Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3817
stefan-hrg

stefan-hrg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2009

View Postbx3m, on 30 noiembrie 2019 - 08:08, said:

Au, eu am luat deja Masterul, imi spusese cineva ca sgm e mai grosolan in rulare, si se regleaza foarte greu... Ideea e ca usile sunt de 2750x855, iar cei de la Hafele au spus ca am nevoie si de kitul de ranforsare, ca vor flamba usile (MDF). Eu am de gand sa montez o usa, sa vad daca chiar e nevoie, deci exista posibilitatea sa fiu nevoit sa dau jos acea usa... la banii astia chiar asa de prost sa fie sistemul?
Se pare ca da. evolution de la hafele era mult mai ok. nu stiu daca se mai gaseste. oricum o sa vedeti la partea cu datul usii jos, trebuie actionata parghia de la role cu mare grija ca sa nu se rupa.

Attached Files


Edited by stefan-hrg, 02 December 2019 - 19:21.


#3818
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 02.06.2008
Sincer, sper sa nu fiu nevoit sa aflu. Poate totusi nu se vor indoi usile, atunci chiar am o problema cu datul jos, frezat... de montat sistemul de ranforsare nu e mare lucru, dar frezarea e marea problema

#3819
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Bunã. Unde as putea gãsi opritoare pentru ușa bar modelul din poza cu fir. Tot am cautat pe net și nu gãsesc.

Attached Files


Edited by blaster_bh, 15 January 2020 - 18:07.


#3820
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Stie careva vreo solutie sa rezolv cu zgarieturile astea de pe pal? Sa arate mai estetic.

Attached Files



#3821
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostEmyBoss7, on 20 ianuarie 2020 - 14:48, said:

Stie careva vreo solutie sa rezolv cu zgarieturile astea de pe pal? Sa arate mai estetic.
Ceara corectoare din magazinele cu accesorii de mobila sau ar merge si cu carioca, dar ai grija la carioca, s-ar putea sa iasa mai inchis decat pe hartie, asa ca dai cu o nuanta mai deschisa de mai multe ori pana obtii intensitatea dorita. http://www.feronerie...eara-corectoare

Edited by sopo, 20 January 2020 - 16:12.


#3822
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ceva recomandari de mobila la comanda cu preturi mai omenesti?
Am primit niste preturi de sa-mi cada plombele. Eu estimam cam un dublu la pret, maxim, fata de o bucatarie in serie, dar se pare ca e mai mult.
Locatie: Bucuresti.

#3823
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmedelin992, on 27 ianuarie 2020 - 09:05, said:

Ceva recomandari de mobila la comanda cu preturi mai omenesti?
Am primit niste preturi de sa-mi cada plombele. Eu estimam cam un dublu la pret, maxim, fata de o bucatarie in serie, dar se pare ca e mai mult.
Locatie: Bucuresti.

- schita / dimensiuni
- material / finisaj usi
- alte detalii
- buget

...apoi vedem cine ce zice. Poate se poate Posted Image , poate nu se poate Posted Image

#3824
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
In general vorbesc.

E doar un exemplu din ce am primit, fiind mai usor de explicat pentru mine.
Dressing living, 3,5x2,6m, adancime 0.6m, proiectat cu 3 usi glisante si niste rafturi stanga-dreapta pentru carti cu imitatie lemn.
Usile pe alb, fara sofistocarii.
Pret primit 10.000 RON, varianta complet pal, mat. Furnir=14.000 RON

#3825
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare,
Sper sa nu fie o problema pentru moderatori. Voiam sa va cer si eu putin ajutorul, am postat la sectiunea bucatarii dar cred ca se incadreaza si aici pentru ca tot mobila e si aia :). Putem discuta aici ?

https://forum.softpe...i/page__st__828

#3826
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Stiti vreo solutie pentru redarea luciului unui blat de bucatarie? Merci.

#3827
DjBrilliant

DjBrilliant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.03.2007
Salut!
Pareri despre urmatoarele produse? Le-a incercat cineva? Sau alte recomandari de pat 160x200 buget 1500-2000 lei daca aveti :)

#3828
buboy123

buboy123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.04.2020
Salutare,

Tot caut si nu gasesc la magazine..unde as putea cumpara galerii pentru draperie (acea bara metalica)...nu vreau sina.

Problema mea e ca eu doresc o galerie in forma de L, la 90 de grade, deoarece am 2 geamuri pe colt.

#3829
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Vreau sa cumpar un corp de mobila tip soldat in care sa incorporez o masina de spalat vase. Aveti o recomandare de unde sa iau asa ceva? Sotia vrea doar o masina de spalat vase, dar consider ca ramane deasupra un spatiu gol si inutilizat. Ce parere aveti, nu am mai avut pana acum masina de spalat vase si nu ma pricep.

#3830
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 22.02.2009
Salutare.
in curand doresc sa imi confectionez un dulap cu usi culisante Inaltime 2100mm latime 2500mm. In tinerete am confectionat mobila dar de atunci au trecut vreo 15 ani dar mai ajut cate un prieten care isi cumpara mobila de la magazinele de bricolaj si nu le stiu monta, de aceea nu vreau sa imi cumpar de acolo ca sunt cum sunt. In fine . Sunt in dilema cu anumite aspecte :
1. Ce sistem de culisare recomandati? Am vazut ca sunt 2 feluri cu mascare sistem sau fara mascare ( aici ma refer la sistemele fara frezare)
https://depozitul-de...l#.XrsBasBS99M
sau
https://depozitul-de...ml#.XrsDLMBS99M
Linkurile de sus sunt informative , am vazut ca sunt "n" denumiri la aceste sisteme. La primul exemplu sistemul vine deasupra/dedesupt dulapului deci laturile vor fii mai mari  sa acopele capetele sistemului  ( acum cei care cunosc stiu la ce ma refer), iar la al doilea vine in interior.
2. La latime de 2500mm o usa ar veni cam ~1250 latime , , daca as opta pentru 3 usi culisante ce sistem  sa aleg ?

#3831
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Salut,

Doresc sa imi confectionez cateva sectiuni de scaun/canapea similare cu ce se gaseste in gama APPLARO de la IKEA cu unele modificari (spre exemplu as vrea ca sub scaun sa am un fel de cutie de depozitare, sa aiba alte dimensiuni etc).
Exista vreun soft prin care sa pot sa aranjez respectivele bucatele de lemn astfel incat sa imi fac un calcul referitor la cantitatea de lemn?
https://www.ikea.com...-maro-60205188/

Multumesc anticipat

#3832
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmmiclaus, on 12 mai 2020 - 22:35, said:

Salutare.
in curand doresc sa imi confectionez un dulap cu usi culisante Inaltime 2100mm latime 2500mm. In tinerete am confectionat mobila dar de atunci au trecut vreo 15 ani dar mai ajut cate un prieten care isi cumpara mobila de la magazinele de bricolaj si nu le stiu monta, de aceea nu vreau sa imi cumpar de acolo ca sunt cum sunt. In fine . Sunt in dilema cu anumite aspecte :
1. Ce sistem de culisare recomandati? Am vazut ca sunt 2 feluri cu mascare sistem sau fara mascare ( aici ma refer la sistemele fara frezare)
https://depozitul-de...l#.XrsBasBS99M
sau
https://depozitul-de...ml#.XrsDLMBS99M
Linkurile de sus sunt informative , am vazut ca sunt "n" denumiri la aceste sisteme. La primul exemplu sistemul vine deasupra/dedesupt dulapului deci laturile vor fii mai mari  sa acopele capetele sistemului  ( acum cei care cunosc stiu la ce ma refer), iar la al doilea vine in interior.
2. La latime de 2500mm o usa ar veni cam ~1250 latime , , daca as opta pentru 3 usi culisante ce sistem  sa aleg ?
Te-ai decis?
In cazul usilor "aplicate" toata greutatea usii sta in holzsuruburile cu care fixezi profilele superioara pe usa  Am facut cateva la cererea expresa a clientului  si au tinut fara reclamatii, dar am vazut si o usa cu toata partea de sus amulsa, practic sistemul (fierul) a fost solid, Pal-ul a fost buba.

Recomand usile incadrate, adica cele similare sistemului din al doi-lea link.

#3833
MoniMil

MoniMil

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2020
Plănuiesc să cumpăr mobilier de bucătărie. Pare a fi o soluție bună, deoarece pot adapta elementele la nevoile mele. Cineva are o astfel de bucătărie?

#3834
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Buna, am nevoie de putin ajutor de la cine poate.
Vreau sa fac o camara/ dulap cu 2 usi de la podea la tavan. Problema este ca usile cand se deschid vor lovi in plinta de la parchet. Am vazut ca exista un tip de balamale aruncatoare pe care ma gandesc sa le folosesc.
Intrebarea mea este : folosind aceste balamale aruncatoare, cand sunt deschise la maxim usile vor fi macar la 1-2 cm distanta de perete ? Astfel ca usa sa nu mai loveasca in plinta ? La ce distanta maxima vor fi usile de perete ?

Edited by bebeko, 31 May 2020 - 13:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

kendra

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate