Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#253
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cum/cu ce putem scapa de melci?

#254
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sulfat de cupru, 1-2 g/mp, in solutie 2%, aspersiuni pe pasuni.

#255
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010

 horia66, on 26th December 2011, 00:10, said:

Mai intai La Multi Ani la toata lumea, sanatate si multe bucurii sa va dea Dumnezeu !

Comportamentul de care vorbesti arata o reactie hepatica (hepatico-toxica) destul de pronuntata. Asta poate sa insemne unul sau mai multe:

1. produsul folosit este (foarte) toxic. Asta se intampla cand se folosea in trecut tetraclorura de carbon. Banuiesc ca nu se mai gaseste astazi, sau o aduce-o cineva de prin serbia, macedonia, turcia... ?
2. Infestarea parazitara este foarte intensa. Galbeaza (fascioloza) se localizeaza hepatic, iar distrugerea acestor paraziti (care oricum si-au facut de cap prin ficat si l-au "pus pe butuci") produce si metaboliti toxici, care sunt cu atat mai concentrati cu cat fasciolele "ucise" sunt mai multe ....

Concluzia: nu folositi produse cu toxicitate ridicata. In cazul infestatiilor puternice, procedati la deparazitari succesive, de 3-4 ori din 2 in 2 saptamani, mai intai cu doze mici (1/3, 1/2 din doza recomandata), ajungand ca la ultima deparazitare sa folositi doza intreaga. Faceti deparazitari de mai multe ori pe an (3-4). Nu lasati sa apara infestatii masive. In mod obisnuit fasciolele (viermii de galbeaza) isi fac ciclul evolutiv prin intermediul melcilor, ca si gazde intermediare. Efectuarea unor tratamente chimice pe pasuni pt. distrugerea gasteropodelor (melcilor), va duce la reducerea cazurilor de galbeaza la rumegatoare.
       ca si tratament eu iam dat " gogosi " pentru galbeaza  sa fie prea puternice  ??? mentionez ca este un animal tanar , de doi miei . si de ce la celelalte nu sant probleme ??

Edited by tody1, 26 December 2011 - 11:28.


#256
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 horia66, on 25th December 2011, 23:30, said:

Sulfat de cupru, 1-2 g/mp, in solutie 2%, aspersiuni pe pasuni.
Atentie, cuprul este toxic pentru oi! O alternativa ar putea fi distrugerea biotopurilor melcilor Galba Truncatula prin asanarea pasunilor si a locurilor mlastinoase. Bineinteles, este esential ca pasunatul sa evite aceste zone!

Sa auzim numai de bine!
Felician

 tody1, on 26th December 2011, 11:27, said:

ca si tratament eu iam dat " gogosi " pentru galbeaza  sa fie prea puternice  ??? mentionez ca este un animal tanar , de doi miei . si de ce la celelalte nu sant probleme ??
Tocmai spunea colegul Horia despre tetraclorura de carbon care se folosea in trecut si care era foarte toxica. Chiar imi este greu sa inteleg de ce unii inca mai apeleaza la astfel de tratamente cand exista pe piata o multime de solutii mai eficiente si mai putin toxice. Daca medicul tau veterinar ti-a recomandat "gogosii" presupun ca este unul care a terminat facultatea acum 50 de ani. In acest caz am un singur sfat: scoate-l la pensie!
Daca celelalte nu reactioneaza la fel este pentru ca, probabil, doar aceasta are ficatul mai afectat.

Sa auzim numai de bine!
Felician

Edited by Berbecutul, 26 December 2011 - 20:09.


#257
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tody1, on 26th December 2011, 11:27, said:

ca si tratament eu iam dat " gogosi " pentru galbeaza  sa fie prea puternice  ??? mentionez ca este un animal tanar , de doi miei . si de ce la celelalte nu sant probleme ??

Ce contineau acele "gogosi" ? Ce scria pe cutie ?

 Berbecutul, on 26th December 2011, 20:19, said:

Atentie, cuprul este toxic pentru oi!

Corect, domnu' coleg ! Dar la concentratia aia (1-2 g per mp, in solutie 2%, adicatelea 2 grame sulfat de cupru la 100 ml de apa) este totusi ok. Totul e sa nu dea cu lopata ...

Quote

Tocmai spunea colegul Horia despre tetraclorura de carbon care se folosea in trecut si care era foarte toxica. Chiar imi este greu sa inteleg de ce unii inca mai apeleaza la astfel de tratamente cand exista pe piata o multime de solutii mai eficiente si mai putin toxice. Daca medicul tau veterinar ti-a recomandat "gogosii" presupun ca este unul care a terminat facultatea acum 50 de ani. In acest caz am un singur sfat: scoate-l la pensie!

Mie tare mi-e teama ca nu medicul i-a recomandat - din cate stiu, tetraclorura de carbon nu se mai fabrica / foloseste in RO de vreo 15 ani, dar mai sunt unii care aduc din afara UE (Serbia, Moldova, Macedonia etc) si vand. Iar oamenii nostri cumpara, ca sunt tare ieftine si bune ....

#258
sorina_acs

sorina_acs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2011
LA MULTI ANI! la toata lumea.sa aveti sanatate( si voi si oitele) si un an cu belsug in toate .
sa va intreb ceva: am o oita care sufla de parca a alergat 100m/garduri fara sa faca cine stie ce efort.veterinarul a zis ca nare nimic ,dar mai vreau o parere(PENTRU CULTURA MEA GENERALA).multumesc!

#259
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa nu fie vreo pneumonie ...

#260
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010

 sorina_acs, on 11th January 2012, 13:53, said:

LA MULTI ANI! la toata lumea.sa aveti sanatate( si voi si oitele) si un an cu belsug in toate .
sa va intreb ceva: am o oita care sufla de parca a alergat 100m/garduri fara sa faca cine stie ce efort.veterinarul a zis ca nare nimic ,dar mai vreau o parere(PENTRU CULTURA MEA GENERALA).multumesc!
                                                                                                                                                                                                                                                  si eu am o oita dar este cam batrana si sufla greu dar are si niste scurgeri nazale mai ales pe timp ploios . asa este la ,, batranete ,,

Edited by horia66, 12 January 2012 - 11:38.


#261
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tody1, on 11th January 2012, 18:03, said:

si eu am o oita dar este cam batrana si sufla greu dar are si niste scurgeri nazale mai ales pe timp ploios . asa este la ,, batranete ,,

Estroza...?

#262
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010

 horia66, on 12th January 2012, 12:39, said:

Estroza...?
se trateaza ??

#263
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
ESTROZA
Este o rinosinuzită parazitară cronică, cu evoluție sezonieră, caracterizată prin strănut, jetaj mucopurulent și sindrom nervos.
Etiologie
La ovine parazitează stadiile larvare (L1, L2 și L3) ale insectei Oestrus ovis.
Insecta adultă ? 10-12 mm lungime, culoarea a corpului gri-gălbuie, aparat bucal atrofiat (nu se hrănește pe durata vieții de adult), aripi transparente. Este activă din a doua jumătate a lunii mai și trăiește circa 15 zile.
Stadiile larvare (parazitare) sunt asemănătoare morfologic, dar au culoare și dimensiuni diferite:
? L1 ? 0,6-0,8 mm, culoare albicioasă
? L2 ? 2-5 mm, culoare cenușie-maronie
? L3 ? 16-20 mm, culoare cenușie maronie
? Toate larvele sunt oval-alungite, au corpul segmentat (11 segmente) și orificiu bucal în regiunea cefalică, prevăzut cu două mandibule sub formă de cârlige
Nimfele, ca și adulții, sunt un stadiu neparazitar.
Alte specii:
? Rhinoestrus purpureus ? parazitează la ecvine
? Cephalopina titillator ? parazitează la cămilă
? Cephenemyia trompe ? parazitează la ren
? Pharingomyia picta ? parazitează la cerb, căprior, muflon
Ciclul biologic
Femelele și masculii se acuplează imediat după emerjarea din pupă, după care masculii mor. Femelele fecundate se retrag sub frunze, pietre sau alte suporturi timp de 2-3 săptămâni (interval necesar pentru maturarea larvelor), după care vor zbura și vor depune până la 220 de larve 1 în jurul orificiilor nazale ale oilor.
L1 migrează activ și ajung în cavitățile nazale unde se fixează cu ajutorul aparatului bucal. Unele larve mai mobile ajung chiar în sinusurile frontale. În cele două locații, L1 năpârlesc de două ori, rezultând L2 și L3, durata totală a stadiului larvar fiind de 9-11 luni.
L3 ajung apoi pe sol (activ sau pasiv), unde se transformă în nimfe (stadiu care durează 30-50 de zile), din acestea rezultând adulții
Epidemiologie
Estroza este o boală semnalată pe toate continentele. În zonele temperate boala este mai frecventă în sezonul de iarnă.
Infestarea ovinelor se realizează din primăvară până în toamnă, perioadă ce corespunde activității adultelor.
Densitatea insectelor adulte este influențată de intensivitatea și extensivitatea infestării ovinelor. În țara noastră, Oestrus ovis are doar o generație pe an.
Estroza afectează animalele de orice vârstă, dar mieii sunt cei mai sensibili. Morbiditatea la ovine poate fi de 20-80%.
Dinamica populației de insecte este influențată de factori ecologici, astfel că primăverile reci și verile ploioase au efect negativ asupra emerjării și pontei femelelor.
Estroza are o prevalență mai ridicată în vestul, estul și sud-estul României.
Ordinea descrescătoare a receptivității este: ovine, caprine, căprior, câine și om.
Patogeneză
Larvele acționează:
? mecanico-iritativ ? prin mișcările lor și datorită spinilor cuticulari
? inflamator ? în cazul prezenței unui număr mare de larve se instalează inflamația mucoasei nazale și sinusale, cu caracter de la cataral la mucopurulent
? inoculator ? favorizează infecția cu Listeria monocitogenes la ovine
Adulții provoacă disconfort și agitația animalelor.
Leziunile variază în funcție de numărul de larve:
? vara, de regulă, apare rinita catarală
? iarna se instalează rinosinuzita catarală sau mucopurulentă
? se mai constată eroziuni și ulcere la locul de fixare al larvelor
? rarefierea oaselor nazale (probabil datorită iritațiilor permanente și a toxinelor elaborate de larve)
Simptome
În faza de zbor a adultelor ? animalele sunt neliniștite, scutură frecvent capul, stau cu botul aproape de sol, se retrag în zonele umbroase și slăbesc în timp.
În intervalul iunie-iulie ? evoluează rinita estivală, manifestată clinic prin strănut repetat, mișcări de debarasare ale capului, jetaj mucopurulent, cruste nazale, tuse, frecarea botului de sol.
În perioada de iarnă, atunci când larvele au ajuns în sinusuri, evoluează sinuzita hibernală. Manifestări clinice ? mers neregulat, nistagmus, tulburări de orientare (de unde și denumirea de falsă căpială), mișcări în manej cu capul ridicat, jetaj mucopurulent, epistaxis, cornaj, strănut. Complicații ? bronhopneumonii sau infecții supraadăugate
Diagnosticul se bazează pe:
? datele epizootologice ? sezonul de apariție, existența cazurilor anterioare, zona de dispunere a fermei
? semnele clinice ? strănutul, rinosinuzitele, mersul în manej cu capul ridicat (cele mai importante semne)
? examenul necropsic ? care este edificator
? examenul serologic ? ELISA, hemaglutinarea pasivă, intradermoreacția
Diagnosticul terapeutic constă în administrarea de substanțe larvicide la animalele presupus infestate, urmată de aplicarea la acestea a unor măști de tifon (permit recoltarea larvelor moarte).
Diagnosticul diferențial se va face față de cenuroză, listerioză, rinite afrigore și de praf.
Prognosticul este favorabil în cazul unui diagnostic stabilit corect și rezervat spre grav în cazul neprecizării diagnosticului sau a intervenției complicațiilor.
Tratament
? Avermectine ? 0,2 mg/kg s.c sau i.m.
? Closantel - 10 mg/kg per os (eficacitate 96-100%)
? Rafoxanid ? 7,5 mg/kg per os
? Triclabendazol ? 5 mg/kg per os (perioadă de așteptare pentru carne de 21 de zile)
? Neguvon sol. 10% - 70-80 mg/kg per os + atropină sol. 0,15%
? Nitroxinil ? 20 mg/kg s.c. (eficient contra L1 și L2)
Profilaxie
Se bazează pe efectuarea de tratamente în perioada de toamnă (în octombrie-noiembrie; sunt cele mai eficiente) și vara (limitează semnele clinice). De regulă se fac două tratamente la interval de două luni.
Măsuri igienico-profilactice:
? evitarea pășunatului în orele calde
? creșterea separată a tineretului de adulte (pe pășuni dispuse la câțiva kilometri distanță)
? efectuarea periodică a dezinsecției în sezonul de pășunat (saivane, padocuri, ocoale)
? lucrări agrotehnice pe pășuni ? distrug nimfele din sol

Edited by horia66, 12 January 2012 - 19:55.


#264
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010
:coolspeak:  mai detaliat nici ca se putea  !!!!!  am observat scurgerile nazale cam de 2 ani ,  dar nu sa schimbat nimic in comportamentul  animalului  .  deci    Closantel  are eficacitatea cea mai mare !  sa administrez doar celei afectate sau  la toate ??

#265
sorina_acs

sorina_acs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2011
pentru ca sunt proaspat proprietar de oi va rog sa-mi spuneti cu se procedeaza pentru a primi subventia de la apia. mentionez ca sunt inregistrate la veterinar,trecute in registrul agricol si am ro de la apia( proaspat scos ca ma gandeam sa accesez fonduri euro).multumesc!

#266
sorina_acs

sorina_acs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2011

 horia66, on 11th January 2012, 13:57, said:

Sa nu fie vreo pneumonie ...
Stongilatoza pulmonara sau dictiocauloza =pneumonie( am vazut ceva pe net).  am observat la oita asta ca ,nu stu cum sa spun,sa spun mai popular ,sufla de parca e foarte obosita chiar si dimineata dupa somn,nu prea are pofta de mancare-ramane mereu ultima,si retrasa. nici la graunte nu s-a dat peste cap.nu tuseste ,nu-i curge nasul,nu stranuta. au fost la pasune si la intoarcere au alergat si asta facuse spume de la efort. are ugerul format,plinut.o vad asa si nu stiu ce sa fac.veterinarul zice ca n-are nimic,si alt cioban de aici la fel. astept un raspuns si de la voi. va multumesc!

#267
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tody1, on 12th January 2012, 22:22, said:

deci    Closantel  are eficacitatea cea mai mare !  sa administrez doar celei afectate sau  la toate ??

Eu as administra la toate, ca nu stii sigur cate au si, din ele, cate se manifesta vizibil... Cel putin asa dormi linistit. Plus ca Closantelu' actioneaza si impotriva altora.

#268
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010
:thumbup:

 horia66, on 13th January 2012, 21:21, said:

Eu as administra la toate, ca nu stii sigur cate au si, din ele, cate se manifesta vizibil... Cel putin asa dormi linistit. Plus ca Closantelu' actioneaza si impotriva altora.


#269
sorina_acs

sorina_acs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.06.2011
constatare: ciobanii de oi nu sunt asa vorbareti ca cei de capre!
sa aveti o zi buna!

#270
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 sorina_acs, on 13th January 2012, 19:22, said:

Stongilatoza pulmonara sau dictiocauloza =pneumonie( am vazut ceva pe net).

Strongilatoza / dictiocauloza nu sunt singurii factori care pot determina o pneumonie. Trebuie consultata si identificate toate simptomele. Da' mai e o intrebare: vreo deparazitare le-ai facut pana acum ? Cand si cu ce - si in ce doza ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate