Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pisa,Florenta...+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#55
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Ce ii pasa acum lu Roberto :)) ... e in Toscanaa :x .

#56
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postzuv, on 25th March 2010, 19:28, said:

Nadis,incerci sa faci rezervarea.Daca site-ul te lasa,inseamna ca merge.Daca nu,nu.Eu,de cativa ani,am folosit mereu aceleasi doua carduri,un Mastercard si un Visa(pe asta-mi intra si "cascavalul" de la munca :) ),cu care am platit fie zboruri,fie cazari.Au mers de fiecare data.

Intr-adevar, a mers. Am primit confirmare de la hotel, cu toate datele indicate (plus cererile mele suplimentare). Si se precizeaza ca o sa platesc la fata locului; doar daca nu apar in ziua cu pricina - si nici nu anunt cu 48 de ore inainte - se opreste din acel cont plata primei nopti. N-am idee daca au blocat acei bani, sau alta chestie, ca n-am avut curiozitatea sa verific: am pus deoparte cardul acela, n-o sa mai umblu la el o vreme.

Desi mai am o gramada de timp pana voi pleca (daca voi pleca), dupa chestia asta la ordinea zilei cu vulcanul, ma intreb oare cu ce alt mijloc de transport, in afara de avion, se poate ajunge in zona. Ca, din cate spun astia la tv, traficul aerian poate fi perturbat luni de zile...  :confuzzled:

#57
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 17th April 2010, 20:28, said:

Desi mai am o gramada de timp pana voi pleca (daca voi pleca), dupa chestia asta la ordinea zilei cu vulcanul, ma intreb oare cu ce alt mijloc de transport, in afara de avion, se poate ajunge in zona. Ca, din cate spun astia la tv, traficul aerian poate fi perturbat luni de zile...  :confuzzled:
Se merge si cu autocar,da-i obositor...Face mai bine de 24 de ore.Vezi la Double T,or mai fi si altele...

#58
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
30 de ore cu autocarul Bucuresti-Firenze.
Iar cursele alea nu pleaca musai in ziua in care iti trebuie tie.
In sfarsit, sa speram ca vulcanu' revine la sentimente mai bune fatza de pamantenii calatori...

#59
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Pisa sau Bologna?
V-as ruga sa ma ajutati si pe mine sa decid intre cele doua destinatii avand in vedere ca ar fi prima vizita in Italia. Recunosc, nu am citit cele scrise pe forum (inca!) dar o voi face.
Unde ar fi mai interesant?
Multumesc

Edited by ferrellroo, 22 April 2010 - 19:16.


#60
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pai in Pisa ai faimosul turn inclinat ca atractie turistica, o catedrala din marmura ridicata pe la inceputul anilor 1000 etc

Pe cand in Bologna ( unul dintre cele mai bine conservate orase din Italia din punctul de vedere al istoriei ) ai cele doua turnuri

Quote

Turnul cel mai înalt are aproximativ 98 de metri. Într-o zi seninã, se poate vedea pânã la Verona ºi în Dolomiþi din turnul Asinelli (Torre degli Asinelli).
etc

In locul tau as merge in unul din ele, si 2 zile mi le-as rezerva pentru celalalt ... distanta e de 170km si cu siguranta exista tren.

#61
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc de raspuns. Din ceea ce am mai citit am aflat ca ma pot duce in Pisa de exemplu si apoi cu trenul pana la Florenta unde iarasi sunt multe de vizitat. Ar fi o alternativa viabila?

#62
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Daca bugetul iti permite cu siguranta ... :)

Pe mine m-a fascinat si Venetia si Roma si Insula Ischia & Capri ... Napoli recunosc, mai putin ... :)

#63
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostWhiky, on 22nd April 2010, 18:45, said:

Din ceea ce am mai citit am aflat ca ma pot duce in Pisa de exemplu si apoi cu trenul pana la Florenta unde iarasi sunt multe de vizitat. Ar fi o alternativa viabila?
Perfect viabila.Trenul face putin peste o ora.

#64
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View PostWhiky, on 22nd April 2010, 17:14, said:

Pisa sau Bologna?
V-as ruga sa ma ajutati si pe mine sa decid intre cele doua destinatii avand in vedere ca ar fi prima vizita in Italia. Recunosc, nu am citit cele scrise pe forum (inca!) dar o voi face.
Unde ar fi mai interesant?
Multumesc


eu tocmai m-am intors din Florenta si iti pot recomanda cu caldura sa mergi si tu tot acolo.Apuci sa vezi si Pisa(1 zi ajunge).Ce ii drept si Bologna e frumoasa insa la pret asemanator poti vedea unul dintre cele mai vizitate orase din Europa,Florenta.

Sunt convins ca vei ramane placut surprins de tot ce poate sa ofere acest oras...de la cultura si pana la mancare buna(dar scumpa).
Daca rezervi din timp si nu esti cu foarte multe pretentii...poti sa gasesti bilet de avion dus-intors cu 100 Ron iar cazare in conditii f bine ...pana in 20-25 euro/noapte/persoana

daca ai ceva intrebari...iti stau la dispozitie
calatorie placuta!

Edited by beimroberto, 22 April 2010 - 21:16.


#65
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbeimroberto, on 22nd April 2010, 21:15, said:

eu tocmai m-am intors din Florenta si iti pot recomanda cu caldura sa mergi si tu tot acolo.Apuci sa vezi si Pisa(1 zi ajunge).Ce ii drept si Bologna e frumoasa insa la pret asemanator poti vedea unul dintre cele mai vizitate orase din Europa,Florenta.

Sunt convins ca vei ramane placut surprins de tot ce poate sa ofere acest oras...de la cultura si pana la mancare buna(dar scumpa).
Daca rezervi din timp si nu esti cu foarte multe pretentii...poti sa gasesti bilet de avion dus-intors cu 100 Ron iar cazare in conditii f bine ...pana in 20-25 euro/noapte/persoana

daca ai ceva intrebari...iti stau la dispozitie
calatorie placuta!

Te-ai intors ....
Cum ti s-a parut Florenta si Pisa? si ce ai mai vizitat ........
Te-au ajutat informatiile de pe forum?
Ce te-a uimit totusi dupa atatea informatii acumulate inainte sa mergi in excursie?

#66
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View PostAliceee, on 22nd April 2010, 20:53, said:

Te-ai intors ....
Cum ti s-a parut Florenta si Pisa? si ce ai mai vizitat ........
Te-au ajutat informatiile de pe forum?
Ce te-a uimit totusi dupa atatea informatii acumulate inainte sa mergi in excursie?


Am fost...din pacate nu am reusit sa ajung si la Pisa...norul de fum a incurcat mult planurile...:P

Ce m-a mirat foarte tare...au fost sutele de biciclete si scutere ..ahhh si sa nu uit...preturile :).In linii mari mi-a placut enorm Florenta...am promis ca voi mai merge...e orasul care te face sa iti doresti mai mult...de la tine

de vizitat am cam vizitat majoritatea obiectivelor turistice imp(era saptamana culturala si erau toate gratis).Cel mai mult m-a impresionat Accademia(defapt statuia lui David)

Sa stii ca m-au ajutat f mult informatiile...mi-au format o parere generala

Tin sa iti multumesc inca odata pentru sfaturi
Toate cele bune

#67
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Ai vizitat Piazza Michelangelo ? Acolo este foarte frumos :) .
E drept ca in Firenze sunt foarte multe scutere , insa mai putine biciclete .

#68
ledzeppelin

ledzeppelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2007

View Postbeimroberto, on 22nd April 2010, 22:15, said:

eu tocmai m-am intors din Florenta si iti pot recomanda cu caldura sa mergi si tu tot acolo.Apuci sa vezi si Pisa(1 zi Sunt convins ca vei ramane placut surprins de tot ce poate sa ofere acest oras...de la cultura si pana la mancare buna(dar scumpa).


Unde ai gasit mancare buna? In alergatura aceea din piata in piata, n-am mancat decat felii de pizza scumpe, reincalzite. Doar in Lucca am gasit un local, cu pizza intreaga si ciorba toscana, un fel de ghiveci de legume la un pret prohibitiv 10 euro.  :rolleyes:

#69
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View Postledzeppelin, on 22nd April 2010, 21:43, said:

Unde ai gasit mancare buna? In alergatura aceea din piata in piata, n-am mancat decat felii de pizza scumpe, reincalzite. Doar in Lucca am gasit un local, cu pizza intreaga si ciorba toscana, un fel de ghiveci de legume la un pret prohibitiv 10 euro.  :rolleyes:


eu am mancat undeva pe langa Ponte Vechio si pe langa cetate era un restaurant,pe colt,cu mancare foarte buna

#70
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

View Postbeimroberto, on 22nd April 2010, 22:15, said:

eu tocmai m-am intors din Florenta si iti pot recomanda cu caldura sa mergi si tu tot acolo.Apuci sa vezi si Pisa(1 zi ajunge).Ce ii drept si Bologna e frumoasa insa la pret asemanator poti vedea unul dintre cele mai vizitate orase din Europa,Florenta.

Sunt convins ca vei ramane placut surprins de tot ce poate sa ofere acest oras...de la cultura si pana la mancare buna(dar scumpa).
Daca rezervi din timp si nu esti cu foarte multe pretentii...poti sa gasesti bilet de avion dus-intors cu 100 Ron iar cazare in conditii f bine ...pana in 20-25 euro/noapte/persoana

daca ai ceva intrebari...iti stau la dispozitie
calatorie placuta!


Multumesc de informatii dar am totusi o intrebare pentru voi cei de aici: cazarea e scumpa la Pisa sau Florenta? Noi vom merge 4 persoane si ne-ar placea sa inchiriem un apartament, hotelurile am vazut ca sunt destul de scumpe. Stiti cumva vreun site in afara de booking sau venere?

#71
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View PostWhiky, on 22nd April 2010, 22:10, said:

Multumesc de informatii dar am totusi o intrebare pentru voi cei de aici: cazarea e scumpa la Pisa sau Florenta? Noi vom merge 4 persoane si ne-ar placea sa inchiriem un apartament, hotelurile am vazut ca sunt destul de scumpe. Stiti cumva vreun site in afara de booking sau venere?


cazarea depinde...eu am gasit de ex  la 16 euro/noapte/persoana in camera de 2 pers,conditii foarte bune.In general pana prin 25 de euro gasesti destule

www.hostelworld.com
www.hostelbookers.com
www.hostels.com
www.hostelsclub.com

eu iti recomand(eu asa fac)..daca gasesti ceva care sa iti convina pe unul dintre aceste site-uri..sa iei contact direct cu respectivul hotel/hostel

succes!

Edited by beimroberto, 22 April 2010 - 23:18.


#72
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View PostWhiky, on 22nd April 2010, 22:10, said:

Multumesc de informatii dar am totusi o intrebare pentru voi cei de aici: cazarea e scumpa la Pisa sau Florenta? Noi vom merge 4 persoane si ne-ar placea sa inchiriem un apartament, hotelurile am vazut ca sunt destul de scumpe. Stiti cumva vreun site in afara de booking sau venere?


Me again :)). Cazarea in general e mai scumpa in Pisa. Florenta e mai mare, ai mai multe sanse sa gasesti ceva mai ieftin. Daca imi zici din ce data pleci si cand revii te pot ajuta cu oferte de cazare. A ... si cam la ce suma te-ai gandit sa aloci pe cazare.

View Postbeimroberto, on 22nd April 2010, 21:07, said:

Am fost...din pacate nu am reusit sa ajung si la Pisa...norul de fum a incurcat mult planurile...:P

Ce m-a mirat foarte tare...au fost sutele de biciclete si scutere ..ahhh si sa nu uit...preturile :).In linii mari mi-a placut enorm Florenta...am promis ca voi mai merge...e orasul care te face sa iti doresti mai mult...de la tine

de vizitat am cam vizitat majoritatea obiectivelor turistice imp(era saptamana culturala si erau toate gratis).Cel mai mult m-a impresionat Accademia(defapt statuia lui David)

Sa stii ca m-au ajutat f mult informatiile...mi-au format o parere generala

Tin sa iti multumesc inca odata pentru sfaturi
Toate cele bune
Ai avut noroc cu saptamana culturala, altfel obiectivele turistice iti mai papau ceva bani. Despre preturi, sunt acceptabile, Roma si Venetia sunt mai scumpe.
Pacat ca nu ai vazut Pisa dar din Cluj e usor de ajuns, si poti merge chiar si numai pt 1 weekend.
Vacante placute in continuare ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate