Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Soiuri rustice de pomi fructiferi - extrem de rezistente la daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#343
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 danutz_2009, on 04 februarie 2016 - 22:54, said:

Crezi ca sughite la campie? ... planteaza-l!

Pai unele soiuri de mar si prun cam sughit la campie.  Nu intreb eu degeaba...

#344
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 VipeR85, on 07 februarie 2016 - 18:50, said:

revin cu poza marului...azi am reusit sa ajung la el Posted Image

asa arata dupa "tunsul" de anul trecut
Dupa cum arata in zona taieturilor s-a propagat fumagina, culoarea aia neagra va provoca uscarea de sus in jos a ramurii taiate. Ar trebui sa taiati mai jos in lemn sanatos si sa vopsiti cu vopsea pe baza de ulei pentru protectie si vindecare. Taieturile mai groase de 10 cm se vindeca mai greu dar daca sunt vopsite nu putrezesc. Succes. Puteti altoi si veti pastra soiul. Faceti asta din timp sa nu pierdeti soiul.

Edited by Serioja01, 10 February 2016 - 04:37.


#345
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
Am un prun batran la tara nu stiu ce specie este.. face insa niste prune de mari cat un ou de gasca insa alungite nu in stilul renglotelor de masa si se coc in toamna. Pomul este foarte batran nu vrea deloc sa dea puieti altoit nu pare sa fie insa a facut ciuperci cu toata stropirea si varuirea mea iar crengile i se rup la fiecare vant mai puternic sau iarna..cred ca trebuie sa gasesc o solutie sa il altoiesc si nu ma pricep ..ca imi pare rau sa pierd un asemenea exemplar. Este rezistent la ger dar ii trebuie poenizatori.
A-ti mai intalnit asemenea pruni batrani si rezistenti la boli pe undeva care sa fructifice an de an ?

#346
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Pai pregateste cativa portaltoi (corcodusi) si cheama pe cineva priceput sa ti-i altoiasca. Daca esti multumit de el e pacat sa se piarda.

Edited by cotzi, 14 March 2016 - 12:19.


#347
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 EternalPain, on 14 martie 2016 - 11:53, said:

Salut,
Am un prun batran la tara nu stiu ce specie este.. face insa niste prune de mari cat un ou de gasca insa alungite nu in stilul renglotelor de masa si se coc in toamna.

Prunele sunt cumva rosii? Aveau si bunicii mei un prun care facea prune asa uriase dar a fost taiat cu ani in urma si nu am mai vazut nicaieri soiul. Ce ciuperci a facut? Depinde ce boli are, daca le identifici ar fi bine sa faci un program de tratament sustinut, care sa-l puna pe picioare. M-ar interesa o crenguta sau doua tinere, prin august, sa incerc sa altoiesc!
Cum spunea si cotzi, cauta pe cineva sa-ti altoiasca.

#348
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E o problema, in genere majoritatea prunilor sunt virusati..inbvara sa revii pe topic ca sa iti zicem cum sa pozezi niste frunze ca sa vedem cat de cat daca e sau nu afectat.
dacace afectat e discutabil daca merita replicat.
daca nu, ar merita incercat.

in orice caz, in aceasta primavara trebuie sa tai niste ramuri, preferabil cam de 15-25 mm grosime, in asa fel incat sa stimulezi aparitia unor lastari viabili as zice ca vavtrebui sa sacrifici cam 5-10 astfel de crenfi in asa fel incat  in iarna sa ai de unde recolta lastari altoi.
daca ai chef in primavara altoiesc eu si iti trimit apoi, in toamna, 2-3 corcodusi altoiti.

Merge altoit si in verde, si cu mugure spre toamna...mai problematic cu transportul lemnului verde insa, in iarna insa nu sunt probleme cu lemn de la pom dormind.

Oricum, prima faza e sa tai cioate de geosimea indicata, pentru a avea lastari din care sa iei altoi, probabil ca asa cum e cesterile sunt minime si lemnul e aproape inutilizabil sau oricum greu de recoltat, anemic, etc


#349
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Cand ajung la tara si o sa am timp sa ma ocup de prunul respectiv o sa revin cu noutati si poze.
Oricum in zona mea exista si meri dar mai ales foarte multi peri batrani de 50-100 de ani care produc si acum in fiecare an fructe constant o sa mai revin asupra topicului daca timpul imi va permite

#350
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ti-am zis, pt replicare prin altoire trebuie ramuri tinere...pomii batrani in general nu prea maibau cesteri anuale utilizabile asa ca primul pas este sa stimulezi cresterea si faci asta prin taieri mai drastice, in lemn mai batran..poti apoi sa si protejezi prin aplicarea de mastic pe taieturi.
dupa aia mai vezi tu ce mai faci.

#351
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Ma poate ajuta cineva din Suceava cu niste puieti,marcote,seminte de mar patul?


#352
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
E o pepiniera in botosani,are si asa ceva

 hersorin, on 14 iulie 2016 - 18:55, said:

Ma poate ajuta cineva din Suceava cu niste puieti,marcote,seminte de mar patul?


#353
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Esti sigur ca au portaltoi de vanzare? Eu nu am vazut in oferta lor si sunt interesat si eu.

#354
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Salut,ti-am dat msg pe privat cu linkul catre site-ul lor,am vazut si soiul patul

Eu am in curte pomi fructiferi luati de prin market-uri si vreau sa-i schimb cu soiuri vechi, anul asta am luat de la ei meri poinic si parmen
imi pare rau ca nu am luat si patul,poate la anu


 cotzi, on 06 noiembrie 2016 - 13:28, said:

Esti sigur ca au portaltoi de vanzare? Eu nu am vazut in oferta lor si sunt interesat si eu.


#355
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Din lipsa de loc in gradina, trebuie sa sterg de pe lista unul din acesti 3 meri -  Sovari, Rosu de Stetin, Cretesc auriu.  Voi la care ati renunta??

#356
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Indiferent la care renunti, poti mai tarziu sa altoiesti cate o sarpanta in cei doi meri ramasi, cu soiul pe care l-ai eliminat.

#357
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 neamanole, on 28 noiembrie 2016 - 11:51, said:

Din lipsa de loc in gradina, trebuie sa sterg de pe lista unul din acesti 3 meri -  Sovari, Rosu de Stetin, Cretesc auriu.  Voi la care ati renunta??
Sovari poti sa-l stergi ca creste cam mare si merele devin fainoase la depozitare.La restul nu ma bag ca nu le stiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate