Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Pisa,Florenta...+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#73
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Aliceee, nu stam mult , doar 4 zile in perioada 21-25 iunie. Multumesc mult pentru oferta de ajutor, chiar am nevoie. O sa caut si eu printre hosteluri. Ce ziceti, cazarea intr-o camera de hostel ar fi potrivita si pentru 2 persoane de peste 60 ani (fara probleme de sanatate sau de mobilitate deosebite) ?

#74
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostWhiky, on 22nd April 2010, 23:10, said:

Noi vom merge 4 persoane si ne-ar placea sa inchiriem un apartament
http://www.homeliday...p_IT_Search.asp
http://www.ownersdir...co.uk/Italy.htm

#75
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postzuv, on 23rd April 2010, 10:14, said:



Pe homelidays am gasit in martie apartament pt 4-5 persoane(2 dormitoare, 1 bucatarie, 2 bai)  la 250 euro/ 4 nopti. Cea mai ieftina oferta ce am primit era la 200 euro, care inseamna 12.5 euro/zi/pers, si in general sunt apartamente echipate cu bucatarie (daca vreti sa mai economistiti la mancare). Eu zic ca merita mai bine decat un hostel.

Edited by monny_75, 23 April 2010 - 09:34.


#76
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc tuturor de ajutor. Caut inca ...  ;)

#77
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006
Se poate ajunge in Cinque Terre cu masina sau este mai recomandat trenul, ideea este daca vrei sa vezi mai multe lucruri si te apuca noaptea mai exista tren sa te intorci in Pisa ?

#78
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Din Cinqueterre (statia Riomaggiore) ai ultimele trenuri catre Pisa la 20:52, 21:52, 00:13. Calatoria dureaza intre 1h20min si 2h00min, in functie de tren. Biletele sunt intre 5,40 EUR si 9,90 EUR.

Edited by adiliki222, 26 May 2010 - 14:51.


#79
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postadiliki222, on 26th May 2010, 15:49, said:

Din Cinqueterre (statia Riomaggiore) ai ultimele trenuri catre Pisa la 20:52, 21:52, 00:13. Calatoria dureaza intre 1h20min si 2h00min, in functie de tren. Biletele sunt intre 5,40 EUR si 9,90 EUR.

Daca are cineva timp, poate mai detaliati/reluati chestia cu Cinque Terre: de la Pisa iei trenul pana la Riomaggiore, casti gura pe-acolo - dupa aia ce faci? Iei trenul mai departe? Si tot asa inainte? Le mai poti "sari" pe unele din astea cinci localitati?

Si oarecum in alta ordine de idei: daca esti la Pisa si vrei doar o baie in mare, pe o plaja onorabila (nu cu stanci), ce posibilitati ai? Sau poate din Livorno?

#80
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008

View Postnadis, on 26th May 2010, 16:33, said:

Daca are cineva timp, poate mai detaliati/reluati chestia cu Cinque Terre: de la Pisa iei trenul pana la Riomaggiore, casti gura pe-acolo - dupa aia ce faci? Iei trenul mai departe? Si tot asa inainte? Le mai poti "sari" pe unele din astea cinci localitati?

Si oarecum in alta ordine de idei: daca esti la Pisa si vrei doar o baie in mare, pe o plaja onorabila (nu cu stanci), ce posibilitati ai? Sau poate din Livorno?

nu-ti pot raspunde din proprie experienta, doar din proprie... documentare
cam asa , fie iei trenul mai departe , fie o iei pe jos  :P   , fie iei ferry....  evident ca poti sari peste unele localitati ! peste care, tu alegi  :)
pt documentare : http://www.cinqueter...formation/card/  ,  http://www.cinqueter...t=4847913a5b058 , http://www.navigazio...io.asp?lang=eng
mai cauta si pe forum , imi amintesc ca am citit informatii utile despre zona .

Edited by dariuscha, 26 May 2010 - 16:36.


#81
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 26th May 2010, 15:33, said:

Daca are cineva timp, poate mai detaliati/reluati chestia cu Cinque Terre: de la Pisa iei trenul pana la Riomaggiore, casti gura pe-acolo - dupa aia ce faci? Iei trenul mai departe? Si tot asa inainte? Le mai poti "sari" pe unele din astea cinci localitati?
Farmecul e sa mergi la pas intre localitati,nu cu trenul.Cel putin intre Riomaggiore si Manarola traseul e pavat(se numeste Via de L'Amore) si macar asta e musai sa-l faci pe jos.Se poate merge si cu trenul intre ele,desi distantele sunt mici.Traseul Manarola-Corniglia e mai lung si intrarea in Corniglia se face dupa urcarea unor trepte abrupte,care-ti cam pun capac daca nu esti obisnuit cu drumetiile.Dar chiar si pentru cineva mai lenes eu spun ca frumusetea privelistii face sa merite efortul.La Vernazza am ajuns cu trenul(in alta zi),nu trebuie ratata nici asta,in Monterosso nu am ajuns.
Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_29.jpg   1.52MB   167 downloads

View Postnadis, on 26th May 2010, 15:33, said:

Si oarecum in alta ordine de idei: daca esti la Pisa si vrei doar o baie in mare, pe o plaja onorabila (nu cu stanci), ce posibilitati ai? Sau poate din Livorno?
Viareggio,e la 15-20 min cu trenul de Pisa,plaja e foarte frumoasa,se ajunge usor de la gara,pe jos.In Livorno nu stiu...

Edited by zuv, 26 May 2010 - 16:49.


#82
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Multumesc frumos, Dariuscha, Zuv, mi-ati mai dat niste idei. O sa mai cercetez - sa am la ce visa.
Deocamdata am ramas hipnotizata de cum se misca vaporasele astea
http://www.navigazio...io.asp?lang=eng
:lol:

#83
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzuv, on 26th May 2010, 16:48, said:

Farmecul e sa mergi la pas intre localitati,nu cu trenul.
Am uitat sa mentionez,in cazul asta e obligatorie achizitionarea "Cinque Terre Card".
Care,oricum,e departe de a fi scump...

View Postnadis, on 27th May 2010, 00:51, said:

Deocamdata am ramas hipnotizata de cum se misca vaporasele astea
http://www.navigazio...io.asp?lang=eng
:lol:
:)

#84
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006

View Postadiliki222, on 26th May 2010, 15:49, said:

Din Cinqueterre (statia Riomaggiore) ai ultimele trenuri catre Pisa la 20:52, 21:52, 00:13. Calatoria dureaza intre 1h20min si 2h00min, in functie de tren. Biletele sunt intre 5,40 EUR si 9,90 EUR.
Multumesc pentru informatie!
Am inteles ca unele trenuri nu opresc in fiecare din cele 5 localitati, este adevarat ?
Ce iti asigura cardul Cinque terre, sunt si biletele de tren incluse (daca da banuiesc ca doar pentru trenul local intre cele 5 sate si nu de la Pisa de ex.) ?
Trebuie sa platesti ca sa mergi pe acele poteci intre sate, din ce am citit ai si acolo nevoie de un card ?

#85
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnadis, on 26th May 2010, 16:33, said:

Daca are cineva timp, poate mai detaliati/reluati chestia cu Cinque Terre: de la Pisa iei trenul pana la Riomaggiore, casti gura pe-acolo - dupa aia ce faci? Iei trenul mai departe? Si tot asa inainte? Le mai poti "sari" pe unele din astea cinci localitati?

Si oarecum in alta ordine de idei: daca esti la Pisa si vrei doar o baie in mare, pe o plaja onorabila (nu cu stanci), ce posibilitati ai? Sau poate din Livorno?
uite aici in Totul despre Italia este postul meu in urma vizitei la 5terre...am fost in iulie anul trecut.
http://forum.softped...m...t&p=6738267

nu-ti recomand sa mergi cu masina ...o sa fie greu sa gasesti locuri de parcare...iar farmecul locului e sa faci traseul pe jos.

#86
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postaureliandan, on 27th May 2010, 11:24, said:

Trebuie sa platesti ca sa mergi pe acele poteci intre sate, din ce am citit ai si acolo nevoie de un card ?
Da.
Raspunsurile la toate intrebarile tale-aici

Edited by zuv, 27 May 2010 - 12:39.


#87
claudita

claudita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.05.2006
Buna seara tuturor celor care citesc aceste randuri si care fie cunosc bine subiectul, fie se intereseaza, ca si mine, de la primii. Intentionez sa fac o excursie la Florenta de 4 zile, in decursul careia sa bifez Siena, Lucca, Cinque Terre, San Gimingano. Luand in considerare si faptul ca aterizez si decolez de la Pisa, intrebarea mea este: exista vreo modalitate de a achizitiona vreaun tip de card care sa-mi permita sa ma deplasez cu trenul sau bus-ul catre aceste locatii, modalitate diferita de a cumpara bilet pentru fiecare deplasare in parte? Intrebarea mea are in vedere faptul ca in excursia la Napoli si imprejurimi am folosit din plin cardul Unicocampania 3T si timp de 3 zile am tot urcat si coborat din "trenul" circumvesuviana si din alte busuri intra si extraubane cu numai 20E/pers/3zile.
In cazul in care nu exista un astfel de card, care este varianta de deplasare cea mai inteligenta? Eventual un plan smart de abordare a acestor destinatii?
Multumesc frumos pentru eventuale raspunsuri.

#88
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005
Nu stiu de card insa ce pot sa-ti zic e ca preturile la trenuri sunt mici (daca te deplasezi cu "regionalul").
Pentru San Gimingano sa te interesezi suplimentar, gara este intr-o localitate invecinata.

#89
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006
Trenul regional Pisa -Firenze face 1h10min, uneori prinzand veteza de 145km/h in tunelul inainte de Firenze. Biletul 5,70 eur.

Edited by zoli1966, 12 June 2010 - 13:04.


#90
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View PostIuliux, on 12th June 2010, 13:03, said:

Nu stiu de card insa ce pot sa-ti zic e ca preturile la trenuri sunt mici (daca te deplasezi cu "regionalul").
Pentru San Gimingano sa te interesezi suplimentar, gara este intr-o localitate invecinata.

Exista insa varianta SITAbus pentru San Gimingano si cursele sunt dese:
http://www.sitabus.i...nze - Siena.pdf

Nu stiu nici eu sa fie abonament pe 1-3 zile, drept ca pe mine nici nu ma intereseaza, nu l-am folosit nici in Campania. Preturile sunt intr-adevar mici atat pentru tren cat si pentru autobuz si pentru stilul meu de-a calatori, un abonament n-ar aduce un mare castig.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate