Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
raduo_O

raduo_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 15.08.2009

View PostAudrey_bb, on 30th December 2011, 19:46, said:

Ce nivel de engleza ai? Daca e suficient pentru admitere, lucreaza mai mult ca sa fii stapan pe tine. Daca nu e suficient, incearca meditatii.
Cat despre a renunta la facultatea pe care o faci acum, gandeste-te bine si daca asta e ceea ce vrei sa faci, atunci e ok.


Nivelul e cam mediu la engleza , meditatii oricum as face ca le fac gratis cu cine din familie care e profesor. Ce ma ingrijoreaza pe mine e ca am inteles ca e concurenta mare la admitere si eu tot timpu m-am multumit cu 5..insa aici trebuie mult mai mult.

#74
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postraduo_O, on 30th December 2011, 19:29, said:

admitere la subofiteri la Campina?
[...] ma enerveaza majoritatea profesorilor ce se cred superior in orice fata de elevi si altceva in afara sa te pice ca sa platesti nu stiu.

ha ! dacă ți se pare că profesorii se cred superiori, cum o să ți se pară ofițerii de armată ???
Eu zic să mai analizezi problema... eu am făcut și poli, și armata, și mi s-a părut de 1000 de ori mai aiurea în armată (ok, eu am făcut ca tot românu pe vremea cînd era obligatorie, nu școala de subofițeri, dar ideea e aceeași)

#75
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

View Postraduo_O, on 30th December 2011, 19:29, said:

Din pacate acuma in anu2 mi-am dat seama ca am gresit cand mi-am  ales faculta la care sunt : Poli-electronica si telecomunicatii. Pana in clasa 12 vroiam la academie de politie sau subofiteri la Campina , insa atunci mi-a fost groaza sa plec din orasul meu si departe de prieteni , parinti si am ales Politehnica.....mare gresala...
     Acuma dupa sem1 cam dezastruos -1laborator si 1 seminar picat si daca fac socoteala la ce examene am in sesiune ma cam bate gandul sa renunt ,dar ma gandesc ce o sa fac daca pic la admitere la subofiteri la Campina? La sport as trece fara emotii ,dar mi frica de romana si engleza.
     Ce pot sa zic e ca de cand is la poli tot timpu is stresat + ma enerveaza majoritatea profesorilor ce se cred superior in orice fata de elevi si altceva in afara sa te pice ca sa platesti nu stiu.

   Sfaturi ceva?:(
...va plangeti ca niste babe.
La poli la vremea mea picai laboratorul doar daca n-aveai prezente. In rest, era chestia care iti ridica nota, si de multe ori facea diferenta intre 4 si 5. Daca vrei sa termini facultatea, un prim pas ar fi sa mai treci pe la scoala, macar la seminarii si laboratoare, si eventual sa-ti mai faci temele.

Bafta in sesiune!

@initiator
La automatica UPB materiile care se pica in general seamana mai mult a matematici decat a fizici/informatici. La capitolul programare ai doar programare (unde chiar te ia de la zero), SDA, POO si eventual niste chestii cu microcontrolere unde te ia tot de la zero. Fizici ai vreo 3 materii importante, restul aberatii care nu prea le pica nimeni.

Edited by GigiMaciuca, 30 December 2011 - 20:42.


#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postraduo_O, on 30th December 2011, 19:29, said:

admitere la subofiteri
Nici pe cei care au terminat nu i-au angajat si tu vrei acolo ?!

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2011 - 20:56.


#77
raduo_O

raduo_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 15.08.2009

View PostGigiMaciuca, on 30th December 2011, 20:36, said:

...va plangeti ca niste babe.
La poli la vremea mea picai laboratorul doar daca n-aveai prezente. In rest, era chestia care iti ridica nota, si de multe ori facea diferenta intre 4 si 5. Daca vrei sa termini facultatea, un prim pas ar fi sa mai treci pe la scoala, macar la seminarii si laboratoare, si eventual sa-ti mai faci temele.

Bafta in sesiune!

@initiator
La automatica UPB materiile care se pica in general seamana mai mult a matematici decat a fizici/informatici. La capitolul programare ai doar programare (unde chiar te ia de la zero), SDA, POO si eventual niste chestii cu microcontrolere unde te ia tot de la zero. Fizici ai vreo 3 materii importante, restul aberatii care nu prea le pica nimeni.


Nu ma plang ci doar zic adevarul.. Am toate prezentele asa ca presupui gresit , se stie si cat vrea profu ca sa trec laboratoru ala ce l-am picat pe nedrept...si nu sunt singurul in postura asta.  
Nu stiu cum e la UPB, dar aici te asigur ca nu te ia de la 0 la nicio materie mai ales la programare. Am colegi la ac-cti care mi-au confirmat si daca nu ai un nivel de pregatire bun inca din liceu e greu deoarece nu-ti explica nimeni.


@neagu_laurentiu sincer nu cunosc situatia si as dori mai multe detalii de la cineva care a facut scoala de subofiteri sau o face acuma. Dau o bere:D.

Edited by raduo_O, 30 December 2011 - 20:54.


#78
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
E plina presa cu stirea ca nu-s angajati absolventii, sunt prea multi. Basescu si ministrul de interne declara in ultima vreme ca scolile de politie produc pe banda rulanta s.a.m.d.
La o cautare pe net vezi toate acestea declarate de guvernanti. E criza, statul cu greu isi plateste bugetarii.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2011 - 21:01.


#79
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010
Intre timp m-am hotarat si eu; merg la automatica, a doua specializare(automatica si informatica industriala), prima fiind Calculatoare, unde am auzit ca se face mai multa programare (eu fiind in continuare 0 la informatica, am zis totusi sa aleg o facultate pe care sa o pot termina :lol: )

Stiu ca la AC primii 7 ani sunt mai grei, pana ajungi in anul 3 :thumbup: , dar asta e, ce-o fi o fi..

Ps: a doua optiune e cibernetica, in caz ca nu intru la AC. E adevarat ca ai mai multe optiuni de angajare de la cibernetica decat de la automatica? in sensul ca la cibernetica inveti si economie.

#80
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca nu-ti place informatica (indiferent cum se numeste specializarea) de ce iti irosesti timpul din viata degeaba ? Ca meserias nu vei fi. Doar asa sa termini o facultate ?
Alege ceva care-ti va folosi, din care te vei intretine.

#81
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2010

View Postneagu_laurentiu, on 30th December 2011, 22:57, said:

Pai daca nu-ti place informatica (indiferent cum se numeste specializarea) de ce iti irosesti timpul din viata degeaba ? Ca meserias nu vei fi. Doar asa sa termini o facultate ?
Alege ceva care-ti va folosi, din care te vei intretine.
Daca vroiam doar sa termin o facultate, nu alegeam automatica. Poate nu o sa fiu eu cel mai tare "meserias", dar nici ultimul nu o sa fiu. Nu am spus ca urasc informatica, am spus ca nu stiu informatica; sunt constient ca o sa trebuiasca sa recuperez, dar asta e, cat de greu poate sa fie..

#82
magic69

magic69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.08.2011

View Postbiutza_72, on 30th December 2011, 12:10, said:

...

Nu mai bine incerci sa afli de la el ce o sa-i placa sa faca ??
Am vazut foarte multi colegi care se duc unde intra... ceea ce mi se pare o pierdere de timp si bani uriasa... parintii nu ar trebui sa le permita asa ceva... s amergi la facultate doar ca sa fii si tu acolo.
In primul rand ar fi bine sa se axeze pe un domeniu... cum ii medicina, arhitectura.. etc. ca sa aiba o directie si apoi te gandesti in domeniul ala ce ti-ar placea mai mult... ca la fiecare is multe ramuri.
Apoi tre sa elimini variante unde nu se poate intra/face ceva din cauza banilor sau relatiilor... cum ii de ex. la drept cu notarii.. unde ai loc numa' daca ai pe cineva foarte apropiat ca notar... ca mai reuseste careva in ciuda pilelor alea-s exceptii si nu cred ai vrea sa-i joci viitorul lui ala micu pe baza unei exceptii.
Si la urma urmei fiecare are un vis, nu ? incearca sa afli care-i a lui.

Edited by Lucian_M, 18 February 2012 - 14:13.


#83
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View Posttzooshck, on 30th December 2011, 23:27, said:

Daca vroiam doar sa termin o facultate, nu alegeam automatica. Poate nu o sa fiu eu cel mai tare "meserias", dar nici ultimul nu o sa fiu. Nu am spus ca urasc informatica, am spus ca nu stiu informatica; sunt constient ca o sa trebuiasca sa recuperez, dar asta e, cat de greu poate sa fie..

Din cate am inteles eu, la CTI si la IS materia e cam aceeasi in primii 2 ani, asa ca nu prea are rost sa mersi la IS pentru ca in astia 2 ani o sa recuperezi daca ai ambitie.

Tot la CTI as vrea si eu sa merg, desi sunt in situatia ta, nu prea stiu informatica din cauza dezinteresului total al profesorului. Vreau in primul rand sa intru si apoi sa mai studiez cate ceva pana incepe facultatea.

Succes! :peacefingers:

#84
biutza_72

biutza_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.04.2008
Buna dimineata, am revenit... :w00t: ...multumesc de sfaturi...ce sa zic?Am vorbit cu el ...am cautat sa dezvolt discutia pe mai multe planuri...da ce sa vezi...el  nu si nu...doar constructii !!! :worthy:    as fi vrut sa ia in calcul si o meserie in domeniul agronomiei, turism ... sau al electricitatii (care mi-ar place)...sau si orice altceva...adica sa mai fie ceva!...nu as vrea sa se impiedice de o singura optiune!...dar mai am timp si mai pot lucra cu el la capitolul asta...taaaare incapatanat  mai e... ce-i drept avem un vecin cu o firma de constructii si o duce foarte bine (el fiind bun prieten cu baiatul lor)...diferenta intre noi si ei este, dar nu sub aspectul ca el  ar duce-o prost...ci doar ca ei isi permit  muuult mai multe lucruri.... am cautat sa-i dau exemplu   si celalatu-i vecin care tot firma  de constructii are...si o duce mai greu...Acum , cum sa zic, e influentat indirect de ceea ce se intampla in jurul lui ...dar cum timp avem sper  ca el sa mai prinda si la minte...si usor , usor DISCUTAND  o vom scoate la capat...si vom ajunge la mai multe optiuni... nu doar UNA.

Edited by Lucian_M, 18 February 2012 - 14:13.


#85
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postbiutza_72, on 25th January 2012, 10:29, said:

si vom ajunge la mai multe optiuni... nu doar UNA...

@Biutza: nu-ți înțeleg logica... cîte opțiuni vrei ? la cîte facultăți vrei să dea simultan băiatul ? oricum poate face una singură la un moment dat, știi asta, nu ? Și la nuntă o să-i zici să meargă cu vreo 3 mirese simultan la altar, ca să se poată hotărî în ultima secundă la care zice "da" ?

Nici în domeniile exemplificate de tine nu sînt joburi gîrlă pe toate drumurile... nu numai la construcții. Există grămezi de politehniști șomeri, asta mai ales din rîndurile celor care au dat la Poli la sugestia părinților în timp ce ei-înșiși nu au nici o chemare pt domeniu. Eu am făcut Poli - electronica și știu ce vorbesc, jumate din colegii mei nu aveau NICI o legătură și nici nu se punea problema că vor lucra în domeniul ăsta (și oricum nu distingeau un condensator de o rezistență).

Pe vremea mea, și de altfel și pe vremea ta, alegerea facultății era o chestie serioasă, eu știam de prin școala generală că vreau să mă fac electronist, acum scriu elevii de-a 12-a pe forum "bună, sînt clasa a 12-a, nu știu ce să aleg, ce facultate e de viitor ? am auzit că programatorii sînt bine plătiți, ce facultate să fac pt asta ? sau medicină, dar parcă e lung rezidențiatul, nu ? sau să dau la SNSPA, că ies direct ambasador ?  "

Edited by XON-XOFF, 25 January 2012 - 11:04.


#86
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

View Postbiutza_72, on 25th January 2012, 10:29, said:

Buna dimineata, am revenit... :w00t: ...multumesc de sfaturi...ce sa zic?Am vorbit cu el ...am cautat sa dezvolt discutia pe mai multe planuri...da ce sa vezi...el  nu si nu...doar constructii !!!

Foarte greu de terminat facultatea asta. Crede-ma, ca am avut baiat acolo. Sunt niste "cuie" zdravene, gen Beton - vreo 4 examene, Metal, etc.

#87
biutza_72

biutza_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.04.2008
ce inseamna asta? Invata si scrie corect. 10%

Edited by Lucian_M, 18 February 2012 - 14:12.


#88
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Sfatul meu e sa evitati orice universitate cu nume politehnist. adica daca vrei sa te faci inginer strict pe aripa de domeniu X, atunci x sa fie, nu sa fii un biet enciclopedist care urla de pe acoperisul tip ozn al rectoratului "Trebuie sa stii de toate, ihaaaaaaaaa!!!!". :puke:
Esti acolo ca sa inveti, nu sa fii testat la cat de mult trebuie sa incasezi de la sistem, ca nu e inchisoare, nu e lupta intre gladiatori, mergi la dus sa inveti, la intors mergi acasa si punct.
:puke:

Ce-mi plac oamenii care au impresia ca de la academia de studii economice iesi finantis, contabil sau economist.. nu zice nimeni ca un cibernetician e cu mult peste un biet contabil, dar na, ce sa zica si unii. :puke:
eu as fi dat la cibernetica, la obiect, nu la universitatea enciclopedii-ingineresti Bucuresti, asa cum e politehnica dintotdeauna.
:puke:

#89
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbogdan_boss, on 25th January 2012, 15:55, said:

la obiect, nu la universitatea enciclopedii-ingineresti
E o diferenta intre inginer=proiectant si acel "la obiect" adica robotel dupa specificatia inginerului.
Ca un procent exterm de mic sunt/devin ingineri proiectanti e alta poveste.

Edited by neagu_laurentiu, 25 January 2012 - 16:12.


#90
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

View Postneagu_laurentiu, on 25th January 2012, 16:09, said:

E o diferenta intre inginer=proiectant si acel "la obiect" adica robotel dupa specificatia inginerului.
eeeeeeeeeeeeehh :P

View Postneagu_laurentiu, on 25th January 2012, 16:09, said:

Ca un procent exterm de mic sunt/devin ingineri proiectanti e alta poveste.
Da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate