Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1009
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postalexciupy, on 4th June 2012, 12:44, said:

odata cu semanatul incorporeaza si insecticid granulat gen sinoratox 5g sau ceva asemanator
cît și cum dai cu insecticidul pt viermele sîrmă?folosește cineva complexe ăi azot la smănat și în ce cantități?eu anul trecut am folosit complexe după formula2.3*suprafața și azotat2.1*suprafața pe care le-am dat la semănat și cu toată seceta am obținut5.5-6t/ha în zona tismana gorj.anul acesta de ploi au răsărit mai rău porumbii și nu știu cum va fi pînă la toamnă.pe unele locuri a dat piatra și i-a franjurat dar știu că își vor reveni dacă nu vor mai fi și alte probleme.

#1010
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Astai am trantit un buctrril cu foliar pe unele bucati cu lighioana mica de 35 de cai.
Porumb fundulea de peste un metru.  trestia mai mare. Glifosat in vara, arat la 30, frezat,semanat inainte de Paste, Merlin preemergent. fara nici un fel de fertilizant sau lucrare mecanica.
Attached File  05062012_002_.jpg   253.94K   158 downloads
Attached File  05062012_003_.jpg   281.02K   150 downloads
Concluzia
Am pus-o de lucru manual pe doua hectare :wacko: . Daca ii scot din trestie  depasesc ca productie anul trecut.

Si o bucatica martor:
Attached File  05062012.jpg   339.78K   189 downloads
Ala mare este fundulea, ala mic Olt.

Ps.
Buctrilul l-am dat peste Olt care este "normal" pana in 8 frunze

#1011
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012

View Postsoimnegru68, on 5th June 2012, 12:05, said:

cît și cum dai cu insecticidul pt viermele sîrmă?folosește cineva complexe ăi azot la smănat și în ce cantități?eu anul trecut am folosit complexe după formula2.3*suprafața și azotat2.1*suprafața pe care le-am dat la semănat și cu toată seceta am obținut5.5-6t/ha în zona tismana gorj.anul acesta de ploi au răsărit mai rău porumbii și nu știu cum va fi pînă la toamnă.pe unele locuri a dat piatra și i-a franjurat dar știu că își vor reveni dacă nu vor mai fi și alte probleme.
20=25 kg/ha si il incorporezi odata cu ingrasamintele

#1012
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
va prezint cateva poze unde am erbicidat cu ADENGO, pozele sunt facute in ziua in care am administrat erbicidul!

Attached Files



#1013
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
urat cu viermele asta..am semanat doar tratata cu fungicid, am riscat, si asa 27-28 ha sunt mancate 30%.

#1014
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
As avea si eu o intrebare : pe un teren unde sunt multe graminee (pir iarba de tot felul ) si acum si buruieni cu frunza lata (palamida, volvura ) dc folosesc Principal ,Equip +SDMA reusesc sa distrug pirul si iarba in sensul sa nu imi mai apara la anu ?
Anul asta am ddat cu Guardian preemergent mohor nu e dar am probleme cu gramineele, terenul nu e lucrat de mult timp si e infestat puternic .

Edited by special_murinio, 05 June 2012 - 14:33.


#1015
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postspecial_murinio, on 5th June 2012, 15:31, said:

As avea si eu o intrebare : pe un teren unde sunt multe graminee (pir iarba de tot felul ) si acum si buruieni cu frunza lata (palamida, volvura ) dc folosesc Principal ,Equip +SDMA reusesc sa distrug pirul si iarba in sensul sa nu imi mai apara la anu ?
Anul asta am ddat cu Guardian preemergent mohor nu e dar am probleme cu gramineele, terenul nu e lucrat de mult timp si e infestat puternic .

Se va reduce mult rezeva de seminte de buruieni din sol. Dar trebuie sa combini mai multe tehnici ca sa reduci imburuienarea. Lucrari de calitate (niciodata cand terenul e moale),aratura adanca de toamna, erbicid total can miristea/aratura este inverzita, rotatia culturilor pentru a putea folosi diverse substante de combatere.
Pirul este specific terenurilor nelucrate sau lucrate prost. Si eu am avut 3 parcele anul asta, nelucrate de mult si infestate foarte puternic cu pir.
Doua le-am erbicidat in primavara cu glifosat, in aprilie, inainte de a grapa terenul.
Pe de alta parte, lucrarea cu grapa cu discuri inmulteste pirul. Taie rizomii si pirul se inmulteste. Grapa cu colti aduna rizomii la margine, mai demult se foloseau grapa cu colti . Anul asta am folosit grapa rotativa, si e fain ca scutura rizomii de pamant si ii lasa deasupra. Si se usuca.
Am erbicidat pe vegetatie cu Premiant+Principal doua parcele, si Titus Plus pe alta. Rezultatul e bun.

#1016
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 5th June 2012, 05:58, said:

Foarte frumos! Hibrid, fertilizare, densitate?
Kws Kamelias, 100kg azot la semanat (23.04.2012), 66000boabe/ha.
Erbicidat 24.04.2012 Adengo 0,4l/ha.
Erbicidat 11.05.0212 Mistral 1,2l/ha+Foliar 3l/ha.
Prasit mecanic fara fertilizare 28.05.2012.

Mai dau o prasila cu fertilizare.

Edited by cristiflb, 05 June 2012 - 19:20.


#1017
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

View Postpaulpetrila, on 5th June 2012, 12:57, said:

urat cu viermele asta..am semanat doar tratata cu fungicid, am riscat, si asa 27-28 ha sunt mancate 30%.
La fel si noi pe vreo 12 ha.
In iarna imi fac rost de betoniera.

#1018
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postcristiflb, on 5th June 2012, 20:19, said:

Kws Kamelias, 100kg azot la semanat (23.04.2012), 66000boabe/ha.
Erbicidat 24.04.2012 Adengo 0,4l/ha.
Erbicidat 11.05.0212 Mistral 1,2l/ha+Foliar 3l/ha.
Prasit mecanic fara fertilizare 28.05.2012.

Mai dau o prasila cu fertilizare.
fain porumb... si bun pamant. La mine, daca as da 100kg/ha ar fi... transparent :))

#1019
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 5th June 2012, 21:01, said:

fain porumb... si bun pamant. La mine, daca as da 100kg/ha ar fi... transparent :))
Merci! Parcela asta are pamant bun, nu toate le am la fel. Problema cea mai mare sunt precipitatiile, aici sunt deficitar.

#1020
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Un sfat va rog: Porumbul este  la a 6 frunza(aproximativ 30-40 cm), dar este plin de costrei care este cat porumbul de inalt.Din cauza conditiilor meteo nu am putut s-al erbicidez.Am erbicid cumparat Adengo dar nu stiu daca mai pot s-al dau peste cateva zile cand se va mai zvanta pamantul(si azi ploua) .Ii poate cauza porubului daca e asa mare sau mai are efect asupra costreiului? Ce solutie i-mi puteti recomanda in afara prasitului si sapei manuale.
                                                Zile insorite sa ne lucram pamantul.

#1021
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdombix, on 6th June 2012, 13:04, said:

Un sfat va rog: Porumbul este  la a 6 frunza(aproximativ 30-40 cm), dar este plin de costrei care este cat porumbul de inalt.Din cauza conditiilor meteo nu am putut s-al erbicidez.Am erbicid cumparat Adengo dar nu stiu daca mai pot s-al dau peste cateva zile cand se va mai zvanta pamantul(si azi ploua) .Ii poate cauza porubului daca e asa mare sau mai are efect asupra costreiului? Ce solutie i-mi puteti recomanda in afara prasitului si sapei manuale.
                                                Zile insorite sa ne lucram pamantul.

Costrei combatut cu Adengo??? Adengo cumpara-l deodata cu samanta, si a doua zi dupa semanat sau in aceeasi zi daca poti, foloseste-l. Oricum, costreiul din rizomi nu il combate.
In 6 -8 frunze foloseste Prinicpal, Titus, Titus Plus sau alt sulfonilureic.

#1022
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009

View Postrand, on 6th June 2012, 13:07, said:

Costrei combatut cu Adengo??? Adengo cumpara-l deodata cu samanta, si a doua zi dupa semanat sau in aceeasi zi daca poti, foloseste-l. Oricum, costreiul din rizomi nu il combate.
In 6 -8 frunze foloseste Prinicpal, Titus, Titus Plus sau alt sulfonilureic.





Mersi de informatie, la noi de o luna apropape in fiecare zi  a plouat.Dupa ce l-am insamantat de a treia zi si pana azi nu s-a putut intra pe teren.
  Spor la treaba.

#1023
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdombix, on 6th June 2012, 13:14, said:

Mersi de informatie, la noi de o luna apropape in fiecare zi  a plouat.Dupa ce l-am insamantat de a treia zi si pana azi nu s-a putut intra pe teren.
  Spor la treaba.

Nu fii necajit, oricum a veai costrei si daca dadeai cu Adengo :). Il combatea doar pe cel iesit din samanta.
Cumpara erbicid Principal, il admininstrezi la 90g/ha si dupa cateva zile - o saptamana intri la o prasila mecanica. Ce suprafata ai?

#1024
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009

View Postrand, on 6th June 2012, 13:17, said:

Nu fii necajit, oricum a veai costrei si daca dadeai cu Adengo :). Il combatea doar pe cel iesit din samanta.
Cumpara erbicid Principal, il admininstrezi la 90g/ha si dupa cateva zile - o saptamana intri la o prasila mecanica. Ce suprafata ai?


Scuza-ma am fost plecat.Am un 1ha. De azi dimineata ploua in continu .
Maine ma duc sa caut Principal si sa vad cand o s-al pot da.

#1025
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdombix, on 6th June 2012, 16:04, said:

Scuza-ma am fost plecat.Am un 1ha. De azi dimineata ploua in continu .
Maine ma duc sa caut Principal si sa vad cand o s-al pot da.

La un ha merita sa intri cu pompa de spate... 20 de aparate poti sa le dai in doua zile fara mare efort. Intr-un butoi de 200 litri prepari solutia si dai bataie. Altfel, daca astepti pana se usca sa intri cu tractorul, risti sa treaca de faza in care mai suporta erbicidul.
Apoi, intri cu o sapa trasa de cal, dupa 1-2 saptamani de la erbicidare.
Daca ai si frunza lata, cumpara Titus Plus.

Edited by rand, 06 June 2012 - 15:08.


#1026
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si ultima operatie, pana la recoltat. Asta daca nu intervin cu ceva irigatii, sper ca nu va fi nevoie. Bafta all!

Edited by katlin, 07 June 2012 - 13:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate