Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8587
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 09:48, said:



in mod sigur nu este o fantana sapata. daca sapi in spate o sa dai de o teava care alimenteaza acel robinet.

Nu neaparat, perspicocule....

"Thassos has many natural rich water fountains and gets  benefits from the temperate climate, thus is covered with beautiful forests,  which resources were one of the prime financial income during ancient times."

View Postvaliman, on 27 iulie 2013 - 09:51, said:


In Thassos sau cel putin in zona Potamia-Panagia, exista 2 feluri de apa disponibila pentru populatie.
Cea de baut care este obtinuta din puturi de mare adancime si cea pentru udat gradinile care este obtinuta din izvoare, ploi si este stocata in rezervoare undeva pe munte. Asta se foloseste si pentru stingerea incendiilor.
Sursa informatiei este gazda la care merg de cativa ani.

Ok. Banuiesc ca fantanile publice nu sunt pentru udat gradinile. Ma gandeam ca poate la fantanile publice apa vine din izvoare subterane...

#8588
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostDintisor2012, on 25 iulie 2013 - 09:47, said:

As dori sa stiu ce posibilitati de inchiriere pentru o zi de barca am avea si care ar fi preturile. Suntem 6 persoane.
Mersi!

am o poza cu preturile din 2009, nu stiu cat de actuale mai sunt, dar asa ca sa-ti faci o idee. (plaja din metallia)

Attached Files



#8589
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
In legatura cu apele naturale ale Thassosului:

"There are springs of crystalline water that run down the mountain and and are guided through the village by canals that captivate anyone who sees them. The water is very cold and very clean, perfect for soothing your thirst on a hot Summer day. The fountains are musical and are surrounded by traditional houses with roofs made of slate, or thin gray rock, abundant on Thassos. The architectural style of buildings here is far different from all the rest of the towns and villages on Thassos."










#8590
vas36

vas36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2008
Golden Beach, ....rasarit de soare:
Attached File  DSCN5055.JPG   129.92K   47 downloads
Attached File  DSCN5054.JPG   128.58K   47 downloads

#8591
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nuda...avand in vedere ca tu le stii pe toate, de ce ne mai intrebi pe noi, astia care nu stim nimic despre thassos?

#8592
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 10:36, said:

nuda...avand in vedere ca tu le stii pe toate, de ce ne mai intrebi pe noi, astia care nu stim nimic despre thassos?

Da' nu te intrebam pe tine. Nici pe "noi, astia". Eu sper sa fie totusi si cunoscatori ai insulei. Si chiar am primit cateva informatii bune. Sper ca realizezi ca softpedia nu e vreun club cu circuit inchis...

#8593
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nimeni nu cunoaste insula mai bine decat tine.

#8594
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 11:07, said:

nimeni nu cunoaste insula mai bine decat tine.

Tocmai ca n-o cunosc. Tu, daca zici ca o cunosti dar dai informatii false, cum se cheama ca esti?

#8595
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postandc, on 27 iulie 2013 - 06:06, said:

Catalin, e atat de bun ca si cand merg la pizza mai jos pe strada si ma intreaba de care pizza vreau imi vine sa zic: "pizza cu gyros... cu de toate ..." Posted Image

In 2009 i-am vazut prima data si de fecare data cand ajung in Potos numai de acolo mananc gyros, mai ales ca proprietarii (parca sunt 2 frati) sunt foarte amabili si de treaba. ;)

#8596
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postnuda, on 27 iulie 2013 - 11:10, said:

Tocmai ca n-o cunosc. Tu, daca zici ca o cunosti dar dai informatii false, cum se cheama ca esti?

cum se cheama ca sunt? si mai vorbeam de flame!
este ultima data cand te bag in seama.

#8597
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
@nuda: te asteptam la intoarcere cu o harta a izvoarelor cristaline si a locurilor de campare in zonele cu vegetatie inalta dinspre varf. Ne vor fi utile tuturor, in special celor care batem insula asta de vreo 10 ani si nu le-am gasit/vazut.
Vacanta faina sa ai si sa nu dai foc la vegetatia inalta!

#8598
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 13:45, said:



cum se cheama ca sunt? si mai vorbeam de flame!
este ultima data cand te bag in seama.

Nu prea ai tinere de minte, nu-i asa? Pai ia reia tu dialogul nostru si vezi de la cine a inceput si cine face flame. Cei care cunosc dar ofera informatii false se numesc ipocriti, de regula.

View Postradu.traveller, on 27 iulie 2013 - 13:47, said:

@nuda: te asteptam la intoarcere cu o harta a izvoarelor cristaline si a locurilor de campare in zonele cu vegetatie inalta dinspre varf. Ne vor fi utile tuturor, in special celor care batem insula asta de vreo 10 ani si nu le-am gasit/vazut.
Vacanta faina sa ai si sa nu dai foc la vegetatia inalta!

Multumesc. Nu-mi amintesc sa fi afirmat ca voi face focul in Thassos. Eu doar am intrebat cunoscatorii daca se poate sau nu campa pe munte, in afara campingurilor amenajate. In alta ordine de idei, daca de zece ani bati aceleasi poteci facute de greci anume pentru turisti fii sigur ca nu vei gasi surse alternative de apa. E la mintea cocosului...

#8599
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View PostCatalin S., on 23 iulie 2013 - 17:15, said:


Interiorul arata foarte bine pentru banii aia! Felicitari!




Incerc... [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am fost anul trecut la Corali este o locatie excelenta, linistita iar gazdele super de gasca si discrete, daca aveti de facut ceva la gratar au si gratar dar trebuie sa cumparati carbuni.....cred ca voi reveni tot la corali si anul acesta din 2 septembrie
PS
la parter nu ducea semnalul de wirreles sper sa fi rezolvat problema

#8600
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcata009, on 25 iulie 2013 - 09:38, said:

Va salut,

Am tot urmarit acest topic in ultima perioada si am acumulat o serie de informatii pretioase. Vreau sa plec in Thassos in perioada 7-13 Septembrie, si as dori sa stiu din experienta voastra cum este vremea in acea perioada. Eu am fost in 2007 in Skiathos la inceputul lui Septembrie si vremea a fost excelenta. V-as ruga sa-mi spuneti in ce zona a insulei ar trebui sa ma cazez, ma intereseaza sa gasesc o plaja cu umbrele mari, si cu nisip. Din cate am inteles zona Golden Beach ar fi recomandata. Va rog de asemenea sa-mi recomandati cateva cazari in zona respectiva, ca si buget ar fi maxim 200 euro/ 6 nopti.

Am gasit o locatie f draguta dar din pacate nu raspund la mail, o sa incerc sa dau un telefon.

http://www.nontas-studios.gr/

Va multumesc pt raspunsuri.
Pensiunea este chiar pe faleza nu stiu seara cum este dar faleza este foarte frecventata de turistii care se plimba nu stiu nivelul de zgomot daca rasbate pina in camera.

Edited by dannek, 27 July 2013 - 15:58.


#8601
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

View Postdannek, on 27 iulie 2013 - 15:57, said:

Pensiunea este chiar pe faleza nu stiu seara cum este dar faleza este foarte frecventata de turistii care se plimba nu stiu nivelul de zgomot daca rasbate pina in camera.

nu razbate zgomotul.se trag obloanele.se aude marea.e perfect!Posted Image

#8602
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postnuda, on 27 iulie 2013 - 11:10, said:

Tocmai ca n-o cunosc. Tu, daca zici ca o cunosti dar dai informatii false, cum se cheama ca esti?

Mai nuda sau nudu, ce oi fi tu, tare imi e teama ca nu o sa ajungi cu cortul in insula, caci nu or sa te lase parintii. Oricum nu le purta pica. Iti vor binele.

L.E. Si o poza de ieri din Theologos si un apus de Thassos (Limenas). Aseara

Attached Files


Edited by damblagiu, 27 July 2013 - 16:52.


#8603
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Dambla, lasa flameul de doi lei si zi cum e cu fantanile si paraurile din Thassos?

#8604
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
Pentru cei care doresc o locatie buna in Potos pe drumul spre Theologos, langa benzinaria Eko este Chatzigiorgis apartments. Proprietarii George si Lina sunt foarte amabili, fiecare apartament are doua camere cu conditii foarte bune, terasa mare, bucatarie utilata cu tot ce trebuie. Detalii de contact gasiti pe net, eu am platit pentru o camera anul trecut in luna august 40 Euro pe noapte, iar anul acesta 45 Euro pe noapte. Poate un dezavantaj este faptul ca nu au curte cu gradina, dar sunt in centrul orasului, masina se poate lasa in curte la pensiunea de langa biserica din Potos.
Fata de alte pensiuni conditiile sunt peste medie, cladirea este relativ nou construita, iar faptul ca zona este foarte agitate seara nu e deranjant deoarece geamurile de termopan izoleaza foarte bine fonic, iar aerul conditionat (care e inclus in pret) asigura confortul termic necesar.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate