Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Pozitii LED sau Bec incandescent....

MyheritageDNA - transport probe

Up Multibeneficii
 Baterie sau redresor? Care e defe...

Preot filmat cand fura bani cu um...

Implementarea unei scheme de nota...

Sfat Achizitie auto mai "spor...
 Drivere GeForce, pentru Windows 8.1

Cum evaluezi calitatea unui produ...

Condens pe pereții de sub ca...

Probleme aerator statie epurare a...
 Radio cu ceas

pasarea paradisului - nu infloreste

Laptop pt prelucrat muzica

3 intrebari deocamdata despre rez...

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

InTech

InTech

Kietata ?

• Grup: Senior Members

View Posttzooshck, on 30th March 2010, 00:02, said:

nu imi place sa stau la calculator sa fac programe cu sute de conditi in care fiecare punctulet conteaza.

Probabil că pînă acum nu te-ai jucat decît cu structurile condiționale ( if / else ) și buclele ( for / while ).
Programarea nu înseamnă numai if-uri :)
În ultima vreme, din 20 de linii de cod pe care le scriu, cel mult 2-3 au de-a face cu condiționale.
Asta nu înseamnă că if-urile le folosești doar în liceu, ci că depinde ce codezi.

Într-adevăr, sînt multe detalii de care trebuie să ții cont.
Dacă nu ții cont de ele, apar bug-uri.

bb_girl

bb_girl

Member

• Grup: Members

View PostXON-XOFF, on 29th March 2010, 21:00, said:

Noi de pe forum nu știm ce înclinații ai. Ești bun de inginerie dacă te atrag lucrurile tehnice, dacă îți demontai jucăriile cînd erai mic ca să vezi ce au în ele, dacă îți plăceau mai mult jocurile de construcții sau de experiențe chimice decît fotbalul, dacă ai învățat de plăcere un limbaj de programare, fie el și Basic, doar pt că ți s-a părut interesant să scrii niște instrucțiuni care să facă să apară niște desene pe ecran, dacă atunci cînd vezi deschis capacul de la un dulap de telecomunicații de pe stradă te uiți să vezi ce-i înăuntru, dacă acasă îți repari singur priza sau întrerupătorul sau îți schimbi singur garnitura de la baie (sau măcar te uiți la meseriaș cum face atunci cînd părinții tăi cheamă meseriașul), dacă îți place să citești pe internet despre știință și tehnică, dacă te uiți mai degrabă la discovery decît la alte canale,  dacă ți-au plăcut mai mult fizica sau chimia decît economia sau geografia...

și probabil că nu ești bun de inginerie dacă majoritatea celor enumerate mai sus nu te atrag de loc.

Asta inseamna ca 90% dintre studentii de la Politehnici nu sunt buni de inginerie?

tzooshck

tzooshck

Junior Member

View PostInTech, on 30th March 2010, 02:55, said:

Probabil că pînă acum nu te-ai jucat decît cu structurile condiționale ( if / else ) și buclele ( for / while ).
Programarea nu înseamnă numai if-uri :)
În ultima vreme, din 20 de linii de cod pe care le scriu, cel mult 2-3 au de-a face cu condiționale.
Asta nu înseamnă că if-urile le folosești doar în liceu, ci că depinde ce codezi.

Într-adevăr, sînt multe detalii de care trebuie să ții cont.
Dacă nu ții cont de ele, apar bug-uri.

Eu nu stiu informatica poate si din cauza profesoarei.Nu sta sa ne explice sa intelegem,ne da se facem un exercitiu si isi vede de treaba.In afara de o fata care are un frate cu 2 ani mai mare olimpic national la info nu stie nimeni aproape nimic.Cand ne da exercitiile copiem toti dupa ea.Nici ea nu e cine stie ce,dar pe ea o mai ajuta profa pentru ca na,trebuie si ea sa lucreze macar cu un elev..De altfel,ne-a luat de la inceputul clase a 9-a cu lucruri grele pe care nu le-am inteles de la inceput.Ea credea probabil ca suntem toti toba de info si ea nu trebuie decat sa ne supraveheze..Acum m-am cam resemnat cu gandul ca nu o sa stiu niciodata informatica..

Rapier

Rapier

Senior Member

Asta inseamna ca 90% dintre studentii de la Politehnici nu sunt buni de inginerie?
Mai degraba 95% din ei... Si din cate am vazut eu, cei mai varza sunt taman aia cu medii foarte mari...

Edited by Rapier, 30 March 2010 - 12:50.

tzooshck

tzooshck

Junior Member

View PostRapier, on 30th March 2010, 13:50, said:

Mai degraba 95% din ei... Si din cate am vazut eu, cei mai varza sunt taman aia cu medii foarte mari...

Sa inteleg ca nu ai nicio sansa sa devi un inginer bun si sa te angajezi ca inginer dupa ce termini facultatea decat daca ai avut inclinatie de mic spre inginerie?

tupeu4you

tupeu4you

Member

Baiete ...
no offense dar locul 3 la judeteana de Ialomita e un pic mai bun ca un 7 in teza la un colegiu national de top :)
Sunt mai multe modalitati de a-ti testa pregatirea la matematica , vezi de fapt cat de bine stai si daca iti place intr-adevar matematica ( nu pentru noi rautaciosii de pe forum ci pentru tine )
Si acum ONTOPIC : gandeste-te la contabilitate , eu asta as face daca as lua-o de la capat acum . UN contabil mediocru spre mediu ia cam 10 milioane de fiecare firma pentru care lucreaza si are minim 10-20 .Pe scurt face > 10 000 Ron / luna fara prea mare bataie de cap

Anahi_Mia

Anahi_Mia

Junior Member

tupeu4you nu o lua chiar asa. Daca a luat locul 3 la judeteana nu e de ici colo, dar nu e un reper :). Ai zis-o de parca doar din liceele de top ajungi undeva ;) Nu doar din Bucuresti ajungem undeva sus. Si Ialomita e un judet ca oricare altul, iar nivelul de dificultate la olimpiade e acelasi sau aproximativ acelasi :) Iar cu contabilitatea ai dreptate, dar pana sa ajungi sa faci pentru 10 firme e mult de munca si e stresant. Crede-ma ca multi aleg maxim 3 firme pentru ca nu vrei sa innebunesti :P :) Nu e chiar atat de usor pe cat crezi, o cifra sa gresesti si te-ai ars :P

tzooshck

tzooshck

Junior Member

Eu am auzit ca ase-ul e cam slabut,ca facultate:"Ase-ul poate sa-l faca oricine"

XON-XOFF

XON-XOFF

Big Fat Member

View Posttzooshck, on 30th March 2010, 21:58, said:

Sa inteleg ca nu ai nicio sansa sa devi un inginer bun si sa te angajezi ca inginer dupa ce termini facultatea decat daca ai avut inclinatie de mic spre inginerie?

ei, să nu zicem "nici o șansă". Dar condiția esențială ca să fii bun în meserie e să-ți placă. Cine știe, poate îți apare înclinația spre inginerie la o vîrstă mai mare. Șansele însă scad.

View PostRapier, on 30th March 2010, 12:50, said:

Să nu exagerăm. Asta e o inversare a valorilor la modă... studenții slabi sînt convinși că studenții buni la învățătură sînt "varză" și că de fapt ei, cei slabi, sînt cei cu adevărat buni de ceva.

Există un număr de studenți cu note mari tocilari (mai ales printre fete) și de care nu se lipește pic de inginerie. Dar din cîte am văzut eu majoritatea celor cu medii mari sînt buni și foarte buni.

Și încă ceva: sînt multe lucruri de făcut ca absolvent de inginerie. Poți pleca în afară să faci un doctorat, poți lucra în proiectare, etc - de multe ori absolvenții cu medii mari exact asta fac. Nu e numai programare web pe lumea asta.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Posttzooshck, on 31st March 2010, 21:16, said:

"Ase-ul poate sa-l faca oricine"

Asta e valabil cam pentru toate facultatiile/universitatiile. Important e sa-ti si placa domeniul si sa il aprofundezi din propria initiativa. Daca inveti doar sa provomezi exmanele, departe nu ajungi.

Tom_Cat

Tom_Cat

Aproape acolo

View Postpaco rabanne, on 31st March 2010, 20:22, said:

asa zic domnii ingineri din prea plinul lor de cunostiinte.

Din pacate asta este, macar sunt gagici la tot pasul. ASE este o facultate slabuta, insa ce mai conteaza cand esti coleg cu mii de oameni mediocrii, acolo se face trendu'.

La ora actuala se poate intra la orice facultate, nu mai exista criteriile de odinioara, cand erau clar delimitate performantele facultatilor. Important este sa iti alegi ceva care iti place, nu o sa gasesti o facultate strict pentru ceea ce iti place.

Treaba cu matematica, este relativa, cea de liceu este fix pix pe langa ce te asteapta la Politehnica, insa mai mult decat suficienta pentru ASE.

yasmi

yasmi

Guru Member

Io inteleg ca pleci de la ce discipline iti plac, dar totusi....pina la urma e important nu daca fac matematica , ci daca o sa-mi placa ce meserie ajung sa fac.

De arhitectura pot sa-ti spun sigur, ca cel mai important e desenul, ce faci la scoala e vax. Daca nu te meditezi cel putin un an , cu un profesor de la arhitectura, n-ai nici o sansa.
Matematica la arhitectura , nu e de baza.

Daca iti place mate si fizica , de ce nu alegi ceva de la poli. Banos??
Electronica si Telecomunicatii, se cauta ingineri din astia si cei de la Alcatel, platesc f bine daca stii meserie. Angajeaza tineri, absolventi cu rezultate bune.

feelings4uradu

feelings4uradu

Junior Member

oamenilor <facultate grea si serioasa>= "MEDICINA" bineinteles nu iti recomand daca spui ca te pricepi la matematica. de obicei care se pricep la matematica nu prea au tangente cu biologia (pt a invata biologie ai nevoie de talent si rabdare), ceea ce le lipseste matematicienilor ei fiind obisnuiti sa puna mana pe creion si sa rezolve ceva repede. matematica nu se intelege, nu ai cum sa intelegi matematica. matematica se exerseaza, pe cand anatomia se invata si se vizualizeaza (cu creioane colorate si imaginatie)

Edited by feelings4uradu, 01 April 2010 - 10:00.

yasmi

yasmi

Guru Member

Omul iti zice ca-i plac stintele exacte si tu ii povestesti de medicina!!! Tulaiiii!

O fi vrind ceva greu, adica serios, dar nu total pe linga.

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

View PostAnahi_Mia, on 31st March 2010, 15:15, said:

Si Ialomita e un judet ca oricare altul, iar nivelul de dificultate la olimpiade e acelasi sau aproximativ acelasi :)
De vreo 6 ani subiectele la olimpiadele județene sunt aceleași pe țară deci și cel din Ialomița și cel din București are același subiect.

View Postpaco rabanne, on 31st March 2010, 21:22, said:

asa zic domnii ingineri din prea plinul lor de cunostiinte.
Eu cred că 80-90% din absolvenții de Politehnică ar putea termina ASE-ul cu o medie peste 7. Ai putea spune că 80-90% din absolvenții de ASE ar putea termina Politehnica cu o medie peste 7?

Edited by m3th0dman, 01 April 2010 - 12:56.

tzooshck

tzooshck

Junior Member

Eu nu am vrut sa ma laud cand am scris ca am luat locul 3 la olimpiada judeteana,am vrut sa dau asa,un reper.De altfel am avut si un pic de noroc la olimpiada asta(de la mine din clasa suntem 7 elevi care au mers la olimpiada si suntem toti cam la fel de buni,numai ca eu am avut putin mai multa inspiratie in ziua aia..bine,a nu se intelege ca sunt ultimul dintre ei)

PS:Multi colegi mai mari cu care am mai fost pe la olimpiadele de mate din liceu spun ca vor da la electronica si telecomunicatii asa ca am de unde sa cer parerea in clasa a 12-a, la decizia finala. :thumbup:

yasmi

yasmi

Guru Member

Deci nu am fost asa pe linga cu Electronica si Telecomunicatii, te-am nimerit un picut. :rolleyes:

tzooshck

tzooshck

Junior Member

View Postyasmi, on 1st April 2010, 14:35, said:

Deci nu am fost asa pe linga cu Electronica si Telecomunicatii, te-am nimerit un picut. :rolleyes:

da, pai asta mi se pare cam cea mai atractiva "oferta". :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate