Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#415
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
nu e nicio polemica, experienta proprie e foarte pretioasa aici pe forum.  am si eu o lada de compost in curte dar nu este maturat inca. momentan am preferat sa cumpar de la o ferma de rame unul gata preparat (e uscat si granulat). am citit diferite studii pe net legate de vermicompost vs altele si asta m-a facut sa aleg. o sa vedem la sfarsitul sezonului care e concluzia. am pus si in ghivecele de ardei iuti. acolo o sa vad prima data efectul.

#416
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
e absurd sa compari compostul sau vermicompostul cu un produs gen Cropmax

diferenta esentiala fiind ca vermicompostul si compostul aduc viata in sol si ajuta la restabilirea echilibrului dintre microorganismele benefice si patogeni in sol ( dar e important ca vermicompostul sau compostul sa fie produse in mod corect pt a beneficia de potentialele lor efecte pozitive )

asa ca e absurd sa incerci sa compari ceva ce cladeste sol viu si sanatos ce va ajuta pe termen lung in productia de legume/fructe/etc cu un produs ce are efecte doar pe termen scurt

produsele gen Cropmax nu vor putea niciodata inlocui efectele produse de compost sau vermicompost in sol

#417
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Nu pot sa ma abtin,... din pacate.
Batem campii pe langa subiect.
Producatorul acelui "vermicompost" poate fi un om onest si este meritul lui ca doreste sa faca "ceva" in tara noastra.
Am comparat: pretul, eficienta si facilitatile in exploatare si mi-am spus parerea anterior.
D.p.d.v. al eficientei, Cropmax-ul este net superior.(am ales aleatoriu acest produs).
Asta nu inseamna ca voi renunta sa produc intr-un modul "primitiv" acel asa numit vermicompost.

#418
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
inca doua luni si va anunt eu daca e ceva de capul lui. la ardeii iuti din ghivece (de anul trecut) ar trebui sa se vada efectul in vreo 2 saptamani.

#419
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017


View Postnaeturda, on 07 decembrie 2017 - 12:17, said:

Si acest domn detine 101 recorduri pentru ca a folosit litera TZ in urmatorul videoclip.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0pBD6KfVsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu va mai credeti interesanti si postati in romana.



Multe nu poți înțelege din acest clip...dar dacă ținem cont de latura tradițională a legumiculturii românești...realizezi că ai mai multe șanse ... pentru că atunci când faci un compost trebuie să ții cont și de structura solului...

#420
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
În sfârșit  au apărut  și la mine ramele.

Attached Files



#421
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Ma preocupa de ceva timp amenajarea unui loc pentru compost, din care sa rezulte pamant "universal". Vara ma chinui sa inghesui in tomberoane iarba tunsa, apoi toamna se aduna multe frunze din copaci, aprox  2mc estimez eu. As mai adauga diverse resturi menajere eventual, coji de cartofi, fructe etc.  Cum se amenajeaza , ca sa fie cat mai discret, avand in vedere ca stau la oras?

L-as pozitiona in fundul gradinii intr-un colt ferit de vedere.

#422
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Faci gramezi de 1x1x1m si le mentii umede.

#423
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ma mir ca iti ridica tomberonul cu resturi vegetale. La mine la tzaranoaia ti-l lasa la poarta daca ai asa ceva.
Daca ai cativa paleti poti incropi rapid un loc pentru compostare sau mai bine chiar doua, alaturate, cu mentiunea ca ar fi bine sa muti resturile din primul compartiment cand s-a umplut in al doilea ca sa-l aerezi in procesul de mutare. Obtii ingrasamant natural gratis. Pe langa iarba si resturi de legume si fructe e bine sa adaugi si frunze uscate, tocatura de crengi, cofraje de la oua sau chiar ziare.

#424
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttil, on 18 octombrie 2014 - 22:25, said:

A inceput cu cateva roabe de coceni putreziti. A atins de cateva ori inaltimea maxima dar in cateva zile se taseaza. Oricum se face din ce in ce mai mare, nu credeam sa adun atat intr-un an. De imprastiat s-a imprastiat destul de putin (pe latime, ca pe lungime m-am intins eu de nevoie), am grija de fiecare data cand adaug balarii sa ramana pe varf......
Gramada anterioara a fost mutata in gradina acum vreo 4 ani, tocata cu motosapa si imprastiata cu o lama montata la motosapa.


Am repetat aceeasi poveste, deci gramada de uscaturi.
Inceputa cu niste craci de dud acum trei ani, am pus de toate apoi, de la bambus la gazon tocat.
Maine le imprastii in peticul de gradina si le toc, amestecandu-le totodata cu pamantul.

Attached Files


Edited by til, 05 March 2020 - 23:08.


#425
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cum era de asteptat, nu le-am putut toca, sunt prea proaspete, avand sub trei ani (unele sub un an).
Nu vreau sa le ard, asa ca le intind uniform in gradina dupa ce pun cartofi, ceapa, usturoi.

#426
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu sunt perfect putrezite nu te aventura...

#427
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
De ce nu?
Mulcirea nu e buna?

#428
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Rumegusul merge adaugat ?

#429
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Reteta pentru compost <vegan> e maro+verde adica frunze uscate/crengi/rumegus si frunze verzi/iarba/resturi vegetale

#430
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
bine ca ma scap de rumegus, am vreo 2-3 roabe.Il bag la compostat

Edited by ascu, 08 March 2020 - 18:58.


#431
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ca sa fie eficient baga-l in straturi alternate maro/verde.

#432
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu l-am aruncat direct peste “aratura”.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate