Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#109
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Am fost si eu vara trecuta in Callela, la hotel Garbi. Singura problema este transportul. In primul rand ca faci cam o ora pana in Barcelona si in al doilea rand ca in Callela nu prea ai cu ce sa mergi decat cu taxiul si cu minicarul. Minicarul vine doar la anumite ore iar taxiul nu este chiar ieftin. Acum depinde de cat de aproape de statia de tren este hotelul la care te cazezi. Eu eram cam in partea opusa a staiunii si faceam aprox 20 minute pe jos.Statiunea este frumoasa, dar e cam incomod de ajuns la Barcelona.

#110
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postioan_paul, on 19th April 2010, 22:39, said:

- cam care sunt preturile de intrare la diverse obiective turistice (vizitate) si care merita vazute, cam cat timp iti iau vizitarea lor.
La Pedrera-10 euro
La Sagrada Familia-10 euro+2,5 euro fiecare din lifturi(sunt pe ambele faþade)
Camp Nou-13 euro
Muzeu Cosmocaixa-3 euro
Teleferic Montjuic-9 euro sau 12,5 dus-intors
Muzeul militar-3 euro
Acvariu-16 euro
IMAX-8 euro/film
Coloana lui Columb-2,5 euro
Muzeul maritim-6,5 euro
Zoo-14 euro
Casa Batlo-20 euro
La Boqueria-free
Parc Guell-free

Preturile sunt din 2008.

View Postioan_paul, on 19th April 2010, 22:39, said:

ma refer daca sunt un fel de abonamente pe mijloacele de transport in comun (gen bus, tramvai, metrou, tren orasenesc etc.) sau daca sunt autobuze, tip deck, care sa circule pe trasee turistice.
Cardul T10.Amanunte aici
Sau alege de aici ce ti se potriveste cel mai bine...

#111
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postchelie_d, on 15th April 2010, 14:30, said:

stie cineva daca nou camp se viziteaza lunea,daca duminica joaca echipa ???

sa-mi ajut un "prieten" :rolleyes: http://www.fcbarcelo...es/horaris.html
Sa mai spun ca ofer camera in bcn? :)

Edited by lik_lights, 21 April 2010 - 16:13.


#112
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postlik_lights, on 21st April 2010, 17:13, said:

sa-mi ajut un "prieten" :rolleyes: http://www.fcbarcelo...es/horaris.html
Sa mai spun ca ofer camera in bcn? :)
merci "camarade" :thumbup:

#113
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
salutare
plec si eu pe 4 august spre Bcn
am rezervare la BCN Montjuic, facuta din ianuarie, 350e 7 nopti, avion cu blue air, 180 e tot in ianuarie platit... mergem 2 persoane

incerc sa ma lamuresc cu transportul, ma uitam ca s-a discutat despre abonamentul T10 http://www.tmb.cat/e...rgetes/t_10.jsp


vad ca scrie Multi person acces...asta inseamna ca luam amandoi un card?

sau ca e transmisibil, ne-nominal? inclin spre ne-nominal :)

#114
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
T-10  = 10 calatorii
Puteti calatorii amandoi pe aceeasi cartela,il bagi in aparat intri apoi plasezi cartela sotului dupa care o introduce si el...simplu.

#115
lauritzik09

lauritzik09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.09.2007
Daca mergeti in Barcelona si vreti sa stati central, intr-o camera foarte curata la un pret mai mult decat rezonabil,  vi-l recomand cu caldura pe Lik_lights!  :peacefingers:
Veti intalni 2 oameni extraordinari si un catel (Roby) extrem de "carinios"!  :thumbup:

Edited by lauritzik09, 23 April 2010 - 21:27.


#116
iepurila2000

iepurila2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.03.2009
este vre-un tren din Barcelona spre Tarragona?
am auzit ca ar fi ceva mijloc de  transport din statia Saints dar nu stiu sigur

cam cat dureaza drumul ?
a mai fost cineva in Tarragona? as apuca intr-o zi sa vad cat de cat ceva din oras?

multumesc

#117
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Barcellona-Tarragona  din statia Barcelona sants
1 ora si 20 de minute(5€) Daca mergi cu AVE dureaza 30 de minute, dar e mai scump.


   http://www.renfe.es/...rios/index.html

Edited by lik_lights, 24 April 2010 - 15:23.


#118
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postlik_lights, on 22nd April 2010, 13:24, said:

T-10  = 10 calatorii
Puteti calatorii amandoi pe aceeasi cartela,il bagi in aparat intri apoi plasezi cartela sotului dupa care o introduce si el...simplu.

Merge si la 3 persoane. Puteti sa-l folositi pentru oricat de multi clienti.



View Postlauritzik09, on 23rd April 2010, 22:26, said:

Daca mergeti in Barcelona si vreti sa stati central, intr-o camera foarte curata la un pret mai mult decat rezonabil,  vi-l recomand cu caldura pe Lik_lights!  :peacefingers:
Veti intalni 2 oameni extraordinari si un catel (Roby) extrem de "carinios"!  :thumbup:

Presupunand (prin absurd) ca as mai ajunge in Barcelona, as trece pe la <lik_lights> numai pentru chestiunea cu "Parcare in barcelona?… rate la banca". M-a uns pe suflet. Acum (cine stie ce o fi peste cativa ani!) spun ca doar Santiago de Compostela si Sevilla (ultima legata de Portugalia) m-ar face sa revin in Spania. Cam multe paranteze, nu-i asa?

#119
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Speram sa incep povestile mele cu amintiri din vacanta..din pacate povestea mea incepe cu mult inainte de a pleca..noi vom pleca in iulie iar biletele de avion le-am cumparat din martie ,nu am gasit un pret mic,dar oricum mai bun decat  daca  as fi cumparat acum...am spus ca am apelat la o firma si asta din motive personale..poate direct pe site as fi achizitionat mai iefin biletele de avion...concret...biletele erau pentru data de 23 iulie intoarcere in 29 iulie cu Iberia zbor operat de Vueling...toate bune si frumoase,pana in dimineata unei zile,imediat dupa norul vulcanic,cand intamplator am intrat pe site-ul Iberia sa-mi verific rezervarea si constat cu stupoare ca in data de 23 iulie nu  mai exista cursa spre Valencia si daca sunt de acord sa confirm doar pentru a doua zi,adica in 24 iulie...i-au legatura cu agentia de la care am cumparat biletele,ei imi spun ca aceasta schimbare a survenit exact cu o zi in urma(asa sa fie)...si desi am insistat sa-mi gaseasca o plecare spre Valencia tot in ziua dorita de mine...nu am reusit...ba chiar in final,cei de la Iberia imi restituiau suma  platita cu o luna in urma....Am analizat iar la aceasta ora bilete de avion la pretul platit de noi sub nici o forma nu am mai gasit, ci mult mai scumpe...asa ca am fost nevoiti sa acceptam oferta lor de a pleca a doua zi in vacanta...Norocul nostru este ca rezervarea la hotel inca nu a fost achitata...si nu am mai achitat online anumte pass-uri sau rezervari la spectacol...
Este doar o peripetie,neplacuta datorita faptului ca ne-am scurtat vacanta cu o zi...dar  am zis ca e bine sa  povestesc despre ea,macar sa fie luata ca pe un fapt divers.

#120
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postcarmen68, on 26th April 2010, 19:22, said:

...
Este doar o peripetie,neplacuta datorita faptului ca ne-am scurtat vacanta cu o zi...dar  am zis ca e bine sa  povestesc despre ea,macar sa fie luata ca pe un fapt divers.

Eu cred ca este foarte bine ca ati povestit si asa ceva.
Daca - Doamne, fereste! - ar fi aparut un incident de tipul norului si anul trecut, atunci ne-ar fi prins cu 800-900€ dati. Si de nerecuperat! In 15 decembrie plateam biletele pentru iunie, apoi chirie masina, biletele pentru spectacole, avansurile pentru cazare. Tot ce insirati dumneavoastra si va bucurati ca nu le-ati avut.

#121
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Barcelona, aprilie 2010

Am plecat dimineata din Bucuresti, am aterizat in jurul orei 10.30 in Barcelona. Desi a fost cu o companie low-cost, zborul s-a incadrat in grafic.
Am luat autobuzul 46 catre Barcelona pana la Piata Espania (cost: 1,4 euro de persoana, plata la sofer, iti da chitanta). In Piata Espania, am facut cateva poze de bun sosit, am observat destule Aerobusuri care veneau de la aeroport destul de des. Apoi am coborat la metro (L3) unde am luat o cartela T10 (7,85 euro) pe care am folosit-o doua persoane. La 12.30 eram deja cazati.
Dupa amiaza am plecat in oras, utilizand aceeasi cartela T10, am vizitat Rambla, am identificat pozitia Catedralei gotice pe care o ratasem anul trecut si, spre inserare, fiind vineri, m-am indreptat catre Fantana magica in ideea de a vedea spectacolul de lumini mai pe intuneric. Am ajuns la Piata Espania la ora 21.08, si nu intelegeam de ce venea multa lume dinspre fantana. Ajungand la fantana, misterul a fost dezvaluit: programul este urmatorul: in perioada 1 oct - 30 aprilie de la ora 19 la 21, vinerea si sambata; intre 1 mai si 30 septembrie programul este de la 21 la 23,30, de joi pana duminica.
A doua zi am facut un traseu combinat (metro + autobuz) unde am utilizat doar o calatorie de persoana, fiind in durata de 1 ora si 15 minute de la prima intrare, facilitate a lui T10, la sistemul de transport integrat. Am constatat ca desi nu erau multi calatori pe traseul respectiv, autobuzele soseau la timp si respectau orarul (pe traseul respectiv erau de fapt minibuse, cu 15 locuri)(graficul de transport il luasem de pe siteul tmb.net). La intoarcere a scazut calatoriile la urcarea in autobuz iar la intrarea la metro nu s-au mai scazut, din acelasi motiv.
Vizita la Sagrada Familia, am stat la coada cca 10-15 minute, biletul costa 12 euro, fara audio ghid. Audio ghidul costa parca 2 euro si il luai dupa intrarea la Sagrada, dupa ce stateai la alta coada. Am urmat traseul dat de indicatoare, care a traversat subsolul Sagradei unde era amenajat muzeu (aspecte din diferite etape de constructie etc) am ajuns in partea considerata a fi din fata (cea cu scena nasterii) unde am patruns in interior. Spatiul in care se poate vizita este, dupa parerea mea, cam 15% din suprafata totala a interiorului. M-am indreptat catre lift, unde am asteptat 45 minute, cost 2,5 euro la personalul din lift. Coborarea pe scarile in spirala, din turnul alaturat. Scarile destul de inguste, nefiind recomandata urcarea de catre peroanele ce sufera de anumite boli (claustrofobie, rau de inaltime, rau de mare etc.). Sus este o priveliste asupra partii superioare, in constructie, a Sagradei, si panorama asupra orasului (mie mi s-a parut mai spectaculoasa panorama din varful bisericii de la Tibidabo, poate datorita amplasarii ei pe dealul din vecinatatea orasului).
Apoi vizita la magazinul de "amintiri" si cap-compas catre Catedrala Gotica. Am ajuns in perioada pauzei, asa ca am cautat de mancare in jurul ei. Erau destule terase in jur, insa am preferat interiorul unui restaurant de pe laterala stanga a Catedralei. Am luat o paella mixta (9,5 euro) iar sotia paste carbonara si cate o bere la pahar (care costa 1,8 euro la bar, 2,1 euro la masa in restaurant si 2,3 euro pe terasa). La terasa mai era si spor de terasa, declarat, cuprins intre 0,5-0,8 euro (cam atat am vazut eu). Apoi o plimbare prin cartierul gotic, si la deschiderea Catedralei, parca in jurul orei 17, am intrat s-o vizitam. Fiind sambata, am prins finalul unei nunti. Intrarea a fost gratis (nu de alta, dar parca citisem pe undeva ca ar fi taxa de intrare).
La ora 19 eram instalat in apropierea Fantanii Magice, pe care nu vroiam sa o mai ratez. Desi mi-am propus initial sa stau vreo ora, am stat totusi pana la final. In aceasta perioada exista dezavantajul prezentei luminii naturale care estompeaza efectul luminilor fantanii. De-abia pe la 20.30 se puteau observa si jocurile de lumini.

In alta ordine de idei:
Am auzit vorbindu-se romaneste atat la Sagrada, pe Rambla, la fantani, in metrou in zona Rambla. Desi in Barcelona este o mare varietate de rase si culori, conlocuitorii nostri mai bronzati se pot observa cu putina atentie. I-am vazut la metrou la Drassanes (statia de metrou de pe linia L3, din apropierea Pietei Espania) facand sedinta in zona unde opreau ultimele vagoane. Nu i-am vazut actionand, dar nici nu i-am urmarit.
Cred ca se exagereaza cu "ma duc in Barcelona si acolo o sa raman fara acte si fara bani". Cu masuri de siguranta minime, chiar sub cele pe care trebuie sa le uzitezi in Romania, te poti pazi cu succes de astfel de necazuri. Transportul in comun nu este aglomerat ca in Romania si se stie ca aglomeratia este unul din ingredientele furtului din buzunare/posete.

#122
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

View Postgeocosma, on 27th April 2010, 11:11, said:

Barcelona, aprilie 2010

Thanks for sharing :) e foarte util si detaliat comentariul, ma bucur ca ai avut rabdare sa scrii asta. Noi o sa mergem in octombrie, am rezervat tot pe net si desi e inca timp, deja m-am gandit sa ma interesez ce si cum e de vazut, stiam ca pe aria asta a forumului intotdeauna am gasit info utile si iata ca si de data asta e asa :)

#123
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
"Am plecat dimineata din Bucuresti, am aterizat in jurul orei 10.30 in Barcelona. Desi a fost cu o companie low-cost, zborul s-a incadrat in grafic.
Am luat autobuzul 46 catre Barcelona pana la Piata Espania (cost: 1,4 euro de persoana, plata la sofer, iti da chitanta). In Piata Espania, am facut cateva poze de bun sosit, am observat destule Aerobusuri care veneau de la aeroport destul de des. Apoi am coborat la metro (L3) unde am luat o cartela T10 (7,85 euro) pe care am folosit-o doua persoane. La 12.30 eram deja cazati."



poti sa imi spui unde a-ti fost cazati si cat va costat ??

Edited by chelie_d, 30 April 2010 - 10:07.


#124
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Ti-am trimis PM.

Dar pentru ca e posibil ca sa intereseze si pe altii, iata:
Hotel Alimara 4*, cazare 2 nopti (vineri si sambata), 2 persoane, 186 euro, mic dejun inclus.
Hotelul cam departe de zona turistica (nu m-a deranjat) dar l-am ales pentru ca am mai stat si anul trecut iar ceea ce aveam de rezolvat era prin zona.

#125
crazy_crisi

crazy_crisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
Eu m-am intors din bcn sambata, dintr-un concendiu prea scurt (5 zile). Din pacate a fost scurtat cu o jumatate de zi din cauza norului de cenusa care, la plecare, ne-a tinut pe aeroport cu 6 ore mai mult decat trebuia. Dar cu toata intarzierea asta, am fost fericiti ca am ajuns totusi la destinatie in ziua planificata  :thumbup:

Am stat la lik-lights (likurik, likurika si catelul roby, cu nume de cod gusy), pe care l-am abordat dupa ce am citit cateva pagini din topicul vechi despre Barcelona. N-o sa insist pe laude, dar noi ne-am simtit ca acasa: confort, curatenie, am avut voie sa fumam in living  :D  si puteam sa si gatesc daca voiam (dar n-am vrut. de fapt, pentru noi bucataria se putea limita doar la un frigider in care sa tinem berea). Dar ce m-a bucurat cel mai tare la partea cu cazarea a fost ca am dat de niste oameni de gasca cu care am stat mult si bine la taclale si-am mai fi stat daca nu trebuia sa mai si vizitam chestii.  Tot ei ne-au dat cateva sfaturi in legatura cu traseele noastre prin Barcelona (ca documentarea despre calatorie nu prea am avut timp s-o fac) si niste harti (pe una dintre ele am uitat-o pe masa intr-o terasa, srry likurik).

Ce-am facut in barcino.
Primul contact cu arhitectura lui gaudi a fost casa batllo, care m-a impresionat prin stilul inedit al artistului, dar mai ales prin scorul de la intrare (18 euro/pers, nu stiu daca in pretul asta a intrat si ghidul audio). Insa a meritat! Casa pedrera, care-i vizavi, n-am vizitat-o, ca era coada mare si am lasat-o pentru altadata. In schimb am baut cea mai scumpa bere la halba din viata mea, pe Paseig de Gracia (un fel de dorobanti d-al nostru). Prietenului meu nu i-a fost suficienta una, ca-i era sete rau, si-a zis vesel catre ospatar: uno mas por favor. Nota pentru 3 beri san miguel la halba a fost 24 euro.  Restul sejurului am consultat cu atentie meniurile inainte de a ne mai aseza la vreo masa.

Urmatorul punct vizitat a fost sagrada (9 euro). Sincera sa fiu, m-a dat pe spate. Ideea lui gaudi cu coloanele care simbolizeaza o padure mi-a placut. Faptul ca e mare rau e de inteles, cine-ar face o catedrala mica? Dar privita in ansamblu,  mie mi-a parut grotesc de chicioasa. Oricum, ne-am propus sa venim peste 20 de ani sa vedem chiciosenia fara macarale, freze, ciocane, picamere, adica finalizata.

Dupa aia, am gasit parcul ciutadela. Superb loc. As fi in stare sa stau ore-n sir acolo. Toata vegetatia aia de parc mediteranean, papagalii din palmieri, lumea relaxata care sta pe iarba, iti dau raspunsul la intrebarea: ce dracu’ au astia si noi nu avem? Oare clima?!
Am mai vazut acvariumul (17 euro), care chiar trebuie vizitat. Eu, din pacate, am avut o durere de coloana care m-a facut sa merg cu 1 pas/30 sec si nu prea mi-a priit. Insa aici a intervenit prietenul ibuprofen (2 euro/cutie) si mai tarziu zburdam prin parc guell cu usoare regrete ca nu m-am gandit la pastila din timp.

La tibidabo am urcat cu funicularul (4 euro). Pana la funicular am vrut sa luam celebrul tramvai albastru. Dupa ce l-am asteptat vreo juma’ de ora am plecat cu autobuzul. Tramvaiul nu l-am vazut, nu circula, se reparau sinele. In parcul de distractii nu era activitate. Chestie care m-a bucurat pentru ca era putina lume. Am urcat la jesus, unde batea un vant taios, si ne-am pozat putin cu el. Vazut Barcelona din crestetul ei.

Pe 23 aprilie a fost sant jordi – sfantul gheorghe, cand barbatii ofera femeilor trandafiri si ele ofera inapoi o carte. Ii sunt datoare cu o carte lui lik_lights. Tot pe 23 a fost ziua portilor deschise la muzee si am vizitat prefectura, catedrala si partea a II-a a muzeului de istorie bcn (din port). Prima parte (7 euro) o vazusem cu o zi inainte (cea din in cartierul gotic) si cred ca se pot vizita amandoua in acelasi pret. Din cauza gratuitatii nu ne-am putut apropia de alte muzee. Era aglomeratie ca la noi cu ocazia “noptii portilor deschise”.  Tot ce-am vazut a fost superb.

Montjuic. Pe asta l-am servit in doua parti, as putea spune chiar trei. Pe scurt: in zona e de vizitat mnac (muzeul national de arta catalana), gradinile, arena olimpica, pablo espanyol (de unde nu m-am despartit usor - o expozitie in care constructiile sunt de fapt machete in marime naturala si prezinta toate stilurile arhitectonice din spania. Bineinteles ca stilul reprezentativ si cel mai frumos e cel catalunian, cel castililan fiind cel mai anost  :naughty: )  ). Fantanile sunt tot p-acolo, dar in perioada asta au program doar vinerea si sambata, intre 19.30-21. Noi am prins doar un final de show, dupa ce am luat metroul doua statii in directia gresita si am ajuns exact cat sa mai vedem 5 culori si 3 jeturi de apa. Deci avem un motiv intameiat sa ne intoarcem in curand la Barcelona.
La castel montjuic am ajuns cu telecabina (4 euro), desi se putea si perpedes. Aici am admirat pentru a nu stiu cata oara panorama orasului si am coborat la mirador (miramar?), de unde am luat alta telecabina (9 euro), care ne-a dus pana in barceloneta, la plaja. Si ne-am odihnit putin in nisip, ca eram obositi.

Dupa patru zile de alergatura, in ultima zi am vazut muzeul picasso (9 euro) si dupa aceea, pana la ora 16, cand trebuia sa plecam spre aeroport, ne-am prajit la plaja.

Alte informatii: noi am stat in cartierul gotic, care-i foarte aproape de cam toate punctele de interes si de plaja, dar cu toate astea, tot am consumat 2 cartele T10. Am mancat in general meniuri (doua feluri de mancare si o bautura) la 9-10 euro. Berea/sucul la terase/bodegi e 3-4 euro, tigarile – 3.75. Pentru suveniruri se negociaza pana la 60%. De furat nu te fura nimeni daca esti atent (app, i-am vazut pe “conationalii” nostri la treaba in metrou). Asta-i valabila si pentru romania. Oricum, e bine sa fii precaut si sa-ti iei la tine doar banii necesari. Baietii aia negri sau tuciurii, care au sacose cu bere la cutie de vanzare, pe plaja sau pe strada, vand de fapt altceva. In rest, politie este cam peste tot si n-am avut/vazut incidente neplacute.

Cand am ajuns in bucuresti, in taxi, parca m-as fi trezit dintr-un vis frumos. Dar concediul asta in barcelona mi-a readus un chef nebun de distractie si mi-a coborat nivelul de stress foarte aproape de 0.

Cam asta a fost in esenta. M-am intins cam mult, dar mi-a placut atat de mult Barcelona, incat as povesti doar despre ea. Voi reveni acolo cu siguranta, sper cat mai curand. Sper sa ne mai primeasca lik-lights   :)

#126
ioan_paul

ioan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.03.2007
Salut,

Multumesc celor care au raspuns, mai am insa o (deocamdata) nedumerire daca la circuitele turistice cu autobuzul se poate cobori si urca de mai multe ori pe zi (gen Paris, pentru cei care au fost acolo), adica ma dau jos la o statie vizitez ce vizitez, ma urc iar in alt autocar si repet faza la alt obiectiv. Din prezentarea facuta pe site, din cate am inteles un singur bilet pe toate cele trei trasee (rosu, albastruu, verde). Am vazut ca ai reduceri la bilete pentru diferite obiective si evenimente. A folosit cineva? Cam in cat timp se face un tur? Se merita biletul pe doua zile?
Nu am reusit sa-mi dau seama ce ste mai avantajos biletele 10T sau un abonament pe trei zile

Multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate