Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Paza livezii

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Foarte multi dintre noi muncim, cheltuim bani, consumam energie si timp intr-o livada, iar cand vine monentul culesului nu mai avem ce culege. Poate din schimbul de idei vom gasi solutii mai bune decat cele din prezent ca sa ne asiguram o mai buna protectie a livezii!

#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
gard electric, caini(nu d-aia de le dai un os si livada e toata a ta :lol: )

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 Volvo, on 20th February 2010, 23:07, said:

gard electric, caini(nu d-aia de le dai un os si livada e toata a ta :lol: )
OK sunt de acord! Dar daca suprafata e mare te costa gardul cat nu face! Iar daca pui gard electric de 220v si "prinzi" pe careva te duci la bulau. Iar daca nu stai acolo cum tii cainii? Sa nu mai zic ca pot fi otraviti!

#4
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
daca profitul e mare, ai putea sa angajezi un paznic 2 care sa pazeasca livada cand incep roadele sa se coaca, pana le culegi

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E o varianta, dar el stie asta (ca e provizoriu) si vrea sa castige cat mai mult! Si se apuca de furat! Si o dau unul pe altul, ca nu poti cu un om sa asiguri 24 ore.

#6
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa inteleg ca nu aveti probleme cu hotii? Sau sunteti resemnati? Haideti pentru inceput sa scriem fiecare ce pagube am avut de la astfel de situatii! Care au incercat ceva sa scrie ce au facut si poate pana la urma, iese ceva!

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Paznicii fura.
Solutia ar fi tot gard inalt, sarma ghimpata si vreo 4 caini mari, de paza, dresati sa nu manance de jos sau de la straini.
O solutie partiala ar fi un gard vegetal, din plante/arbusti cu tepi - iedere, salcami, maciesi, etc, etc.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 shiva, on 7th March 2010, 10:36, said:

Paznicii fura.
Solutia ar fi tot gard inalt, sarma ghimpata si vreo 4 caini mari, de paza, dresati sa nu manance de jos sau de la straini.
O solutie partiala ar fi un gard vegetal, din plante/arbusti cu tepi - iedere, salcami, maciesi, etc, etc.
Asta daca stai acolo! Daca nu stai, peste iarna pleaca tot gardul cu tot cu sarma, daca e din fier!

#9
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 dorel232004, on 7th March 2010, 11:15, said:

Asta daca stai acolo! Daca nu stai, peste iarna pleaca tot gardul cu tot cu sarma, daca e din fier!

Furaciosii sunt de doua feluri ... doua categorii mari :
1. Copii sau cei care fura o sacosa sau un san de fructe. Daca te pui cu astia ... iti faci pacate degeaba ... iar prin zonele cu multe livezi nu prea se obisnuieste tipul asta de furt ca toata lumea are cate un pom doi sau o livada.
2. Aia care fura cu caruta ... aici e treaba politiei, pentru ca daca sunt multi si organizati poti sa ai si gard si caini si paznic si ei tot intra si fura/devasteaza. POLITIA e singura care are metode de descurajare LEGALE la asa ceva ... si daca nu poate sau nu vrea sa faca nimic, asigura-te ca afla toata lumea, inclusiv sefii lor mari si foarte mari ... cat de impotenti sunt.

La mine in Valeni NU SE FURA fructele de consum. Vecinii mei au livezi pe rod de ani buni si nu s-a semnalat nici macar un furt. se fura in schimb, toamna, prunele din livezile izolate, neinprejmuite sau lasate in paragina de proprietari. Si nu fura oricine ... fura brazilienii, carutasii de profesie si/sau adolescentii nazdravani. pe astia toti ii stie potera si daca semnalezi un furt prima data la ei se duce. daca ai facut o data de doua ori scandal pentru furt cu politie primarie galagie ... nu vor mai fura ca nu are nimeni chef de necazuri ... ei fura de unde se poate fura fara probleme si fara batai de cap.

 dorel232004, on 7th March 2010, 11:15, said:

Asta daca stai acolo! Daca nu stai, peste iarna pleaca tot gardul cu tot cu sarma, daca e din fier!

Cred ca aici e ca in imobiliare ... sunt trei lucruri importante : locatia, locatia, locatia ... daca ai o locatie libera de brazilieni ... te-ai scos ... daca nu ... NU

Mi-am adus aminte de metoda care a folosit-o vecinul meu care a facut prima livada/casa/gradina in zona ... a invitat/chefuit/mediatizat prietenia cu un politai pe care l-a adus si l-a plimbat in uniforma pe acolo vre-o doua trei weekend-uri ... si a dat sfoara-n tara ca fratisu e colonel de politie la Ploiesti ... :thumbup:

Edited by masterd6ib6, 07 March 2010 - 13:32.


#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ai noroc mare cu oamenii tu, acolo! Dar unii au inceput sa trimita copiii la furat ca  stiu ca nu patesc nimic.
Azi la Protv s-a dat stirea ca un roman si cu un altul au plecat la furat la un depozit, cred, cainele i-a simtit, proprietarul sau paznicul a tras cu pusca si l-a omorat! Asta s-a intamplat in Italia! Crezi ca daca ai putea sa-ti aperi cu pusca proprietatea ai mai vedea picior de hot? (Bineinteles ca pe langa hoti, inca pe atatea ar muri in reglari de conturi: ai boala pe unul il chemi la o friptura sa te impaci, il impusti si zici ca a venit la furat!)

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Din pacate in Romania cel mai mare daunator din agricultura este omul .

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 buteliearagaz, on 14th March 2010, 02:03, said:

Din pacate in Romania cel mai mare daunator din agricultura este omul .
Pai asta stim toti, ca din motivul asta am facut topicul! Problema e cum o combatem? O ignoram? Akomar, cum facem la mentalitatea asta? Cu ce ne ajuta statul? Ca politistii au salarii mari, ca si burta de altfel!

#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Stiti ce e cel mai tare ? Boc si ai lui vor impozite si taxe pe pamantul nelucrat dar nu se gandeste ca oameni nu il lucreaza din cauza hotilor. Pe mine ma fura vecinul desi are de toate in gradina (nu il mai satura Dumnezeu) plus ca arunca gunoai pe terenul meu si in fiecare an trebuie sa ii fac curatenie dupa el.

#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Fa o hartie la politie! Nu ca sa o rezolve, dar o sa-i stea in gat, ca e caz nerezolvat! Si neaparat fa-o in 2 exemplare si pe unul iei numar, sa nu o "dea pierduta"!

#15
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Un prieten are o cabana intr-o zona mai retrasa, sunt zeci de cabane dar prea putini locuiesc acolo, majoritatea o folosesc in weekenduri.
Platesc un vanator (majoritatea contribuie) de la ocolul silvic sa patruleze si tipul chiar isi face treaba, de multe ori plimbandu-ma pe coclauri am dat de el.
Intelege-te cu vecinii si platiti pe cineva sa patruleze, daca e intr-o zona izolata/saracacioasa nu trebuie sa dai mare lucru.
Depinde si ce suprafata ai ca pentru cativa pomi poate nu-ti renteaza.

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am facut asta! Dar "astia" urmaresc "vanatorul" si cu mobilul dau semnalul!

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 dorel232004, on 14th March 2010, 11:50, said:

Fa o hartie la politie! Nu ca sa o rezolve, dar o sa-i stea in gat, ca e caz nerezolvat! Si neaparat fa-o in 2 exemplare si pe unul iei numar, sa nu o "dea pierduta"!
I-am spus ca daca nu se potolesc depun plangere penala impotriva lor la parchet. Ca sa nu mai zic ca dobitocu de fisu mi-a furat drujba dar m-am dus peste ei cu scandal si in juma de ora a aparut cu drujba in brate.

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca depui plangere penala fara dovezi, te poate da in judecata pt. calomnie! Daca depui la politie sesizare de furt, fara a specifica cine e, esti acoperit; si ii spui politistului sa vina la fata locului sa faca constatarea si sa caute faptasul. Asa poate se mai sperie si, poate te lasa in pace!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate