Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Pisa,Florenta...+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#91
claudita

claudita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.05.2006
Multumesc mult pentru informatii. E important sa stiu macar si ca nu exista un astfel de card.

#92
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Stie cineva daca exista un card, un pass pentru Florenta?

#93
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Nu imi aduc aminte sa fie un pass bun, in sensul obisnuit din alte orase. Am cumparat biletele individual.

Da o tura si pe Aici - apasa ! Poate vezi ceva.

#94
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Voi ajunge in Pisa si Florenta in curand si ma gandeam ca as putea avea o problema : unde as putea descarca pozele si filmele pe care le fac, avand in vedere ca nu pot lua laptopul cu mine? In Franta exista astfel de centre, stiti cumva daca si italienii au asa ceva, poate vreun centru foto care sa faca si o astfel de operatiune?

#95
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
cauta cu google  "florence internet cafes" si apoi uita-te in rezultate care i-cafes fac asta

Edited by stlx, 19 June 2010 - 19:02.


#96
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc, chiar am gasit cateva.

#97
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postmetalactual, on 19th June 2010, 13:28, said:

Nu imi aduc aminte sa fie un pass bun, in sensul obisnuit din alte orase. Am cumparat biletele individual.

Da o tura si pe Aici - apasa ! Poate vezi ceva.
Thx. Site-ul il vizitasem. Vroiam ceva gen Patis museum pass. Multumesc inca o data.

#98
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Claudita, Misspiss, Metalactual - si cei care au fost si pot emite o opinie: Am gasit acum chestia asta de mai jos, cum vi se pare?

http://www.florencef...index.php?id=31

Deci 40 euro pt. f. tineri, 60 pentru restul - vi se pare ca merita?

#99
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postnadis, on 20th June 2010, 23:06, said:

Claudita, Misspiss, Metalactual - si cei care au fost si pot emite o opinie: Am gasit acum chestia asta de mai jos, cum vi se pare?

http://www.florencef...index.php?id=31

Deci 40 euro pt. f. tineri, 60 pentru restul - vi se pare ca merita?
Nu stiu ce sa zic. Ma duc de la Roma, doar o zi si nu stiu daca in decursul unui an voi mai avea ocazia sa mai vizitez Florenta. 60 Euro e o suma. De exemplu Paris Muzeum Pass pe 4 zile e 48 Euro, Venice Connected pentru 72 de ore (muzee) e 16 Euro. In plus, nu stiu cât apuc sa vad intr-o singura zi.
Multumesc pentru informatie, ma mai gândesc, imi mai fac niste calcule ... o sa vad. In principal vreau sa vad doar 5 obiective (Galeriile, Academia, Capela, Palatul Pitti si Podul).

#100
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Da, Misspiss, evident.
Intre timp am mai socotit si eu: nu, nu merita oricum ai da-o. Chiar daca poti vedea toate acele muzee, tot ies biletele sub 60 de euro (iar la persoanele sub 26 de ani reducerea este valabila oricum si la bilete).
Grosso modo, am pus ca daca merg la Uffizi, Accademia, Pitti, Boboli, San Marco, Bargello si Medici, punand cele mai mari preturi de intrare pe care le-am gasit, ajung la 56 euro. Despre obiectivele inscrise in partea a doua a listei de gratuitati de pe acel site... ei bine, intrarea la acele "cenacolo" e oricum libera - deci "cioaca"!

In fine, ramane doar ideea ca un "Florence pass" totusi exista, chiar daca-i inutil. (Da, bine, daca te duci de mai multe ori pe an la Florenta... extrem de improbabil de pus in practica de majoritatea dintre noi.)

#101
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Exact ce spuneam - Florenta nu are un pass bun, raport calitate pret. Cel putin pe mine nu m-a avantajat.

#102
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
De pe un forum strainez:

"For anyone reading this planning a trip in Fall 2010: the city of Florence is currently making arrangements for a 3 day 50 euro pass that will get you into both state and comunal museums (so on top of the list posted above for the friends of the uffizi, this will include palazzo vecchio, museo di firenze com'era and others)."

Asta s-ar putea sa fie interesant. Nu cunosc amanunte, daca e cineva expert in "google search" poate mai afla ceva in plus.

LE. Cam asa ceva, din septembrie - mai au de discutat.

"The Florence Museum card will cost 50 euros for 3 days and get you into 33 museums, reservations included. It also includes a bus pass and will be available in September 2010.

Museums included are state and comunal: Palazzo Vecchio, Uffizi, Accademia, Pitti-Boboli, Opificio delle Pietre dure, Museo Archeologico, Palazzo Medici Riccardi, Stibbert, Horne, Bardini, Cappella Brancacci, Alinari Photo Museum and more.

The city is still working on a deal with university museums and ones run by the diocese (like the Museo del’Opera del Duomo)."

Edited by nadis, 27 June 2010 - 18:51.


#103
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
marina di pisa,pentru cei ce vor sa se relaxeze pe malul marii


Attached File  P1130170.JPG   2.63MB   83 downloads           Attached File  P1130175.JPG   2.5MB   95 downloads



Attached File  P1130193.JPG   2.57MB   88 downloads         Attached File  P1130200.JPG   2.45MB   75 downloads

Edited by haplea82, 05 August 2010 - 16:44.


#104
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Posthaplea82, on 5th August 2010, 17:38, said:

marina di pisa,pentru cei ce vor sa se relaxeze pe malul marii

Ah, am vazut mesajul in mail si am crezut ca ne-ai pus niste poze... Dar vad ca n-a fost sa fie...  :confuzzled:

#105
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
am pus,daca mai doresti pot sa mai pun .noi am mers doar o dupaamiaza tirzie,am ajuns pe la 6 seara dar ne-a placut f mult

#106
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Posthaplea82, on 5th August 2010, 17:47, said:

am pus,daca mai doresti pot sa mai pun .noi am mers doar o dupaamiaza tirzie,am ajuns pe la 6 seara dar ne-a placut f mult

Ah, da, scuze - m-am repezit si nu aparusera pozele de prima data. E frumos, dar... cam descurajante pietrele alea.
Cu ce v-ati dus, cu masina proprie?
Am inteles ca mai incolo spre sud, adica spre Livorno, ar fi plaje cu nisip, la Tirrenia si Calambrone (am vazut filmulete pe YouTube). Iar din cate-am mai citit, autobuzul nr. 10 pleaca aproape de gara Pisa si ajunge in toate statiunile astea, nici nu face mai mult de 10-20 de minute.
Parca as prefera pentru o zi - ca alternativa "marină" la Viareggio, care mi se pare prea turistic, numai cand vad sirurile alea perfecte de sezlonguri si umbrelute ma ia cu fiori...  ;)

#107
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
eu prefer plajele cu pietre/pietris,apa mult mai curata,nu te umpli de nisip,nu te deranjaza nisipul scuturat de altii etc!noi am intins direct prosoapele de plaja pe acele pietre si am facut plaja fara a simtii disconfort  .da,ne-am dus cu masina proprie,nu cunosc alte plaje in zona ,cel putin nu inainte de roma unde  plaja este cu nisip si-n f f mare masura concesionata ,deci n-ai ce face si trebuie sa stai pe acele perfecte siruri de sezlonguri
in pisa plaja era extrem de libera(cind am ajuns nu mai mult de 30-40 de persoane pe o raza de 50 m )dar probabil ca la sfirsit de saptamina este mult mai aglomerata.eu zic ca se merita un drum.din pisa cred ca faci cam 30 minute cu masina

#108
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
si daca mergi singur, cum faci cu toate valorile pe care le porti la tine: bani, acte, camera foto? ca nu cred ca le lasi nici in valiza in gara. sau stai tintuit pe prosop pe plaja si nu indraznesti sa intri in apa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate