Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
litergame

litergame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2009
Deci de cand eram mic acu sa spunem 7 ani ( am 14)  simt ca ceva se repeta ... spre exemplu vad ceva nush cand adica dak visez sau nu dar vad cum vorbesc cu mama in bucatarie si scap ceva ... dupa ceva timp o luna un an o zi deepinde se intampla exact acelasi lucru numai ca nu mai scap acel ceva ... sau stiu exact ce voi auzi de la o persoana am prieteni care li s-a intamplat asta de mai multe ori.

#2
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Se numeste Deja Vu.
Google it.

#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
foarte multi oameni au acesti sentiment,de-aia s-a inventat si un termen pentru el
cateodata,in timpul unor intamplari asemanatoare,creierul face niste asocieri gresite si te face sa crezi ca respectivul lucru s-a mai intamplat exact la fel

#4
litergame

litergame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2009
Nu nu  nu-i tipul ala n-i sentimentul de deja vu sau doar cred deci vad totul pe parcursul a cateva secunde sau minute deci exact ce am vazut se intampla ... dar nu mi se intampla foarte des in ultimele 3 luni nu mi s-a mai intamplat deloc.

#5
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009
Sincer si mie mi s-au intamplat astea pe la varsta de 13-14 ani... imi puneam semne de intrebare ca ce se intampla cu mine... ma simteam din ce in ce mai ciudat...dar dupa 2 ani am reusit sa scap de acele sentimnte... sa va explic despre ce era vorba si la mine...
Gandeam lucruri ce imi treceau prin cap iar dupa cateva saptamani acele lucruri se intamplau desi nu erau prea placute, un exemplu ar fi acesta: Intr-o vacanta de vara eram la tara intr-un sat prin care trece un paraias foarte mic si care tot timpul aproape e sec... pe langa el la o inaltime de vreo 4- 5 m se afla case, imi trecuse peatunci ceva prin cap ca ce s-ar intampla daca ar creste paraiasul ala atat demult incat sa dea in drum si sa ajunga la case si chiar ii spusesem asta la un prieten care imi zise atunci ca asta ar fi imposibil sa se intample pentru ca paraiasul respectiv e sec aproape tot timpul... dupa 3 saptamani dupa ce mi-a trecut prin cap acestea paraiasul a crescut atat demult incat a dat afara si a intrat in curtile oamenilor ceea ce nu se intamplase niciodata pana atunci... A mutat din drum utilaje grele precum remorci, chiar si un tractor, a distrus cateva gradini, dar toata aceasta "catastrofa" pentru sat nu a durat decat 4 ore, ma facut sa ma simt oarecum vinovat desi nu prea aveam de ce sa fiu... acesta ar fi un exemplu din mai multe intamplari de genul acesta ce le-am avut la varsta respectiva... Este ceva ce numai tine de stiinta sau poate ca tine dar nu prea vad legaturi... sunt multe fenomene ciudate ce se intampla si nu pot fi explicate, pot spune ca si acesstea ar fi inexplicabile, dar, probabil ca multi veti spune ca a fost doar o coincidenta dar avand in vedere ca au fost mai multe intamplari de acest gen nu mai poate fi coincidenta... Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de aceste "cosmaruri reale" daca le pot spune asa si ca nu am mai avut nimic de la varsta aceea.

eu dau vina pe varsta, desi e cam ciudat ce se intampla dar zic eu cu timpul varsta le rezolva pe toate :)

#6
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
Ceea ce numim Deja-vu, este de multe ori o diferenta de perceptie  si de interpretare de catre creier a imaginilor venite de la ochi. Cu alte cuvinte, imaginile provenite de la un ochi sunt procesate cu intarziere  si asta da senzatia de eveniment retrait. Diferenta poate fi foarte mica, de milisecunde, insa noi o putem percepe ca fiind de cateva luni sau ani.
Cei carora li se intampla foarte des acest lucru, ar trebui sa fie atenti si sa tina cont ca este un simptom de debut al schizofreniei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate