt :
...https://www.emag.ro/sistem-de-depozitare-cu-4-rafturi-pentru-bucatarie-tmy-jolly-argintiu-640-x-280-x-480-mm-mc-01/pd/D6X19MMBM/?ref=sponsored_products_fill_5_2&provider=rec&recid=rec_59_12347eec50ef8d33d424b24258ee17541343ddbd72435267272b753b70fdf4b3_1623870240&scenario_ID=59&aid=be066739-ce8b-11eb-bc56-024ae2f93404&oid=57618789...
L-ati folosit? Este fiabil?
Multumesc.
Nu il folosesc eu, dar sa zic ca am pus clientilor vreo 6-8 bucati. Cu o parte din ei am pastrat legatura si am schimbat impresii si sunt multumiti. Insa nu l-am montat exact pe asta ci  un produs (luat mereu de la acelasi furnizor) ceva mai scump. Ca principiu ar trebui sa functioneze  la fel. Pretul produsului de la emag este foarte bun. Trebuie sa ai grija ca usa si interiorul corpului sa permita functionarea lui. Ar trebui sa aiba niste specificatii in acest sens, vad ca pe emg nu sunt.    https://www.emag.ro/...product-gallery

Aici macar spune ca interiorul corpului trebuie sa fie 520 mm. Mai trebuie sa fii atent sa fie reversibil, adica sa il poti monta cu extractie pe stanga sau pe dreapta, dupa cum ai nevoie.

Edited by sopo, 02 July 2021 - 21:27.


#3904
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Ocsi, on 28 iunie 2021 - 18:50, said:

Buna ziua
As avea si eu o intrebare. La o mobila de birou vor fi 4 corpuri suspendate, aliniate unu langa altul. Pentru montaj mi sa recomandat sa le pun pe sina, fiind mult mai usor de aliniat. Sina cumparata este asta :
https://www.hornbach...740/produs.html
iar suportul e asta :
https://www.hornbach...802/produs.html
Peretele fiind de caramida cu o grosime de doar 10 cm, sina o voi prinde cu ancora chimica.
Insa problema mea este data de grosimea sinei. Partea de sus a corpurilor nu se vor "culca" pe perete. Cum se procedeaza?
Multumesc.
https://webshop.mam-...BSABEgL1N_D_BwE
Pe lateralele corpurilor suspendate pui un distantier care sa le departeze de perete cu grosimea sinei. De exemplu picioruse reglabile  cu bucsa si reglezi distanta la cere trebuie sa stea de perete.   Orice magazin de bricolaj sau de accesorii de mobila are genul asta de picioruse. https://bodnar.eu/ma...reglabil-alpha/

Edited by sopo, 02 July 2021 - 21:40.


#3905
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 sopo, on 02 aprilie 2021 - 21:01, said:

Nu, nu e adevarat nimic in legatura cu greutatea.  Parerea mea este ca Eggerul e usor superior, dar si Egger are decoruri mai slabe si Krono are decoruri mai bune. As zice sa alegeti in primul rand ce decor (melamina) va place.

In ziua de azi nu mai conteaza melamina incit uni cred ca o poate taia si cu fierastraul pendular fara sa zdremtuiasca marginile . Si se mai lauda ca a iesit lucrarea buna .

#3906
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
In poza atasata,pe perete ,exista acel ornament format din stinghii paralele inguste.Aveti idee unde as gasi asa ceva?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate