Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#73
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 musuroi, on 30th March 2010, 10:19, said:

salutare.
ce stiti despre transportul din barcelona catre statiunile din costa brava, callela mai precis.
Exista tren care merge de-a lungul coastei si de la Plaza Catalunia pana la Callela, face cam 40 min.

#74
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 musuroi, on 30th March 2010, 09:19, said:

salutare.
ce stiti despre transportul din barcelona catre statiunile din costa brava, callela mai precis.
  

ai tren din Piata Catalunya. faci aproximativ o ora.

scuze ulterior am vazut mesajul de mai sus si eu nu pot sa-l sterg pe al meu.
pot sa adaug ca primul tren pleaca la 06:00 iar ultimul la 22:38

Edited by moniK_06, 30 March 2010 - 15:53.


#75
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Tren poti lua si din Sants estacion si din Passeig de gracia,Clot.La alegere

Edited by lik_lights, 30 March 2010 - 22:42.


#76
mateuta2005

mateuta2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2008
Pentru cei interesati de gastronomie in Barcelona: pe Calle de Provenca, mergand dinspre Av. Diagonal spre Sagrada Familia, pe partea stanga (numerele fara sot), exista un restaurant japonez numit Wok si nu mai stiu cum. La pranz au open buffet, costa 9 Euro si puteti manca in cantitati nelimitate sushi, fructe de mare (calamar, crabi, creveti, languste, scoici de mai multe feluri), rata, salate, desert si multe altele. Cred ca ce am mancat acolo ar fi costat in Bucuresti cateva milioane bune. Imi pare rau ca l-am descoperit in ultima zi!

#77
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Ideea de a petrece cateva zile in Barcelona a devenit o certitudine..biletele de avion le-am cumparat,cazarea e rezervata...urmeaza ,doar, ca eu sa incep serios sa ma documentez in privinta obiectivelor ,a traseelor,si a tot ce implica minivacanta in acest oras extrem de impresionant si de vizitat....Partea proasta este ca...cu cat citesc mai multe despre oras,cu atat  descopar tot mai multe pareri ca acest oras nu este tocmai un oras sigur...fie la hotel,in aeroport,la gara ,la obiectivele turistice,pe strada,in metrouri sau autobuze...furturile sunt la ordinea zilei iar  modul de operare e din ce in ce mai diversificat....de la furtul pur si simplu al gentii,prin taierea baretei,la inscenari de  mici accidente prin aruncari de anumite substante colorate,ca apoi sa apara din senin o persoana binevoitoare care sa-ti ofere un servetel ca mai apoi sa constati ca iti lipseste nu stiu ce obiect important,de la atacarea pe trotuar de catre motociclisti care orpind in dreptul tau apuca aparatul foto sau camera video din mana ta,pana la teama de a circula in anumite zone,mai ales la lasarea intunericului,sau a furturilor de acte,bani si a tot ce se poate fura...
Mi se pare incredibil sa descopar atatea lucruri negative despre un oras  aflat intr-o tara cu mult mai civilizata decat orasele din Romania.
Ii rog pe cei care au petrect acolo cateva zile sa-mi spuna daca pericolele sunt chiar la tot pasul,pentru ca in cazul asta nu stiu cum as putea sa-mi folosesc aparatul foto sau camera video ca sa imortalizez tot ce  place ochiului...ma gandeam sa nu-mi mai iau de acasa decat buletinul de identitate(fara pasaport care oricum in Europa nu mai e necesar,cu toate ca eu il aveam la mine  mereu cand ieseam din tara ca o masura in plus)pe care sa-l las in camera de hotel si sa port la mine doar o copie de buletin iar bani sa iau la mine exact cat imi trebuie  intr-o zi de cheltuiala,restul lasandu-i la hotel...
Nu pot sa cred,in cazul ca lucrurile ar sta exact asa cum le-am relatat mai sus, ca poate exista asa ceva in Europa....apreciez orice comentariu pe aceasta tema si orice sfat ...multumesc anticiapt

#78
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Imaginea ta despre infractionalitatea din Barcelona este exagerata. Atata timp cat nu epatezi, nu expui la vedere lucruri de valoare si ai o oarecare grija despre cum iti pastrezi lucrurile de valoare nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme. Mergi fara asa mari griji ca e pacat sa nu te bucuri de acest oras.

Edited by atupi, 05 April 2010 - 21:20.


#79
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa iti expui lucrurile,dar cum sa filmez sau sa fac poze acolo unde simt ca vreau sa imortalizez fara sa-mi expun camera sau aparatul foto,care  din experientele anterioare le-am tinut mereu la indemana ca sa nu-mi scape mai nimic?...avem ,atat eu cat si sotul meu mania pozelor si a filmatului si nu degeaba cunoscutii ne spun..."micii japonezi".Poate am exagerat in ceea ce am scris,dar asta am gasit pe site-uri...e normal sa-mi pun aceasta problema citind mai peste tot despre tot felul de incidente nedorite...dar tot eu vin si spun ca nu poate sa fie totul asa de negru,pentru ca mi-e greu sa cred ca ar mai fi fost atat de vizitat orasul si dorit de multi turisti ....e drept,orasul ofera o multime de lucruri care sa-ti  incante simturile...

Edited by carmen68, 05 April 2010 - 22:13.


#80
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 carmen68, on 5th April 2010, 22:12, said:

Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa iti expui lucrurile,dar cum sa filmez sau sa fac poze acolo unde simt ca vreau sa imortalizez fara sa-mi expun camera sau aparatul foto,care  din experientele anterioare le-am tinut mereu la indemana ca sa nu-mi scape mai nimic?...avem ,atat eu cat si sotul meu mania pozelor si a filmatului si nu degeaba cunoscutii ne spun..."micii japonezi".Poate am exagerat in ceea ce am scris,dar asta am gasit pe site-uri...e normal sa-mi pun aceasta problema citind mai peste tot despre tot felul de incidente nedorite...dar tot eu vin si spun ca nu poate sa fie totul asa de negru,pentru ca mi-e greu sa cred ca ar mai fi fost atat de vizitat orasul si dorit de multi turisti ....e drept,orasul ofera o multime de lucruri care sa-ti  incante simturile...
Se fura,dar nu mai rau decat in Bucuresti,spre exemplu...
Daca esti atenta si nu-ti lasi lucrurile nesupravegheate,nu ti se intampla nimic.

#81
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
[quote name='carmen68' date='5th April 2010, 21:03' post='8034905']
Ideea de a petrece cateva zile in Barcelona a devenit o certitudine..biletele de avion le-am cumparat,cazarea e rezervata.

poti sa-mi spui si mie unde ti-ai rezervat cazarea ? plec si eu si caut cazare............

#82
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008

 chelie_d, on 6th April 2010, 10:00, said:

poti sa-mi spui si mie unde ti-ai rezervat cazarea ? plec si eu si caut cazare............
Eu sunt de moda veche...asa ca am analizat site-ul unei agentii de turism si m-am dus la ei sa-mi rezerve ei ,in functie de doleantele mele ,rezervarea la hotel...rezervare ce trebuie platita pana  la sfarsitul lunii mai....pentru 2 nopti la Valenica si 4 nopti la Barcelona o sa platesc 433 euro/2 persoane cu micul dejun...sunt sigura ca sunt variante mai ieftine...dar in perioada 23.07-29.07...e tot ce am gasit mai convenabil...agentia este RO-TUR.... http://www.ro-tur.ro/  click pe REZERVARI HOTELURI si gasesti acolo o lista lunga de oferte....Succes!

#83
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
poti sa-mi spui si mie unde ti-ai rezervat cazarea ? plec si eu si caut cazare............
[/quote]

Te sfatuiesc sa fi de moda noua si sa rezervi pe net, unde gasesti suficiente variante, intotdeauna mai ieftin decat ofertele de agentii.
Incearca spre exemplu hotelscombined.com.
Daca si Carmen a spus ca poti gasi mai ieftin, iti recomand sa folosesti banii economisiti pe o excursie la Monserrat :)

#84
tibi28

tibi28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2007

 zuv, on 6th April 2010, 07:35, said:

Se fura,dar nu mai rau decat in Bucuresti,spre exemplu...
Daca esti atenta si nu-ti lasi lucrurile nesupravegheate,nu ti se intampla nimic.

eu am fost anul trecut in Barcelona si am fost furat in metrou. Pt numai o secunda(cat am pus mana pe bara ca sa urc in metro)am scos mana din buzunar unde imi era si portofelul si a fost destul sa raman fara el. Dupa ce am ajuns la hotel (in Pineda del Mar) mi-a sunat telefonul cu nr ascuns si era un tip care vb doar spaniola si am dedus ca imi gasise portofelul in statia Arc de Triumf normal fara bani(cam 150 EU) dar cu actele toate in el . Pt ca tipu nu  vb engleza deloc am fugit la receptie si am rugat sa imi traduca receptionera. Si asa am ajuns sa imi dau intalnire cu el a doua zi la Sants in fata la Mc Donalds sa imi recuperez actele. Si a aparut o matahala de culoare cu portofelul meu in mana si i-am dat 20EU drept multumire (a meritat pt doua CI, Talon de la masina Permis carduri etc).Tipu nu parea prea multumit dar asta e.

Edited by tibi28, 07 April 2010 - 22:17.


#85
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 tibi28, on 7th April 2010, 22:14, said:

eu am fost anul trecut in Barcelona si am fost furat in metrou. Pt numai o secunda(cat am pus mana pe bara ca sa urc in metro)am scos mana din buzunar unde imi era si portofelul si a fost destul sa raman fara el. Dupa ce am ajuns la hotel (in Pineda del Mar) mi-a sunat telefonul cu nr ascuns si era un tip care vb doar spaniola si am dedus ca imi gasise portofelul in statia Arc de Triumf normal fara bani(cam 150 EU) dar cu actele toate in el . Pt ca tipu nu  vb engleza deloc am fugit la receptie si am rugat sa imi traduca receptionera. Si asa am ajuns sa imi dau intalnire cu el a doua zi la Sants in fata la Mc Donalds sa imi recuperez actele. Si a aparut o matahala de culoare cu portofelul meu in mana si i-am dat 20EU drept multumire (a meritat pt doua CI, Talon de la masina Permis carduri etc).Tipu nu parea prea multumit dar asta e.

Si eu am fost victima unei tentative de furt,chiar in Piata Espanya.Am scris aici despre lucrul asta la vremea respectiva,nu mai revin.Pe de alta parte,m-am plimbat si la 11 noaptea prin Raval,care e cartier "rau famat'' si n-a incercat nimeni sa ma jefuiasca.
Oricum,imi mentin parerea ca nu e mai rau ca-n Bucuresti,de exemplu.
Si oricum,nu merita sa lasi frica ca ai putea sa fii furat sa-ti strice placerea de a vizita un oras frumos ca Barcelona.

#86
tibi28

tibi28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2007

 zuv, on 8th April 2010, 00:06, said:

Si eu am fost victima unei tentative de furt,chiar in Piata Espanya.Am scris aici despre lucrul asta la vremea respectiva,nu mai revin.Pe de alta parte,m-am plimbat si la 11 noaptea prin Raval,care e cartier "rau famat'' si n-a incercat nimeni sa ma jefuiasca.
Oricum,imi mentin parerea ca nu e mai rau ca-n Bucuresti,de exemplu.
Si oricum,nu merita sa lasi frica ca ai putea sa fii furat sa-ti strice placerea de a vizita un oras frumos ca Barcelona.

Pacat este ca autorii sunt cam tot de aceiasi natie ca in Bucuresti :thumbdown:  si spun asta dupa ce am vazut desfasuratorul de la roaming cand am ajuns acasa si unde nr de tel de pe care m-au sunat atunci incepeau cu +4074..... si tipu care mi-a inapoiat portofelul cred ca facea parte tot din gashca si s-a gandit ca mai face un ban pe actele mele...

Oricum acest incident  nu cred ca ma va face sa nu mai merg la Barcelona . Dar o sa fiu mult mai atent data viitoare (poate la vara). Eu zic ca daca vrei sa iesi cel mai ieftin cu o calatorie la Barcelona merita sa te cazezi intr-o statiune de pe litoral ex. Calella. Cu trenul faci cam o ora pana in piata Catalunya de unde poti  ajunge la orice obiectiv ce merita vizitat .
Eu am platit 135 eu de persoana dus -intors pt biletele de avion Budapesta- Barcelona cu Austrian Airlines am preferat Budapesta pt ca sunt din Baia Mare si era mai aproape ca Bucuresti. Pana la Budapesta am mers cu masina pesonala pe care am lasat-o intr-o parcare pazita langa aeroport (cam 20 EU pe saptamana). Ce a fost cam nasol a fost escala la Viena pana unde am zburat cu un avion mai mic. La Barcelona de la Aeroport am mers cu trenul pana la Sants unde am schimbat si am luat trenul  spre Pineda del mar. Am stat la Hotel Taurus Park  :coolspeak: unde la platit pt 7 nopti pt 2 adulti si un copil de 7 ani in jur de 500 EU cu demipensiune. :naughty:  La banii astia zic ca merita plimbatu cu trenu pana in Barcelona (noi am fost 3 zile) si in rest ne-am odihnit la plaja .

#87
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
Te sfatuiesc sa fi de moda noua si sa rezervi pe net, unde gasesti suficiente variante, intotdeauna mai ieftin decat ofertele de agentii.
Incearca spre exemplu hotelscombined.com.
Daca si Carmen a spus ca poti gasi mai ieftin, iti recomand sa folosesti banii economisiti pe o excursie la Monserrat :)
[/quote]
merci pentru site..............o sa intru sa caut,sper sa gasesc ceva convenabil..........

#88
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 tibi28, on 8th April 2010, 09:35, said:

Pacat este ca autorii sunt cam tot de aceiasi natie ca in Bucuresti :thumbdown:  si spun asta dupa ce am vazut desfasuratorul de la roaming cand am ajuns acasa si unde nr de tel de pe care m-au sunat atunci incepeau cu +4074..... si tipu care mi-a inapoiat portofelul cred ca facea parte tot din gashca si s-a gandit ca mai face un ban pe actele mele...
Nici o surpriza pentru mine...Si in cazul meu,tot romani au fost. :)
Cand m-am simtit pipait,din reflex,am intrebat in romana "Ce faci,mă?",intrebare la care am primit raspunsul tot in romana "Nimic" :lol: Nu faceau nimic,vezi doamne,dar la un punct de informare turistica unde eram doar noi trei,ei se inghesuiau in mine,ca n-aveau loc...
Au taiat-o rapid,ca le suceam gatul acolo(erau un pusti si o pațachină ce pozau in mama si fiu,turisti).

#89
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 zuv, on 8th April 2010, 11:49, said:

Nici o surpriza pentru mine...Si in cazul meu,tot romani au fost. :)
Cand m-am simtit pipait,din reflex,am intrebat in romana "Ce faci,mă?",intrebare la care am primit raspunsul tot in romana "Nimic" :lol: Nu faceau nimic,vezi doamne,dar la un punct de informare turistica unde eram doar noi trei,ei se inghesuiau in mine,ca n-aveau loc...
Au taiat-o rapid,ca le suceam gatul acolo(erau un pusti si o pațachină ce pozau in mama si fiu,turisti).
Bag seama ca au fost destui cu patanii prin Barcelona. Eu am fost de 4 ori pana acum si nu am avut nicio problema. Atat geanta de umar cat si ap foto le port pe dupa gat, asa ca e greu sa ma fure. Cu putina atentie in metrou si evitand cartierele dubioase noaptea, nu ar trebui sa fie probleme. Evident, exceptii vor mai fi...

#90
irinaalexandraelena

irinaalexandraelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.07.2009

 tibi28, on 8th April 2010, 10:35, said:

Pacat este ca autorii sunt cam tot de aceiasi natie ca in Bucuresti :thumbdown:  si spun asta dupa ce am vazut desfasuratorul de la roaming cand am ajuns acasa si unde nr de tel de pe care m-au sunat atunci incepeau cu +4074..... si tipu care mi-a inapoiat portofelul cred ca facea parte tot din gashca si s-a gandit ca mai face un ban pe actele mele...

Oricum acest incident  nu cred ca ma va face sa nu mai merg la Barcelona . Dar o sa fiu mult mai atent data viitoare (poate la vara). Eu zic ca daca vrei sa iesi cel mai ieftin cu o calatorie la Barcelona merita sa te cazezi intr-o statiune de pe litoral ex. Calella. Cu trenul faci cam o ora pana in piata Catalunya de unde poti  ajunge la orice obiectiv ce merita vizitat .
Eu am platit 135 eu de persoana dus -intors pt biletele de avion Budapesta- Barcelona cu Austrian Airlines am preferat Budapesta pt ca sunt din Baia Mare si era mai aproape ca Bucuresti. Pana la Budapesta am mers cu masina pesonala pe care am lasat-o intr-o parcare pazita langa aeroport (cam 20 EU pe saptamana). Ce a fost cam nasol a fost escala la Viena pana unde am zburat cu un avion mai mic. La Barcelona de la Aeroport am mers cu trenul pana la Sants unde am schimbat si am luat trenul  spre Pineda del mar. Am stat la Hotel Taurus Park  :coolspeak: unde la platit pt 7 nopti pt 2 adulti si un copil de 7 ani in jur de 500 EU cu demipensiune. :naughty:  La banii astia zic ca merita plimbatu cu trenu pana in Barcelona (noi am fost 3 zile) si in rest ne-am odihnit la plaja .


Poti sa imi spui cum si cand ai facut rezervarea la hotel? M-am uitat si eu pe niste oferte, dar inclusiv la hotelul asta sunt marisoare preturile... tnx!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate