Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Paza livezii

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#55
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 21st May 2010, 14:16, said:

Mai pun o camera mica, mascata, special pt. el (adica sa nu stie de ea)!

Si unii ziceau ca eu caut nod in papura!
Nu caut nod in papura,  dar in viata o sa ai multe surprize, surprize, de o sa ramai chiar tu surprins :console: , de cata lume te "iubeste'', asa sincer [si]neinteresat :kisstogether: .Nu mi-o lua in nume de rau, dar realitatea este foarte cruda.

#56
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Hei, eu am glumit! Si am avut destule experiente! Pot sa spun chiar suficiente! Uneori chiar ma gandesc sa scriu o carte!?

#57
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 21st May 2010, 15:07, said:

Hei, eu am glumit! Si am avut destule experiente! Pot sa spun chiar suficiente! Uneori chiar ma gandesc sa scriu o carte!?
Dorele , eu am avut o mini livada [1/4 ha] si in primavara la inspectie, lipseau adultii la apel [persoana miloasa, a crutat tineretul], folositi pe post de combustibil. Am intrebat vecinii, nu stia nimeni nimic, pana zilele trecute cand s-au certat intre ei si atunci am aflat, ca unul dintre vecini era vinovatul.M-am gandit serios, sa emigrez mai inspre apus [ cu tot cu pamant], poate oamenii sunt mai seriosi!!!!!!!!!!!!!!!! :rolleyes:

#58
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ultima "gaura" in toamna, 13 pomi, tineret, proaspat plantati! Inca nu s-au certat!

#59
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 21st May 2010, 18:21, said:

Ultima "gaura" in toamna, 13 pomi, tineret, proaspat plantati! Inca nu s-au certat!
Ce sa mai zici? Sa le dea D-zeu, dupa sufletul si inima[neagra] lor.

#60
end_rox

end_rox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.02.2008
Buna,

Apropos de gard... aveti cumva informatii privind un furnizor cu preturi acceptabile pt stalpi de lemn ?
Sunt din Cluj, o firma din judet ar reduce mult costurile de transport.

Multumesc,

#61
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca bagi stalpi de lemn in pamant, fara sa le faci nimic, in cativa ani putrezesc! La Bricostore aveau, tratati, dar pretul e cat cei din teava!

Edited by dorel232004, 26 July 2010 - 21:14.


#62
DrJekyll

DrJekyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.10.2011
Dar o pusca cu tranchilizante e interzisa? ii adorm ii bat  sa nu las urme asa vizibile si apoi chem politia.Si mai in gluma mai in serios ar mai fi o varianta daca sunt doar cativa hoti si nu o haita;ii urmaresc  pun cagula si intru cu bata peste ei cand stiu ca dorm de fac masacru.trebuie sa aibe si ei o casa si sa se odihneasca.Pamant este din belsug,de ce ma sa nu muncesti pamantul tau si sa jefuiesti cu nerusinare?suntem tara nimanui si eu cred ca doar cu arma se face curatenie.

#63
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdorel232004, on 26th July 2010, 21:13, said:

Daca bagi stalpi de lemn in pamant, fara sa le faci nimic, in cativa ani putrezesc! La Bricostore aveau, tratati, dar pretul e cat cei din teava!
Eu mi-am tratat aracii si stalpii de pe la unele imprejmuiri cu sulfat de cupru in amestec cu Dithane M45.Sigur cunosti fungicidele,ca ai pomi.Aracii intra in anul 5 si a ramas lemnul aproape alb (murdar doar de pamant).Sa fie lemnul foarte uscat, ca sa traga substanta in profunzime.Solutia am facut-o mai concentrata...era verde deschis la culoare.
@DrJekyll:

Quote

Dar o pusca cu tranchilizante e interzisa? ii adorm ii bat sa nu las urme asa vizibile si apoi chem politia.Si mai in gluma mai in serios ar mai fi o varianta daca sunt doar cativa hoti si nu o haita;ii urmaresc pun cagula si intru cu bata peste ei cand stiu ca dorm de fac masacru.trebuie sa aibe si ei o casa si sa se odihneasca.Pamant este din belsug,de ce ma sa nu muncesti pamantul tau si sa jefuiesti cu nerusinare?suntem tara nimanui si eu cred ca doar cu arma se face curatenie.
Hotii cand vin la furat se organizeaza,sunt mai multi,de regula inarmati si au ochiul format pt. intuneric. Tu iesi din casa de la lumina, ametit de somn, si cel mai probabil singur, ca n-ai de unde sti cand vin ei la furat ,sa te organizezi.Dar ei stiu.
Eu am caine mare,care se da la om, dar cand i-a prins pe ai de mi-au spart masina, au scris in declaratie cum l-au pacalit:Unul l-a asmutit in cel mai indepartat loc din gradina (la vreo 250m),iar ceilalti il auzeau cum latra si operau fara frica.Bine macar ca nu l-au otravit.

#64
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Depinde de suprafata.... si cum arata
In cazul meu 7000 mp, ingraditi, gladita plus sarma ghimpata....
La interior, 4 caini - catele obligatoriu (doi carpatini, 1 de pripas da foarte bun si care nu latra aiurea si un caine lup)
Modul de operare:
ala de pripas + cainele lup = inteligenta... In general ei patruleaza si nu se agita pentru vre-o cotarla ratacita prin zona. Daca apare vreunu pe la gard se schimba calimera.... dau semnalu....si vine si cavaleria grea (carpatinii).
Avantaje:
- Ca sa fure unu de la tine ii trebe tupeu maxim la ce trupa am (in viu aproape 250kg de muschi cu colti)
- Nu ii poate hrani pe toti (i-am invatat sa nu manance de la straini, si aici vb de bunatati nu o bucata chioara de mamaliga, adika nu pune gura nici pe pastrama daca vine de la tine si nu de la mine)
- Faptul ca sunt catele nu am treaba cu caldurile (metode auzite pe altii pe la magazinu' satesc). Daca ai caine (mascul) poa' sa fie mama razboinicului ca astia iti aduc o catea in calduri la un colt de gard, si ti-au anihilat toata sleahta de paznici canini, iar ei opereaza in liniste.
- Catelele sunt cele mai rele, foarte combative....
- Din loc in loc, la o distanta de 5m de gard, la interior, orientate pe lungimea gardului, am stalpi cu lampi cu senzor (400w) (parca e fasie de frontiera)

#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilivio26, on 11th November 2011, 10:05, said:

7000 mp,
am (in viu aproape 250kg de muschi cu colti)
la o distanta de 5m de gard, la interior, orientate pe lungimea gardului, am stalpi cu lampi cu senzor (400w) (parca e fasie de frontiera)
Ai sera acolo, ca altfel nu stiu daca scoti pe tarla cat te costa cheltuielile curente?
PS Dumunica la ora 18, pe Protv, o sa se vorbeasca de hotia din agricultura!

#66
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 11th November 2011, 19:47, said:

Ai sera acolo, ca altfel nu stiu daca scoti pe tarla cat te costa cheltuielile curente?
PS Dumunica la ora 18, pe Protv, o sa se vorbeasca de hotia din agricultura!
Ba chiar nu am asa ceva.... cativa copaci amarati, care incep sa intre pe rod mai serios.... dar am un simt al proprietatii foarte dezvoltat... De fapt, acum vreo 3 ani, mi-au intrat in gradina si mi-au furat fructe din copacei (cu tot cu crengi). Cand am ajuns imi venea sa plang. Adik inteleg ca poate io fi omului pofta de vreun fruct dar cand imi rupi si capacul, pe care numai eu stiu cat m-am chinuit sa creasca, in timp ce  tie ti-e lene sa arunci un simbure in pamant sa creasca ceva acolo ca poate o sa mananci si tu ceva..... I-am aflat pe faptasi si au aflat ca bataia doare.... Am batut la ei ca hotii de cai....
Acuma cand trec pe drum, saluta de departe pe toata lumea de prin curte....
Si acolo mai nou stau ai mei parinti... S-au saturat de viata la oras....Fac naveta, cat or mai avea pana la pensie, iar seara is acasa, la tara..... Ziua nu prea e nimeni pe acolo si au atatea lucruri prin batatura..... Si apoi, mai nou, cu criza asta vor avea tupeu din ce in ce mai mare..... Asa ca pina una alta, paza buna...........

#67
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010
Hai sa imi dau si eu cu parerea.
Problema: se fura.
Intrebari:
Cine fura?
De ce fura?
Ce anume i-ar descuraja sa fure?

Nu prea avem raspunsuri la primele 2 intrebari, dar s-au vehiculat pe aici cateva solutii pentru a 3-a intrebare.
Solutiile de remarcat si relativ ieftine ar fi urmatoarele:
1. Gard viu cu tepi (minim 1-2m latime si vreo 2 m inaltime)
2. Caini de paza.

Probleme legate de solutii:
1. Gardul viu:
- creste mai incet, pana imprejmuiesti toata suprafata cu un gard viu suficient de gros si suficient de incalcit si de inalt, dureaza cativa ani.
- iarna se vede prin el
- pana creste suficient de mult, poate sa iti fure si gardul :)
2. Caini de paza.
- Daca nu locuiesti acolo sunt ineficienti.

Solutii la problemele de mai sus:
Alianta. Ideea este sa gasesti un om in care sa ai incredere, cu care sa fii prieten, un om pe care sa te bazezi, nu doar un simplu angajat caruia sa ii dai o ciozvarta sa nu moara de foame. Un om care chiar sa tina la tine. E mai greu de gasit, dar cu perseverenta, il poti identifica si ti-l poti apropia. Unul care sa aibe fond bun si pe care sa il ajuti neconditionat cand are nevoie. Atunci il castigi de partea ta.
Ii faci o favoare si ii dai sa ingrijeasca livada si faceti 50%-50% recolta, omul ala o sa aibe grija si sa creasca gardul viu sanatos si sa il indeseasca acolo unde e cazul. Da mancare cainilor si este in permanenta acolo. Lucru care ar trebui sa reduca incursiunile hotilor.
Atunci cand vine vremea recoltei vizitezi mai des locatia, astfel incat sa te vada si omul interesat si sa fii si tu informat despre starea lucrurilor.

#68
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005

View Postdilivio26, on 11th November 2011, 10:05, said:

- Ca sa fure unu de la tine ii trebe tupeu maxim la ce trupa am (in viu aproape 250kg de muschi cu colti)
- Nu ii poate hrani pe toti (i-am invatat sa nu manance de la straini, si aici vb de bunatati nu o bucata chioara de mamaliga, adika nu pune gura nici pe pastrama daca vine de la tine si nu de la mine)
- Faptul ca sunt catele nu am treaba cu caldurile (metode auzite pe altii pe la magazinu' satesc). Daca ai caine (mascul) poa' sa fie mama razboinicului ca astia iti aduc o catea in calduri la un colt de gard, si ti-au anihilat toata sleahta de paznici canini, iar ei opereaza in liniste.
- Catelele sunt cele mai rele, foarte combative....

Cu toata simpatia, te alinti...250 de kg/4 = 62,5 kg... maidanezul si "lupul" nici sa-i omori n-au cum sa sara de 45 iar ciobanii n-au 70 pe bucata nici sa-i rogi tu frumos...zi si tu 200  :thumbup:  eu as paria pe un 30 de kile mai putin dar nah, ce stiu eu?:D
I-ai invatat tu sa nu manance ? ma asta si alor mai ai dracu dresori le cam esueaza.Nu vorbesc de invatat comanda sau de executat cand "se filmeaza"... aia da, se poate lejer cu orice caine...dar caine care sa nu manance el, niciodata, decat de la tine...aia tine de caine si nu de "invatat"...de aia nu m-as baza pe lucrul asta, NICIODATA... ca e pacat de caine.
Aia cu caldurile e adevarata, doar ca mai depinde si de mascul... In plus, riscul e relativ mic, avand in vedere ca femelele nu pre aintra in calduri asa, 12 luni din an..sunt perioade cand riscul asta e mai ridicat , bine de stiut daca ai mascul...
Altfel imi place despre dumneata, decat sa hranesti un om prost si hor pt paza, mai bine hranesti 4 caini care macar pot fi cel mult prostovani, nu si parsivi ;)

#69
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 31.01.2010
A zis omul aproape 250Kg deci 200Kg se incadreaza in marja de eroare.

Grig

#70
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
O rachita si-un cires salbatic pe anul asta; taiati cu drujba si lasate crengile pe loc. :angry2: :(
Macar ne-au lasat livada in pace.

#71
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Eu am caine dresat de un politist dresor.Daca-i dai friptura nu mananca.Daca nu i-o dai si o gaseste el, s-a schimbat modificarea...o infuleca.
Cand l-am adus prima data la tara mi-a executat curcile;gainile au colesterol si nu i-au placut. :D Acum nu mai omoara pasari dar fuge noaptea pe camp si-mi aduce capatani de cai sau vaci pe care le taie hotii.Vara le gasesc dupa miros.Uneori le mai scot cu motosapa cand frezez.Poate-l gasesc si pe Jimy Hoffa.
Zilele trecute i-au furat unui batran,porcul. Omul ala e singur si n-are nici un ajutor.Il vedeam cum culegea iarba cu mana ca sa-l creasca si acum...Craciun vegetarian.
Cata vreme hotii beneficiaza de hrana calda (trei mese),tv color,caldurica, telefon mobil...paguba pt. noi e dubla sau tripla.
Doar munca silnica i-ar potoli.Sa-i oblige ca prin munca sa-l despagubeasca pe cel pe care l-au pagubit.Ai furat de 1000 lei muncesti pana platesti...la fel si daca furi de 1.000.000 RON.Sa lasi mostenire datoria.Si-n loc de drepturi... obligatii.

#72
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsudest_om, on 26th November 2011, 18:09, said:

Eu am caine dresat de un politist dresor.Daca-i dai friptura nu mananca.Daca nu i-o dai si o gaseste el, s-a schimbat modificarea...o infuleca.
Fix asta ziceam si eu mai sus...nu e greu sa inveti un caine sa faca ceva,  e insa destul de greu spre imposibil sa-l faci sa gandeasca fix ca un om...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate