Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Burta umflata :(

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010
de vreo saptamana tot am burta umflata si nu stiu de ce.de o saptaman mananc mai putin ,ce e drept beau multa apa,dar nu imi place ca am burta asa umflata.oare ce poate fi? :(

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 girley, on 5th March 2010, 11:49, said:

de vreo saptamana tot am burta umflata si nu stiu de ce.de o saptaman mananc mai putin ,ce e drept beau multa apa,dar nu imi place ca am burta asa umflata.oare ce poate fi? :(

In afara de motivul evident, poate esti in perioada premergatoare menstruatiei, cand creste retentia de apa sau poate mananci foarte sarat.

#3
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 Thomas-, on 5th March 2010, 11:54, said:

In afara de motivul evident, poate esti in perioada premergatoare menstruatiei, cand creste retentia de apa sau poate mananci foarte sarat.

oricum,insarcinata nu am cum sa fiu.nu am nici un simptom.intr-adevar,trebuie sa imi vina menstruatia.si sarat nu prea mananc.

#4
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009
Esti constipata si nu-ti dai seama.

#5
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 bebeee, on 5th March 2010, 12:20, said:

Esti constipata si nu-ti dai seama.

:thumbdown:
decat sa spui prostii,mai degraba nu mai spui nimic.eu chiar am nevoie de un sfat :nonobad:

p.s prietenul meu spune ca din cauza ca mananc supele si borsul fara paine,ma balonez.si din cauza ca beau muuuulta apa :(

Edited by girley, 05 March 2010 - 12:26.


#6
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 girley, on 5th March 2010, 11:49, said:

de vreo saptamana tot am burta umflata si nu stiu de ce.de o saptaman mananc mai putin ,ce e drept beau multa apa,dar nu imi place ca am burta asa umflata.oare ce poate fi? :(
Te intrebi chestia asta in timp ce pe alt topic remarci ca ai varsat cu sange? Bun si tu...ca intrebi pe forum...

Edited by Cipsu, 05 March 2010 - 12:26.


#7
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Senzatia de balonare cateodata mai vine si de la marirea ficatului

#8
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 Cipsu, on 5th March 2010, 12:26, said:

Te intrebi chestia asta in timp ce pe alt topic remarci ca ai varsat cu sange? Bun si tu...ca intrebi pe forum...

a fost de la o masea.mi-am facut un control si mi-a zis ca de la masea imi curge sange.am observat si eu asta,ca in fiecare dimineatza,ma trezesc cu un gust oribil de la masea si imi curge sange.zilele astea am fost la stomatolog si mi-a zis ca mi-o scoate maseaua.

#9
ideas1984

ideas1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.07.2009
Incearca un carbune medicinal, arata ca o pastila. La mine a mers.

#10
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 AnoXys, on 5th March 2010, 12:26, said:

Senzatia de balonare cateodata mai vine si de la marirea ficatului

marirea ficatului?? :( eu tot am tinut tratamente cu antibiotice si pastile mai puternice.si am luat multe medicamente.poate fi si din cauza asta?:( :( :(

 ideas1984, on 5th March 2010, 12:31, said:

Incearca un carbune medicinal, arata ca o pastila. La mine a mers.

chiar,uite.am luat si eu o perioada,si ma simteam mai bine.oare redigest e bun?sau mai bun e carbunele??

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, medicamentele au legatura si cu ficatul :)
fa o ecografie...si incearca sa nu mai iei kile intregi de buline pe cont propriu

Edited by spare-me, 05 March 2010 - 12:34.


#12
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 spare-me, on 5th March 2010, 12:33, said:

da, medicamentele au legatura si cu ficatul :)
fa o ecografie...si incearca sa nu mai iei kile intregi de buline pe cont propriu

la ce te referi cu kile de buline?la pastile?

#13
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 girley, on 5th March 2010, 12:30, said:

a fost de la o masea.mi-am facut un control si mi-a zis ca de la masea imi curge sange.am observat si eu asta,ca in fiecare dimineatza,ma trezesc cu un gust oribil de la masea si imi curge sange.zilele astea am fost la stomatolog si mi-a zis ca mi-o scoate maseaua.

Mi-e greu sa cred....

Si chiar daca ar fi adevarat, din ce cauza vomezi?

Eu m-as ocupa mai mult de lucrurile astea, in locul tau. Mergi la medic...am inteles ca ai avut in trecut un diagnostic de gastrita ulceroasa.

Pot sa-ti mai spun ca am avut un diagnostic asemanator in trecut si cu tratamentul corect, putin regim si nitica atentie ulterior s-a rezolvat.

#14
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 Cipsu, on 5th March 2010, 12:36, said:

Mi-e greu sa cred....

Si chiar daca ar fi adevarat, din ce cauza vomezi?

Eu m-as ocupa mai mult de lucrurile astea, in locul tau. Mergi la medic...am inteles ca ai avut in trecut un diagnostic de gastrita ulceroasa.

Pot sa-ti mai spun ca am avut un diagnostic asemanator in trecut si cu tratamentul corect, putin regim si nitica atentie ulterior s-a rezolvat.

sa-ti spun sincer ca m-am saturat de medici.ca sa nu o mai lungesc si aici,citeste la gastroenterologie la problema stomac prin cate am trecut. :(

Abdomenul marit de volum (burta umflata), poate avea numeroase cauze, cele mai frecvente fiind:

1.Gaze in exces din diferite motive (abdomen balonat) - abdomenul este sonor ca o toba
2.Grasime - la obezi
3.Musculatura peretelui abdominal prea moale (lipsa de efort, scadere in greutate rapida si masiva, eventratii, hernii, operatii pe abdomen, sedentarism)4.Lichid in abdomen (ciroza, insuficienta cardiaca, boli de rinichi, sarcina extrauterina rupta, peritonita, tuberculoza peritoneala, lupus, SIDA, etc)
5.Tumori mari in abdomen (colon, ficat, splina, uter, rinichi, etc)
6.Sarcina
7.Ocluzie intestinala
8.Anevrism mare de aorta
9.Constipatie cronica
10.Colon iritabil
11.Pareza intestinala
12.Boli ginecologice
13.Lipoame subcutanate

e adevarat ceea ce am accentuat?? :( :(

#15
dymakys83

dymakys83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.09.2006
Bai oameni buni lasati-o moarta de treaba. Fatuca asta ba are burta mare ba o doare ba n-o doare ba vomita cu sange ba e de la masea ba i se usuca buzele ba are probleme cu stomacul.... In fine n-am nimic cu ea dar bate la ochi..... ori are 15 ani si nu stie cu ce se mananca viata ori vrea si ea sa faca cat mai multe mesaje si posturi intr-un timp cat mai scurt.
Parerea mea. :thumbdown:

Edited by dymakys83, 05 March 2010 - 13:21.


#16
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 dymakys83, on 5th March 2010, 13:18, said:

Bai oameni buni lasati-o moarta de treaba. Fatuca asta ba are burta mare ba o doare ba n-o doare ba vomita cu sange ba e de la masea ba i se usuca buzele ba are probleme cu stomacul.... In fine n-am nimic cu ea dar bate la ochi..... ori are 15 ani si nu stie cu ce se mananca viata ori vrea si ea sa faca cat mai multe mesaje si posturi intr-un timp cat mai scurt.
Parerea mea. :thumbdown:


ti-ai spus parerea,nu am nimic impotriva.dar tu nu ma cunosti personal ca sa stii cate am patit eu de cand m-am nascut.eu am probleme cu stomacul de 4 ani.am si vomitat cu sange de vreo 2 ori,dar asta a fost din cauza stomacului.confirmat de doctorita.eu tot timpul am probleme de sanatate.cum cu parintii nu pot vorbi,ca sunt batuti in cap,cer sfaturi pe softpedia.pentru ca vad ca unii raspund sincer si chiar vor sa ma ajute.am abia 20 de ani.ce crezi ca stiu medicina?daca as sti nu as cere sfaturi.incerc sa o scot la capat cu toate probleme de sanatate care le am.

#17
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

 girley, on 5th March 2010, 13:24, said:

ti-ai spus parerea,nu am nimic impotriva.dar tu nu ma cunosti personal ca sa stii cate am patit eu de cand m-am nascut.eu am probleme cu stomacul de 4 ani.am si vomitat cu sange de vreo 2 ori,dar asta a fost din cauza stomacului.confirmat de doctorita.eu tot timpul am probleme de sanatate.cum cu parintii nu pot vorbi,ca sunt batuti in cap,cer sfaturi pe softpedia.pentru ca vad ca unii raspund sincer si chiar vor sa ma ajute.am abia 20 de ani.ce crezi ca stiu medicina?daca as sti nu as cere sfaturi.incerc sa o scot la capat cu toate probleme de sanatate care le am.
Așa..și crezi că softpediștii știu medicină? Fata mea, noi nu putem să-ți dăm un verdict. Mergi frumos la doctor, că doar ești fată mare.

#18
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 Blue Wings, on 5th March 2010, 13:29, said:

Așa..și crezi că softpediștii știu medicină? Fata mea, noi nu putem să-ți dăm un verdict. Mergi frumos la doctor, că doar ești fată mare.

asta intentionez sa fac saptamana viitoare.dar am vrut sa vad poate cineva stie ceva.cum a zis spare-me de exemplu.si cu ficatul pot sa am probleme,pentru ca am tinut tratamente date de medici aiurea. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate