Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#973
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postucvph, on 31st May 2012, 23:24, said:

Toate erbicidate cu Guardian , semanate pe 24 aprilie.
Ca veni vorba de Guardian, e adevarat ca va avea soarta atrazinului si va fi retras in UE.


E fain porumbul...
A existat si Guardian Extra, fabricat tot de Monsanto, care continea 50% acetoclor si 14% atrazin - si ala a fost retras din UE. Poate mai exista prin Serbia asta extra :)
De Guardian simplu, nu am auzit nimic... cele pe baza de acetoclor (Acetogan, Guardian etc.) nu sunt toxice, nu au remanenta deci nu cred ca o sa fie retrase.
Atrazinul a fost retras tocmai pentru ca era remanent in sol. La o doza serioasa, 2-3 ani nu puteai sa cultivi altceva decat porumb.

Edited by rand, 01 June 2012 - 06:54.


#974
ionutdb

ionutdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.04.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 07:51, said:

Eu am auzit ca se va scoate si guardianul. Asta a fost ultimul an. Ceva legat de liceenta de productie..... interese economice
E fain porumbul...
A existat si Guardian Extra, fabricat tot de Monsanto, care continea 50% acetoclor si 14% atrazin - si ala a fost retras din UE. Poate mai exista prin Serbia asta extra :)
De Guardian simplu, nu am auzit nimic... cele pe baza de acetoclor (Acetogan, Guardian etc.) nu sunt toxice, nu au remanenta deci nu cred ca o sa fie retrase.
Atrazinul a fost retras tocmai pentru ca era remanent in sol. La o doza serioasa, 2-3 ani nu puteai sa cultivi altceva decat porumb.


#975
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
daca se adeveresc prognozele sambata,duminica si luni vom avea in VL trei zile consecutive fara ploaie si cu 28-30 grade.

Ma gandesc ca luni(dupa doua zile cu soare se va zvanta si pamantul) sa intru la prasit/administrat 220-230kg azotat de amoniu.Intrebarea mea:

fac rau daca,de frica ploilor,in aceeasi zi,dar mai dupa-masa,si ierbicidez?l-as mai lasa cateva zile dupa prasila dar pana in 15 iunie prognoza ne arata ca ne tot ,,sperie''ploile sporadice.

#976
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postnelutustoian, on 1st June 2012, 09:09, said:

daca se adeveresc prognozele sambata,duminica si luni vom avea in VL trei zile consecutive fara ploaie si cu 28-30 grade.

Ma gandesc ca luni(dupa doua zile cu soare se va zvanta si pamantul) sa intru la prasit/administrat 220-230kg azotat de amoniu.Intrebarea mea:

fac rau daca,de frica ploilor,in aceeasi zi,dar mai dupa-masa,si ierbicidez?l-as mai lasa cateva zile dupa prasila dar pana in 15 iunie prognoza ne arata ca ne tot ,,sperie''ploile sporadice.

La cele hormonale nu e problema.
La cele sulfonilureice se recomanda o perioada de pauza inainte si dupa erbicidat de aprox. 2 saptamani pana la o eventuala prasila mecanica.
Daca nu ai frunza ingusta, nu merita sa dai cu nicosulfuron/rimsulfuron. Odata ca este foarte scump, si a doua pentru ca intr-o oarecare masura sufera si porumbul. De aia cam toti spun ca nu se aplica pe culturi stresate de seceta/baltire, nu se face prasila mecanica ca sa nu stresezi porumbul etc. etc., ca sa fie in stare optima de vegetatie si sa metabolizeze rapid compusii toxici.
Eu am dat in urma cu 2 saptamani, pe unele parcele doar cu Premiant, pe altele cu Principal+Premiant. Cele care au primit si Principal (nicosulfuron+rimsulfuron) au manifestat o usoara incetinire in crestere pentru ca vremea a fost fara lumina si rece in zilele de dupa erbicidat. Asta era situatia sambata trecuta. In weekend mai trec pe la culturi sa vad ce fac... As intra la prasila + fertilizare ca au primit doar 200kg de NPK 20-20-0 la semanat si ploile astea au spalat mult straturile superioare de sol.

#977
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 08:45, said:

La cele hormonale nu e problema.
La cele sulfonilureice se recomanda o perioada de pauza inainte si dupa erbicidat de aprox. 2 saptamani pana la o eventuala prasila mecanica.
Daca nu ai frunza ingusta, nu merita sa dai cu nicosulfuron/rimsulfuron. Odata ca este foarte scump, si a doua pentru ca intr-o oarecare masura sufera si porumbul. De aia cam toti spun ca nu se aplica pe culturi stresate de seceta/baltire, nu se face prasila mecanica ca sa nu stresezi porumbul etc. etc., ca sa fie in stare optima de vegetatie si sa metabolizeze rapid compusii toxici.
Eu am dat in urma cu 2 saptamani, pe unele parcele doar cu Premiant, pe altele cu Principal+Premiant. Cele care au primit si Principal (nicosulfuron+rimsulfuron) au manifestat o usoara incetinire in crestere pentru ca vremea a fost fara lumina si rece in zilele de dupa erbicidat. Asta era situatia sambata trecuta. In weekend mai trec pe la culturi sa vad ce fac... As intra la prasila + fertilizare ca au primit doar 200kg de NPK 20-20-0 la semanat si ploile astea au spalat mult straturile superioare de sol.


Am si frunza ingusta.......sa dau si la altii(foto atasat din 19 mai)!De dimineata am discutat la un magazin ,,Fermierul'' din VL.Principalul este 460ron/doza pentru doua hectare.Cum ti se pare 230ron/hectar?Ce pret ai avut tu?Daca il folosesti banuiesc ca esti multumit de Principal.
Am apucat sa comandat Buctril-ul,80ron/l.
Ma gandesc sa ierbicidez cu Principal+Buctril 1/hectar si sa-mi iau pauza doua saptamani pana la prasit+fertilizare.
Daca tu ai pus la semanat 200kg NPK eu am semanat fara ingrasaminte si nici n-am mai apucat ulterior sa-i dau pentru ca nu s-a mai putut intra pe loc.

Multumesc de raspuns,
numai bine,

Nelutu de la Valcea.

Attached Files



#978
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postnelutustoian, on 1st June 2012, 11:06, said:

Am si frunza ingusta.......sa dau si la altii(foto atasat din 19 mai)!De dimineata am discutat la un magazin ,,Fermierul'' din VL.Principalul este 460ron/doza pentru doua hectare.Cum ti se pare 230ron/hectar?Ce pret ai avut tu?Daca il folosesti banuiesc ca esti multumit de Principal.
Am apucat sa comandat Buctril-ul,80ron/l.
Ma gandesc sa ierbicidez cu Principal+Buctril 1/hectar si sa-mi iau pauza doua saptamani pana la prasit+fertilizare.
Daca tu ai pus la semanat 200kg NPK eu am semanat fara ingrasaminte si nici n-am mai apucat ulterior sa-i dau pentru ca nu s-a mai putut intra pe loc.

Multumesc de raspuns,
numai bine,

Nelutu de la Valcea.

Eu am luat doza pentru 5 ha, cu putin sub 1100 RON. Deci pretul este acolo. Ai grija la dozare, sa nu treci de doua ori prin acelasi loc, sa ai bine reglat MET-ul. La Buctril, nu trece de 0.8l/ha... mai ales combinat cu Principal si incearca sa dai dimineata sau seara pe racoare, dar sa nu fie roua pe frumze. Buctrilul arde plantele daca afara este clad si soare puternic.
Oricum, cei de la DuPont, pentru Titus 25DF, care continea rimsulfuron specifica clar ca nu se amesteca cu bromoxinil (Buctrilul are bromoxinil +DMA) mai ales pe vreme calduroasa, ca dauneaza plantele.
Eu as merge pe un 0.6-0.7 litri de Buctril la ha, combinat cu Principal si in nici un caz pe soare.

Edited by rand, 01 June 2012 - 10:17.


#979
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 10:16, said:

Eu am luat doza pentru 5 ha, cu putin sub 1100 RON. Deci pretul este acolo. Ai grija la dozare, sa nu treci de doua ori prin acelasi loc, sa ai bine reglat MET-ul. La Buctril, nu trece de 0.8l/ha... mai ales combinat cu Principal si incearca sa dai dimineata sau seara pe racoare, dar sa nu fie roua pe frumze. Buctrilul arde plantele daca afara este clad si soare puternic.
Oricum, cei de la DuPont, pentru Titus 25DF, care continea rimsulfuron specifica clar ca nu se amesteca cu bromoxinil (Buctrilul are bromoxinil +DMA) mai ales pe vreme calduroasa, ca dauneaza plantele.
Eu as merge pe un 0.6-0.7 litri de Buctril la ha, combinat cu Principal si in nici un caz pe soare.


multumesc frumos!
Pentru ca n-a plouat de mult la VL tocmai am mai primit 30min.de ploaie torentiala si un  pic de grindina........

#980
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Si de ce-ai trimis-o spre PH ?

#981
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Ce parere aveti, despre folosirea ingrasamintelor foliare si a stimulentelor[atonik] la porumb?

#982
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostNOSZTALGIA, on 1st June 2012, 21:10, said:

Ce parere aveti, despre folosirea ingrasamintelor foliare si a stimulentelor[atonik] la porumb?
Eu am folosit foliar si se vede efectul, este un pic mai mare si culoarea este mai inchisa, comparativ cu martorul care este chiar langa. In concluzie, eu zic ca merita, doar sa aiba un aparat foliar cat de cat.

#983
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postucvph, on 1st June 2012, 16:47, said:

Si de ce-ai trimis-o spre PH ?


pai la PH a mai ajuns,din fericire pentru voi,doar ce a mai ramas din ploaie............ca la stiri am vazut ca s-a vorbit doar de potopul din VL.....undeva la 70-80l/mp in 30min.....cu ceva grindina de completare.............hei..hei...e mult pana toamna cand se numara bobocii!

Sa avem un week-end cu soare......poate luni se poate iebicida.....altfel e grav!

Numai bine tuturor,

Nelutu de la Valcea.

#984
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
A plouat destul si la noi, in doua reprize dar sper sa pot intra de duminica...pana marti poate termin.
Problema e ca se anunta 33 de grade, cam mult pentru erbicidat.

#985
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Eu ieri am intrat la erbicidat  pe o parcela cu Buctril si un foliar. Am pus metul dupa lighioana cea mica 4x4 de 35 de cai si a mers ca e pamantul batut de ploi ( este usor in panta ). Atat cat intra piciorul tot atat se lasa si roata. M-am asigurat intai ca nu are treaba vecinul cu troliul forestier si are cablu de 100m sa ma scoata in caz ca... Nu a patinat vizibil in schimb se vede ca este viteza mai mica si trebuie sa il corectezi des din volan ca scapa alaturi imediat. Am ramas cu vreo cinci ari neerbicidati din o jumatate de hectar pentru ca s-a terminat solutia ( eu am pus cat pentru conditii "normale" de dat volum mic de apa, iar pierderea de viteza m-a penalizat).
A prins vreo patru ore fara ploaie, arhisuficient, 25 de grade, inorat si dupa ploaie cand am dat o tura in cizme prin el palamida lasase capul in jos, iar randul care ramasese rosu de la trecerea dubla cu Merlin incepuse sa isi revina la o culoare mai normala.

Astazi daca da soarele si nu este prea cald dupa amiaza intru si in lunca ( cu asigurarea de la vecin ).
Daca nu se schimba in bine vremea cred ca o sa iau trei sectii de la cultivator,si trei fertilizatoare de la o semanatoare, incropesc un cadru si cu asta micu intru la  inamolit porumbul (prasit), am vazut ca nu da sa se afunde; dau si cu efort controlat sa nu se impiedice rau de cine stie ce buruiana ( trestie ).

#986
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostIdI1, on 2nd June 2012, 05:50, said:

Daca nu se schimba in bine vremea cred ca o sa iau trei sectii de la cultivator,si trei fertilizatoare de la o semanatoare, incropesc un cadru si cu asta micu intru la  inamolit porumbul (prasit), am vazut ca nu da sa se afunde; dau si cu efort controlat sa nu se impiedice rau de cine stie ce buruiana ( trestie ).


Ai grija la prasit daca este moale.... ca daca te prinde apoi o ploaie pana nu se usuca bine, faci mai mult rau. Se intareste ca bolovanul ce ai scos ud si si batut de ploaie.
Prognoza ce zice in zona ta? accuweather.com le nimeresc destul de bine.

#987
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

View Postrand, on 2nd June 2012, 07:06, said:

Ai grija la prasit daca este moale.... ca daca te prinde apoi o ploaie pana nu se usuca bine, faci mai mult rau. Se intareste ca bolovanul ce ai scos ud si si batut de ploaie.
Prognoza ce zice in zona ta? accuweather.com le nimeresc destul de bine.
De unde se schimba gradele pe acel site, am cautat si nu gasesc, vreau sa gasesc in celsius :) , trebuie sa ai cont?

#988
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

View PostEmilyan007, on 2nd June 2012, 12:24, said:

De unde se schimba gradele pe acel site, am cautat si nu gasesc, vreau sa gasesc in celsius :) , trebuie sa ai cont?
Ori din pagina principala, in mijloc sus, sau dupa ce alegi regiunea, in dreapta sus, sub "login".

#989
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 2nd June 2012, 08:06, said:

Ai grija la prasit daca este moale.... ca daca te prinde apoi o ploaie pana nu se usuca bine, faci mai mult rau. Se intareste ca bolovanul ce ai scos ud si si batut de ploaie.
Prognoza ce zice in zona ta? accuweather.com le nimeresc destul de bine.
La mine nu prea le nimereste nimeni, in ultimele 7 zile, doar 7l/mp si la majoritatea e prea mult :huh:

Edited by cristiflb, 02 June 2012 - 18:29.


#990
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Nu a nimerit nimeni prognoza in ultimele doua saptamani.
Oricum am renuntat sa intru in lunca cu tractorul pentru ca era sa raman fara cizme. M-am intors descult si cu ele in mana la masina.
Porumbul inca este ok  sta pe loc din cauza ca nu are azot. Trestia este pe unele locuri deja de doi trei metrii si o sa am ceva de furca cu ea ( am dat cu total in vara, dar au ramas cateva portiuni unde s-a refacut). Sper ca in toamna sa ramana verde dupa ce culeg manual porumbii in zona respectiva sa pot aplica un total concetrat de la inaltimea de doi metrii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate