Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
Sal...sunt clasa a 10-a A la liceul teoretic din urziceni(clasa de mate-info),si nu stiu ce facultate sa aleg.Stiu destul d bn matematica(am luat locu' 3 la olimpiada judeteana anu' asta :naughty: ) si nu stiu spre ce facultate sa ma indrept. Ma gandesc asa in mare la arhitectura,dar nu am pic de talent la desen(cel putin la desen artistic,k decat din asta am facut in scoala).Ma mai gandesc la ase,dar mi s-a spus k e o facultate slaba si tinand cont k stiu destul d bn mate,nu vreau sa fi invatzat degeaba.Profesor de mate iese din discutie din cauza salariului :nonobad: ...Pe langa mate,mai stiu putina fizik,dar nici pe departe cat matematica..dar o pot invata la nevoie...Informatica nu stiu deloc(si nici nu ma atrage sa stau in fata pc-ului 8 ore/zi...Facultatea p care vreau sa o fac vreau sa fie in primul rand banoasa:D,si sa imi dea si timp sa cheltui bani:))...
          Voi ce parere aveti? la ce sa dau?...

PS:Nu imi spuneti sa dau la ce imi place pt k dak e sa o luam asa imi plac fotbalul si jocurile p calc:))
     In concluzie,vreau sa fac o facultate cu matematica de baza si din care sa iasa bani( p mn banii ma fac fericit :lol: )

Edited by Lucian_M, 18 February 2012 - 14:10.
irc infect.


#2
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

Facultatea p care vreau sa o fac vreau sa fie in primul rand banoasa:D
In primul rand ar trebui sa mai treci pe la orele de Limba si Literatura Romana, ca stai tare prost cu materia asta...
Apoi, nici o facultate nu e banoasa. De la orice facultate din romania iesi muritor de foame cu diploma de studii superioare. Ce iti recomand eu: gaseste ceva care iti place sa faci si invata ceva sa faci acel ceva foarte bine (eu de exemplu, desi am fugit cat am putut de chestia asta, am descoperit ca am ceva talent la programare; desi am facut UPB-ETTI, lucrez ca programator). Apoi gaseste o facultate cu profil cat de cat apropiat de ceea ce vrei tu sa faci (Ex.: programator=> UPB-Automatic Calculatoare sau UPB-ETTI pentru partea de retelistica, comunicatii, microcontrolere samd) si baga-te acolo. Mai departe vezi tu...

PS:
Pe vremea mea, la intrebarea "Unde sa dau[la facultate]" raspunsul standard era "La buci!"

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Subscriu la partea cu Limba si literatura Romana.

2. E un pic de inertie in declaratiile tale .. nu-ti place sa stai 8h/zi la pc, dar te joci in continuu.

3. O facultate grea, dar vad ca ambitie ai, si daca vrei faci ( sau cel putin asta sustii ) ar fi si iti recomand, Facultatea de Drept. O sa treaca minim 6 ani de cand a inceput anul 1 sem 1 pana cand ai sa vezi primul ban in mana ... dar daca esti bun ... si crezi ca ti-ar placea ...

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Daca esti f bun la matematica si ai si premii ... incearca sa prinzi o bursa in afara - matematica.

Daca vrei in tara, facultate banoasa (pe termen mediu adica dupa 3-5 ani de meserie, pt cei inteligenti) este ASE-ul.
Drept e ca renunti la matematica clasica cu exercitii si probleme, dar tot cu cifre te invarti;

Succes !

#5
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 SirLaurentiu, on 19th March 2010, 16:20, said:

Subscriu la partea cu Limba si literatura Romana.

3. O facultate grea, dar vad ca ambitie ai, si daca vrei faci ( sau cel putin asta sustii ) ar fi si iti recomand, Facultatea de Drept. O sa treaca minim 6 ani de cand a inceput anul 1 sem 1 pana cand ai sa vezi primul ban in mana ... dar daca esti bun ... si crezi ca ti-ar placea ...

:confuzzled:  proasta idee. parerea mea. :D

politehnica.
te tine?

#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 lelali, on 19th March 2010, 16:32, said:

:confuzzled:  proasta idee. parerea mea. :D

politehnica.
te tine?


Adica ce vrei sa spui ? Ca mi-am gresit facultatea sau ce ? :lol: youre funny :))

Te tine ? :lol: ce modalitate ... da faci o facultate ca sa vezi daca te tine sa induri profesorii comunisti sau de placere, eventual sa-ti faca placere sa muncesti ceea ce inveti ...

#7
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
noh, daca aia vrei, aia faci :D
personal, nu o consider grea.

politehnica e grea... cel putin, fata de drept... :D  
floare la ureche!
am mai vazut batausi cu pumnu-n chept mandri si hraniti de mamici cu fundite care in anul 2 deja oftau... si nu din cauza profesorilor.

#8
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 lelali, on 19th March 2010, 16:49, said:

politehnica e grea... cel putin, fata de drept... :D  
floare la ureche!

E mai grea Politehnica fata de Facultatea de Drept ?

Devii din ce in ce mai hazlie si irationala .. sincer :)

#9
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 SirLaurentiu, on 19th March 2010, 16:51, said:

E mai grea Politehnica fata de Facultatea de Drept ?

Devii din ce in ce mai hazlie si irationala .. sincer :)

da, eu cred ca e mai grea.

 lelali, on 19th March 2010, 16:32, said:

:confuzzled:  proasta idee. parerea mea . :D

specificasem cu un scop , da' acuma... na...

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 SirLaurentiu, on 19th March 2010, 16:51, said:

E mai grea Politehnica fata de Facultatea de Drept ?

Devii din ce in ce mai hazlie si irationala .. sincer :)


Sunteti amandoi caraghiosi: parca-i faza aia cu ba p-a ma-tii...

ce stii tu ce-i mai greu celuilalt ? doamneeee......

#11
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 tablagiu_xxx, on 19th March 2010, 16:57, said:

Sunteti amandoi caraghiosi: parca-i faza aia cu ba p-a ma-tii...

e maturitatea dobandita la drept, bre...
io, macar, nu fac nici o facultate, d-aia-s asa, mai incuiata! -_-

#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 lelali, on 19th March 2010, 17:00, said:

e maturitatea dobandita la drept, bre...
io, macar, nu fac nici o facultate, d-aia-s asa, mai incuiata! -_-

Lasa, pisi, ca tot scoala vietii-i mai importanta ...   :peacefingers:

Edited by tablagiu_xxx, 19 March 2010 - 17:02.


#13
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
corect! :D
punem pariu ca nu toti au aceeasi parere? :D

#14
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010

 Rapier, on 19th March 2010, 15:46, said:

In primul rand ar trebui sa mai treci pe la orele de Limba si Literatura Romana, ca stai tare prost cu materia asta...
Apoi, nici o facultate nu e banoasa. De la orice facultate din romania iesi muritor de foame cu diploma de studii superioare. Ce iti recomand eu: gaseste ceva care iti place sa faci si invata ceva sa faci acel ceva foarte bine (eu de exemplu, desi am fugit cat am putut de chestia asta, am descoperit ca am ceva talent la programare; desi am facut UPB-ETTI, lucrez ca programator). Apoi gaseste o facultate cu profil cat de cat apropiat de ceea ce vrei tu sa faci (Ex.: programator=> UPB-Automatic Calculatoare sau UPB-ETTI pentru partea de retelistica, comunicatii, microcontrolere samd) si baga-te acolo. Mai departe vezi tu...

PS:
Pe vremea mea, la intrebarea "Unde sa dau[la facultate]" raspunsul standard era "La buci!"


Stiu k stau rau cu limba romana..si textu' l-am scris cam in graba   :mellow:

 SirLaurentiu, on 19th March 2010, 16:20, said:

Subscriu la partea cu Limba si literatura Romana.

2. E un pic de inertie in declaratiile tale .. nu-ti place sa stai 8h/zi la pc, dar te joci in continuu.

3. O facultate grea, dar vad ca ambitie ai, si daca vrei faci ( sau cel putin asta sustii ) ar fi si iti recomand, Facultatea de Drept. O sa treaca minim 6 ani de cand a inceput anul 1 sem 1 pana cand ai sa vezi primul ban in mana ... dar daca esti bun ... si crezi ca ti-ar placea ...


Imi place doar sa ma joc pe calculator:))..nu imi place sa stau 8 ore pe zi sa fac programe de sute de randuri cu sute de conditii..eu km asa vad informatica

 SirLaurentiu, on 19th March 2010, 16:20, said:

Subscriu la partea cu Limba si literatura Romana.

2. E un pic de inertie in declaratiile tale .. nu-ti place sa stai 8h/zi la pc, dar te joci in continuu.

3. O facultate grea, dar vad ca ambitie ai, si daca vrei faci ( sau cel putin asta sustii ) ar fi si iti recomand, Facultatea de Drept. O sa treaca minim 6 ani de cand a inceput anul 1 sem 1 pana cand ai sa vezi primul ban in mana ... dar daca esti bun ... si crezi ca ti-ar placea ...


la facultatea de drept trebuie sa citesti mult si sa sti sa vorbesti romana...eu,dupa cum ati observat,nu prea stiu:(...

 lelali, on 19th March 2010, 16:32, said:

:confuzzled:  proasta idee. parerea mea. :D

politehnica.
te tine?


Ce se face la politehnica pentru k nu mai stiu..adik ce facultati contine..

 lelali, on 19th March 2010, 16:49, said:

noh, daca aia vrei, aia faci :D
personal, nu o consider grea.

politehnica e grea... cel putin, fata de drept... :D  
floare la ureche!
am mai vazut batausi cu pumnu-n chept mandri si hraniti de mamici cu fundite care in anul 2 deja oftau... si nu din cauza profesorilor.

Adik ma laud?...dak asta ai inteles atunci sa sti k nu asta am vrut sa fac...am vrut sa spun k sunt mai bun la matematica decat le celelalte materii si dak ar trebui sa imi aleg o materie pe care sa ma bazez aceea este matematica..a, si am mai spus k am iesit pe locul 3 la olimp jud de mate...sa zicem k am avut o zi buna,dar tot sunt in primii 15 elevi la mate din judet...si presupunand k nu toti din fata mea vor da la aceiasi facultate ca si mn,desi sunt elevi din toate judetele tzarii kre vin la facultate in bucuresti,eu cred k am sanse..tu crezi k nu? nu ar trebui sa stau asa relaxat?...



Te-as ruga sa nu mai folosesti limbaj tip Irc, in caz contrar iti vor disparea postarile. Nu stau acum sa ti le modific pe toate.

Edited by Lucian_M, 20 March 2010 - 01:22.
Irc


#15
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

sa fac programe de sute de randuri cu sute de conditii
:)
De ar fi asa simplu :P.
Uneori mai trebuie sa gandesti si o parte grafica. Alteori mai trebuie sa iti faci singur un protocol de comunicatie samd :D E cu adevarat fain uneori.

Baga un ochi acia sa gasesti ce te intereseaza:
http://www.upb.ro/in...mente/facultati

#16
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
De arhitectura ce ziceti?...poti face arhitectura chiar dak nu ai talent la desen?...cu rigla desenez figuri geometrice foarte frumoase sa stiti :lol: ..in plus am auzit k se lucreaza mai mult cu mouse-ul si cu tastatura decat cu mana:D...am auzit gresit?

Edited by tzooshck, 19 March 2010 - 17:43.


#17
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Măi, eu nu stiu de ce te stresezi tu din clasa a 10-a referitor la facultate. Lasa ca ai vreme in a 11a si a 12a.

Oricum, o sa vezi ca o sa-ti schimbi optiunile de 100 de ori pana ajungi la inscriere.

Edited by bb_girl, 19 March 2010 - 19:19.


#18
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010

 bb_girl, on 19th March 2010, 19:19, said:

Măi, eu nu stiu de ce te stresezi tu din clasa a 10-a referitor la facultate. Lasa ca ai vreme in a 11a si a 12a.

Oricum, o sa vezi ca o sa-ti schimbi optiunile de 100 de ori pana ajungi la inscriere.

pai de exemplu la arhitectura trebuie sa incepi pregatirea cu 2 ani inainte ca sa ai sanse sa intri...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate