Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vreau sa investesc in zootehnie: vaci cu lapte si gaini ouatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Posttibib, on 9th March 2010, 19:28, said:

Sa ne intzelegem: si eu sunt pentru conditzii decente in fermele de animale si pun in practica asta, la mine in ferma vacile au stabulatzie libera, alimentatzie de rumegatoare si nu de masini de produs lapte, pasunat 7 luni pe an, etcetera.
Dar: la o bucata de brinza buna de munte langa un pahar de vin rosu n-o sa renuntz never-ever!
Si ca sa-i linistesc pe consumatorii de lapte:
Milk drinkers ‘live longer’
Si eu vreau sa pun in practica stabulatia libera si branza de munte langa un vinars ,dar am doar trei vaci si nu stiu multe lucruri  care pentru cei ca tine poate par banale.Daca nu te deranjeaza poti sa ne povestesti mai multe despre vacile tale("nu masini de produs lapte"), branza ta de munte si alimentatia de rumegatoare? Multi ca mine  dar care nu au curajul sa  se expuna vor fi foarte interesati sa asculte  de un TRECUT PRIN MULTE .
Succes tie si"nu masini de produs lapte" cat mai multe. :)

#38
tibib

tibib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2007

View PostROOEG, on 26th March 2010, 22:39, said:

Si eu vreau sa pun in practica stabulatia libera si branza de munte langa un vinars ,dar am doar trei vaci si nu stiu multe lucruri  care pentru cei ca tine poate par banale.Daca nu te deranjeaza poti sa ne povestesti mai multe despre vacile tale("nu masini de produs lapte"), branza ta de munte si alimentatia de rumegatoare? Multi ca mine  dar care nu au curajul sa  se expuna vor fi foarte interesati sa asculte  de un TRECUT PRIN MULTE .
Succes tie si"nu masini de produs lapte" cat mai multe. :)
S-a mai spus aici, zootehnie cu 3 vaci e greu de facut.
Sesizez in tonul tau oares'ce neincredere, poate si un pic de ironie. De aia o sa ma abtin sa povestesc despre vacile mele.
Iti pot recomanda insa o carte pe care eu o consider foarte buna:

[ http://www.cartiagricole.ro/poze/mari/cresterea_vacilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cresterea vacilor de Ulrich Daniel

Sa nu ma acuzi de reclama, n-am actiuni la editura.
Succes.

#39
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Posttibib, on 27th March 2010, 18:38, said:

S-a mai spus aici, zootehnie cu 3 vaci e greu de facut.
Sesizez in tonul tau oares'ce neincredere, poate si un pic de ironie. De aia o sa ma abtin sa povestesc despre vacile mele.
Iti pot recomanda insa o carte pe care eu o consider foarte buna:

[ http://www.cartiagricole.ro/poze/mari/cresterea_vacilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cresterea vacilor de Ulrich Daniel

Sa nu ma acuzi de reclama, n-am actiuni la editura.
Succes.

E greu sa vorbesti cu cineva cu care nu te cunosti si sa fi inteles 100% . Probabil limbajul meu  nu ma caracterizeaza ,o sa incerc sa fiu mai concis.
In situatia mea nu pot sa fiu ironic , sau sa jignesc  pe cineva care ma poate ajuta.A fost o rugaminte sincera ,interesata si neobligatorie.
Am avut o expierenta in crestera animalelor in care am crezut ca daca pui bani restul nu trebuie sa stii. Acum vreau  sa invat sa cresc animalele si apelez la cei care au timp ,rabdare si bunavointa sa ma ajute.
Zootehnia  este deja o industrie  eu vreu o mica afacere de familie care sa ofere cat mai multe produse unui cerc de clienti restrans.Si chestia cu "  nu masini de produs lapte " m-a facut sa ma gandesc cat de original suna  si daca o sa accepti o sa o folosesc. Pare un mesaj cu profunzime si chiar comercial
Multumesc pentru cartea recomandata. Am altele dar asta nu o am .

#40
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Pe topicurile cu pasari se discuta despre cate gaini ai voie sa ai in functie de   felul de autorizare.
Exista incadrari si pentru vaci cu lapte?

#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostROOEG, on 31st March 2010, 23:23, said:

...
incadrari si pentru vaci cu lapte?

In ordinul atasat mai jos este la un moment dat o fraza: "luarea in evidenta a exploatatiilor care detin cel putin 3 vaci cu lapte ...

Attached File  Ordin_ANSVSA_calitate_lapte_crud.doc   140.5K   31 downloads

Edited by horia66, 31 March 2010 - 23:55.


#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 31st March 2010, 23:23, said:

Pe topicurile cu pasari se discuta despre cate gaini ai voie sa ai in functie de   felul de autorizare.
Exista incadrari si pentru vaci cu lapte?
ANEXA nr. 1: LISTA activitatilor supuse procedurii de emitere a autorizatiei de mediu

Nr. crt. Cod CAEN Denumirea activitatii                                                                           Observatii
  1.              0121 Cresterea animalelor, activitatea fermelor pentru obtinerea laptelui >= 100 capete


NORMA SANITARA VETERINARA SI PENTRU SIGURANTA ALIMENTELOR din 16 decembrie 2008 privind procedura de înregistrare sanitara veterinara si pentru siguranta alimentelor a activitatilor de obtinere si de vânzare directa si/sau cu amanuntul a produselor alimentare de origine animala sau nonanimala, precum si a activitatilor de productie, procesare, depozitare, transport si comercializare a produselor alimentare de origine nonanimala
CAPITOLUL I: Înregistrarea sanitara veterinara a activitatilor de vânzare directa a produselor primare de origine animala
1.lapte crud - conform cotei de lapte detinute;

#43
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdorel232004, on 31st March 2010, 22:27, said:

ANEXA nr. 1: LISTA activitatilor supuse procedurii de emitere a autorizatiei de mediu

Nr. crt. Cod CAEN Denumirea activitatii                                                                           Observatii
  1.              0121 Cresterea animalelor, activitatea fermelor pentru obtinerea laptelui >= 100 capete


NORMA SANITARA VETERINARA SI PENTRU SIGURANTA ALIMENTELOR din 16 decembrie 2008 privind procedura de înregistrare sanitara veterinara si pentru siguranta alimentelor a activitatilor de obtinere si de vânzare directa si/sau cu amanuntul a produselor alimentare de origine animala sau nonanimala, precum si a activitatilor de productie, procesare, depozitare, transport si comercializare a produselor alimentare de origine nonanimala
CAPITOLUL I: Înregistrarea sanitara veterinara a activitatilor de vânzare directa a produselor primare de origine animala
1.lapte crud - conform cotei de lapte detinute;

1. Sa inteleg de aici ca daca am 99 de vaci nu trebuie autorizatie de la mediu ?
2. Cota de lapte o primesti de APIA ?
3. Daca nu ai nevoie de autorizatie de la Mediu cei de la DSV te inregistreaza ?

#44
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 1st April 2010, 09:22, said:

1. Sa inteleg de aici ca daca am 99 de vaci nu trebuie autorizatie de la mediu ?
2. Cota de lapte o primesti de APIA ?
3. Daca nu ai nevoie de autorizatie de la Mediu cei de la DSV te inregistreaza ?
Eu ti-am copiat din lege! De abia m-am lamurit la gaini! Cred ca Horia o sa te lamureasca mai bine, ca tot el mi-a risipit si mie ceata!

#45
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Dupa o luna de discutii concluzia mea este ca sunt foarte multe intrebari si putine raspunsuri si asa o sa ramana pana cand cineva(un parlamentar sau cineva din minister) o sa vada ca legislatia in domeniu este VARZA.Probabil atunci se va putea creia si un cadru legal pentru ca mici producatori agricoli sa poata exista si trai din munca lor.
Multumesc celor care au incercat sa ma ajute,intodeauna o discutie poate deschide o perspectiva noua si astept cu foarte mult interes parerile voastre .
In continuare voi cauta sa aplic ideia  cu 10 vaci si 1000 de gaini ,ideie care de fapt este a lui Horea si eu vreau sa o incerc .De aceia nu pot sa fac zootehnie adevarata si nici nu dispun de bani iar creditele ma sperie. Daca peste doi ani vad ca pot mai mult atunci voi creste efectivele la limitele care sa ma faca mai profitabil.
Preucuparea mea acum este vanzarea produselor,care este prima bariera pusa micilor producatori.Nu inteleg de ce  producatorul de legume poate vinde pe baza certificatului de producator si eu nu?In Oltenia sunt amenajate locuri in care orce magazin poate sa cumpere si sa revanda legumele.
Unde scie ca o rosie e buna iar un ou e rau?
De ce nu se creiaza de catre institutiile statului aceleasi conditii si pentru oua si branza?
Raspunsul meu este ca cei ce aplica legea ori nu stiu ori sunt rau intentionati.
Este posibil sa fie o discriminare intre producatori ?  :angry:


Paste fericit si sanatate ca e mai buna decat toate!

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu cred ca la mijloc sunt interese si.."prostie"! Daca ar exista mari cultivatori de legume fii sigur ca ar iesi o lege ca nu ai voie sa vinzi asa ceva, ca sunt prea multe chimicale care nu pot fi controlate, ca apa e infestata, ca nu sunt stas, etc. Legea o fac (sau initiaza) cei cu bani, iar prostii o aplica cu exces de zel! Iar ceilalti si mai prosti, dar multi, se conformeaza! Pe vremea lui "plumbuitu" cand erau obligati "taranii" sa dea oua la cota, ajungeau sa se invarta (ouale)in circuit si in soare saptamani intregi si nu mai murea nimeni! Eu nu zic ca era bine, dar nici ca acum!

#47
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdorel232004, on 4th April 2010, 09:19, said:

Eu cred ca la mijloc sunt interese si.."prostie"! Daca ar exista mari cultivatori de legume fii sigur ca ar iesi o lege ca nu ai voie sa vinzi asa ceva, ca sunt prea multe chimicale care nu pot fi controlate, ca apa e infestata, ca nu sunt stas, etc. Legea o fac (sau initiaza) cei cu bani, iar prostii o aplica cu exces de zel! Iar ceilalti si mai prosti, dar multi, se conformeaza! Pe vremea lui "plumbuitu" cand erau obligati "taranii" sa dea oua la cota, ajungeau sa se invarta (ouale)in circuit si in soare saptamani intregi si nu mai murea nimeni! Eu nu zic ca era bine, dar nici ca acum!

La noi in zona exista o vorba;
Daca primul om  pe care il vezi spune ca esti beat te uiti la el .
Daca al doilea om care il vezi spune la fel ,incepi sa te gandesti.
Daca si al treilea om care il vezi spune la fel,atunci te duci si te culci.
Intrebare;
Cati oameni ca noi trebuie sa le spunem  ca gresesc pana cand se vor duce  sa se culce?
Sau probabil dumnealor cred ca lupta noastra cu sistemul ne mentine in forma si creste media de viata in Romania! :thumbup:

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 4th April 2010, 14:00, said:

La noi in zona exista o vorba;
Mai sunt niste vorbe:
Te faci frate cu draku pana treci puntea sau
Capul plecat sabia nu-l taie

View PostROOEG, on 4th April 2010, 14:00, said:

Cati oameni ca noi trebuie sa le spunem  ca gresesc pana cand se vor duce  sa se culce?
Daca nu era specific romanilor sa existe cateva gaini in fiecare gospodarie (multe voturi), fii sigur ca acum era interzisa aceasta activitate!

#49
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdorel232004, on 4th April 2010, 16:55, said:

Mai sunt niste vorbe:
Te faci frate cu draku pana treci puntea sau
Capul plecat sabia nu-l taie


Daca nu era specific romanilor sa existe cateva gaini in fiecare gospodarie (multe voturi), fii sigur ca acum era interzisa aceasta activitate!

Este adevarat si probabil pe politicieni nu poti sai condamni ca ne mint ,asta le este meseria ,dar noi prin atitudine si reactie ar trebui sa le aratam ca suntem multi dar nu chiar asa de prosti!...
Sunt de acord cu atitudinea ta fata de cei care hotarasc in locul nostru si cel mai mult ma supara ca au spus ca agricultura v-a fi motorul economiei si in loc sa o ajute au taiat aproape tot.
Foarte interesanta ideia ta cu centru de colectare pentru oua, o sa incerc si eu sa ma documentez.
Dar prezentarea ta a cursului despre masurarea vechimi oulelor m-a dat gata.Daca mai stii asemenea chestii suntem fanii tai. :thumbup:
Revenind la vaci si la gaini o sa va expun planul meu;
1. Vacile(trei gestante si una in crestere) mele deja produc si dupa calculul meu la 3-4 luni mai pot cumpara alta.
    Pentru ele voi construi un adapost  pentru  10 capete care v-a fi gata in septembrie.
2. Gainile (60 buc ) sunt bine si produc si ele, iar la 01.05 2010 dau startul cu primele 350.Daca totul merge bine anul acesta voi incheia cu a doua serie de 350 cumparata la sfarsitul lui august :peacefingers:
   Pentru ele voi construi un adapost  pentru 1000 capete, care v-a fi gata la 01.016.2010

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 6th April 2010, 17:30, said:

Este adevarat si probabil pe politicieni nu poti sai condamni ca ne mint ,asta le este meseria ,dar noi prin atitudine si reactie ar trebui sa le aratam ca suntem multi dar nu chiar asa de prosti!...
Sunt de acord cu atitudinea ta fata de cei care hotarasc in locul nostru si cel mai mult ma supara ca au spus ca agricultura v-a fi motorul economiei si in loc sa o ajute au taiat aproape tot.
Eu propun sa nu mai facem politica ca pierdem timpul! Asa e natia noastra, cred! Nu vezi cum apare unul mai rasarit sa ne tina partea, cum fuge la ciolan! Daca studiezi istoria vezi ca mai tot timpul au fost la ciolan lingai sau cei care nu au fost au fost "rezolvati" de cei apropiati!

View PostROOEG, on 6th April 2010, 17:30, said:

Revenind la vaci si la gaini o sa va expun planul meu;
1. Vacile(trei gestante si una in crestere) mele deja produc si dupa calculul meu la 3-4 luni mai pot cumpara alta.
Intrebari: 1)De ce nu opresti o vitica, ca si asa acum ai investitii mari?
2)Ce faci cu laptele? Ai cota sau faci branza?

View PostROOEG, on 6th April 2010, 17:30, said:

2. Gainile (60 buc ) sunt bine si produc si ele, iar la 01.05 2010 dau startul cu primele 350.Daca totul merge bine anul acesta voi incheia cu a doua serie de 350 cumparata la sfarsitul lui august :peacefingers:
   Pentru ele voi construi un adapost  pentru 1000 capete, care v-a fi gata la 01.016.2010
Deci sa inteleg, ca vrei sa ajungi, daca totul merge bine, la 700 gaini de oua, anul asta?

#51
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdorel232004, on 6th April 2010, 13:58, said:

Intrebari: 1)De ce nu opresti o vitica, ca si asa acum ai investitii mari?
2)Ce faci cu laptele? Ai cota sau faci branza?


Deci sa inteleg, ca vrei sa ajungi, daca totul merge bine, la 700 gaini de oua, anul asta?

1.Am una si se dezvolta foarte frumos.
2.80%-branza si 20% lapte proaspat.
3.Vreau sa fac un ciclu cu trei serii a cate-350 de bucati/serie.Deci anul asta 700 si in primavara anului viitor alte 350. ;)

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 6th April 2010, 23:04, said:

3.Vreau sa fac un ciclu cu trei serii a cate-350 de bucati/serie.Deci anul asta 700 si in primavara anului viitor alte 350. ;)
La gaini faci un topic separat, un jurnal, sa ne tii le curent cu date exacte! De abia astept!

#53
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdorel232004, on 6th April 2010, 19:13, said:

La gaini faci un topic separat, un jurnal, sa ne tii le curent cu date exacte! De abia astept!

Numai daca merge bine ,daca nu ,... nu vreau sa descurajez .De cand am gasit acest forum  am intalnit numai oameni optimisti, asa ca e obligatia mea sa las o speranta in urma :peacefingers:

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostROOEG, on 8th April 2010, 01:25, said:

Numai daca merge bine ,daca nu ,... nu vreau sa descurajez .De cand am gasit acest forum  am intalnit numai oameni optimisti, asa ca e obligatia mea sa las o speranta in urma :peacefingers:
Pai daca merge prost, sa stim si noi de ce, ca poate te ajutam cu ceva sfaturi si, poate incepe sa mearga iar bine si sa stim si noi unde putem gresi! Oricum eu iti tin pumnii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate