Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soft editat video cu proiect si render in 1920x1080 50p?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Versiunile mai vechi de Ulead erau mai simple și se blocau.
Dar de cînd i-a preluat Corel se vede că la versiunile lor X1,2,3 treaba merge bine și
eu consider că e printre cele mai rapide softuri la export și smart render.
Păcat că nu poate fi customizat mai mult dar el nu face parte din categoria grea ca Avid, Canopus, CS4, Vegas ca să avem pretenții mari.

#56
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Cu "categoria grea" asta la care faci tu referire lucrurile merg cateodata si mai greu. Tu stii cate video-uri ratate am vazut eu in Sony Vegas de exemplu?!? Multe. Pentru ca are atatea optiuni incat daca incepi sa te "incurci" printre ele te-ai ratat. In schimb mie rar mi-a fost dat sa vad materiale ratate in Pinnacle Studio de exemplu. In Pinnacle nu ai mult loc de a imbunatatii ceva in calitatea finala a unui video, dar nici nu-ti lasa multe optiuni disponibile pentru a avea ocazia de a strica totul. Asa ca totul este relativ.
Si eu chiar cred ca SuperDuper are dreptate: nu suntem domnule toti Spielberg si nu avem toti vreun studio Hollywood in sufragerie. Te uiti la unii, cica ei lucreaza in Final Cut sau Avid; dar daca ii intrebi cam ce fac ei acolo or sa spuna ca editeaza o filmare de 10 minute facuta cu o camera MiniDV undeva pe la tara. Ce sa mai spui... mandrie mare!

 flyaway_7073, on 11th April 2010, 16:04, said:

panasonicurile astea noi seria 700. dar am vazut k deja a incept lumea sa se planga de ele. cica da calitate buna dar se aude ventilatorul din camera in conditzii de liniste si se aude si in filmarea finala. ce aiurea.
Sa stii ca si eu am auzit asta. Initial s-a crezut ca problema apare doar atunci cand se filmeata in acest format maxim 1920x1080 50p/60p, dar se pare ca in orice format s-ar filma apare problema asta. Ciudat.

#57
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 _DelSte_, on 11th April 2010, 22:21, said:

Sa stii ca si eu am auzit asta. Initial s-a crezut ca problema apare doar atunci cand se filmeata in acest format maxim 1920x1080 50p/60p, dar se pare ca in orice format s-ar filma apare problema asta. Ciudat.

Se pare că modelele 700 au nevoie de răcire suplimentară pt senzori care se încălzesc puternic dat fiind faptul că au mult de lucru cu în fullHD. Dar chiar să vîre în ea un ventilator asta le întrece pe toate. Așteptăm cu interes și o răcire pe lichid ca la PC. :w00t:

#58
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Stai putin Gabi.... pai daca e sa vorbim de modelele de la Panansonic sa stii ca acelasi sistem de racire il aveau si camerele din seria anterioara 300[SD/TM/HS], dar nu se auzea nimic. Deci de aceea initial s-a crezut ca zumzaitul audio care il lasa in filmare in conditii de liniste totala aparea doar in 1920x1080 50p/60p; lumea gandea ca in aceste moduri camera ar trage mai greu si de aceea se intampla asta. Ulterior s-a sesizat ca in ORICE tip de rezolutie si fps camera da aceeasta mica problema.

In sfarsit, durerea cred ca ramane deocamdata in editarea lor; din multe puncte de vedere.

#59
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005
CITAT (tabaluga @ 1st April 2010, 17:10)
wdavp00be model wd00avp
Multumesc pentru informatie; am cautat si eu modelul tau, din pacate in prezentarea gasita pe net nicaieri nu mentiona ca ar citi 1920x1080 50p/60p. Mi-ar place sa cred ca ai dreptate.


@ DelSte
Asa e! pe cutie nu se specifica 1920*1080 50 sau 60p. Dar in meniul A/V Settings /Video resolution exista aceste setari. Am descarcat un clip
1920*1080 60p (confirmat de Media Info), Luat de aici:

http://s2.transfer.r...r-1ece88b24.mp4
http://rapidshare.co...0_60p_.mp4.html

si reda perfect. Un clip mai lung insa ar fi edificator

Edited by tabaluga, 12 April 2010 - 14:29.


#60
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 tabaluga, on 12th April 2010, 15:15, said:

CITAT (tabaluga @ 1st April 2010, 17:10)
wdavp00be model wd00avp
Multumesc pentru informatie; am cautat si eu modelul tau, din pacate in prezentarea gasita pe net nicaieri nu mentiona ca ar citi 1920x1080 50p/60p. Mi-ar place sa cred ca ai dreptate.


@ DelSte
Asa e! pe cutie nu se specifica 1920*1080 50 sau 60p. Dar in meniul A/V Settings /Video resolution exista aceste setari. Am descarcat un clip
1920*1080 60p (confirmat de Media Info), Luat de aici:

http://s2.transfer.r...r-1ece88b24.mp4
http://rapidshare.co...0_60p_.mp4.html

si reda perfect. Un clip mai lung insa ar fi edificator


Testat si pe fisiere *.mp4 si*.mts   de peste 2 min. Merge perfect pe hdd player (fara sacadari) in format 1080 60p.

#61
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Am inteles, mersi inca o data pentru informare :)
http://s2.transfer.r...r-1ece88b24.mp4  [e testat deja, parca CristianAdrian l-a adus prima data aici]

#62
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Capacitatea de redare depinde mult de continutul imaginii. Uite un fisier la "numai" 22Mbps (multumiri lui MTZ) la care in mod sigur WD-ul ala o sa aiba blocari: http://rapidshare.co...r-ddd3103c8.mkv

Edited by SuperDuper, 13 April 2010 - 18:37.


#63
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 SuperDuper, on 13th April 2010, 19:32, said:

Capacitatea de redare depinde mult de continutul imaginii. Uite un fisier la "numai" 22Mbps (multumiri lui MTZ) la care in mod sigur WD-ul ala o sa aiba blocari: http://rapidshare.co...r-ddd3103c8.mkv

L-am incercat si merge perfect (Mona Lisa 2012 ecrantv din 1955 cadru inteior). Nu neglijati insa calitatea HDD ului cuplat la wd player

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La mine se pierde sunetul DTS cand apare nenea ala la TV-ul puricos.

#65
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 SuperDuper, on 13th April 2010, 23:28, said:

La mine se pierde sunetul DTS cand apare nenea ala la TV-ul puricos.


Oricum Media Info indica parametri mai bizari (cred ca a suferit niste prelucrari mai neortodoxe).  Clipurile filmate cu TM700 sunt cu 28 mbiti/sec si merg perfect.
Eu de ani de zile am filmat cu min. 25 mbiti/sec (inclusiv cadre cu dinamica f. puternica - sport, lumina-umbre etc.) si nu am avut probleme. La sunet nu am fost atent, dar imaginea sigur nu se blocheaza.

#66
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
eu l-am vazut destul de bine, ceva probleme doar cu partea audio exact ca SuperDuper. MediaInfo s-a dovedit cu mult peste clasicul GSpot; in schimb cred ca poate a venit timpul sa fie si el inlocuit  :P  Ceva recomandari?

#67
mikemp

mikemp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.04.2010
salut, am o obs. eu am cumparat camera Panasonic TM 700 acum 3 zile. Filmarile la 1080 50 P sunt superioare celor 25P , evident : http://www.panasonic...00_tm700_sd700/

eu am Mac si filmarile 50 P se pot pune brut pe Toast 10 !!!!!. Editarile le faci pe camera pt ca in Toast le draghezi si calitatea este 50P . Iti si afiseaza.  Dezavantajul este ca nu prea poti baga efecte de ,,regizor'' cum ar face Imovie ,etc...

camera vine cu un soft pt windows HD Writer AE 2.1 care merge sa editezi in 50 P. eu neavand windows am optat pt programul parallels de la mac si am instalat vista, apoi HD Writer-ul, dar filmarile 50 P nu merg.pe un calc cu windows  merg insa! (este foarte ciudat)

astept sa vad cand vor aparea softuri pt mac cu upgrade 50 P, dar nu cred ca mai devreme de 6-10 luni. nu sunt multe camere care sa filmeze 50 P . secventele le scriu pe Blue ray cu Toast 10 si sunt incredibile. (am blue-ray writer LaCie) . daca aveti intrebari go for it!

#68
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Uite ca a aparut si omul meu.... :)
Cum este camera, cum ti se pare?
Ventilatorul este atat de enervant pe cat se spune sau nu?
Filmeaza si 1920x1080 60p? Sau doar 50p?
Ai reusit sa faci vreo editare a materialului si sa o compari cu materialul original?

Revino pe aici ca avem nevoie de tine :)

#69
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Camerele alea Panny sunt date ca modele separate pentru 50 si 60 fps. Dupa care ambele au si 24fps. O prostie daca chiar este asa!
Senzorul de 1/4" (stiu ca este triplu, dar imaginea este suprapusa) nu va da acelasi bokeh ca unul APS-C.

#70
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai eu cand iti spuneam tie ca, dincolo de teoria ta corecta de fapt, in practica inca se poarta un separatism Europa vs Northern America nu ai vrut nici in ruptul capului sa-mi dai dreptate. Ia sa vezi tu cum o sa revina mikemp si o sa confirme ca si daca ar vrea sa filmeze 60p nu poate.
Senzorul este triplu, asa este, spre deosebire de Canon/Sony care merg pe unul singur. Nu stiu daca neaparat este ok sau nu, dar pana una-alta panasonicurile astea "consumer" au fost declarate castigatoare anul trecut[HS/TM/SD 300] si am eu o presimtire ca asta se va intampla si anul acesta cu seria 700.
Faceam o comparatie cu Sony 550, tot din gama consumer. Este o super camera, superioara in calitate low-light, cu un senzor si un stabilizator de imagine probabil cele mai bune la ora actuala. Dar nici un mod de filmare pe ea in progresiv. Nici macar 1280x720. M-a surprins mult[chiar neplacut] acest lucru.

 SuperDuper, on 1st May 2010, 15:03, said:

nu va da acelasi bokeh ca unul APS-C.
Acum treci si la traducerea necesara pentru muritorii de rand :) Asta ce ar mai insemna?

#71
mikemp

mikemp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.04.2010
salut,
camera TM 700 este o bijuterie. Ventilatorul nu este deranjant. este aproape insesizabil. Mai inainte am avut un sony cu hard disk de 40,(DCR-SR 290) cu rezolutie standard. este o diferenta de la cer la pamant. Pe mine ma intereseaza cum se vede filmarea de pe disc pe tv. Sony era foarte slaba si se pierdea din calitate. Nu stiu de ce de pe camera direct pe tv se vedea bine, iar cand transferam, desi dadeam copy pe disc la aceeasi rezolutie, filmarile nu erau la fel ca pe camera.

  Eu acum  filmez acum numai cu 50 p, dar editari nu am facut pt ca nu am un program pt mac asa cum am mai spus. Am putut face un Blue Ray si calitatea este uimitoare. Culori super, contrast uluitor. Nu se compara cu nimic de pe piata si nici macar filmarile you tube nu sunt concludente. Practic acum este cea mai buna camera scoasa din lume pt homeuser.
Tb lamurit insa ca este varianta pt Europa cu 50P -pt PAL nu 60P-NTSC. Practic este aceeasi camera fara diferente, pt ca se stie ca NTSC -ul este mai slab decat palul si poate ca 60P aduc exact filmarea acolo unde este Pal 50P.

Nu am avut timp sa fac o comparatie reala intre 25 P si 50 P, dar cei de la panasonic spun ca 50 P este de 2X mai bun si cu detalii impresionante.Intr-adevar ocupa si mai mult spatiu.  Am comandat un HDMI cu adaptor pt a vedea filmarile direct de pe ea pe TV si atunci va transmit pareri.

Camera are 32 G interni memorie si am mai comandat inca un card de 35 G -atentie tb clasa 10!
Bateria tine 1:40 min nu 1:10 ca la sony ,dar recomand inca una pt calatorii, eventual de capacitate dubla.

Am un blue ray Panasonic si un TV Sony de 40'' seria X3500 . - pe aceste echipamente am vizionat cateva secvente filmate si sunt extraordinare. Camera da cele mai bune rezultate la lumina zilei. Si in interior face filmari bune,dar cele de afara sunt super.

Am pendulat intre Cannon si acest Panasonic dar nu cred ca am facut o alegere proasta.Este o camera pe care o poti tine linistit 4-5 ani. Urmatorul pas ar fi ori un super-extra HD gen 3000-4000 pixeli sau 3D care este o tehnologie de vizionare ireala si foarte obositoare pt creier! ametesti dupa 5 minute si este o chestie de impresionat ochiul, dar repet ireala. daca ati vazut imagini 3D stiti despre ce vorbesc.


daca vreti o camera super ok si va permiteti o investitie ca asta nu veti regreta. Nota 10 Panasonic!

#72
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
mikemp, ma bucura entuziasmul tau pentru ca in general imi plac oamenii cu entuziasm. Dar hai sa o luam pe parti ca sa intelegem totul ;)

 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

Ventilatorul nu este deranjant. este aproape insesizabil
Dintre cele 3 modele SD/TM/HS cele mai multe plangeri au fost legate chiar de TM700. La prima vedere, sau mai bine zis la prima "ureche" :) se pare ca nu ar fi deranjant. Dar, filmat de exemplu un cadru in conditii de liniste totala si apoi conectata camera la TV cu volumul audio ridicat se pare ca acel celebru tziuit[nu stiu cum sa-l numesc altfel] se aude destul de clar. Repet, daca se filmeaza in conditii de totala liniste. Se pare ca si vizionand materialul filmat pe camera, daca se da volumul camerei la maxim tot se aude. Repet, spun in necunostinta de cauza in practica pentru ca nu am avut ocazia sa filmez cu ea, dar am citit foarte multe comentarii ale celor care deja au cumparat-o si toti coincid in acelasi lucru.

 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

Tb lamurit insa ca este varianta pt Europa cu 50P -pt PAL
Asta am subliniat-o pentru prietenul meu SuperDuper  :D  Tare imi era teama ca si daca vrei sa filmezi 60p nu poti, trebuie sa faci o comanda prin State.

 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

editari nu am facut pt ca nu am un program pt mac
Treci pe Windows domnule. Mac-ul nu este neaparat mai bun sau mai sigur, ci doar mai putin bagat in seama; de aici si pleaca iluzia sigurantei lui. Legat de soft, pai Final Cut nu te ajuta cu nimic? Si Blu-Ray cum ai facut? Cu ce soft?

 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

pt ca se stie ca NTSC -ul este mai slab decat palul
Esti sigur?  :D  Eu mai repede cred ca s-ar putea foarte bine completa unul pe celalalt; ceea ce are mai bun unul nu are celalalt si invers.

 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

Am comandat un HDMI
Camera nu are cablu HDMI cand o cumperi?!?


 mikemp, on 1st May 2010, 22:24, said:

daca vreti o camera super ok si va permiteti o investitie ca asta nu veti regreta. Nota 10 Panasonic!
Bravo domnule, ma bucur sincer ca esti multumit de ceea ce ai cumparat. O sa creada lumea ca si pe tine te-au platit cei de la Panasonic sa le faci reclama :)

Ok mikemp, ma bucur ca ai revenit cu aceste informatii; cand mai ai timp poate raspunzi si la intrebarile de mai sus. Salutari.

Si o ultima informatie:in Sony Vegas Pro 9 se poate crea proiect 1920x1080 50p fara probleme si se poate face render in Sony AVC Mpeg4 1920x1080 50p de asemenea fara probleme. Am subliniat-o ca sa raspund orbului de mine care a deschis acest topic fara sa verifice pana la capat soft-ul in care lucreaza. Era sub nasul meu si nu vedeam. Las un screenshot ca proba al rezultatului in urma randarii.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate