Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Paza livezii

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
e interzis sa le comercializezi si sa le aprinzi. Apoi nu le aprinzi tu, le aprinde hotu.   :naughty:

Edited by blimpyway, 16 April 2010 - 15:27.


#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postblimpyway, on 16th April 2010, 16:27, said:

e interzis sa le comercializezi si sa le aprinzi. Apoi nu le aprinzi tu, le aprinde hotu.   :naughty:
Si daca e jigodie si e ca e la furat, iti face o plangere de platesti cat nu scoti din fructe! Poate zice ca a si surzit putin si ii dai si lui in mana ceva maruntis, ca sa nu faca plangere penala!

#39
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai da, asta poate sa faca orice hot care ia bataie sau e muscat de caine, nu? Daca ar fi cum zici s-ar interzice si alarmele de masina si apartament ca sa nu surzeasca hotii si nimeni n-ar mai avea caini rai si nici sarma ghimpata de frica sa nu-i zgarie cumva.

Mai bine spune-mi cu ce te-am deranjat, de-mi cauti atatea noduri in papura (apropos, si papura se fura ca-si fac englejii acoperisuri)

Edited by blimpyway, 16 April 2010 - 15:57.


#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu iti caut nod in papura, dar nu nu imi dai solutii sa fiu de acord cu tine! Papura e concesionata, creste in delta, iar acolo daca apare un strain imediat sunt toti cu ochii pe el! Si sa te fereasca sa te prinda lipovenii ca nu mai vrei papura si nici altceva! Si papura se coseste cu combine speciale care merg pe apa sau iarna pe ghiata! Te tenteaza?
Poti sa ai caini, dar terenul sa fie ingradit! Atunci daca sare gardul nu mai ai treaba! La masini s-au interzis alarmele care suna mai mult de 1 minut si cand trec alte masini pe langa ea!

Am uitat sa-ti spun ca daca ai caine si nu stai acolo tot nu ai facut nimic!

#41
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa-ti spun ce am patit eu sa vad ce mai zici: In zona acolo, la mine, nu se bagase tv digi, ce prindeai cu antene ordinare (vreo 4 canale) sau cu unele cu amplificator (inca vreo 3). Vad eu la un vecin o antena cu amplificator, o duc la mine sa vad cum se vede, se vedea bine. El lucra in Bv in ture si ii dau bani sa-mi cumpere si mie una. Vine cu antena, acelasi model cu a lui, o montez, nu se vedea bine! O ia inapoi, vine cu alta! Tot asa! Si uite asa am tot schimbat vreo 4-5 antene! La ultima se vedea OK! Bun, hai sa o montez! O montez pe exterior, ca pe interior nu se vedea asa bine. O montez pe un perete drept, la vreo 7 m inaltime! Sa nu o fure, ma gandesc! Ii pun si vreo 3 dibluri de 12 cu imbus si cap ingropat sa nu poate sa o demonteze, iar daca vrea sa o smulga sa nu poata! Am montat-o de pe schele (cand am tencuit) ca scara asa lunga nu aveam nici atunci, nici acum! Nici prin cap nu m-am gandit ca o sa am probleme cu ea, una ca era prinsa beton, a 2 a ca era sus si a3 a ca nu era de o valoare mare! Dar te pui cu hotul! Antena avea o cutiuta mica, unde era amplificatorul, chiar langa antena! Intr-o iarna, hop, dispare amplificatorul! Daca as fi stiut ca cineva poate sa ajunga acolo si mai mult sa-l intereseze asa ceva l-as fi bagat inauntru, dar nici prin cap nu mi-a trecut asa ceva! Cum a facut: la vreo 50m era o sura a unuia si langa ea avea niste pari de claita! A luat hotul un par, l-a sprijinit pe zid si cu alt par a impins in amplificator pana i-a spart carcasa si a cazut jos! Am chemat politia, s-a dus pe la vreo 2 vecini, nimic! Acum chiar daca gasea ceva, lua si de la ala un vitel, ca de la mine luase altceva si gata! Cum crezi ca si-a facut ditamai viloiul de zici ca e macar procuror nu sectorist! Nici antena nu mai am, ca vecinul care o tot schimba s-a mutat cu serviciul si nu puteam sa ma duc la aia sa o schimb la 2 luni cand ma duceam eu acolo, ca nu mai erau de acord dupa atata timp, iar ca sa stau sa pierd vreo 3 zile numai pentru asta, nu le-am gasit! Asa ca hotul e inventiv! Ce crezi tu ca tie nu-ti trebuie, poate la altul e f.important! Nimic nu trebuie lasat la voia intamplarii visavis de hoti! Vezi ca la "iepuri" e o fata careia tocmai i-au fost furati 5 iepuri dintr-un garaj si avea casa langa a primarului, in centru!

#42
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 16th April 2010, 16:47, said:

Sa-ti spun ce am patit eu sa vad ce mai zici: In zona acolo, la mine, nu se bagase tv digi, ce prindeai cu antene ordinare (vreo 4 canale) sau cu unele cu amplificator (inca vreo 3). Vad eu la un vecin o antena cu amplificator, o duc la mine sa vad cum se vede, se vedea bine. El lucra in Bv in ture si ii dau bani sa-mi cumpere si mie una. Vine cu antena, acelasi model cu a lui, o montez, nu se vedea bine! O ia inapoi, vine cu alta! Tot asa! Si uite asa am tot schimbat vreo 4-5 antene! La ultima se vedea OK! Bun, hai sa o montez! O montez pe exterior, ca pe interior nu se vedea asa bine. O montez pe un perete drept, la vreo 7 m inaltime! Sa nu o fure, ma gandesc! Ii pun si vreo 3 dibluri de 12 cu imbus si cap ingropat sa nu poate sa o demonteze, iar daca vrea sa o smulga sa nu poata! Am montat-o de pe schele (cand am tencuit) ca scara asa lunga nu aveam nici atunci, nici acum! Nici prin cap nu m-am gandit ca o sa am probleme cu ea, una ca era prinsa beton, a 2 a ca era sus si a3 a ca nu era de o valoare mare! Dar te pui cu hotul! Antena avea o cutiuta mica, unde era amplificatorul, chiar langa antena! Intr-o iarna, hop, dispare amplificatorul! Daca as fi stiut ca cineva poate sa ajunga acolo si mai mult sa-l intereseze asa ceva l-as fi bagat inauntru, dar nici prin cap nu mi-a trecut asa ceva! Cum a facut: la vreo 50m era o sura a unuia si langa ea avea niste pari de claita! A luat hotul un par, l-a sprijinit pe zid si cu alt par a impins in amplificator pana i-a spart carcasa si a cazut jos! Am chemat politia, s-a dus pe la vreo 2 vecini, nimic! Acum chiar daca gasea ceva, lua si de la ala un vitel, ca de la mine luase altceva si gata! Cum crezi ca si-a facut ditamai viloiul de zici ca e macar procuror nu sectorist! Nici antena nu mai am, ca vecinul care o tot schimba s-a mutat cu serviciul si nu puteam sa ma duc la aia sa o schimb la 2 luni cand ma duceam eu acolo, ca nu mai erau de acord dupa atata timp, iar ca sa stau sa pierd vreo 3 zile numai pentru asta, nu le-am gasit! Asa ca hotul e inventiv! Ce crezi tu ca tie nu-ti trebuie, poate la altul e f.important! Nimic nu trebuie lasat la voia intamplarii visavis de hoti! Vezi ca la "iepuri" e o fata careia tocmai i-au fost furati 5 iepuri dintr-un garaj si avea casa langa a primarului, in centru!
Daca a inpins cu parul in amplificator, fi sigur ca nu mai este bun de nimic [amplificatorul]. Eu banuiesc ca a vrut sa distruga, nu sa te fure. Imi este rusine sa recunosc, dar noi romanii, avem hotia in sange, greu scapam de tara asta. :naughty:

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ca nu s-a bucurat de el, e o consolare, dar de acest "mod de viata" nu cred sa mai scapam, cel putin asa curand!

#44
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 17th May 2010, 16:13, said:

Ca nu s-a bucurat de el, e o consolare, dar de acest "mod de viata" nu cred sa mai scapam, cel putin asa curand!

Dorele ... in software ... atunci cand proiectezi si dezvolti o aplicatie ... cel mai mult si mai greu muncesti ca sa o faci antiprost ... prostul are o imaginatie de speriat si e ingrozitor de greu sa te pui in pielea lui ... sa-i prevezi eventualele idei si intentii.
Cred ca ceva de genul asta trebuie sa faci si tu acolo numai ca realizarile tale trebuie sa fie antihot si antivandal.
Cum anume trebuie facuta asta ... nu stiu ... ca difera de la caz la caz ... da' tu esti istet si o sa razbesti.

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 17th May 2010, 21:29, said:

Cred ca ceva de genul asta trebuie sa faci si tu acolo numai ca realizarile tale trebuie sa fie antihot si antivandal.
Cum anume trebuie facuta asta ... nu stiu ... ca difera de la caz la caz ... da' tu esti istet si o sa razbesti.
Asa am facut, dar vezi tu, eu am imaginatie bogata si tot timpul e loc de "mai bine"! Si costurile cresc pe masura!

#46
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
filmuletele de la vietnamezi ar trebui aplicate la noi.  Asa ar descuraja hotii.....care ar mai ramane in viata

Sau sa te lase legea sa-ti cumperi macar o pusca cu sare...si sa ai dreptul s-o folosesti, cand intra careva nedorit pe proprietatea ta.


pana acum, n-an citit nimic satisfacator  :( ca sa scapi de musafiri nedoriti

#47
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postpointiv, on 20th May 2010, 07:37, said:

filmuletele de la vietnamezi ar trebui aplicate la noi.  Asa ar descuraja hotii.....care ar mai ramane in viata

Sau sa te lase legea sa-ti cumperi macar o pusca cu sare...si sa ai dreptul s-o folosesti, cand intra careva nedorit pe proprietatea ta.


pana acum, n-an citit nimic satisfacator  :( ca sa scapi de musafiri nedoriti
Imi pare rau ca te contrazic, dar nu merg nici chestiile alea vietnameze, nici pusca cu sare.Mai multe drepturi are hotul, decat proprietarul, cazul Iovan a fost o scapare a justitiei.Daca ajunge pe mana justitiei din Craiova, care e legata la ochi, atat la figurat cat si la propriu, te pune sa-i platesti si daune. :notangel:

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu am ajuns la concluzia, in cazul meu, ca varianta cea mai buna, dar numai daca stau acolo, e: gard de 2m din panouri de sarma cu soclu de beton, tevile de la gard inaltate cu 20cm peste panoul de gard pe care se pune un fir de ghimpata, camera dome cu zoom care poate vedea toata livada, alta camera mai putin performanta care supravegheaza camera dome, in punctele mai nevralgice bariere cu infrarosii si un caine cu par mai mare (sa poata sta afara), dresat cu care se intervine cand e cazul!

#49
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postnedelea91, on 20th May 2010, 19:37, said:

Imi pare rau ca te contrazic, dar nu merg nici chestiile alea vietnameze, nici pusca cu sare.Mai multe drepturi are hotul, decat proprietarul, cazul Iovan a fost o scapare a justitiei.Daca ajunge pe mana justitiei din Craiova, care e legata la ochi, atat la figurat cat si la propriu, te pune sa-i platesti si daune. :notangel:

stiu ca nu merg si ca ai dreptate in tot ce spui aici.


ar mai fi o varianta:
faci sant de 2-3 m latime de jur imprejur, umpli cu apa si populezi cu crocodili. Nu e interzis sa faci ferma de crocodili.
(fac si eu haz de necaz, nu ma luati in serios  :nonobad: )

Si eu m-am gandit la monitorizare video. Poti sa-mi spui cam cat te-au costat camerele video, serverul unde stochezi informatia, manopera etc. ?
..si in urma monitorirazii, i-ai linistit pe hoti?

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postpointiv, on 21st May 2010, 12:58, said:

Si eu m-am gandit la monitorizare video. Poti sa-mi spui cam cat te-au costat camerele video, serverul unde stochezi informatia, manopera etc. ?
..si in urma monitorirazii, i-ai linistit pe hoti?
Daca te referi la mine, nu stiu, ca nu stau acolo! Am specificat ca modalitate de a pazi, asa ca perspectiva.. Camera dome e 6000 ron! Gardul vreo 60.000ron! Restul cam 5.000 ron! Cainele 150 euro!

#51
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 21st May 2010, 01:52, said:

Eu am ajuns la concluzia, in cazul meu, ca varianta cea mai buna, dar numai daca stau acolo, e: gard de 2m din panouri de sarma cu soclu de beton, tevile de la gard inaltate cu 20cm peste panoul de gard pe care se pune un fir de ghimpata, camera dome cu zoom care poate vedea toata livada, alta camera mai putin performanta care supravegheaza camera dome, in punctele mai nevralgice bariere cu infrarosii si un caine cu par mai mare (sa poata sta afara), dresat cu care se intervine cand e cazul!
Ai uitat de sarma ghimpata :thumbup: . Daca mai pleci si in vacanta , iti cauti gardul si tevile pe la "REMAT" :nonobad: .

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postnedelea91, on 21st May 2010, 15:25, said:

Ai uitat de sarma ghimpata
N-am uitat! E trecuta acolo!

View Postnedelea91, on 21st May 2010, 15:25, said:

Daca mai pleci si in vacanta , iti cauti gardul si tevile pe la "REMAT" :nonobad: .
Pana ajung eu sa stau acolo, ma gandesc ca o sa fie si acolo internet! Si atunci cand pleci in vacanta (la bai, ma gandesc), te duci la un hotel cu net si vezi in direct daca ai pe cineva care "te iubeste" in mod special si suni un vecin!

#53
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdorel232004, on 21st May 2010, 13:46, said:

N-am uitat! E trecuta acolo!


Pana ajung eu sa stau acolo, ma gandesc ca o sa fie si acolo internet! Si atunci cand pleci in vacanta (la bai, ma gandesc), te duci la un hotel cu net si vezi in direct daca ai pe cineva care "te iubeste" in mod special si suni un vecin!
Sa nu te "iubesca" chiar vecinu................... s-au mai vazut cazuri :rolleyes: .

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postnedelea91, on 21st May 2010, 16:08, said:

Sa nu te "iubesca" chiar vecinu................... s-au mai vazut cazuri :rolleyes: .
Mai pun o camera mica, mascata, special pt. el (adica sa nu stie de ea)!

Si unii ziceau ca eu caut nod in papura!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate