Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8623
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Superb. Observ ca exista si umbra pe-acolo deci e perfecta. Unde e? Se ajunge si pe pamant acolo sau doar cu barca?

 iuhas, on 27 iulie 2013 - 19:40, said:

ai dreaqului veterani, daca ii intrebi pe unde curge mythosu', toti stiu sa-ti raspunda.Posted Image
acum ca am incheiat telenovela asta proasta cu buzi si izvoare, poate ne lasi nuda sa ne vedem si de ale noastre
in alta ordine de idei, anul asta am fost la taverna filsvos in skala potamia. servire execrabila, dar aveau o colectie de vinuri bune ....impresionanta

Pai nu te las ? Baga mare!

#8624
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eu cred ca se poate cobora...dar nu am incercat, eram in papuci. este undeva intre skala marion si limenaria chiar pe drumul principal, diferenta de nivel undeva la 20-25 m.

Edited by AlinE, 27 July 2013 - 19:58.


#8625
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 AlinE, on 27 iulie 2013 - 19:46, said:

eu cred ca se poate cobora...dar nu am incercat, eram in papuci.

Si unde zici ca e ?

#8626
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 damblagiu, on 27 iulie 2013 - 18:37, said:

Una din tavernele care au dat faliment.Aici se canta muzica live pana anul trecut.

Asta o fi una din taverenele la care nu se dadea bon fiscal ci iti aduceau o hartie scrisa de mana?
Asta o fi una din taverenele la care comandai 2 cafele si o bere (2,5 eur / fiecare) iar la final nota de plata facea 10 euro?
Asta e... Se mai intamla. S-o fi trezit Fiscul si pe la ei...

 andc, on 27 iulie 2013 - 18:57, said:

pentru persoana nomada (cu cortul...) ... de trei zile citesc si ma crucesc ce poate fi (sau mai bine zis ce nu poate fi) in capul unora ...

acuma serios... de ce nu te duci pe pagina principala si sa creezi un nou topic " in Grecia / Thassos (sau unde vrei tu) cu cortul, caruta, sau coviltirul sau ce vrei tu si sa ne lasi pe noi in pace...
si acolo sa iti scrii frumos tot ce ai vrea sa faci in minunata calatorie cu cortul la izvoare... poti sa adresezi intrebari si sa iti dai raspunsuri daca nu iti raspunde nimeni...

si cand te plictisesti de subiect poti sa deschizi unul nou " In Grecia dormind in copaci ... " sau orice altceva vrei...

serios du-te si lasa-ne....

Sa mergi cu cortul in Thassos nu e o noutate. Am citit multe postari de-alungul anlor dar recunosc, nu prea le-am bagat in seama pana n 2013 cand am decis sa fac si eu treaba asta. Culmea e ca intre timp m-am dat seama ca pot sta lejer la hotel, insa manati de anumte aspecte cum ar fi curiozitatea juniorului de a sta la cort pt prima data in viata lui si placerea de a avea marea in imediata apropiere, am decis sa nu ne "sucim" si sa mergem mai departe pe aceeasi idee.

Nuda, ce nu mi se pare mie ok in toata povestea asta este modul de campare. Din cate am inteles, indicat este sa iti pui cortul intr-o zona amenajata, in camping ma exact. Exista vreo 5 campinguri in Thassos cu tot felul de facilitati, unele mai scumpe, altele mai ifetine, unde platesti se pare functie de amplasarea pe insula... si poate ce e mai important in toata treaba asta, este absenta romanilor din campinguri (asta ca sa fiu la unison cu unii forumisti).

 nuda, on 27 iulie 2013 - 19:29, said:

Bine, hai ca vad ca am lamurit-o cu apa, n-am aflat nimic concret de pe topicul asta care musteste de "veterani" ai Thassosului, desi e foarte curios, nu? Aproape toate site-urile documentare precizeaza ca tocmai asta e una dintre particularitatile insulei, si anume izvoarele cu apa cristalina ce susura.

Intreb altceva: plaje mai salbaticute, asa, fara prea multa lume, mai sunt?

Legat de apa potabila... In Sarti, bratul Sithonia (Grecia, evident), apa este maronie si daca pare curata uneori, nu este potabila. Asadar, Thassos sta foarte bine la capitolul asta ca dovada ca nu am murit. ;)

In alta ordiine de idei, ce-aveti voi cu Nuda?

Stiti a ce-mi suna toate discutiile astea? A un fel de "primire" din partea veteranilor. Lasati omul in pace! Cu totii am fost in situatia lui iar faptul ca are o gura mai "bogata" si da tot din el (uneori parca-mi citesc postarile vechi), nu inseamna ca trebue luat peste picior. Omul isi deschide sufletul, cere sfaturi si pune intrebari.

In cu totul si cu totul alta ordine de idei, azi mi-am luat saltele pentru cort si arzator cu butelie de 5 litri. Thassos, here I come! AMR 28 zile!

#8627
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
De unde arzatoru si butelia? La ce pret?

In legatura cu locul de campare tocmai asta voiam sa aflu, d-aia am si pus putina presiune. Si am aflat ca nu prea am cu cine.

#8628
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
de ce o dai cotita? locurile de campare amenajate sunt fix in zona plajelor, nu stiu sa fie vreunul pe munte.

#8629
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 AlinE, on 27 iulie 2013 - 20:05, said:

de ce o dai cotita? locurile de campare amenajate sunt fix in zona plajelor, nu stiu sa fie vreunul pe munte.

Am terminat subiectul asta, remember? Zi mai bine unde e plaja aia...

#8630
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 nuda, on 27 iulie 2013 - 19:58, said:

De unde arzatoru si butelia? La ce pret?

In legatura cu locul de campare tocmai asta voiam sa aflu, d-aia am si pus putina presiune. Si am aflat ca nu prea am cu cine.

PM, please... pentru ca in afara de Byronero si inca vreo 3 "cortisti" care nu mai dau pe forum de multa vreme, dar care au contribuit candva foarte mult cu informatii foarte utile, nu cred ca mai intereseaza pe cineva.

Baga acolo intrebari la greu si iti promit ca iti voi raspunde punctual... Posted Image

#8631
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Catalin S., on 27 iulie 2013 - 20:11, said:


PM, please... pentru ca in afara de Byronero si inca vreo 3 "cortisti" care nu mai dau pe forum de multa vreme, dar care au contribuit candva foarte mult cu informatii foarte utile, nu cred ca mai intereseaza pe cineva.

Baga acolo intrebari la greu si iti promit ca iti voi raspunde punctual... Posted Image

Exista un topic dedicat.

#8632
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Ala nu e topic dedicat Thassosului. Oricum, mi se pare aberanta ideea de a discuta numai pe pm un astfel de subiect. Pai ce-i topicul asta, agentie de publicitate? Avem loc toti atata vreme cat se discuta despre aceasta insula.

Mai mult, discutia pe tema s-a lungit nu din vina mea ci din cauza provocarilor altora carora eu doar le-am raspuns. Cine nu e interesat de ceea ce vreau eu poate pur si simplu sa ignore.

 Catalin S., on 27 iulie 2013 - 20:11, said:



PM, please... pentru ca in afara de Byronero si inca vreo 3 "cortisti" care nu mai dau pe forum de multa vreme, dar care au contribuit candva foarte mult cu informatii foarte utile, nu cred ca mai intereseaza pe cineva.

Baga acolo intrebari la greu si iti promit ca iti voi raspunde punctual... Posted Image

Multumesc, vom vorbi si pe pm.

Edited by nuda, 27 July 2013 - 20:33.


#8633
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 nuda, on 27 iulie 2013 - 20:32, said:

Ala nu e topic dedicat Thassosului.
Nici nu am zis ca ar fi. E topic dedicat "lucrurilor necesare in camping", cum zice si in titlu. Adica arzatoare, butelii de camping si altele din astea.

#8634
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 Seb, on 27 iulie 2013 - 20:34, said:


Nici nu am zis ca ar fi. E topic dedicat "lucrurilor necesare in camping", cum zice si in titlu. Adica arzatoare, butelii de camping si altele din astea.

Asa, si? Vrei sa dezvoltam si subiectul asta, spre disperarea tuturor? Ha, ha...

#8635
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu, nu vreau sa dezvoltam. Nu stiu ce nu pricepi din ce am scris eu.

#8636
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 Seb, on 27 iulie 2013 - 20:39, said:

Nu, nu vreau sa dezvoltam. Nu stiu ce nu pricepi din ce am scris eu.

Perfect.

#8637
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007

 damblagiu, on 27 iulie 2013 - 18:37, said:

Una din tavernele care au dat faliment.Aici se canta muzica live pana anul trecut.

Anul trecut cand am ajuns eu deja nu se mai canta aici decat... prohodul... oricum, paguba-n ciuperci dupa mine. Eu cand am ajuns prima oara in Thassos am vrut sa mananc la ei, mi s-a parut o locatie la indemana, mai ales ca aveau si parcare privata la umbra. Am parcat, mi-am ocupat locul la masa si, in loc de lista de meniu am primit invitatia de a plati... parcarea! Ce a urmat, cred ca intuieste toata lumea. Dupa aceea am vazut din strada cum arata bucataria, si m-am felicitat pentru alegere. Alegerea de a pleca bineinteles.
Dar asta a fost taaare de multisor... acum cred ca asta le-a ramas ca mijloc de subzistenta: parcarea.

Edited by radu.traveller, 27 July 2013 - 21:02.


#8638
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 nuda, on 27 iulie 2013 - 20:11, said:

Am terminat subiectul asta, remember? Zi mai bine unde e plaja aia...

vezi postul 8638.

#8639
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 AlinE, on 27 iulie 2013 - 19:46, said:

eu cred ca se poate cobora...dar nu am incercat, eram in papuci. este undeva intre skala marion si limenaria chiar pe drumul principal, diferenta de nivel undeva la 20-25 m.

In sfarsit, o informatie utila. Mersi!
Utila pentru mine, evident...

Edited by nuda, 27 July 2013 - 21:39.


#8640
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
http://www.fototrave...temperature.php - Aici puteti verifica cat de calda este apa in timp real sau pentru ziua urmatoare. Ar trebui sa fie si o arhiva pe undeva...

http://www.fototrave...o/e_beaches.php Ce parere aveti de acest clasament?

Edited by Lizicat, 27 July 2013 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate