Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostXON-XOFF, on 31st March 2010, 22:36, said:

Să nu exagerăm. Asta e o inversare a valorilor la modă... studenții slabi sînt convinși că studenții buni la învățătură sînt "varză" și că de fapt ei, cei slabi, sînt cei cu adevărat buni de ceva.

Există un număr de studenți cu note mari tocilari (mai ales printre fete) și de care nu se lipește pic de inginerie. Dar din cîte am văzut eu majoritatea celor cu medii mari sînt buni și foarte buni.

Și încă ceva: sînt multe lucruri de făcut ca absolvent de inginerie. Poți pleca în afară să faci un doctorat, poți lucra în proiectare, etc - de multe ori absolvenții cu medii mari exact asta fac. Nu e numai programare web pe lumea asta.
Profesorul de analiză (cel mai bun la matematică din universitate) ne-a spus să nu ne așteptăm ca cei cu mediile cele mai mari să ajungă cel mai departe.
Era vorba despre o absolventă care a fost premiată de Obama fiind printre primii 100 de tineri cercetători din SUA, care spunea el, în facultate nu s-a remarcat cu nimic special, fiind doar mai bună decât media.

#56
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ Mie mi se pare că s-a remarcat prin simplul fapt ca nu era pe aceeasi linie cu toti bolovanii...

#57
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postm3th0dman, on 1st April 2010, 12:56, said:

De vreo 6 ani subiectele la olimpiadele județene sunt aceleași pe țară deci și cel din Ialomița și cel din București are același subiect.


Eu cred că 80-90% din absolvenții de Politehnică ar putea termina ASE-ul cu o medie peste 7. Ai putea spune că 80-90% din absolvenții de ASE ar putea termina Politehnica cu o medie peste 7?

Pai de asta ziceam ...comentariul lui tupeu4you a fost deplasat...

#58
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Eu cred că 80-90% din absolvenții de Politehnică ar putea termina ASE-ul cu o medie peste 7. Ai putea spune că 80-90% din absolvenții de ASE ar putea termina Politehnica cu o medie peste 7?
[/quote]



nu te mai incalzi singur si lasa miturile urbane. as putea spune ca, o mare parte dintre cei care nu au intrat la ASE la buget ii regasesti la Politehnica.

#59
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpaco rabanne, on 7th April 2010, 16:02, said:

nu te mai incalzi singur si lasa miturile urbane. as putea spune ca, o mare parte dintre cei care nu au intrat la ASE la buget ii regasesti la Politehnica.
Eu vorbeam despre cei care ies, nu despre cei care intră.
Tu de fapt îi compari pe cei mai buni de la ASE cu cei mai slabi de la politehnică. Și nu-mi zi că sunt care nu intră la ASE la buget și apoi merg și intră la calculatoare sau electronică la buget.

#60
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
In ce caz ai mai multe sanse e sa-ti gasesti loc de munca:daca faci Finate banci sau ETTI? ASE sau Poli?(presupunand ca inveti ceva in facultate).

#61
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Esti fantastic zau. TU chiar nu stii ce vrei de la viata? Te intereseaza slujba doar pentru bani, fara satisfactie profesionala? In fiecare domeniu iti poti gasi. NU ITI GARANTEAZA NIMENI ca daca tu termini Poli gata ai slujba, sau daca termini ASE-ul gata ajungi in banca. Ai auzit de noroc? Nah, de ala ai nevoie tu. SI inca o chestie, nu astepta ca in facultate toti profii as te lumineze si gata, merg la cursuri si imi e indeajuns. Poti sa fii geniu in nu stiu ce si sa fii somer...That's your luck

#62
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010

View PostAnahi_Mia, on 15th April 2010, 22:24, said:

Esti fantastic zau. TU chiar nu stii ce vrei de la viata? Te intereseaza slujba doar pentru bani, fara satisfactie profesionala? In fiecare domeniu iti poti gasi. NU ITI GARANTEAZA NIMENI ca daca tu termini Poli gata ai slujba, sau daca termini ASE-ul gata ajungi in banca. Ai auzit de noroc? Nah, de ala ai nevoie tu. SI inca o chestie, nu astepta ca in facultate toti profii as te lumineze si gata, merg la cursuri si imi e indeajuns. Poti sa fii geniu in nu stiu ce si sa fii somer...That's your luck

Stiu ca facultatea nu garanteaza slujba,stiu ca in facultate trebuie sa te documentezi si sa inveti singur foarte mult etc.
Pun altfel intrebarea:Care sunt cautati mai mult, cei de la ase,sau cei de la poli?adik cei de la finante banci sau cei de la etti;sau si alte sectii de la ase sau poli.(presupunem ca inveti in facultate si sti ceva dupa ce termini,oricare ar fi facultatea)

#63
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
observ ca la intrebarea asta nu se raspunde...deci pun alta ^_^ : Se poate face si altceva cu facultatea de matematica in afara de profesor?Daca da,ce?

#64
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Deoarece spui ca nu-ti place desenul, inseamna ca implicit o buna parte din matematica iti este straina, adica geometria..Care este de baza. Sa nu vorbim de descriptiva, de viziunea dinamica in 3D, etc......Sau legaturile cu informatica,..Cum altfel se poate calcula traiectoria asteroidului care va lovi sigur Pamantul in 2012 ? Desigur catastrofa se va produce daca nu se vor gasi buni matematicieni, care sa calculeze corect traiectoria unei rachete, care sa-l distruga...
In schimb matematica poate folosi si la contabilitate, statistica, deci acolo unde se castiga foarte bine si nu este nevoie de inteligenta, ci de meticulozitate..
Daca intri intrun partid politic si ajungi bun de gura sau executi orbeste ordinele fara sa gandesti, ai viitorul asigurat aici in Romania, mult mai bine decat in strainatate.
Daca nu vrei politica, macar cauta sa te angajeti apoi intro regie autonoma, deci la marele STAT, nu la patroni mici, unde se munceste..
In concluzie...ASE..apoi orice culoare politica.

#65
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
imi place geometria.. nu mi-e straina...la geometrie ma pricep la fel de mult ca si la celelalte "matematici",tipuri de matematica..nu stiu acum cum sa le spun..nu prea am talent la desen artistic, asta am spus..Si nu vreau "meticulozitate"..dupa cum am spus,asta e unul din punctele mele slabe.Nu ma deranjeaza daca se cere inteligenta, seriozitate sau multa munca....Si nici "bun de gura" nu sunt.Deci in politica nu cred ca am prea multe sanse.

Edited by tzooshck, 11 May 2010 - 20:36.


#66
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
Pana la urma cred ca cea mai potrivita pentru mine ar fi facultatea de matematica si informatica(unuversitate), sectia matematica aplicata.Treaba e ca ma cam tem de informatica..dupa cum v-m mai spus, nu stiu deloc info.Ce ziceti, se poate la matematica aplicata si fara "abilitati" la info?Din ce an se face repartizarea pe sectii, stiti?

#67
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
de aviatia civila ce ziceti? se cauta piloti?(presupunand ca intru pe unul din cele 20 de locuri cu bursa)

#68
biutza_72

biutza_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.04.2008
.....mdaaa...am ajuns si la capitolul  facultati...am un baiat care in 2 ani va fi pus in situatia de a alege... este la profil real , stiinte ale naturii , este o fire comunicativa , sociabila, foarte activa(se plictiseste foarte repede) , timida ( la inceput )...foarte imprastiat(o pun seama varstei)...si ma tot gandesc la el...incerc sa-l mai aduc cu picioarele pe pamant din cand in cand...De curand l-am intrebat unde ar vrea sa dea , in ideea ca l-as putea ajuta  cu o pregatire la un anumit obiect (la care simte  ca are pierderi) si musai trebuie sa o luam din timp daca vrem sa reusim...ma rog , asa gandesc eu!...EL  : " ... mmm...pai nu prea stiu...nu vrei tu sa-mi faci o lista cu facultatile posibile din care sa putem alege?"... mdaaaa...si uite asa am trecut la documentare...care ar fi oportunitatile pentru un  baiat care termina stiinte ale naturii ???... constructiile ii trec prin cap...am avut tentativa de a da la Liceul Militar de la Campulung Moldovenesc...deci ii trece prin cap si Academia...dar ma tot gandesc...oare Agronomia?...n-o fi mai de viitor? :notangel:   ...   ...   ...         cei drept nu am citit toate postarile de la acest "capitol"...dar poate mai apar noutati ca doar suntem acusi in 2012  ... si mai sunt experiente  inca nescrise...   oare gasesc undeva o lista cu  toate facultatile, cu obiectele la care se da ... si cu ce va iesi? :P




Attached File  la_multi_ani.jpg   42.69K   3 downloads

La Multi , muuuulti Ani  !!!

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Parca matematica si fizica de la stiinte ale naturii sunt din grupa "second hand". Iar facultatile cu potential cer asa ceva studiat la nivel de profil specializat.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2011 - 12:24.


#70
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
Asa e, dar poate recupera prin meditatii, avand in vedere ca mai are 2 ani la dispozitie. Dar asta daca alege automatica, etti sau alta facultate mai grea din politehnica, in rest cred ca se poate descurca cu matematica de la stiinte ale naturii.

#71
raduo_O

raduo_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 15.08.2009
Din pacate acuma in anu2 mi-am dat seama ca am gresit cand mi-am  ales faculta la care sunt : Poli-electronica si telecomunicatii. Pana in clasa 12 vroiam la academie de politie sau subofiteri la Campina , insa atunci mi-a fost groaza sa plec din orasul meu si departe de prieteni , parinti si am ales Politehnica.....mare gresala...
     Acuma dupa sem1 cam dezastruos -1laborator si 1 seminar picat si daca fac socoteala la ce examene am in sesiune ma cam bate gandul sa renunt ,dar ma gandesc ce o sa fac daca pic la admitere la subofiteri la Campina? La sport as trece fara emotii ,dar mi frica de romana si engleza.
     Ce pot sa zic e ca de cand is la poli tot timpu is stresat + ma enerveaza majoritatea profesorilor ce se cred superior in orice fata de elevi si altceva in afara sa te pice ca sa platesti nu stiu.

   Sfaturi ceva?:(

#72
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Ce nivel de engleza ai? Daca e suficient pentru admitere, lucreaza mai mult ca sa fii stapan pe tine. Daca nu e suficient, incearca meditatii.
Cat despre a renunta la facultatea pe care o faci acum, gandeste-te bine si daca asta e ceea ce vrei sa faci, atunci e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate