Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Smecheriile UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Sun astazi la UPC.
Nu vroiam sa imi iau HD de la ei pentru ca astept Romtelecom cu fibra insa mi-am luat un LED TV de la Samsung si nu are SCART ci un adaptor.
Cu alte cuvinte calitatea imaginii pe SD nu este la fel de buna ca la un LCD normal.
Si le spun celor de la UPC: doresc sa imi iau optiunea HD de la voi. Raspuns: semnati un contract pe 12 luni.
Eu: de ce? Imi oferiti ceva? Raspuns: NU! Promotia cu 3 luni gratuite se aplica abonatilor noi, Dvs migrati.
Eu: Exact, deci nu semnez pentru 12 luni! Raspuns: Ba da, ca va dam echipament in custodie!
EU: Si dupa 12 luni, il luati acasa? Raspuns: NU!
EU: Daca va schimbati abonamentul la mobil, se prelungeste pentru 12 luni? NU! Raspuns: Este alta retea, au alta filosofie de biznis.
NU ZAU!

Ceea ce am vrut sa arat este smecheriile unui nenorocit de operator care pierde clienti si incearca tot felul de tertipuri sa ii retina captivi.
Eu nu o sa imi iau HD de la ei ca nu mai mor inca 2 saptamani. Insa am vrut sa atrag atentia asupra acestor nesimtiti! De abia astept sa scap de ei!

Auzi sa semnez pentru inca 12 luni pentru nimic! Adica tot pe banii mei sa fiu obligat sa mai stau 12 luni ca imi activez o optiune pe care o platesc!

Edited by PORTOCAL, 10 March 2010 - 22:16.


#2
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru moment nu merita HD. Din punctul meu de vedere din cele 8 canale HD doar History si NG merita. Poate si HBOHD.

#3
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 Farrell, on 10th March 2010, 22:32, said:

Pentru moment nu merita HD. Din punctul meu de vedere din cele 8 canale HD doar History si NG merita. Poate si HBOHD.

Da, insa pentru asta platesti 30 de ron pe luna, adica 360 pe an!
Si, mai mult, mai stai in reteaua lor de 2 lei inca un an :(
Dar in curand vom scapa, garantat si sa vezi ce vor veni ei plangand cand vor pierde cateva sute de abonati.

Edited by PORTOCAL, 10 March 2010 - 22:35.


#4
OvidiuIantoc

OvidiuIantoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 20.12.2008

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 22:11, said:

Sun astazi la UPC.
Nu vroiam sa imi iau HD de la ei pentru ca astept Romtelecom cu fibra insa mi-am luat un LED TV de la Samsung si nu are SCART ci un adaptor.
Cu alte cuvinte calitatea imaginii pe SD nu este la fel de buna ca la un LCD normal.
Si le spun celor de la UPC: doresc sa imi iau optiunea HD de la voi. Raspuns: semnati un contract pe 12 luni.
Eu: de ce? Imi oferiti ceva? Raspuns: NU! Promotia cu 3 luni gratuite se aplica abonatilor noi, Dvs migrati.
Eu: Exact, deci nu semnez pentru 12 luni! Raspuns: Ba da, ca va dam echipament in custodie!
EU: Si dupa 12 luni, il luati acasa? Raspuns: NU!
EU: Daca va schimbati abonamentul la mobil, se prelungeste pentru 12 luni? NU! Raspuns: Este alta retea, au alta filosofie de biznis.
NU ZAU!

Ceea ce am vrut sa arat este smecheriile unui nenorocit de operator care pierde clienti si incearca tot felul de tertipuri sa ii retina captivi.
Eu nu o sa imi iau HD de la ei ca nu mai mor inca 2 saptamani. Insa am vrut sa atrag atentia asupra acestor nesimtiti! De abia astept sa scap de ei!

Auzi sa semnez pentru inca 12 luni pentru nimic! Adica tot pe banii mei sa fiu obligat sa mai stau 12 luni ca imi activez o optiune pe care o platesc!
Si cand te duci sa reziliezi un contract de la ei , iar tu inca mai ai contract valabil( teoretic) ei zic :" Va dam in judecata ca dumneavoastra ati semnat pe 2 ani, iar acum dumneavoastra trebuie sa stati 2 ani la noi !" ...:))))), ca daca nu zic ca te dau in judecata.Normal ca nu se duc sa te dea in judecata cu pretextul asta, ca o sa piarda din prima.Asa ceva este considerata ca fiind o ilegalitate si nerespectarea drepturilor omului ( daca or mai fi si cate mai sunt :)) ).... .
App. Stii ca idee cam ce acoperire o sa aiba baietii de la Romtelecom acoperirea pe fibra?...

#5
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 OvidiuIantoc, on 10th March 2010, 22:36, said:

Si cand te duci sa reziliezi un contract de la ei , iar tu inca mai ai contract valabil( teoretic) ei zic :" Va dam in judecata ca dumneavoastra ati semnat pe 2 ani, iar acum dumneavoastra trebuie sa stati 2 ani la noi !" ...:))))), ca daca nu zic ca te dau in judecata.Normal ca nu se duc sa te dea in judecata cu pretextul asta, ca o sa piarda din prima.Asa ceva este considerata ca fiind o ilegalitate si nerespectarea drepturilor omului ( daca or mai fi si cate mai sunt :)) ).... .
App. Stii ca idee cam ce acoperire o sa aiba baietii de la Romtelecom acoperirea pe fibra?...

Mie asta imi suna a disperare.
Dar la calitatea oamenilor de acolo nu ma mir.
Se gandesc ca ii pot tine pe oameni cu tot felul de magarii.
Va dati seama ca PRul asta word of mouth ii ucide, dar la mintea lor...

#6
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 22:51, said:

Mie asta imi suna a disperare.
Disperarea ta, sau a ROMTELECOM-ului? :D

Nu inteleg cu ce te-au pacalit?
Da-mi macar un singur argument, ca ineptiile din primul post, considerate de tine abuzuri, le intalnesti la TOTI.

E vreunul care sa nu te lege pe minim 12 luni?
E vreunul care iti lasa echipamentul, chiar daca nu continui cu ei dupa incheierea perioadei de contract?

Chiar nu inteleg cum te-au ...smecherit? :death:

Edited by Maresalul, 10 March 2010 - 23:03.


#7
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 22:51, said:

Mie asta imi suna a disperare.
Dar la calitatea oamenilor de acolo nu ma mir.
Se gandesc ca ii pot tine pe oameni cu tot felul de magarii.
Va dati seama ca PRul asta word of mouth ii ucide, dar la mintea lor...
bafta la rtc..vezi ca au oferte care te leaga 12, 24 sau 36 luni..ca dealtfel si rcs sau ceilalti operatori.
iar miniHD ul la IPTV ul lor limitat, e o placere..te las sa  descoperi pe noul tau tv..Sa il stapanesti sanatos, apropos
Te asteptam cu impresii.

#8
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 Maresalul, on 10th March 2010, 23:03, said:

Disperarea ta, sau a ROMTELECOM-ului? :D

Nu inteleg cu ce te-au pacalit?
Da-mi macar un singur argument, ca ineptiile din primul post, considerate de tine abuzuri, le intalnesti la TOTI.

E vreunul care sa nu te lege pe minim 12 luni?
E vreunul care iti lasa echipamentul, chiar daca nu continui cu ei dupa incheierea perioadei de contract?

Chiar nu inteleg cum te-au ...smecherit? :death:

Daca nu reusesti sa intelegi si consideri ineptii, mai citeste cu atentie, da?
Eu nu sunt abonat nou, am tv digitala de la ei si asa mai departe.
Vroiam o extraoptiune, adica HD.
Ce nu inteleg?
DA, nimeni nu te leaga 12 luni la chestii de genul asta.
Daca esti client Vodafone si iti activezi o extraoptiune inseamna ca mai stai in retea inca 12 luni???
NU!
Asta este valabil pentru clientii noi, nu pentru cei existenti.
Iar pentru UPC asta inseamna ca esti client existent, semnezi pentru 12 luni insa nu beneficiezi de niic un fel de oferta (3 luni gratuite, etc). De ce?
Cine a spus ca lasa echipamentul? Eu am intrebat ce legatura are echipamentul cu cele 12 luni, din moment ce atunci cand reziliezi il returnezi oricum!

Deci ineptii sunt chestiile scrie de tine. Ori nu intelegi, ori altceva.
Du-te la Vodafone si activeaza MMS si vezi daca tre sa mai stai inca 12 luni in retea.... ca doar intalnesti la TOTI, nu?
Ma faci sa rad. Gandeste inainte de a scrie!

Daca ti-ai activat optiunea de apel video la Orane/Vodafone ti-au spus sa mai stai inca 12 luni in retea? M-as mira!

Edited by PORTOCAL, 10 March 2010 - 23:17.


#9
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 23:11, said:

Ce nu intelegi tu, baiatule, e ca ORICAND poti denunta acel contract, urmand sa achiti eventualele reduceri de care ai beneficiat pana atunci.
Ai beneficiat de NIMIC, platesti NIMIC.

Eu zic ca inainte sa te plangi pe forum sa CITESTI acel contract, nu sa o faci numai in baza unei convorbiri cu nu stiu ce fatuca de pe la ei.

"Smecherie" ar fi insemnat sa semnezi ca fraierul nu'sh ce contract iar ulterior sa constati ca ai fost tras pe sfoara.
Din ce vad, oamenii ti-au spus din capul locului CONDITIILE.
Poti face distinctie?

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 23:11, said:

Daca ti-ai activat optiunea de apel video la Orane/Vodafone ti-au spus sa mai stai inca 12 luni in retea? M-as mira!
Intamplator (sau nu) am niscai probleme cu actualul furnizor de telefonie, motiv pentru care am apelat la OPC.

Jeguri sunt peste tot...

Edited by Maresalul, 10 March 2010 - 23:31.


#10
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 Maresalul, on 10th March 2010, 23:28, said:

Intamplator (sau nu) am niscai probleme cu actualul furnizor de telefonie, motiv pentru care am apelat la OPC.

Jeguri sunt peste tot...

Deci, platesti 200 de RON :P
Si, intamplator sau nu, nu beneficiezi de nici un fel de reducere.
Am vecini care au cazut in capcana.

#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 23:32, said:

Deci, platesti 200 de RON :P
Nope.
Imi expira contractele si au "uitat" sa le inchida, desi am cererea regulamentara facuta.

Nu-i nimic, fac pe prostul si nu le platesc nimic dar le consum minutele.
Legal am dreptate, d'asta am si apelat la OPC.
Minutele acelea le consider ca un "bonus" de despartire, ca alta explicatie logica nu gasesc. :notangel:

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 06.07.2005

 PORTOCAL, on 10th March 2010, 22:11, said:

Sun astazi la UPC(...)

:coolspeak: Imi aminteste de discutia mea cu cei de la upc. Vroiam sa ma folosesc de internetul lor gratis(am reziliat de la un operator de internet si asteptam sa ma cableze altul. Si cum instalarea se lasa asteptata am zis sa profit si eu sa vad un mail,ceva....)
-Sar'na as dori si eu sa activez internetul gratuit, sunt abonat de digital, bla bla
-Da, dar sa stiti ca e internet de viteza mica
-Stiu
-Daca totul e ok va activam. Semnati contractul asta de prelungire pe 12 luni
-Nu semnez prelungire
-De ce nu ? E graaatis
-Pai daca e gratis de ce trebuie sa prelungesc? Am net cat am si televiziune
-(Mirata, in continuare) De ce nu vreti sa prelungiti, nu sunteti multumit  de televiziunea digitala?
-Nu

Si a urmat rezilierea upc-ului evident. Am reziliat si abonamentul la telefon si o sa tot jonglez cu operatorii pana sunt multumit cat de cat de serviciile unora. Nu ma mai leg la cap cu abonamente pe perioada determinata si va sugerez tuturor sa faceti la fel. (Teoretic)In primul rand consumatorii trebuie sa fie multumiti.

#13
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 vimann, on 10th March 2010, 23:41, said:

:coolspeak: Imi aminteste de discutia mea cu cei de la upc. Vroiam sa ma folosesc de internetul lor gratis(am reziliat de la un operator de internet si asteptam sa ma cableze altul. Si cum instalarea se lasa asteptata am zis sa profit si eu sa vad un mail,ceva....)
-Sar'na as dori si eu sa activez internetul gratuit, sunt abonat de digital, bla bla
-Da, dar sa stiti ca e internet de viteza mica
-Stiu
-Daca totul e ok va activam. Semnati contractul asta de prelungire pe 12 luni
-Nu semnez prelungire
-De ce nu ? E graaatis
-Pai daca e gratis de ce trebuie sa prelungesc? Am net cat am si televiziune
-(Mirata, in continuare) De ce nu vreti sa prelungiti, nu sunteti multumit  de televiziunea digitala?
-Nu

Si a urmat rezilierea upc-ului evident. Am reziliat si abonamentul la telefon si o sa tot jonglez cu operatorii pana sunt multumit cat de cat de serviciile unora. Nu ma mai leg la cap cu abonamente pe perioada determinata si va sugerez tuturor sa faceti la fel. (Teoretic)In primul rand consumatorii trebuie sa fie multumiti.

Ai dreptate, la tine insa cel putin era GRATISS!
Eu trebuia sa mai platesc si 30 de lei pe luna si sa mai si prelungesc.
JIGODII!
Daca sunt prosti, nu platesc nici un leu si caut sa scap cat mai repede de ei.
Sa vedem cine va pierde mai mult.
Eu raman cu banii in buzuar si ei cu buza umflata!

#14
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 lafayette, on 10th March 2010, 23:08, said:

bafta la rtc..vezi ca au oferte care te leaga 12, 24 sau 36 luni..ca dealtfel si rcs sau ceilalti operatori.
iar miniHD ul la IPTV ul lor limitat, e o placere..te las sa descoperi pe noul tau tv..Sa il stapanesti sanatos, apropos
Te asteptam cu impresii.
la rtc vin surpize... MARI .asazisul minihd  aduna mai multi abonati zilnic decat o face digitalu upc. :naughty:

#15
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

 unchiujim, on 10th March 2010, 23:59, said:

la rtc vin surpize... MARI .asazisul minihd  aduna mai multi abonati zilnic decat o face digitalu upc. :naughty:

Unchiule, mai lasa-ne cu RTC-ul tau pe acest topic, nu vezi ca esti off-topic? Aici se scrie doar despre smecheriile UPC!!!

Glumesc, dar ma vad indreptatit sa iti raspund oarecum identic asa cum mi-ai raspuns tu, cand am facut o comparatie intre 2 servicii de televiziune de la 2 firme, si tu ai sarit ca ars.  :nonobad:

#16
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 unchiujim, on 10th March 2010, 23:59, said:

la rtc vin surpize... MARI .asazisul minihd  aduna mai multi abonati zilnic decat o face digitalu upc. :naughty:

IPTV ul RTC este gratis pana la 1 aprilie....iar comparam banane cu corcoduse.
Sa vedem cati o sa ramana dupa , cand apar preturile la pachete...
se aud ca ar fi extraoptiuni intre 2-25 euro..

Faptul ca se vede sigla de la canalele HD pe ecran e o realizare...nu toata lumea stie cum ar trebui sa se vada un HD..daca e sigla sunt multumiti..

Edited by lafayette, 11 March 2010 - 01:47.


#17
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 unchiujim, on 10th March 2010, 23:59, said:

la rtc vin surpize... MARI .asazisul minihd  aduna mai multi abonati zilnic decat o face digitalu upc. :naughty:
Hai ca ma uimesti! :) Daca erau asa cum spui ramaneam la RTC.
Vezi ca pe aria RTC e un topic despre IPTV de prin 2005. In noiembrie 2009 RTC a lansat IPTV si ala pe linii care suporta cel putin 8Mbps, adica 700m de centrala. Daca mai ai si internet la viteza asta e nasol.

#18
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 Maresalul, on 10th March 2010, 23:36, said:

Nope.
Imi expira contractele si au "uitat" sa le inchida, desi am cererea regulamentara facuta.

Tata e in aceeasi situatie! A facut tot ce trebuia ca sa i se inchida abonamentul (nu mai vroia prelungire) si ieri cand a vrut sa treaca pe cartela a observat ca... abonamentul nu a fost inchis!  :ack:

Nu stiu ce vei rezolva cu OPC-ul, dar sa ma tii la curent!

Edited by incepator20, 11 March 2010 - 08:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate