Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8605
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
surse alternative de apa....pffffffffff ...pai este ditamai marea (gratis) la botu` calului. e un pic sarata...taman buna pentru o ciorba sau o fasole gatita la butelie.

Edited by AlinE, 27 July 2013 - 17:45.


#8606
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Parca iti luasei jucariile si plecasesi...
Nu e interesant ca tocmai cei ce se lauda ca merg de zece ani in Thassos nu pot sa indice parauri desi exista surse garla pe net ca insula e impanzita de ele?

#8607
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
da...sunt si lacuri si cascade si ce vrei tu, totul gratis. chiar si miere, numai ca trebuie sa o scoti din stupi, chiar si lapte de capra, doar ca trebuie sa prinzi capra si s-o mulgi. masline cat cuprinde, iei 2 pietre si iti faci ulei. gasesti ce vrei...gratis, pe insula thassos. alte intrebari puerile mai ai?

de plecat, plec peste 28 zile.

Edited by AlinE, 27 July 2013 - 18:06.


#8608
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 17:54, said:

da...sunt si lacuri si cascade si ce vrei tu, totul gratis. chiar si miere, numai ca trebuie sa o scoti din stupi, chiar si lapte de capra, doar ca trebuie sa prinzi capra si s-o mulgi. masline cat cuprinde, iei 2 pietre si iti faci ulei. gasesti ce vrei...gratis, pe insula thassos. alte intrebari puerile mai ai?

Vezi, asta e cusurul tau... esti flamer. Eu vorbesc de campari, tu acuzi ca as lasa peturi in padure, eu intreb de apa de izvor, tu de miere si lapte de capra...

Ia uite ce zic chiar grecii:

"Thassos Island is full of pines and dense vegetation beginning from the high peaks of its mountains and ending to its gorgeous sandy beaches with the crystal-clear water. Thassos is among the few Greek islands, which thanks to its vegetation, has full autonomy in drinking water. At the island’s mainland we often meet springs where from it runs cool, drinking water of excellent quality; the most typical example is Panagia village where cool water runs in brooks within the whole village."


#8609
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
avand in vedere ca eu nu am fost la scoala britanica, nu stiu engleza. tradu-mi.

#8610
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 18:09, said:

avand in vedere ca eu nu am fost la scoala britanica, nu stiu engleza. tradu-mi.
Nici engleza nu stii? Mai rau nu se putea. In principiu, zice ca e apa de baut peste tot in Thassos.


#8611
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postnuda, on 27 iulie 2013 - 18:21, said:

zice ca e apa de baut peste tot in Thassos.
Nu prea m-as baza pe asta sa fiu plecat cu cortu'. Fara suparare.
Altfel risti sa venim sa te vizitam tu fiind in postura de mumie conservata in vanturile de pe Ipsario sau cum se cheama varful ala al lor.
Acu' pe bune, nu o fi desertul Gobi / Atacama acolo dar nici nu te uzi pe picioare de la izvoarele lor la fiecare zece pasi.

Mai sus am pus un link din care se pot invata multe (pe langa pitorescul relatarii).
In anumite conditii si contexte, esti in pericol daca te aventurezi aiurea. Si retine ca totul se intampla in luna aprilie.
Cu tot respectul, nu mai bate campii. Nu iti va spune nimeni ca acolo izvoarele tasnesc la tot pasul doar ca sa iti faca pe plac.

Edited by BlueKing-69, 27 July 2013 - 18:51.


#8612
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Una din tavernele care au dat faliment.Aici se canta muzica live pana anul trecut.

Attached Files



#8613
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostBlueKing-69, on 27 iulie 2013 - 18:37, said:


Nu prea m-as baza pe asta sa fiu plecat cu cortu'. Fara suparare.
Altfel risti sa venim sa te vizitam tu fiind in postura de mumie conservata in vanturile de pe Ipasario sau cum se cheama varful ala al lor.
Acu' pe bune, nu o fi desertul Gobi / Atacama acolo dar nici nu te uzi pe picioare de la izvoarele lor la fiecare zece pasi.

Dar nu trebe sa te uzi la tot pasul, draga. O data si bine e de ajuns. Si nici nu cred ca pe varf e nimerit sa pui cortul, din poze vad ca zone impadurite sunt ceva mai jos...

#8614
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Arata mai bine decat unele dintre terasele din Eforie sud care nu au dat faliment.   Posted Image

#8615
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postnuda, on 27 iulie 2013 - 18:21, said:

Nici engleza nu stii? Mai rau nu se putea. In principiu, zice ca e apa de baut peste tot in Thassos.

si zi-mi cu ce fac flame ca iti spun ca ai apa la discretie...bineinteles in mare. pe munte ai varianta sa intepi o conducta (este o teava neagra din pp)

Edited by AlinE, 27 July 2013 - 18:53.


#8616
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
pentru persoana nomada (cu cortul...) ... de trei zile citesc si ma crucesc ce poate fi (sau mai bine zis ce nu poate fi) in capul unora ...

acuma serios... de ce nu te duci pe pagina principala si sa creezi un nou topic " in Grecia / Thassos (sau unde vrei tu) cu cortul, caruta, sau coviltirul sau ce vrei tu si sa ne lasi pe noi in pace...
si acolo sa iti scrii frumos tot ce ai vrea sa faci in minunata calatorie cu cortul la izvoare... poti sa adresezi intrebari si sa iti dai raspunsuri daca nu iti raspunde nimeni...

si cand te plictisesti de subiect poti sa deschizi unul nou " In Grecia dormind in copaci ... " sau orice altceva vrei...

serios du-te si lasa-ne....

#8617
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Pai ce aici e topicul "thassos, cazari, terase"? N-am stiut, scuza-ma. Daca stiam, mergeam direct pe site-urile lor de reclame ca oricum au poze profesioniste ce te-ndeamna, ce te cheama...

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 18:52, said:



si zi-mi cu ce fac flame ca iti spun ca ai apa la discretie...bineinteles in mare. pe munte ai varianta sa intepi o conducta (este o teava neagra din pp)

Iar dezinformezi, cu conductele alea...

#8618
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlinE, on 27 iulie 2013 - 18:52, said:

pe munte ai varianta sa intepi o conducta (este o teava neagra din pp)    
Chiar ca dezinformezi.
Prin conductele alea nu curge apa, ci Metaxa 5*****.

#8619
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007

View Postnuda, on 27 iulie 2013 - 19:07, said:

Iar dezinformezi, cu conductele alea...

Stii tu? De cate ori ai fost pana acum in Thassos de le stii pe toate si poti stabili cine dezinformeaza? Cand mai multi iti spun acelasi lucru poate ar fi cazul sa nu mai fii asa intepat si sa iti pui problema ca poate tampitii astia care iti dau sfaturi chiar au dreptate.
Daca insa crezi ca, avand spre 5000 de postari pe softpedia, ai ajuns sa detii adevarul absolut nu pricep de ce iti mai pierzi vremea pe aici unde e plin de "dezinformatori"... Daca tot ce ti s-a spus pana acum iti pare dezinformare... drum bun! Sa ne scrii ce ai gasit si ce ai patit.
Sau mai bine nu.

#8620
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Bine, hai ca vad ca am lamurit-o cu apa, n-am aflat nimic concret de pe topicul asta care musteste de "veterani" ai Thassosului, desi e foarte curios, nu? Aproape toate site-urile documentare precizeaza ca tocmai asta e una dintre particularitatile insulei, si anume izvoarele cu apa cristalina ce susura.

Intreb altceva: plaje mai salbaticute, asa, fara prea multa lume, mai sunt?

#8621
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
sunt sunt, ce zici te satisfice?

Attached Files

  • Attached File  081.JPG   369.76K   104 downloads


#8622
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
ai dreaqului veterani, daca ii intrebi pe unde curge mythosu', toti stiu sa-ti raspunda.Posted Image
acum ca am incheiat telenovela asta proasta cu buzi si izvoare, poate ne lasi nuda sa ne vedem si de ale noastre
in alta ordine de idei, anul asta am fost la taverna filsvos in skala potamia. servire execrabila, dar aveau o colectie de vinuri bune ....impresionanta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate